Etkili para biriktirme yolları

tarafından
1490
Etkili para biriktirme yolları

Para kazanmak için elimizden geleni yaparız fakat; ne kadar çok para kazanırsak kazanalım parayı doğru kullanmayı bilmiyorsak ve etkili Para biriktirme yolları hakkında bilgimiz yoksa kazandığımız para ay sonuna bile yetmeye bilir.

Para biriktirmek yeni ürünler almak için harcayacağınız zamandan daha kolaydır. İyi bir birikimci sadece harcamaları kısarak aylık %30 gelir elde etmiş sayılır. Fakat bu sizde bir hastalık olmasın. Tasarruf yapayım derken çevrenizdekilerin size cimri demesi hoşumuza gitmez.  Tasarruf etmenin faydaları sandığınızdan fazla olabilir, sadece 1 ay gereksiz harcamalardan kurtularak ne kadar kar edeceğinizi hesaplayın zaten hiç pes etmeden para biriktirmeye devam edeceksiniz. Fazlaca bulunmayan Para biriktirme yolları size kontrollü bir şekilde para biriktirmeye itecek. 9 tane birbirinden güzel tasarruf taktiklerini sebepleri ile yazmaya başlayalım.

En Kolay para biriktirme yolları

1. Araştırma yapın ve Pazarlık edin!

Para biriktirme taktikleri içinde en etkili yöntemlerden biri iyi araştırma ve pazarlık yeteneğidir. Bir ürün ihtiyacınız doğduğunda önünüze ilk çıktığı yerden almayın! Aynı ürünü ucuz satan kişilerden daha da ucuz satan bir yer olabileceğini hiç aklınızdan çıkarmayın. Örneğin markete gittiniz, Alışverişe başladınız listenizde bulunan ürünleri sadece bir marketten alırsanız zararlı çıkabilirsiniz. Alışverişi yapmadan önce bir kaç market gezdikten sonra hangi markette hangi ürünler daha ucuz ise ürünü o marketten alın. Hepsini bir marketten almak zorunda değilsiniz.

Ayrıca alışveriş yaptığınız yer çok kurumsal bir yer olsa bile pazarlık etmeyi deneyin. Unutmayın pazarlık etmek çok abartılmadığı sürece ayıp değil. Sonuçta alınacak ürünü dilenmiyor, paranız ile almaya çalışıyorsunuz. İyi pazarlıklar sayesinde ciddi bir bütçe elde edebilirsiniz. Ne kadar etkili bir yöntem olduklarını incelemek için sadece 1 ay bu iki yöntem ile kazandıklarınızı bir kenara yazarsanız hiç yanılmadığımızı görürsünüz.

2. Para biriktirmek için Alışverişi nakit Yapın

Kredi kartı ve vadeli alımlar insana alışveriş yaptığı hissini vermez, daha doğrusu paranın cepten nasıl çıktığının hissini vermez. Para biriktirme metotları içinde en etkili yöntem alışverişleri nakit yapmaktır. Çünkü nakit alışveriş yaparken cebinizden eksilen parayı fark ettiğinizde otomatik para harcama frenine basmış olabilirsiniz.

Kredi kartları nakit alışverişin tam tersi psikoloji ile alım yaptırmaktadır. para biriktirmek isteyen kişilerin mümkünse kredi kartlarını ya tamamen kapatmaları yada çok daha sistemli kullanmaları daha hızlı birikim yapmalarını sağlayacaktır.

3. Televizyonu kapatın!

Para biriktirme taktikleri içinde sizi en çok zorlayacaklar içinde bu konu olabilir. Bir çok insan televizyon bağımlısı ve onun beynimize göndermiş olduğu viral ve doğrudan reklamların mağduru.. şimdi Televizyonu kapatın deyince bir televizyon keyfimiz var, onun yaktığı elektrik faturası mı bizi batıracak! bir keyfimiz televizyon ona da karışma diyen sesleri kulaklarımda hissediyorum, fakat mevzu başka!

Para biriktirmenin en kolay yolu, Yaptığınız harcamaları kısıtlamaktan geçiyor. TV Sizi aralara sıkıştırılmış reklamlar ile para harcamaya teşvik ediyor. Sadece Reklam programları ile değil! viral reklamlar sizi alışveriş yapmaya itiyor.

Tavsiyemiz  izlediğiniz televizyon miktarını önemli ölçüde azaltmanız olacak. Bunun için bir çok finansal fayda var: Harcama yaratan reklamlara daha az maruz kalma, daha düşük bir elektrik faturası (ve aboneliğinizi düşürdüğünüz de belki daha düşük bir kablo TV veya dijital platform  faturası) Tabi kazanacağınız tek şey para değil, Hayatın size verdiği diğer güzellikleri görmeye olanak sağlar.

4. Sigara ve Alkole elveda diyin!

Sigara ve alkol gelip geçici keyifler veren maddeler insan sağlığına verdiği zararlar bir yana dursun oldukça bütçe gerektiren bir iş haline geldi. Son zamanlarda yapılan vergi zamları yüzünden oldukça pahalı bir keyif haline geldi. Daha fazla ve hızlı para biriktirmek için sigara ve alkolden uzak durun.

Bu iki alışkanlıktan uzak durarak en değerli varlığımız olan sağlımızı da biriktirmiş oluruz. Özellikle sigaranın uzun yılar sonunda vermiş olduğu sağlık sorunları neticesinde harcanacak paralardan da kurtulmuş oluruz.

5. Bütçenizi oluşturun

Para biriktirme yolları içinde hızlı bir şekilde birikim yapmanızı sağlayacak yöntemlerden biri de doğru yapılmış bütçeden geçer. Özellikle maaşlı ve düzenli gelire sahip olanların hiç eksi yönlü şaşma olmadan rahatlıkla uygulayabileceği bir yöntem. Her ay gelir ve gider tablosu oluşturup Ne kadar para birikimi yapılacağına dair hedef koymak.

Tek yapmanız gereken ilk gününde, satın aldığınız her şey için bir makbuz alın. Makbuzları restoranlar, yiyecek ve kişisel bakım gibi kategorilere ayırın. Ay sonunda, paranızın nereye gittiğini net bir şekilde görebileceksiniz.

6. Kısa ve Uzun vadeli para biriktirme hedefi koyun

Para biriktirmek için sıkıntıya girmenize gerek yok . Eve giren bütçeyi hesapladıktan sonra giderlerinizi düşün ve kendinize de bir bütçe ayırın (kuaför, sinemaya gitmek gibi…) çıkan sonuç küçük de olsa zamanla para biriktirme konusunda alışkanlık edineceğiniz için ilk ay on tl iken üçüncü ay yüz tl hedefi ile ilerleyeceksiniz.

Kısa ve uzun vadeli para biriktirmek için ihtiyacınız olan para miktarı büyük ve zaman az ise harcamalarınızı kısıtlayarak paranızın arttığını göreceksiniz. İşe giderken aracınız ile değil otobüs ile gidin ya da sigara alışkanlığınızı yavaş yavaş terk etmeye çalışın ( zor gelebilir ama bu zaman da sigara ücreti oldukça yüksek)Hedef belirledikçe biriktirdiğiniz kısa zaman da para biriktirmenin zor olmadığını göreceksiniz.

7. Para biriktiğinde Kendinizi ödüllendirin

Biriktirdiğiniz para belirli bir miktara ulaşınca (örneğin ; on bin tl gibi ) kendinize küçük bir ödül vermeyi unutmayın . Uzun zamandır ihtiyacınız olan güneş gözlüğü mesela 🙂 Ödüllendirmeden gidilen para biriktirme işlemleri bunaltıcı olabilir. Kendinizi kasmaya gerek yok bence.

8. Eşyalarınızın bakımını yapın.

Bazı insanlar para biriktirmek için çok fazla abartırlar ! Siz sakın onlardan olmayın. Eskiyen eşyalar taksit ile değişebilir ya da kombinin bakım süresi gelmiş olabilir. Bu gibi, konuları aksatmadan ilerlemeye çalışın. Bakımı yapılmayan eşyalar daha büyük zararlara yol açabilir.

9. Kullanılmayan eşyaları satın!

Tasarruf taktikleri dediniz konuya girdik, bizi televizyondan ettiniz şimdide hatırası olan eşyalarımızdan mı edeceksiniz demeyin! İnsanların en büyük hastalıkları eski eşyaları bir şekilde hatırası var diyerek, daha sonra işime yarar düşüncesi ile ellerinde tutmaktadır. Bu eşyalar sizin hiç bir işinize yaramadığı gibi bir süre sonra kullanım alanı bittiğinden yada artık sizin hiç bir işinize yaramayacağından çöpe gidiyor.

Para biriktirmek ve biraz da gelir elde etmek için işinize yaramayan eşyaları satın! Özellikle bu eşyalar teknolojik ürün gibi bir süre sonra hiç işinize yaramayacak bir eşya ise onu elinizden çıkarıp para kazanmak için acele edin. Bu eşyalar sizin gözünüzde hiç değeri yoksa bile birilerinin işine yarayabilir. örneğin ekranı kırılmış eski bir cep telefonu sizin hiç bir işinize yaramadığı için bir köşeye atılması onun parasal değerini zamanla kayıp etmesine neden olur zamanında yapmadığınız satış yüzünden nakit kayıp eder, tasarruf edeceğiniz paraya engel olabilirsiniz. Derhal bu şekilde zamanda değerini kaybedecek ürünleri likide çevirip tasarruf edebilirsiniz.

Eşyalarınızı araştırın satılacak bir şeyler çıkacaktır., tasarruf etmenin faydaları sadece size dokunmasın! Evlendiniz bir daha asla giyilmeyecek bir gelinlik sizin için hiç bir işe yaramaz. Satın , hem başkaları da bu üründen faydalanıp sınırlı olan doğal varlıklarının azalmasına fayda sağlarsınız, hemde sizi rahatlatacak bir para kazanabilirsiniz. Bu konu uzunca yazılarak kafa dağıtmak istemiyorum. Gereksiz işe yaramadığına karar verilen tüm ürünlerden kurtulun, bu konuda başkalarından da yardım alabilirsiniz.

10. Yapabileceğiniz her ücretsiz müşteri ödül programına kaydolun

Para biriktirme yolları içinde sizi en mutlu edecek şey bedava bir şeyler almak olacaktır. Size ürün satmak için çabalayan firmalar birazcık müşterinin ağzına bal sürmek için promosyon ürünler verebilir sistemin açıklarından faydalanın! Fakat yöntemi uygulamadan önce iyice hazırlanın Bu öneri aslında biraz tehlikeli çünkü, mağazaların en büyük taktikleri müşterileri alışverişe zorlamak için puan ve indirim kuponları vermek olur. Siz rüzgarı kendi istediğiniz yöne çevirerek bu fırsatı değerlendirebilirsiniz, fakat kendinize hakim olup sadece ihtiyacınız olan ürünleri takip ederek bu işlemi yapmanız gerekiyor.

Para biriktireceğim diye mağazaların tuzağına düşmeden bu işten sıyrılabilirsiniz. Kendinize Kampanyalar için bir mail adresi oluşturun ve nerede size kampanya ve indirim kuponu sunacak yer varsa oraya kayıt olun. Firmalar size ürün satışı yapabilmek için ellerinden geldiği kadar kupon ve kampanya yollayacaktır. Siz ihtiyacınız olan bir ürün olduğunda bu mail adresini kurcalayın.

Sizin alışveriş yapacağınız ürünler ile alakalı kampanyalar var ise faydalanın. Marketlerde, kredi kartlarında size puan veren ihtiyacınız olan ürünleri alarak puan toplayın. Bu söylediğimiz para biriktirme yolu uzman bir tasarrufçu olduktan sonra yapın, yoksa firmaların size uyguladıkları kampanyalar cazip gelip fazla alışveriş yapıyor olabilirsiniz.

11. Alışverişe başlamadan önce bir liste yazın ve ona sadık kalın

para biriktirmenin en kolay yollarından biri, yalnızca bir listeniz olduğunda alışveriş yapmaktır. Çünkü bir işiniz olmadığında, genelde dürtü alımı ve plansız satın alma yaparak fazla harcama yapmanıza neden olabilir.

Market gibi yerlere gitmeden önce bir liste oluşturmak özellikle önemlidir. Yemek planınıza uyan ürünleri satın almanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda fazladan alabileceğiniz yiyecekleri almamaya yardımcı olur. Her zaman bir liste oluşturun ve daha da önemlisi ona sadık kalın.
Marketlerde bonus nakit sağlayan nakit geri ödül kartından da yararlanabilirsiniz – sadece her ay bakiyeyi ödemekten emin olun.

12. Dışarı çıkmak yerine arkadaşlarınızı davet edin.

Yemek yemeye ya da “bölgenizden uzaklaşmak” için dışarı çıkmak, hem yemek bütçenizi hem de eğlence bütçenizi tamamen yok etmenin bir yoludur. Ve ne olursa olsun, arkadaşlarınızla birlikte kalmak ve kendi eğlencenizi yaratmak her zaman daha ucuzdur.

Mağazalardaki dükkanlara çarpılmak yerine arkadaşlarınızla akşam yemeğinde eğlenin. Oyun kartları, ateş topu etrafında oturun veya misafirlerinizle birlikte film izleyin. Hepiniz paradan tasarruf edeceksiniz  ve bir tasarruf patlaması yaşarsınız.

13. Bankaların otomatik fatura ödeme avantajlarından yararlanın

Faturaları bankalara otomatik ödeme talimatı vererek çok fazla tasarrufu aynı anda yapabilirsiniz. Bu yöntem sizi fazla iş yükünden kurtarır, Fatura ödemek için harcayacağınız zamandan ziyade fatura ödeme kuruluşlarına vereceğiniz komisyondan kurtarır. Fatura ödemek için gideceğiniz yol parası ücretlerinden kurtarır ve işin en tatlı kısmı bir çok banka siz faturalarınızı Çevrim içi olarak talimat yöntemi ile ödediğiniz taktirde size puan verir! belki de bazı faturalarınızı bu puanlar ile yaparak bir iki faturadan da kurtulabilirsiniz.

14. Yürüyün sağlıklı olun tasarruf edin

Para biriktirmek için;Gideceğiniz yere yürüyerek gidin, zamanız varsa taşıt kullanmayın. Tasarruf etmenin faydaları içinde size en iyi gelecek olan sağlığınıza da yararı olan yöntemlerdir. Yürümek sağlık anlamında insan vücuduna çok faydalıdır, aynı zamanda da tasarruf ettirir.  Günlük aldığınız fazla enerjiyi atmakta fayda olur. Örneğin işe otobüs ile gidip gelen bir kişi aylık 200-250TL taşıt ücreti verirken, bu mesafeyi yürüyerek giden bir kişi parayı cebe indirmiş olur. Yürümenin size vereceği en büyük zarar ayakkabılarınız biraz daha çabuk eskiyecek. Onuda biraz daha iyi kullanın ki yeni ayakkabılar almak zorunda kalmayın.

Evde Tasarruf fikirleri

Evde tasarruf etmenin püf noktaları birden fazladır. Genelde ev hanımlarının ilgi alanı olmuş olsa da aile bireyleri hep beraber daha fazla tasarruf ederek. Harcama yapmayarak para kazanabilir.  Evde tasarruf taktiklerini çok fazla detaya inmeden örneklemek gerekirse birkaç tanesini şöyle sıralayabiliriz.

  • Tasarruflu cihazlar kullanarak
  • Market alışverişlerini ihtiyaç kadar kısarak.
  • Doğalgaz faturası için evi iyi izole ederek.
  • Duş ve el yıkama gibi keyiflerin süresini azaltarak.
  • Hiç bir lambayı gereksiz yakmayarak.
  • Kullanılmayan cihazları kapatarak.

Para biriktirme yolları Sadece yukarıda yazdıklarımız ile sınırlı değil, tek tek yapmanız gereken şeyleri yazmaya kalksak sayfalar alır, kitap yazılır. cimri biri olmadan tasarruf etmeye devam edin. Size biraz ilham vermesi için tasarruf etme konusunda uzmanlaşmış kişilerin belgeselini verelim istedik.