Kimyager kimdir? Kimyager Nasıl olunur?

Kimyager mesleğini inceleyerek, kimyager kimdir? Kimyager maaşları hakkında genel bilgilendirmede bulunacağız. Günümüz şartlarında bir kimyagerin yapması gereken en önemli şeylerden bahsedeceğiz. Kimyagerlerin  ve sosyal güvenlik uzmanlığı yetkisi hakkında bilgiler sunan makalemiz de aynı zamanda Sosyal güvenlik uzmanı olan kimyagerlerin iş olanaklarından bahseden yazımıza başlayalım.

Kimyager kimdir? Üniversitelerin 4 yıllık Kimya Bölümlerinden mezun olan; organik kimya, anorganik kimya, analitik kimya, biyokimya, gibi üst düzeyde eğitim alan kişiler Kimyager denilmektedir. Hayatımızın birçok noktasında gıda,ilaç gibi durumda bir kimyagerin imzasını görebilirsiniz.

Kimyager Nasıl olunur?

Kimyager Nasıl olunur? İlgili üniversitelerin 4 yıllık lisans ve üstü bölümlerinden mezun olunarak kimyager olunabilir, Bu düzeyin altındaki kişiler kimya teknikerdir.
Kimyagerler nerede çalışır? Günümüz koşullarında ülkemizde Birçok kimyager iş bulamamaktan yakınmakta ve mesleği ile alakalı bir iş bulamadığı zaman devlet memurluğunu kazanarak polislik gibi çeşitli kamu görevlerini tercih etmektedir. Son zamanlarda Kimyagerlerin iş imkanları artmış olmakla birlikte son çıkan iş güvenliği kanunu sayesinde iş güvenliği uzmanı da olabilmektedirler. Hatta kimyager bir iş güvenliği uzmanı çok aranan bir meslektir, imza yetkisi firmalarda çok işe yaradığından kimyagerlerin aynı zamanda iş güvenliği uzmanlığını da almasında büyük fayda vardır.

Kimyager iş olanakları nasıldır? özellikle son yıllarda Kimyagerlerin iş olanakları iyi seviyeye gelmiş, verilen imza yetkileri ile Açıkta kalan yetişmiş kimyagerlerimiz iş bulabilmektedirler. Neredeyse Her iş yerine gerekli olan iş güvenliği uzmanı sertifika yetkisi verilen kimyagerler rahatlıkla iş bulabilmektedirler.  Özellikle plastik sanayinde çok fazla ihtiyaç duyulan bir meslektir. Boya sanayisi için de en çok aranan mesleklerden bir tanesidir.

Kimyager Maaşları

Kimyager maaşları nedir? kimyager maaşları kamuda 3200 TL ile başlayıp 4200 TL arasında değişmektedir. Özel sektörde kimyager maaşları iş güvenliği sertifikası olup kurumsal bir firmada çalışmaları durumunda 3000 TL ile 6000 Tl arasındadır, genellikle yönetici pozisyonunda çalışmaktadırlar.

EN AZ ÜCRETLERE NASIL ULAŞABİLİRİM?

Kimyager olarak mezun olanlardan 2019 yılı için tespit edilen İstihdamı Zorunlu Personel,Sorumlu Teknik Eleman, Sorumlu Müdür Asgari Net Ücreti ile İlk İşe Giriş Asgari Net Ücretleri aşağıdaki gibidir. Kimyagerler derneği , yeni mezun ve yönetim kurulunda aktif rol alan kimyagerler için taban fiyat belirlemiştir. 2019 kimyagerler dernek odasının belirlediği rakamlar aşağıdaki gibidir.

Kimyager maaşları Tespit edilen 2019 yılı için;

İstihdamı Zorunlu Personel, Sorumlu Teknik Eleman ve Sorumlu Müdür unvanı ile tam zamanlı olarak çalışacak olan üyelerimiz için, 30 gün sosyal güvencesi sağlanmış aylık taban ücretin net 5.076 TL (Beş bin yetmiş altı lira) ( Yönetim Kurulumuz 06.01.2018 Tarih ve 259/2 sayılı kararları gereği 01.01.2018 tarihinden geçerli olmak üzere )

İlk İşe Giriş kimyager En Az Net Ücreti;

Tespit edilen 2019 yılı için Kimyager ünvanı ile tam zamanlı olarak ücretli çalışacak olan üyelerimiz için, 30 gün sosyal güvencesi sağlanmış mesleği ile ilgili tüm işletmelerde ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari net ücret: 4500 TL/ Ay (Dört bin beş yüz )

şunu da belirtmek isteriz ki, Fakat yeni mezun ve iyi iş bilmeyen kimyagerler bu maaşların yarısı kadar bile alamayabilirler. Özel sektörde yeni işe başlayan bir personel 3000 TL Civarına kadar maaş ile başlayabilmektedir, Birazda bu personelin kalitesine ve biraz da şansına ve kendini geliştirmiş olmasına bağlıdır. Aynı zamanda kendi işletmesini kurup işleten bir kimyager aylık 10.000 TL ve üzeri kazançlar da elde edebilmektedirler.

Bir önceki içeriğimiz olan En çok kazanan ve geleceği olan 10 Meslek başlıklı güncel makalemizde cerrah maaşları, en çok kazandıran meslekler ve en iyi meslekler hakkında genel bilgiler verilmektedir.

İYİ FİKİR

iş fikirleri ve bayilikler hakkında , genel bilgiler sunan iyi ve yardım sever tüzel kişilik.

6 cevaplar

 1. iyifikir dedi ki:

  Sayın Diplomasız Kimyacı; Sitemiz de bulunan bu yazının içersin de yazmış olduklarınızın zaten büyük bir kısmının cevabı bulunmaktadır. Daha fazla ayrıntılı olması hususunda dikkate alarak bir sonraki meslek tanımımızı ona göre yapmaya çalışacağız. Yapmış olduğunuz yarım için teşekkür ederiz.

 2. kimyager maaşları dedi ki:

  şuan da devletimizin kimyagerlere tanımış olduğu iş güvenliği uzmanı olma hakkı sayesinde artık güzel paralar kazanabiliyorlar..

  Alan dışı da olmuş olsa artık kimyager maaşları ciddi rakamlara ulaştı.. en azından bir devlet memuru ile aynı maaşı alabilir konumdayız. Bu yasayı çıkaran kişilerden Allah razı olsun.

 3. GERCEK KİMYAGER dedi ki:

  BEN KİMYAGERİM BURADAKİ MAAS YUTARLARİ TAMAMEN SAFSATADİR NE İS VAR NEDE BU MAASLAR :/

  • Elif dedi ki:

   Hangi üniversiteden mezunsunuz acaba ?
   Bende tercih yapacağım da araştırıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Ahmet dedi ki:

   Bana ulasirmodin bisey danismak istiyorum

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Sevgili gerçek kimyager, kendinizi geliştirmezseniz. Sadece diploma ile size maaş vereceklerini zannediyorsanız işiniz zor daha çok ağlarsınız böyle konularda.

   Kimya öğretmeni iki tanıdığım var, 1 tanesi sadece kimya öğretmeni kpss ile atanmaya çalışıyor ama bir kaç yıldır başaramadı. Bir başka kimya öğretmeni tanıdığım İngilizce olarak kimya dersini anlatabiliyor, Özel okullar kuyruğa girmiş brüt 7500TL Maaş alıyor şimdi ikiside kimya öğretmeni neden biri işe geremezken öbürünün kapına yatıyorlar? Bu iki ayrıntıyı iyice araştırmanızı öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir