BİM çalışma şartları 2019

tarafından
1467
BİM çalışma şartları 2019

Ülkemizde en çok mağazası bulunan perakende satış firmalarında olan BİM ile ilgili merak edilen bilgileri siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz. Son yıllarda her geçen gün büyüme gösteren BİM’in çalışma şartları ve maaşları hakkında bütün detayları sitemizde bulabilirsiniz.

Ülkemizde binlerce insan için iş imkânı sunan BİM’in özellikle her geçen gün büyümesi beraberinde yeni iş arayanlar içinde umut ışığı olmaktadır. Bu yüzden de BİM’de çalışmadan önce şartları hakkında ve maaşları hakkında bilmeniz gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz.

BİM çalışma şartları

Kurumsal bir firma olması beraberinde binlerce insanın iş kapısı bulmasına neden olmaktadır. Ancak disiplini elinden bırakmayan firmanın belirlenen şartlarına uyarak bu firmanın bünyesinde uzun yıllar çalışma şansını yakalamış olabilirsiniz. Özellikle de marketler zinciri olması çok sıkı bir denetim ağının olduğunu bizlere göstermektedir.

Bim marketlerde çalışma saatleri Her mağazada haftalık program ile yapılır. Programı mağaza müdürü personel ile iletişim haline geçerek ayarlayabilir. Bu müdürün inisiyatifinde tam zamanlı personel aylık 195 saat çalışır. Bir çalışan; haftada en fazla 45 saat çalışır. Haftada 1 gün izin ayrıca 1 yıl dolunca 14+2 olarak yıllık izin kullanabilir. 1 gün izinli olduğu için saatini doldurması maksadıyla haftada 1 günde tam gün çalışma yapılır; yanı sabah 08:45-9:15 arası çalışır. Bim marketlerde çalışanlar günde ortalama 7.5 saat çalışır, tabi mağaza ihtiyacına göre ve programa göre değişiklik gösterebilir . Mağazaların günlük çalışma saatine göre mola düzenlemeleri şöyle;

Mola saatleri şöyledir:


1. 4 saat ve altı(Yarım zamanlı): 15 dk
2. 5-5 saat : 30 dk
3. 6 – 7 saat: 1 saat
4. 7.5 saat ve üstü çalışan : 1.5 saat mola kullanır. Bu Molalar 30 dk veya 45 dk şeklinde kullanılmaktadır.
Yarım zamanlı personeller için; Part personeller aylık en fazla 127.5 saat Çalışmaktadır. Haftada en fazla 30 saat, Mağazalarda çalıştığı saat kadar ücret alır. Saati net:11.06 TL (Zaman içinde güncellenebilir) . Yol parası verilir part time personele yemek parası verilmez okuyorsa saatleri okula göre ayarlanmaktadır. Ayrıca sitemizde bu konu detaylı olarak Bim part time çalışma şartları isimli yazımızda detaylı olarak işlenmiştir.

▪ Çalışılacak mağazalar 1 toplu taşıma ile gidip gelinebilecek uzaklıkta istenilen mağazaya gönderilebilir. 

▪ Cuma günü öğle tatili vardır. En önemlisi öğle tatili yok ve yemek verilmiyor. Tam zamanlı çalışanların Yemek ücreti maaşa eklenir. isterlerse mağazalardan bir şeyler alınıp yenebilir yada dışarıda yemek söylenebilir. İş arkadaşları kendi aralarında ortak yemekte yapabilir.

Bim mağazalarında Çalışanlar Ne Yapar?

Genel olarak bim mağazalarında yapılan 2 ana iş vardır; mal atmak ve kasaya bakmak. işe yeni başlayanlar işi öğrenmek için ilk önce kasayı öğrenmek ile işe başlar. Kasa zamanla öğrenilir kolaydır En önemlisi para üstünü kasa kendi hesaplar.

Mal atmak yani reyonlara malları dizme işi şöyledir; her mağazaya haftada 3 gün ürün sevkıyatı yapılır. Gelen ürünler FİFO yöntemine göre reyona dizilir yanı herkesin anlayacağı dilden; yeni ürün arkaya atılıp eskisi öne konur. Kalan işler ise mağaza toplamak var; azalan ürünün kolisini açıp üzerine yığmak gibi herkesin yapacağı işler var.

▪2-3 ayda bir envanter yapılır, yanı mağaza da ki tüm ürünler komple sayılır. Mağaza önceden envantere hazırlanır envanter akşamı saat 22:00 kadar mağaza sayılır. Envanter günleri mağaza 10’da açılır.

Bim Çalışma alanları

Bim mağaza çalışma alanları şöyledir; Çalışma alanları ve yetkiye göre maaşlar değişiklik göstermektedir.

▪Kullanılan bazı kısaltmalar:
GM genel müdür
PM pazarlama müdürü 
BS bölge sorumlusu 
MS mağaza sorumlusu 
MSY mağaza sorumlu yardımcısı 
GT günlük temsilci

BİM maaşları ne kadar?

BİM bünyesinde çalışan kişilerin aldıkları ücretlerin farklılık gösterdiğini öncelikli olarak belirtmek istiyoruz. Farklı pozisyonların bulunduğu BİM marketlerinde çalışan en düşük maaşlı kişilerin aldıkları ücretin asgari ücret olduğunu da belirtelim. Ancak çalıştığınız pozisyona ve vardiya sistemine göre farklılık gösterecek maaşın bulunduğunu da belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de BİM’de çalışmak istediğiniz zaman vardiya sisteminin ve çalışacağınız pozisyonun son derece önemli olduğunu belirtelim.

BİM personellerinin ortalama olarak günde çalıştıkları sürenin ise 8 saat ila 10 saat arasında değiştiğini de belirtmek istiyoruz. Aynı zamanda gün içerisinde daha fazla çalışarak mesai ücreti de alma şansınız bulunmaktadır. Bu durumun çalıştığınız mağazanın yoğunluğu ile alakalı olduğunu da siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.

BİM personel alım şartları nelerdir?

BİM bünyesinde çalışmak istediğiniz zaman mağazanın sizlerden talep ettiği şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Özellikle bu konuda bu şartlar ile mağazaya iş başvurusunda bulunarak uygun pozisyonlar için çalışma şansını yakalamış olursunuz.

  • Lise mezunu olma şartı aranmaktadır
  • Market sektörüne uygun esnek çalışma saatlerine uyumlu kişiler tercih edilmektedir. (Nedeni ise bazı günlerde yapılması muhtemel sayım sırasında mesai saatlerinden geç saatlere kadar çalışma durumunuz söz konusu olabilir.)
  • Personellerde aranan diğer özellik ise iletişim konusudur. Devamlı olarak müşteriler ile iletişim içerisinde olacak olan kişilerde bu özelliğe çok fazla önem verilmektedir.
  • Başvuru yapacak olan personellerde sigara kullanılmaması tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden de sigara kullanmamanız işe girmeniz açısından son derece önemlidir.
  • Son olarak ise BİM’e başvuru yapacağınız sırada sizlerden istenecek olan adli sicil kâğıdınızın bulunması gerekmektedir. Adli sicili temiz olan ve yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyan kişilerin BİM’de çalışma şansları bulunmaktadır.

BİM iş ilanları

Her geçen büyüme gösteren BİM mağazalarının devamlı olarak artan personel ihtiyaçları için güncel BİM iş ilanlarının takibini yaparak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Firmanın her geçen gün büyümesi, her geçen gün yeni iş ilanlarının açılmasına neden olmaktadır.