Polis nasıl olunur Polislerin çalışma şartları

tarafından
1462
Polis nasıl olunur Polislerin çalışma şartları

Ülkemizde son zamanlarda en çok tercih edilen meslek grupları arasında polislik ve askerlik meslekleri ilk sıralarda gelmektedir. İç güvenliğin sağlanmasında oldukça önemli bir rolü olan polislerimiz ile ilgili merak edilen detayları siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.

Bugün yoldan 7-8 yaşlarında bir çocuk çevirseniz ve büyünce ne olmak istiyorsun? Diye sorsanız, alacağınız cevap yüzde %50 polis olacaktır. Çocukların en büyük meslek hayalleri içerisinde yer alan polislik mesleğini canı gönülden isteyenler için rehber olacak bir yazı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Polis nasıl olunur? Sorusu ile ilgili merak ettiğiniz bütün bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Polis nasıl olunur?

Polis olmak isteyenlerin önünde 2 farklı yolun bulunduğunu belirterek yazımıza başlamak istiyoruz. Lise mezunu olanlar veya üniversite mezunu olanların polis olma şansları bulunmaktadır. İlk olarak lise mezunu olarak polis nasıl olunur? Bu soru hakkında merak ettiğiniz bilgileri açıklayalım.

Lise mezunu olarak polis nasıl olunur?

Eğitim öğretim hayatınızda liseyi bitirdikten sonra polis olmak artık sizin elinizde. Son derece gurur verici bir meslek olan polislik mesleğini yapmak için lise mezunu olmanız yeterlidir.

 • İlk olarak üniversite giriş sınavından Polis Akademisi Başkanlığının o yıl içerisinde belirlemiş olduğu puanı almanız gerekmektedir.
 • Bu puanın yıllara göre değişkenlik gösterdiğini belirtmek istiyoruz. Ancak 2019 yılında bu puanın üniversite giriş sınavı için 280 puan olduğunu belirtelim. Yani en düşük almanız gereken puanın 280 olduğunu söyleyelim. Bu puanın yukarısında ne kadar yüksek puan alırsanız, başvuru sırasında sizlerin işine yarayacaktır.
 • Almış olduğunuz bu puan türü ile her yıl açılan Polis Meslek Yüksek Okulu sınavlarına başvuru yapma hakkını kazanmış olacaksınız. Bunun içinde başvuru sürelerini Polis Akademisi Başkanlığı’nın siteleri üzerinden takip etmeniz gerekmektedir.
 • Sonrasında açılacak olan PMYO başvurularını yapmanız gerekmektedir.
 • PMYO başvurusunu yaptıktan sonra alınacak olan adaylar için belirlenen mülakat tarihinde belirlenen okulda bulunmanız gerekmektedir. Burada sizlere yapılacak olan sözlü mülakat, fiziki yeterlilik sınavı ve boy – kilo kitle endeksi ile alakalı testler yapılacaktır.
 • İlk olarak boy ve kilo kitle endeksi ile alakalı aşamada başarılı olacak olan adaylar bir sonraki aşama olan fiziki yeterlilik sınavına hak kazanacaktır. Zaten  boy kilo endeksinde elenen adayların ismi anında okunarak bu konuda sizlere bilgi verilecektir.
 • Fiziki yeterlilik sınavında ise parkurların her sene daha da zorlaştığını belirtmek istiyoruz. parkur hakkında daha detaylı bilgi almak için internet üzerinden veya video platform siteleri üzerinden net bilgi alabilirsiniz.
 • Fiziki yeterlilik sınavını geçen adaylar arasında elenen adayların ismi açıklandıktan sonra son aşama olan sözlü mülakata geçilecektir.
 • Sözlü mülakat sırasında kurul karşısında çekeceğiniz kartta bulunan soruya doğru cevap vermeniz gerekmektedir. Özelikle burada kurul karşısında duruşunuzun düzgün olması ve çektiğiniz soruya verdiğiniz cevap oldukça önemlidir. Bu detayı atlamamanız gerekmektedir.
 • Bu aşamayı da başarılı bir şekilde geçen kişiler için artık sıra sonuçların açıklanmasını beklemektedir. Sonuçlar ortalama olarak 1 ay içerisinde Polis Akademisi Başkanlığı’nın resmi sitesi üzerinden açıklanmaktadır. Burada başarılı olan adayların polis olma hayallerine bir adım daha yaklaştıklarını belirtmek istiyoruz. PMYO olarak polis okulunu kazanan adayların 2 yıllı zorlu bir süreçten sonra polis olma hayalleri gerçeğe dönüşecektir. Ancak okulda belirlenen kriterleri başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir.

Lise mezunu olarak polis olmak isteyenler belirlenen bu süreçten başarılı bir şekilde geçtikten sonra artık polis olmaya hak kazanmış olacaklardır.

Üniversite mezunu olarak polis olmak isteyenler

Lise mezunlarına göre şansları daha yüksek olan bu kişileri bekleyen süreç ile ilgili bilgiler verelim.

 • Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olan kişilerin POMEM olarak adlandırılan Polis Meslek Eğitim Merkezilerine başvuru yaparak polis olma şansları bulunmaktadır.
 • KPSS puan türü ile başvuruların kabul edildiği POMEM için adayların P3 puan türü üzerinden en az 60 puan almaları gerekmektedir. 60 puan ve üzerinde alınacak olan puanların ise adayların işlerinin daha kolay olmasını sağlayacağını belirtmek istiyoruz.
 • PMYO’ya göre son yıllarda daha fazla alımın yapıldığı POMEM’de her yıl ortalama olarak 30 Bin polis alınmaktadır.
 • PMYO alımlarının giderek azalması üniversite mezunlarının bu mesleğe daha fazla başvuru yapmasını sağlamaktadır.
 • Süreç olarak ise boy kilo endeksi, fiziki yeterlik sınavı ve sözlü mülakat aşamaları Lise mezunları ile olan süreç ile aynıdır. Bu yüzden yukarıda yer alan bilgiler bu aşama da geçerli olacaktır.
 • POMEM olarak geçen Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin eğitim süresinin ise PMYO’nun aksine çok kısa olduğunu belirtelim. 2016 yılına kadar 9 aylık bir eğitim gören POMEM adaylarının artık eğitim süreleri 4 aya kadar düşmüştür. 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde yoğun bir programa katılacak olan adaylar arasında başarılı olanlar polis olarak mesleğe başlama şansını bulacaktır.

Polis maaşları ne kadar?

2019 yılında gelen son zamdan sonra polis adaylarının ortalama olarak aldıkları maaşın 5 Bin TL civarında olduğunu sizlere belirtmek istiyoruz. bu rakamın ortalama olduğunu ve kişinin evlilik ve çocuk durumuna göre de artış göstereceğini belirtmek istiyorum.

Polislerin çalışma saatleri nasıldır?

Polislerin çalışma şartları : İç güvenlik sağlama konusunda çok ciddi bir görevi bulunan polislik mesleğinin çalışma saatleri her zaman en çok tartışılan konular arasında yer almaktadır. Özellikle İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda uzun zamandır yaptığı çalışmalar henüz bir sonuç vermemiştir. Pilot olarak belirlenen bazı bölgelerde çalışmalara başlayan İçişleri Bakanlığı’nın polislerin yaşam standartlarını yükseltmek adına günlük 8 saatlik çalışma süresi üzerinde çalıştığını biliyoruz.

Ancak henüz net bir sonuç alınmayan bu sistem dışında polislerin günlük olarak çalışma sürelerinin 12 saat çalışma 24 saat dinlenme olarak olduğunu belirtelim. Bu sistemin de bir gece bir gündüz sistemine tekabül etmesi polislerde ciddi sıkıntıların oluşmasına neden olmaktadır. Ancak bu belirttiğimiz sistemin her il için geçerli olmadığının altını çizmek istiyoruz. yani ilde bulunan yoğunluğa göre çalışma sistemlerinin değişkenlik göstereceğini unutmayınız. İstanbul ilinde meydana gelen olaylar ile Bayburt ilinde meydana gelen olaylar arasında uçurum olması, polislerin çalışma sistemlerinin de değişiklik olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de net bir şekilde polislerin şu sistemde çalıştığını söylemek yanlış olacaktır. Ancak genele vurduğumuz zaman polislerin çalışma sisteminin 12-24 sistemi üzerine kurulu olduğunu belirtelim.

polislerin Mesai saatleri

DMK’ ya göre bir polisin haftalık çalışma süresinin 40 üzerinden olmaması gerekmektedir. Ancak günümüzde son yıllarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak yoğun bir mesai harcayan polislerin ortalama olarak 70 saat civarında haftalık çalışma sistemleri bulunmaktadır. Arada bulunan 30 saatlik mesai diliminde ise herhangi bir ekstra ücret alınmasının söz konusu olmadığını belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de polislik mesleğini yapmak isteyen vatandaşların öncelikli olarak çalışma saatleri konusunda net bir fikirlerinin olması gerekmektedir. Ekstra olarak mesai ücreti de almayan polisin çalışma sürelerinin normal şartlarının çok yukarısında olduğunu belirtelim.

Emniyet müdürlükleri, il emniyet müdürlükleri  ve ilçe emniyet müdürleri zaman zaman moral, motivasyon ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacı ile bu sürelerde oynamalar yapmaktadır.

Hangi birimler daha çok çalışmaktadır?

Bu konuda da net bir bilgi vermenin doğru olmayacağını belirtelim. Özellikle farklı birimleri ile hizmet sunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çalışma temposu olan en yoğun olan kişileri dışarıda aktif olarak görev yapan polisler olduğunu belirtelim. Yani içeride çalışan polislerin dışarıda aktif olarak görev yapan polislere göre çalışma sürelerinin daha az olduğunu belirtelim. Ancak bu durumun dediğimiz gibi illere göre de değişkenlik göstereceğini belirtmek istiyoruz.

Ülkemizde yapılan istatistiklerde 12-24 çalışma sistemi ile çalışan polis memuru oranın %30 civarında olduğunu belirtelim.

8 saat çalışma 24 saat dinlenme sisteminde çalışan kişilerin ise ortalamasının ülkemizde yaklaşık olarak %5 civarında olduğunu belirtelim.

24-48 çalışma sisteminde ise bir polis memuru aktif olarak 24 saat çalıştıktan sonra 48 saat dinlenme süresine sahip olacaktır. Ülkemizde bu şekilde çalışan polis memurlarının sayısının ise %8 civarında olduğunu belirtelim. Oldukça yoğun bir tempo olan bu sistemde 24 saatten sonra gelen 48 saatlik dinlenme süresi polislik mesleği için oldukça iyi bir sistem olarak gözükmektedir.

Çalışma süreleri olarak ise en çok çalışan birimin ülkemizde Çevik Kuvvet olduğunu belirtelim. Özellikle de İstanbul ilinde toplumsal olayların ve benzeri toplanmaların çok fazla olması çevik kuvvet polislerinin günlük ortalama olarak 13-14 saat arasında çalışmalarına neden olmaktadır. Bu konuda diğer illerde bulunan çevik kuvvet personellerinin biraz daha şanslı olduğunu belirtelim.

Çalışma süreleri dışında çalıştığınız ilde meydana gelmesi olaylar karşısında ek görevlendirmelerinde çok fazla olduğunu ve bu yüzden de çalışma sürenizin çok değişkenlik göstereceğini sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Polislik mesleğinin aslında canla başla yapılacak bir meslek grubu olması çoğu zaman çalışma sistemini görmezden gelmenize neden olabilir. Bu yüzden de bu meslek grubunu tercih etmeden önce bu işi gerçekten isteyip istemediğinize iyice karar vermeniz gerekmektedir. Her işte olduğu gibi bu meslek grubunun da sonradan pişman olacağınız adımları atmamak adına iyi bir araştırma yapmanızı öneriyoruz. Yoğun çalışma saatlerinizin birçok işinizi etkileyecek olması sizlerin mutsuz olmasına neden olacaksa, bu işi düşünmenizi siz değerli okurlarımıza tavsiye etmiyorum. Ancak gerçekten vatan ve millet sevgisi ile bu işe bağlı çalışmak istiyorsanız, o zaman sizlerde gerçek bir Türk polisi olabilirsiniz.

Kendime uygun meslek bulamıyorum diyen kişilerin Meslek seçimi kategorisini inceleyerek meslek araştırmalarına yüzeysel bilgiler bulabileceğini unutmayınız. Konu hakkında soru sormak isterseniz yorum bölümünden soru sormaktan çekinmeyiniz. Yorumlarınız bizim için değerlidir.