Kapat

Polislerin Çalışma şartları

Anasayfa
Meslek seçimi Polislerin Çalışma şartları
polislerin çalışma süreleri

Ülkemizde son zamanlarda en çok tercih edilen meslek grupları arasında polislik ve askerlik meslekleri ilk sıralarda gelmektedir. İç güvenliğin sağlanmasında oldukça önemli bir rolü olan polislerimiz ile ilgili merak edilen detayları siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.

Polislerin çalışma saatleri nasıldır?

Polislerin çalışma şartları : İç güvenlik sağlama konusunda çok ciddi bir görevi bulunan polislik mesleğinin çalışma saatleri her zaman en çok tartışılan konular arasında yer almaktadır. Özellikle İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda uzun zamandır yaptığı çalışmalar henüz bir sonuç vermemiştir. Pilot olarak belirlenen bazı bölgelerde çalışmalara başlayan İçişleri Bakanlığı’nın polislerin yaşam standartlarını yükseltmek adına günlük 8 saatlik çalışma süresi üzerinde çalıştığını biliyoruz.

Ancak henüz net bir sonuç alınmayan bu sistem dışında polislerin günlük olarak çalışma sürelerinin 12 saat çalışma 24 saat dinlenme olarak olduğunu belirtelim. Bu sistemin de bir gece bir gündüz sistemine tekabül etmesi polislerde ciddi sıkıntıların oluşmasına neden olmaktadır. Ancak bu belirttiğimiz sistemin her il için geçerli olmadığının altını çizmek istiyoruz. yani ilde bulunan yoğunluğa göre çalışma sistemlerinin değişkenlik göstereceğini unutmayınız. İstanbul ilinde meydana gelen olaylar ile Bayburt ilinde meydana gelen olaylar arasında uçurum olması, polislerin çalışma sistemlerinin de değişiklik olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de net bir şekilde polislerin şu sistemde çalıştığını söylemek yanlış olacaktır. Ancak genele vurduğumuz zaman polislerin çalışma sisteminin 12-24 sistemi üzerine kurulu olduğunu belirtelim.

Polislerin çalışma süreleri

DMK’ ya göre bir polisin haftalık çalışma süresinin 40 üzerinden olmaması gerekmektedir. Ancak günümüzde son yıllarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak yoğun bir mesai harcayan polislerin ortalama olarak 70 saat civarında haftalık çalışma sistemleri bulunmaktadır. Arada bulunan 30 saatlik mesai diliminde ise herhangi bir ekstra ücret alınmasının söz konusu olmadığını belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de polislik mesleğini yapmak isteyen vatandaşların öncelikli olarak çalışma saatleri konusunda net bir fikirlerinin olması gerekmektedir. Ekstra olarak mesai ücreti de almayan polisin çalışma sürelerinin normal şartlarının çok yukarısında olduğunu belirtelim.

Hangi birimler daha çok çalışmaktadır?

Bu konuda da net bir bilgi vermenin doğru olmayacağını belirtelim. Özellikle farklı birimleri ile hizmet sunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çalışma temposu olan en yoğun olan kişileri dışarıda aktif olarak görev yapan polisler olduğunu belirtelim. Yani içeride çalışan polislerin dışarıda aktif olarak görev yapan polislere göre çalışma sürelerinin daha az olduğunu belirtelim. Ancak bu durumun dediğimiz gibi illere göre de değişkenlik göstereceğini belirtmek istiyoruz.

Ülkemizde yapılan istatistiklerde 12-24 çalışma sistemi ile çalışan polis memuru oranın %30 civarında olduğunu belirtelim.

8 saat çalışma 24 saat dinlenme sisteminde çalışan kişilerin ise ortalamasının ülkemizde yaklaşık olarak %5 civarında olduğunu belirtelim.

24-48 çalışma sisteminde ise bir polis memuru aktif olarak 24 saat çalıştıktan sonra 48 saat dinlenme süresine sahip olacaktır. Ülkemizde bu şekilde çalışan polis memurlarının sayısının ise %8 civarında olduğunu belirtelim. Oldukça yoğun bir tempo olan bu sistemde 24 saatten sonra gelen 48 saatlik dinlenme süresi polislik mesleği için oldukça iyi bir sistem olarak gözükmektedir.

Çalışma süreleri olarak ise en çok çalışan birimin ülkemizde Çevik Kuvvet olduğunu belirtelim. Özellikle de İstanbul ilinde toplumsal olayların ve benzeri toplanmaların çok fazla olması çevik kuvvet polislerinin günlük ortalama olarak 13-14 saat arasında çalışmalarına neden olmaktadır. Bu konuda diğer illerde bulunan çevik kuvvet personellerinin biraz daha şanslı olduğunu belirtelim.

Çalışma süreleri dışında çalıştığınız ilde meydana gelmesi olaylar karşısında ek görevlendirmelerinde çok fazla olduğunu ve bu yüzden de çalışma sürenizin çok değişkenlik göstereceğini sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Polislik mesleğinin aslında canla başla yapılacak bir meslek grubu olması çoğu zaman çalışma sistemini görmezden gelmenize neden olabilir. Bu yüzden de bu meslek grubunu tercih etmeden önce bu işi gerçekten isteyip istemediğinize iyice karar vermeniz gerekmektedir. Her işte olduğu gibi bu meslek grubunun da sonradan pişman olacağınız adımları atmamak adına iyi bir araştırma yapmanızı öneriyoruz. Yoğun çalışma saatlerinizin birçok işinizi etkileyecek olması sizlerin mutsuz olmasına neden olacaksa, bu işi düşünmenizi siz değerli okurlarımıza tavsiye etmiyorum. Ancak gerçekten vatan ve millet sevgisi ile bu işe bağlı çalışmak istiyorsanız, o zaman sizlerde gerçek bir Türk polisi olabilirsiniz.

Polislerin çalışma şartları hakkında bilgi edindikten sonra polis olmak isteyen çıkarsa polis nasıl olunur isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Konu hakkında soru sormak isterseniz yorum bölümünden soru sormaktan çekinmeyiniz. Yorumlarınız bizim için değerlidir.

Bir önceki içeriğimiz olan Gayrimenkul Danışmanı nasıl olur? başlıklı güncel makalemizde Emlakçı nasıl olunur, emlakçı nasıl para kazanır ve gayrimenkul danışmanı olma hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar