Kurban Bayramı için yapılacak iş fikirleri

tarafından
1231
Kurban Bayramı için yapılacak iş fikirleri

Bu söyleyeceğimiz işler dönemsel fakat her yıl düzenli olarak kurban bayramına özel olarak yapılabilecek işlerdir. Bazıları ciddi meslek bilgisi ister, bazıları ise çok fazla bilgi istemez. Kurban bayramında yapılabilecek işler içinde çok düşük sermayeler ile de girebilirsiniz. Sermayenize göre beden ağırlıklı olarak yoğunlaşıp çalışmaları sürdürebilirsiniz.

Kurban kesimine yönelik Aletler satmak

Bu kategoriyi ilk öne yazmamız da ki amaç çok geniş bir yelpazede bu işi yapabiliyor olmanızdan gelir. Gerçi uyanık zincir mağazalar ve büyük firmalar bu yöndeki ticareti fark edip artık her kurban bayramında kendilerine bu amaç da bir kategori açıyor olsa da. Dükkan açmak isteyenlere katkılar isimli konumuzda da belirttiğimiz gibi rızkı veren Allah bir şekilde insan işi yapmaya başladığı zaman müşterileri de memnun ediyor; işini de severse para kazanabilir. Rekabet sizi ve rakibinizi daha düzgün hizmet vermeye iteceğinden her zaman tüketicinin istemiş olduğu bir kapital sistemdir.

Artık sermayenize ve ayıracağınız vakte göre kurban kesmek için ip, naylon,kemik kesme testeresi,  bıçak, balta, satır, eğe, poşet gibi kesim esnasında çok değerli işe yarayacak malzemeleri satabilirsiniz. konunun başında da belirtiğimiz üzere zincir marketler bu işe el attığından onların getirmediği ürünleri satarak daha çok kazanabilirsiniz. Daha çok kazanmak isterseniz.

Kurban bayramına yaklaşırken biraz da sermaye bağlayarak bir kaç ay önceden hazırlık yapıp tek ürün satışı yapabilirsiniz. Örneğin; Kemikleri rahat kesmeye yarayan kemik kesme aletini uygun yollu olarak Çin’den ithal ederek hazırlığınızı yapıp. İnternet üzerinden  veya toptan olarak çok hızlı bir şekilde stokları eritebilirsiniz. Çin’den ürün getirmeyi bilmiyorsanız. Çin’den Ürün getirip satmak isimli konumuzu inceleyebilirsiniz.

büyükbaş hayvan ticareti

küçükbaş ticareti

Canlı hayvan ticareti yapmak

Canlı hayvan ticareti üzerine sitemizde geniş çaplı bir konu yok fakat, yakın zamanda bu konu hakkında detaylı bir inceleme yapacağız. Sadece kurban bayramına özel küçük ve büyük baş hayvan ticareti yapabilirsiniz. Bu işi yapmak için minimum 30 bin sermayeniz olması gerekiyor veya köylerde size hayvanları borç olarak verebilecek kadar çevreniz olması şart. Bu tarz bir ticaret ile sermayenize göre işlerin de iyi gittiği zaman 1 ev 1 araba parası kazanan insanlar var. Sadece bir kaç ayda bu kadar gelir elde edilir mi demeyin canlı hayvan ticareti çok karlı bir iştir.

Kurban bayramı gelmeden hazırlıkları yapmak gerekiyor. Kurban bayramına 5-6 ay kala köylerdeki pazarlardan çift usulü hayvanlar toplanır. Bu dönemde çiftçiler hayvanların çiftini 8 bin ile 10 bin arasında satmaktadır. Ne kadar çok hayvan alabilme kapasiteniz varsa o kadar çok gelir elde edersiniz. 10 çift kurbanlık hayvan aldınız diyelim. Bu hayvanlara bakmak için bir çoban tutmanız şart. Eğer bu yönde bilginiz varsa hayvanları bakmak için geçici bir çiftlik de kiralayınız. Kurban zamanı geldiğinde çiftini 8-10 bine aldığınız hayvanların tekini 10-12 bin arası rakamlara satıyorsunuz. Bu yüksek karın içinden çoban ücreti, çiftlik gideri, yem gideri gibi size külfet verecek rakamlar olsa da canlı hayvan satışı çok iyi gelir elde ettirir.

İşler kötü gider de hayvanları satamazsanız. Üzülmeyin aynı gün peşin para ile hayvanlarınızı alacak kasaplar var. Bütün hayvanları kasaba vererek yinede kar ederek satarsanız.

Kasaplık yapmak

Zaten kasaplık mesleğini icra edenler kurban bayramlarında iyi kazançlar elde edebilmek için ellerinden geleni yapıyorlardır. Fakat sadece kasaplara değil, yoğun hayvan kesiminin olduğu bir kaç gün içinde ara elemanlara da ihtiyaç duyuyor. Bir kaç yıl acemiliğini çekerek kurban bayramlarına özel olarak kasaplık yapabilirsiniz. Hatta bunun için bir kaç kursa giderek tecrübenizi de artırabilirsiniz. Kim bilir kısa süreli gelir elde etmek için giriştiğiniz bu iş fikri sayesinde belkide ebediyen para kazanabileceğiniz bir işiniz de olabilir.

Bıçak ve Satır bilemeciliği yapmak

Bıçak, satır, balta gibi ürünleri dönemsel; kurban bayramına özel olarak bileyerek gelir elde edebilirsiniz. Her kasap ve kurban kesimi yapacak olan kişiler yukarıda saydığımız ürünleri keskin tutmak zorunda. Kurban kesim yerlerine yakın noktalarda size lazım olan tek şey küçük motorlu bir bileme makinesi ve 220 wolt elektrik veren priz.

Bıçak bileme işi yaparken yine yanında, ek gelir olması için bileme aletleri ve kesime yönelik alet satışları da yapabilirsiniz. Zincir marketlere inat sizden alışveriş yapmak isteyen kişiler olacaktır.

Hayvan satış yerlerine özel gıda Meşrubat satışı

Hayvan satışı yapan kişiler çok kısa sürede harika gelirler elde edebilirler fakat dışarıdan onları iye analiz ederseniz çok zor bir iş olduğunu görürsünüz. Belkide bir ay süre ile hayvanların bakımı ve satışı için çadırlarda hayvan kokusu içinde duş alamadan hatta bazı yerlerde tuvaletlerini bile doğru düzgün yapamadan hayatlarını sürdürmektedirler. Zaten iyi para kazanmaya başladıkları bu dönemde para harcamaya da meyilli olacaklardır. Hayvan satıcılarına ve Hayvan pazarına gelen müşterilere özel. Çay, soğuk meşrubat, su ve yemek satışı yapılabilir. Bunun için hayvan pazarının kurulacağı yere yakın veya direk onun içinde bir yere tezgah açmaktan daha iyi fikir olmaz herhalde. Belediye görevlileri ile iyi anlaşılırsa belkide işgaliye ücreti bile ödemeden bu işten sıyrılırsınız.

Kısa dönemde aşırı gıda ve meşrubata ihtiyacı olacak müşterilerinize kısa dönemli olduğu için biraz kar marjını da yüksek tutarak satış yapacağınız kesin. Tek yapmanız gereken kurban kesim yerleri kesinleştiğinde iyi bir yer tutmak ve belediyeden zabıtalardan buraya yönelik hizmetleri nasıl vereceğinizi öğrenmek.

Kurban Bayramına özel Nakliyecilik

Kamyonet gibi küçük bir aracınız var ve kurban bayramında ek gelir elde etmek istiyorsanız tam size göre bir iş sunuyoruz. Kurbanlık hayvan satışı yapan pazarlarda çokça gördüğünüz bu iş sandığınızdan daha karlıdır. Çünkü sirkülasyon çok fazladır. Kısa mesafelerde hayvanları taşımasını yapacağınızdan çokta fazla yakıt harcaması da yapmazsınız.

Örneğin mobilya işi yapıyorsunuz ve küçük bir kamyonetiniz var. Kurban bayramına özel bu taşımacılığı yaparak bir asgari ücretlinin bir kaç ayda kazanacağı parayı siz 1-2 günde kazanabilirsiniz bayramın birinci günü ve arefe günü size yoğun tempolu bir iş düşüyor olsa da kazandığınız paralar sayesinde bu yorgunluğu unutacaksınız.

Kurban bayramına özel iş fikirleri yukarıda yazdıklarımız ile sınırlı olmadığını tabi ki sizde biliyorsunuz. Sizin yaratıcılığınıza göre bu özel güne ticari olarak da katkı sağlayıp para kazanabilirsiniz. Yeter ki siz yaptığınız işi sevin ve iyi hizmet verin unutmayın yaptığı işi severek yapan kişiler her zaman kazanacaktır.