Pilot Olmak: Pilot Nasıl Olunur? 2020 Yıl İçin Detaylı İnceleme

tarafından
1352
Pilot Olmak: Pilot Nasıl Olunur? 2020 Yıl İçin Detaylı İnceleme

Pilot Olmak ve Pilotluk Mesleği

Pilot olmak herkesin hayali. Birçok insan bu mesleği yapmak için gecesini gündüzüne katarak çalışıyor ve hayaller kurarak sorular çözüyor, sınavlara hazırlanıyor ve İngilizce öğreniyor. Pilot nasıl olunur diye merak ediyorsanız bu kıymetli makaleyi sizler için hazırladık. Makalemizde pilotluk mesleğiyle ilgili en önemli ayrıntıları derlemeye çalıştık. Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız, sınavlara çalışmaya başlamadan önce bu makaleyi okusanız iyi olur. İşte detaylar:

Mesleğe gözünüzü dikmeden önce bilmenizde fayda gördüğümüz bazı önemli noktalar var. Öncelikle bu meslek tamamen para için yapılabilecek bir iş değil. Bulutların üstünde uçmak ve pilot elbisesi giyerek bir ton para kazanmak size cazip gelebilir. Ancak durum sadece bundan ibaret değil.

Pilot olmak sadece Türk Hava Yolları gibi yolcu taşıyan firmalarla çalışmaktan ibaret değildir. Pilotlar kargo uçaklarını, helikopterleri ve şahsi uçakları uçuran kişilerdir. Pilotlar ayrıca tek motorlu uçakları da uçurmak için eğitim alan kişilerdir. Bu kapsama giren birçok uçak tipi ve eğitim bulunuyor. Alınan eğitimin türüne göre pilotlar farklı işler ve görevler yaparlar.

Ticari uçaklarda pilotlar kaptan pilot ve ikinci pilot olarak yan yana otururlar. Uçağıy yönetimini ele alan kaptan pilot uçağı uçururken ikinci pilot kuleyle, yani hava trafik kontrolörüyle iletişim kurar. Pilotlar uçuş öncesi uçağın yakıt durumu, yolcular ve hava durumu gibi önemi bilgilerle ilgili detaylı bilgilendirmeler öğrenerek uçuşla ilgili tam bir kontrol sağlarlar. Pilotlar uçuş planı oluştururlar, kayıt defterleri tutarlar, uçuş raporu yazarlar ve hava durumu gibi önemli detaylarla ilgilenirler.

Pilotluk mesleğinde aileye özlem, yoğun çalışma koşulları ve yoğun stres gibi faktörler vardır. Pilotlar ayrıca lisans alsalar bile düzenli aralıklarla testlere tabi tutulurlar. Yeni testlerden geçemeyen pilotların uçuşa çıkması mümkün olmamaktadır. Bu açıdan pilotluk mesleği son derece dikkat ve özen isteyen, zor meslek gruplarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pilot Nasıl Olunur? Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi ile Pilot Olmak

Sivil havacılık okulu, ücretli pilotluk kursları ya da Türk Hava Yolları pilotluk sınavları gibi çeşitli yollarla pilot olabilirsiniz. Okulunu okuyan pilotlar lisans alıp uçmaya başlarken, ortalama 80 bin euro bir ücret ödeyerek de pilotluk kursları aracılığıyla pilot olmanız mümkün. Bununla birlikte büyük bir şans olarak, son yıllarda Türk Hava Yolları (Turkish Airlines) sadece sınav ile ücretsiz bir şekilde pilot alımı yapmaktadır. Giriş sınavını geçen pilot adayları Türk Hava Yolları’nda havacılık eğitimi aldıktan ikinci pilot olarak uçuşa başlamaktadırlar. Sınavları geçmek için ise önlisans veya lisans mezunu olmak yeterli olabilmektedir. Bu şartlar dönemsel olarak değişebilmektedir. Mevzuata göre lisans mezunu olmak yeterli olarak görünmektedir.

 

Üniversite veya Özel Kurslar ile Pilot Nasıl Olunur?

 

Pilot olmak için almanız gereken bir pilotaj eğitimi vardır. Bunu almak için üniversite programlarına girebilir veya 1.5 yıl süresince özel pilotluk eğitimi veren kurslara kaydolabilirsiniz. Özel uçuş okulu olarak adlandırılan bu kurslara kaydolarak detaylı bir eğitim alabilir ve eğitimi başarıyla tamamlarsanız pilot olabilirsiniz. Bu kurumlardan alacağınız PPL lisansı olarak adlandırılan özel pilotluk lisansı sayesinde ticari uçuşlarda pilot olarak uçma hakkı elde edersiniz. Ayrıca bu lisansı aldıktan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde on dört farklı ders alarak ve bu sınavlardan geçerek ATPL Frozen Sertifikası almaya hak kazanırsınız. Tip eğitimine başladıktan sonra ise simülator eğitimi alabilirsiniz. Bu eğitimin ardından uçuş kabinine üçüncü pilot olarak girebilirsiniz. Bu süreçte 100 saatlik bir gözleme tabi tutulursunuz. Bu süreçten başarıyla çıkmanız dahilinde ikinci pilot olma şansı elde eder ve uçuşlara başlarsınız. Atpl Frozen sertifikasıyla 1500 saatlik bir uçuş yaparak ATPL olduktan sonra yardımcı pilot olarak göreve başlayabilirsiniz. Bunun ardından 5 bin saatlik bir uçuş tamamlamanız gerekmektedir. Bu süreçlerin sonunda kaptan pilot olma şansı elde edersiniz.

Tek Motorlu Uçak İçin Pilot Nasıl Olunur?

Eğer tek motorlu uçak pilotu olmak istiyorsanız Türk Hava Kurumu’nda 165 saatlik bir yer dersi almak zorundasınız. Ayrıca yine 40 saatlik bir uçuş süresince havada eğitim almalısınız. Bu eğitimleri geçtikten sonra ise kontrol uçuşu diye adlandırılan sınavlara girersiniz. Bu eğitimler sonucunda Cessna uçakları uçurabilirsiniz.

 

ATPL Havayolu Nakliye Pilotu Nasıl Olunur?

ATPL havayolu nakliye pilotu sınavına çağrıldıysanız ve sınavda başarılı olduysanız sizi eğitime alırlar. 823 saat süren bir yer eğitimi ardından sıra havada eğitim almaya gelir. 160 saatlik bir uçuş eğitiminden sonra da başarılı görülürseniz nakliye pilotu olmaya hak kazanırsınız.

Pilot Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Bu aşamada biraz şartlardan bahsedelim isterseniz. İşte pilot olmak için gerekenler:

1- Eğitim

Pilot olmak istiyorsanız eğitim ile iç içe olmalısınız. Her pilot adayı gibi sınavlara girmeye istekli olmalı ve bolca ter dökmelisiniz. Pilot olmak için matematik ve fizik bilmeli, meteoroloji bilgileri öğrenmeli, uçak sistemlerinden anlamalı, navigasyon bilmeli ve fizyoloji gibi konularda çeşitli bilgi birikimlerine sahip olmalısınız. Kısacası, eğitim ve öğrenme için azimli ve kararlı olmalı ve genel kültür düzeyinize güvenmelisiniz. Pilotlar yüzlerce kişinin emanet edildiği zor ve kıymetli bir görevi icra etmektedirler. Bu yüzden hava devinim bilimi, meteoroloji ve uçak sistemleri ile ilgili çeşitli dersler alırlar. Uçakla ilgili çeşitli mühendislik bilgileri öğrenenen pilotlar ayrıca hava trafik kontrolü yönetmeliklerini de tamamen öğrenirler. En zor durumlarda ve hava şartlarında bile uçağı yere sağlam şekilde indirmek için zorlu eğitimlerden geçerler.

2- İngilizce

 

İngilizceniz yoksa pilotluk mesleğini yapmayı unutmanız gerekir. Bu işi yaparken İngilizce eliniz ayağınız olacak; çünkü havacılık mesleğinde kullanılan dil İngilizcedir. Kuleyle ve diğer tüm yetkililerle İngilizce olarak konuşacak ve en acil durumlarda her türlü dil yetkisine sahip olmanız gerekecektir. Bu noktada, yarım bir İngilizce bilgisiyle sınavlara başvurursanız kalma olasılığınız çok yüksektir. Çünkü havacılık kurumları İngilizceyi her yönüyle ölçerler. Yani listening, speaking, reading ve writing alanlarında tam bir hakimiyete sahip olmalısınız. ICAO havacılık İngilizcesi denen bir dil eğitimi sayesinde ise pilotluk için gerekli İngilizce seviyesine ulaşabilirsiniz. Yine aynı şekilde farklı kurslar aracılığıyla pilotluk için gereken İngilizce metotlarını ve dil derslerini alabilirsiniz. Bu konuda kararlı olmalı ve gereken masrafı göze almalısınız. Örneğin bugün Türk Hava Yolları sınavlarına giriş yapabilmek için IELTS İngilizce dil sınavından 6 puan almanız yeterlidir.

3- Pilot Olmak İçin Mezuniyet Durumu

Lise mezuniyeti yetse de lisans mezunu bir adayın pilot alma şansı daha yüksektir. Bu açıdan bir lisans diploması almanızı öneririz.


4- Sağlık

SHGM tarafından verilecek sağlık belgesini alacak kadar güçlü ve donanımlı bir bedene sahip olmanız gerekmektedir. Sağlık ilk önceliktir.

 

5- Ücret

ATPL lisansına sahip olmak özel uçuş okullarının ücreti 80 bin euro civarında değişmektedir. Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi’ne kabul edilirseniz bir ücret ödemenize gerek olmayacaktır, kurum ücretsiz bir şekilde adayları eğitmekte ve pilot olarak kendi bünyesine kabul etmektedir.

 

6- Pilot Olmak İçin Yaş Sınırı ve Boy-Kilo Oranı

 

Türk Hava Yolları pilotluk için 35 yaşa kadar süre tanımaktadır. Ancak bu durum tüm havayolları için geçerli değildir. Başvuracağınız kurumun şartlarını incelemeniz gerekmektedir. Yine de pilot olmak için hala geç kalmış sayılmazsınız. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı yaş hadleri mevcut, ülke değiştirebilirsiniz. Pilot olmak için erkeklerde 1.65 – 1.90 boyları aranmaktadır. Boy-kilo oranı konusunda ise boy durumu santimetre değeriyle ölçümde son iki rakamdan en çok 7 fazla olabilir ve kilo olarak da 15 eksik kiloya sahip olmak gibi bir durum vardır.

 

Pilot Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Avantajlar:

* Pilotlar bolca seyahat ederler ve yeni yerler görürler. Yani ücretsiz seyahat edebilirsiniz.

* Sizinle aynı donanıma ve eğitim seviyesine sahip insanlarla çalışırsınız.

* Farklı kültürlerden birçok insanlar tanışırsınız, böylece yaptığınız işten zevk alırsınız.

* Ücret olarak tatminkar bir hayat sürersiniz. Pilotlar beyaz yaka çalışanlardan 10 kat daha fazla maaş alırlar. Emeklilikleri de çok daha iyi geçmektedir.

* Pilotlar eve iş getirmezler, uçaktan indikten sonra hayatınızı yaşamaya devam edersiniz.

* Bilinenin aksine çok fazla uçmazsınız. Güvenlik gereği belirli bir uçuş saatini tamamlamanız yeterlidir.

* Pilotlar indirimlerden yararlanarak uçuşlarda yolcu olabilirler. Ayrıca birçok otel ve benzeri imkanlardan ücretsiz veya indirimli olarak yararlanabilirler.

 

Dezavantajlar:

* Düşük seviyeli bir kurumda çalışırsanız uçuş saatleri ve yoğunluğu değişkenlik gösterebilir.

* Pilotlar genellikle evden uzakta bir yaşam sürerler, evlilik zor geçebilir.

* Uyku sorunu yaşayabilirsiniz, bunun getirdiği çeşitli sağlık sorunları görülebilir.

* Pilotlar alkol ve uyuşturucu gibi yan etkileri yüksek olan maddeleri kullanamazlar. Birçok eğlenceden mahrum kalacaksınız.

* Pilotluk stresli bir iştir. Pahalı bir uçağı ve yüzlerce canı taşımak büyük bir stres yüküdür.

* Her türlü riskli kararınızda sorgulanır veya disipline verilebilirsiniz. Hatta tazminat ödemekle karşı karşıya kalabilirsiniz.

* Kokpit içerisindeyken müzik dinleyemezsiniz.

* Uçuş sırasındaki yiyecekleriniz belirlenmiştir, gıda zehirlenmesini önlemek adına bu yapılmaktadır.

* Yüksek bir ücret ödedikten sonra sınavları geçemezseniz paranızı geri almak için mücadele vermeniz gerekebilir.