Çilingir dükkanı açmak (Güncel Ağustos 2021)

tarafından
2298
Çilingir dükkanı açmak (Güncel Ağustos 2021)

Çilingir mesleği hangi ile giderseniz gidin her zaman iş yapabilecek bir iştir. Kapılar neredeyse çilingirler orada iş yapar. Bu yazımızda hiç eskimeyecek anahtar ve çilingir dükkanı açmak için ne gibi becerilere sahip olmak gerekir sizler için inceliyoruz.

çilingirler unutkan insanlarımızın bazen en büyük kurtarıcısı olabilir. 7/24 Her an ulaşılabilecek herkesin bir çilingiri olması şart. Kimin ne zaman ihtiyacı olacağını hiç kimse bilemez. Çilingir ve anahtar üzerine çalışmak sandığınız kadar zor bir meslek değil. Teknoloji ve anahtar sistemlerini inceleyerek basit bir eğitim ile herkes çilingir olabilir. Az sermayeli olarak yapılabilecek işler içinde saydığımız çilingir mesleği sürdürülebilir olması için bir takım tüyolar vereceğiz.

Çilingirlik çok fazla tahsil istemeden el beceresi ve biraz teknik bilgi ile kolaylıkla icra edilebilecek yegane meslekler içindedir. Ev, iş yeri, depo, otomobil ve bir çok alanda çilingirlere anlık olarak ihtiyaç duyulmaktadır.

Çilingir Dükkanı Büyük olmak zorunda değil

Çilingir dükkanı açmak isteyen kişiler, çok büyük meblağlar harcamadan bu dükkanı kurabilir. Bu işte sermayeden daha çok işi öğrenmekten gelir. Bir iki haftalık çilingir dükkanı çıraklığı neticesinde çilingir işine rahatlıkla başlanabilir. iyi bir usta size vereceği eğitim ve tüyolar sayesinde hayatınız boyunca faydalanabilecek bir mesleğiniz olacaktır.

Bazen acil servis kadar önemli bir hale gelebilir. Anahtar ve çilingir üzerine iş yapacak kişiler bu mesleği icra ederken ciddiyetle ve özenle çalışmak zorundalar. İşin başında iş kolay bir iş dedik fakat kaliteli hizmet ve işçilik gerektiren bir iştir. Örneğin; Yapılan anahtarın kapıyı açmaması, Açılan kilidin zarar görmesi gibi kalıcı zararlar verebilirler. Dolayısı ile bu işi yaparken ciddi ve dikkatli olmak şarttır.

Anahtar ve çilingir dükkanı ne iş yapar

 • Anahtar kopyalama işi; Her türlü garaj, otomobil, çelik kapı ve iç kapı gibi mevcut anahtarların kopyalanması.
 • Garaj ve otomatik sistem kumanda ve mekanizma tamiratı işleri.
 • Kapı açma, unutulan anahtar veya anahtarı kaybolan kapıları açmak
 • ve Bunun gibi bir çok konuda hizmet ve ürün satışı yapmak.

Çilingir Mesleği sermayesi ve Kar marjı

Bazı meslekler vardır, ne kadar para kazanılacağı kestirilmez, bazı aylar harika gelirler elde edebilirken. Bazı aylar da çok az iş yaparlar belki de hiç iş yapmazlar. Çilingirlik de tam olarak böyle bir meslek. Anahtar kopyalama ve ürün satışından ziyade asıl para kazanılan iş kapı açma işi ve para kazanılan asıl iş kapı açma işidir. Çünkü belli hırdavat ve beceriyi yakaladıktan sonra burada alınan ücretin çoğu kardır. Yapılan harcama amortisman ve yol giderleridir. Fakat müşteriler size ne zaman arayacağı hiç belli olmaz, çünkü insanlar bir takım dalgınlıkları neticesinde çilingire ihtiyaç duyarlar, zorunlu kalmadıkça çilingir çağırmazlar.

Çilingir dükkanı sermaye orantılı olarak iyi gelir elde edebilir. Zevkli bir iştir. Çilingir dükkanları çok küçük dükkanlar ile de yürütülebilir. anahtar kopyalama gereçleri ve gelen müşterileri karşılamak için küçük bir alan bu meslek için yeterli olacaktır. İnsan sirkülasyonu yüksek yerlerde dükkanı açmakta fayda var, çok büyük m2 işkal edilmeyeceğinden uygun bir dükkanı rahatlıkla tutabilirsiniz. Çilingir ve anahtar dükkanı için küçük şehirlerde 5bin ila 10 bin arasında bir sermaye yeterli olacaktır. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde dükkan açma maliyetleri biraz daha artacağından 10 bin ile 20 bin arasında bir sermaye ile bu işi yapabilirsiniz.

Anahtar kopyalama işinin çok büyük bir karı yoktur, 3 İle 5 tl arasında kopyalanan anahtarlar %20-30 arasında kar marjı ile yapılıyor. Anahtar dükkanları daha çok montaj ve kapı açma ücretleri ile geçinirler. Ne kadar çok montaj ve kopyalama işi yaparlarsa gelirleri artarlar.

çilingir dükkanı

çilingirler

Çilingir ve Anahtar dükkanı için Tavsiyeler

 • Teknolojiyi takip etmeli, yeni nesil anahtarlar ve elektronik sistemleri çok iyi anlamalıdırlar. Mesleği geleceğe taşımak isteyen tüm çilingirler bu gelişmeleri takip etmeli aksi halde tarihin tozlu sayfaları arasında kaybolurlar.
 • Mümkünse her binanın ve kapının önüne küçük etiketleri düzenli olarak yapıştırarak müşterilerin anahtar kayıp etme ve kapıda kalma durumlarında size hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayın.
 • İnternet sitesi kurup, bölgesel arama motoru optimasyonu yani SEO işlerini çok iyi yaptırıp İnternet üzerinden size ulaşmak isteyen kullanıcıların size ulaşmasını sağlayın. Mümkünse küçük İnternet reklamları verin.
 • Mesleği en iyi şekilde icra edebilmek için eğitimlere katılın, kaliteli işçilik ve hizmet sunmaya özen gösterin.
 • otomobil gibi yüksek maliyetli bir araç yerine, bisiklet veya motorlu bisiklet kullanarak sizi arayan müşterilerinize gidebilirsiniz, maliyeti düşürüp kar marjınızı artıracaktır.

Önemli İpucu: Çilingir ihtiyacı olan müşteriler artık çilingir işi yapan kişilere cep telefonlarında küçük aramalar yaparak ulaşmaktadır. Geleneksel çilingir hizmetinden farklı olarak daha fazla müşteriye ulaşmak isteyen çilingirler, Aşağıdaki yöntemler ile hizmetlerini duyurması elzem olmuştur.

 • Google benim işletmem hesabı açmalı.
 • Google Haritalarda kayıt altında olmalı. (Mümkünse birden fazla noktada ve serp olarak.)
 • ADS (adwords hizmeti almalı) Rekabet halindeki diğer çilingirlerden müşteri almalı.
 • Özellikle büyük şehirlerde motor kurye çilingir hizmeti vererek müşterinin ihtiyaçlarına anında karşılık vermeli.

Çilingir Dükkanı açmak için gerekli belgeler

Ülkemizin kanunları dünyanın hiç bir ülkesinde olmadığı kadar mükemmel, fakat uygulanabilirliği çok yüksek değildir. Anahtarcı ve çilingir mesleğini icra edebilmek için zorunlu evrak ve ustalık belgeleri istenilmektedir. Fakat size tavsiyemiz öncelikle dükkanı açıp evraklarınızı daha sonra tamamlamaya çalışmanız olacaktır. Keza bu mesleği uzun süre yapıp yapmamaya karar verdiğinizde evraklarınızı tamamlayabilirsiniz. Kanunlar gereği çilingir belgesini almadan iş yeri açamaz ve çilingir dükkanı işletemezler. Anahtarcı yani çilingir açmak isteyen kişiler mesleki ustalık belgesi almak isterlerse Anahtarcı olmak isteyenler için kurslar bağlı bulunduğunuz il yada ilçedeki Milli Eğitim Müdürlükleri ve bunlara bağlı olan Çıraklık Eğitim Merkezleri tarafından verilmektedir.

Standart dükkan açma evraklarının yanında çilingir işini yapabilmek için bazı mesleki kurallar ve evraklara ihtiyaç duyulabilir bunlar aşağıdaki gibidir.

 • Çilingirler kolluk kuvvetlerine çalıştırdıkları personel ve kendi bilgilerini bırakmak zorundadır.
 • Çilingir dükkanı açmak isteyenlerin daha önce hırsızlık suçundan sabıka almamış olması gerekiyor. Sabıka kaydında hırsızlık suçu işleyenler çilingir dükkanı ruhsatı almazlar.
 • Çilingir dükkanında çalışan personeller işten ayrılmaları durumunda en geç 24 saat içinde en yakın kolluk kuvvetine işten çıktığına dahir bilgi verilmesi gerekiyor.
 • 18 Yaşından küçük kişiler için 16 yaşına kadar yaşı olan kişileri işe almakta ve çıraklık yaptırmakta özgürler fakat, küçük yaştaki kişileri tek başlarına kapı açma görevi veremezler.

Aslında çilingir işi resmi bir iştir ve uygulaması pek olmayan bir kuralı vardır. Çilingirler açmaya gittikleri kapıdaki kişilerin kimliklerini kayıt altına alıp bu kayıtları oluşabilecek sorunlara karşılık 1 yıl süre ile saklamak zorundalar. Fakat bu kuralı yerine getiren biz daha görmedik. Zaten müşteriler de bu şekilde kimlik istenmesinden rahatsız olurlar.

 • Çilingirler açacakları otomobil veya evin o kişilere ait olduğunu veya kullanım haklarının onların olduğunu ispat eden belgeleri inceleme yetkisine sahiptir fakat yine bu pek uygulanmayan güvene dayalı olarak yürütülen bir prosedürdür.
 • Çilingirler mesleki kimlik kartlarını çalışırken yanlarında taşımakla yükümlüdürler.

çilingir dükkanı açmak ile ilgili bizim öngörülerimiz ve araştırmalarımız bu yönde, sizlerin de bu meslek ve iş fikri hakkında düşünceleriniz varsa konu altından yorumlarınızı esirgemeyin. Unutmayın iyi fikir olarak yorumlarınız bizim için değerlidir.