Kendime uygun meslek bulamıyorum (kendime uygun mesleği nasıl bulabilirim)

tarafından
1127
Kendime uygun meslek bulamıyorum (kendime uygun mesleği nasıl bulabilirim)

İş hayatınızda mutlu olmanız kendiniz ile de barışık olmanız anlamına gelmektedir. Bu yüzden de meslek seçiminin hayatınız boyunca ne kadar önemli olduğuna iş hayatınıza girince anlayacaksınız. Bu konuda sizlere rehber olacak bilgileri bu yazımızda açıklamak istiyoruz. Kişilik tipine göre meslek seçimlerinin olması ve bu kişilik stillerinin 4 aşamada toplandığını belirtelim.

Faydacılar grubunda yer alanlar

Bu kişilerin sonuç odaklı olduklarını belirtelim. Özellikle sonuç almak için mantık yürütmeleri bu kişilerin oldukça başarılı olacakları bazı meslek gruplarının olduğunu bizlere göstermektedir. Bu grup içerisinde yer alanları açıklayalım.

Uygulamalı gözetmenler

Bu kişiler Sigortacı, Kredi Memuru, Okul Yönetici ve Aşçı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Üretken Realist kişiler

Üretme konusunda son derece başarılı olan bu kişilere uygun olan meslek gruplarının da Muhasebeciler, Gözetim Memuru, Lojistik hizmetleri ve Sistem yöneticileri olduğunu belirtelim.

Sorun giderici kişiler

Bu grup içerisinde ise Müteahhit, Dedektif, Mali Müşavir ve Satış yöneticisi kadrosunda başarılı olacak olan kişiler yer almaktadır.

Uyumlu Teknikerler

Uyumlu olarak çalışmaya yatkın olan bu kişilerin Makinist, Bilgisayar Mühendisi, Operasyon Analisti ve Marangoz meslekleri ile uyumlu olduğunu belirtelim.

Koruyucu Meslek grubunda yer alanlar

Bu meslek grubu içerisinde yer alanların kendiden çok diğer insanlara faydalı işler yapmak için çalıştıklarını ve bu şekilde mutlu olduklarını belirtmek istiyoruz.

Şefkat gösterenler

Bu meslek grubunda yer alan kişilerin tercih etmesi gereken mesleklerin başında Sosyal Hizmetler Uzmanı, Tıbbi Sekreterlik, Yönetici Asistanı ve Hemşirelik meslek gurubuna uygun olduklarını belirtmek istiyoruz.

Duyarlı yardımseverler

Duyarlı olarak yardım etmek isteyen bu kişilerin ise Muhasebeci, gözetim memuru, lojistik uzmanı gibi işlerde daha da mutlu olacağını belirtelim.

Girişken Misafirperverler

Girişken ruh yapıları ile dikkatleri üzerine çeken bu meslek grubunda ise Rekreasyon Direktörü, Müşteri hizmetleri danışmanı, Diş hekimi yardımcı ve resepsiyonistlerin yer aldığını belirtelim.

Özenli zanaatkârlar

Mimarların bu alanda başını çektiğini belirtelim. Aynı zamanda veteriner teknisyeni, kuyumcu ve ev sağlığı uzmanı gibi kişilerin bu grupta yer aldığını belirtelim.

Teorisyenler

Yeni fikirler ortaya atma konusunda son derece başarılı olan bu kişilerin fikirlerini uygulama aşamasında yaptıkları bütün işler oldukça zevk almalarını sağlamaktadır.

Kararlı Yönetici

Bu grup içerisinde yer alna kişilerin kararlarının sabit olduğunu belirtelim. Mühendis, avukat, mimar ve doktorların bu grupta yer aldığını sizlere belirtelim.

Stratejik Planlayıcılar

Stratejik olarak plan yapmayı seven ve yaptıkları planları başarılı bir şekilde hayata geçirenlerin yer aldığı bir gruptur. Yazılım geliştirme uzmanı, mikrobolog, cerrah ve yargıç gibi kişilerin bu grupta yer aldığını belirtelim.

İlhamcı Mucitler

İlham olarak kendilerinden yola çıkan bu kişiler arasında ilk sırada girişimciler yer almaktadır, yapımcı ve yönetmenlerinde bu kategori içerisinde yer aldığını belirtelim. Aynı zamanda emlakçı olanlar ve muhabirlik mesleği yapanlarda bu meslek grubu içerisinde yer almaktadır.

Bağımsız âlimler

Aslında bu kişilerin işlerini yaparken bağımsız bir şekilde hareket etmeleri en çarpıcı özellikleri arasında yer almaktadır. Yazılım mühendisleri bu grup içerisinde en dikkat çeken meslek grubudur. Aynı zamanda matematikçi ve psikiyatri uzmanları bu grup içerisinde yer almaktadır. Son olarak ise üniversite profesörleri de bu grupta yer almaktadır.

İlham Veren rehberler

Kar amacı gütmeyen idareciler, öğretmenler, sağlık eğitmenleri ve halkla ilişkiler uzmanları bu grupta yer almaktadır.

Merhametli danışmanlar

İş hayatında daha çok duyguları ile hareket eden kişiler arasında yer alan bu kişilerin öğrenci rehber uzmanları, yazarlar, çocuk doktorları ve veterinerler olduğunu belirtelim.

Etkileyici savunucular

Bu grupta yer alan kişiler ise restoran sahipleri, kreş öğretmenleri, seyahat yazarları ve peyzaj mimarları olduğunu belirtelim.

Yaratıcı bireyler Son olarak ise yaratıcı bir birey olarak kendisini gören kişilerin meslek seçiminin de animatör, psikolog, kütüphaneci ve Ressam gibi meslek gruplarını seçmeleri gerekir.

Önemli bilgi: Hangi işi yaparsanız yapın, kazanacağınız paradan daha çok sevdiğiniz işi yapmaya bakın! Eğer sevmediğiniz bir iş ile karşı karşıya iseniz ne kadar kazanırsanız kazının sizi mutlu etmeyecektir. Bu içerikle benzer yine çok kıymetli bilgilerin olduğu ne iş yapabilirim isimli yazımızı da okumanızı öneririz.