Gayrimenkul Danışmanı nasıl olur?

tarafından
1582
Gayrimenkul Danışmanı nasıl olur?
17 ağustos depreminin faydalı olarak ülkemize katmış olduğu en önemli şey kentsel dönüşüme verdiği ivmedir. İnşaat sektörü ara mamul ve üretimine, pazarlamasına ve son halka olan satışına gelene kadar ülke ekonomisine oldukça destek olan bir sektördür. Belki de bu sektörde en iyi geliri elde eden kişiler Gayrimenkul danışmanları veya  Halk dilinde Emlakçılardır.
Mesleğini başarılı olarak yapabilen gayrimenkul danışmanları, bazen asgari ücretin 20 katına kadar gelir elde edebilirler. Fakat her meslek gibi gayrimenkul danışmalarının da (Emlakçı ) kendine göre kolaylıkları veya zorlukları vardır.  Bu içeriğimiz de emlakçılık Mesleği ile ilgili çokça merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Gayrimenkul danışmanı nasıl olunur?

Gayrimenkul danışmanı olmak istiyorum diyen herkesin rahatlıkla yapabileceği bir meslektir. Üniversite lisansı gibi çetrefilli aşamalardan geçilerek alınan diplomalara ihtiyaç yoktur. Aşağıda da anlatacağımız prosedür ve tecrübe ile işinizin hakkını vererek kazanacağınız bir meslek sahibi olmak istiyorsanız; öncelikle Meslek edinme kurslarında verilen gayrimenkul Danışmanı sertifikasını almanız gerekmektedir. (işe başladığınız ilk zamanlarda bu sertifikaya almadan yapabilirsiniz, tavsiyemiz sertifikanız olmadan gayrimenkul danışmanlığı yapmamanız olacaktır.)

Aldığınız eğitim sayesinde mesleki terimleri öğrenmenin yanında, müşterilerinize sunacağınız yatırım danışmanlığı hizmetini düzgün yaparak uzun süreli bu işi rahatlıkla yapabileceksiniz. Gayrimenkul danışmanı olmak için gerekenler meslek kurslarının verdiği gayrimenkul danışmanı sertifikasıdır. Harici geri kalan ticari bilgi ve bolca gezip çevre edinmekten geçer.

Gayrimenkul danışmanı ne kadar kazanır

Gayrimenkul danışmanı kazançları devletimiz tarafından belirli oranlar üzerinden alt ve üst sınırları belirlenmiştir. Buna göre Daire alım satımlarında Alıcı ve satıcıdan %2’e +KDV, konut ve iş yeri kiralamalarından ise Yıllık kira bedelinin %12 kadar hizmet bedeli tahsil edebilmektedirler. örnek verilecek olursa 100.000TL Değerinde bir ev satın aldığınızda alıcıdan 2.000TL Satıcıdan 2.000TL toplamda 4.000TL +KDV tahsil edebilir emlakçılar fakat serbest piyasa olduğu için bu tutarlar üzerinden genellikle pazarlık edilerek daha makul fiyatlara indirildiği bilinmektedir.

Fakat bu alanda bazı müşteriler benim gayrimenkulüme ben şu kadar bedel istiyorum, onun üzerine satmanız halinde kalan tutar sizin olsun gibi yaklaşımlar ile gelebilmektedirler. Örneğin 100 bin istenilen bir gayrimenkulü bir emlakçı bazen 120-130 bine satarak maaşla çalışan kişilerin gelirinin çok üstü gelirler elde edebilir.

gayrimenkul danışmanı nasıl portföy oluşturur

Bir çok gayrimenkul uzmanı, kendisine belirlediği meslek alanında sokak sokak, İnternet üzerinden mülk sahiplerinin verdikleri satılık kiralık ilanları ile, kendi akraba ve eş dostlarından gelen portföyler ayrıca zamanla daha önce sattığı ve kiraladığı mülklerin tekrar geri dönüşleri ile portföylerini oluşturmaktadırlar.

iyi emlakçı olmanın yolları

İyi emlakçılar mesleğinde daima güncel olan ve sürekli uyanık olan emlakçıdır. Eline geçen bir portföyü iyice analiz edip, zamanı geldiğinde müşterisine sunan kişidir. Mesleğini her yerde yapabileceği için her zaman telefon ve not defterini yanında tutması insanlar ile iyi ilişkide olması şarttır. En iyi emlakçı olmanın yollarını aşağıda anlatmaya çalıştık.

  • mesleğini seven hiç bir zaman yılmayan bir kişi olmak
  •  Konusunda uzmanlaşmak, arsa ise arsa ticari ise ticari konut ise konut işi yapmak, her dala konmadan kararlı bir şekilde işine sahip çıkmak.
  • Dürüst insanları aldatmayacak şekilde hizmet vermek
  • pazarladığı ürünü ve çevresini çok iyi bilmek
  • Çok iyi çevre edinmek, yaptığı işle alakalı bilinirliğini sağlamak
  • Reklam yapmaktan çekinmemek
  • kılık kıyafetine ve diksiyonuna dikkat ederek
  • Para kazanmak için insanları aldatmaya yönelmeyerek

iyi bir gayrimenkul danışmanı olduktan sonra, belki ileride emlak ofisi açmak isteyebilirsiniz, o halde sizin için hazırladığımız harika bir yazı mevcut. Gayrimenkul danışmanı olmak isteyen kişilerin ileride karışılacağı ilk şey kendi yerimi mi açayım yoksa bir emlak ofisi açarak devam mı edeyim olacaktır. Bu konu ile ilgili derinlemesine yazdığımız yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Şubat 2021 Güncelleme:

Gayrimenkul danışmanı olabilmek için, Gayrimenkul satışı yetki belgesi alınması gerekmektedir. Bu belge sahibi olmayan kişiler gayrimenkul ticareti ile ilgili faaliyetlerde bulunması ciddi yaptırımları doğurmaktadır. İlk aşamada ilgili evrakı olmayan firmalar ilan portallarında cezalandırılacak, belki ilerleyen aşamalarda ilan girmeleri yasaklanacaktır. Pandemi dolayısı ile Şuan bu kişiler araştırılmasa da ilerleyen süreçte sıkı sıkıya cezaların geleceği kaçınılmaz olacaktır.