Şirket Devir alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bir çok kişi sıfırdan bir şirket kurmak yerine, mevcuttaki bir işletmeyi devir alıp oturmuş müşteri ve düzenleri ile işine devam etmek istiyor. Şirket devir işlemleri çok kolay olsa da bir takım ayrıntılara gitmeyen acemi girişimciler maalesef hüsrana uğrayacağı bir teşebbüste bulunabiliyor.

Şirket devir almak isteyen kişiler maddi ve manevi zararlara uğramaması için küçük tavsiyelerde bulunacağımız yazımızı incelemeye başlayalım.

Şirket Devir alırken Nelere dikkat etmeliyiz?

Şirketin yaşı, faaliyet alanı,hukuki sorumlulukları, aktif ve pasiflerinin doğru analiz edilerek incelenmesi,yeteri kadar karlılık durumunun olup olmadığı ve işletme giderleri gibi onlarca parçayı birleştirerek şirketler analiz edilmelidir.

Şirketin Yaşı faaliyet alanı

Kimse yeni kurulmuş bir firmayı devir almak istemez, Çünkü geriye dönük mali tablosunu, şirketin bilinirliğin müşterilerin verdiği değeri hiç birini inceleyemezsiniz. Şirket devir alınmadan önce şirketin yaşını öğrenmek bu sebeple çok önemlidir. Faaliyet alanında ise önemli durum bazen şirketler aldıkları bir kaç iş dolayısı ile mali tabloları çok yüksek gözükebilir veya mevsimlik işlerden dolayı belli bir dönem iyi kar ediyormuş gibi görünebilir tam işlerin kesileceği aylarda siz devir alıp aylarca bu işin size vereceği psikolojik baskılar yüzünden motivasyonunuzu kayıp edebilirsiniz.

Cirodan daha çok Karlılık durumu önemli!

Bazı işletmeler aşırı ciro yapıyor gibi gözükse de bazen, kira gideri, personel gideri, vergiler gibi yükümlülükleri topladığımızda karlılık oranı çok düşük olabiliyor. Bu sebeple cironun ne kadarı kar ne kadarı gider takip edilmeli. Bazen bağlanan sermaye ile kazanılan para sizi kurtarmayabilir. Unutmayın bağlanan paranın zaman değeri de çok önemli.

Şirketin hukuki sorumluluklarını iyi analiz edin

şirket karlı olabilir, belki de devir eden kişi gerçekten karlı bir işletmeyi işten sıkıldığı için veya benzer farklı bir sebepten dolayı işletmeyi devir ediyor diyelim. işletmenin devletten aldığı desteklerin süresi dolmamış olabilir ve bu bedeli siz firmayı devir alan kişiye vererek devlete karşı yükümlülük altına giriyor olabilirsiniz. Kosgeb gibi kuruluşlar verdiği desteği firma kurucularından istese de LDT şirket gibi sermaye sorumluluğu işletmenin öz sermayesi olan firmalar bu konuda iyi araştırmaya alınmalıdır.

Firma sahipleri Neden şirketi devir eder?

Unutmayın, Ülkemizde devir edilen işletmelerin büyük bir bölümü yeterince kar edemediği için devir oluyor. özellikle küçük meblağlarda devir olan bakkal,kasap gibi işletmeler büyük ölçüde Yeteri kadar kazanamamak yüzünden işletmelerini devir ederler.

Anlayacağınız işletme devir alırken kılı kırk yarmalı, hep bir kaç şüphe ile yaklaşmak gerekiyor. unutmayın çok iyi kazandıran işletmeler kolay kolay devir edilmez. şirket sahibi en fazla çok kar eden bir firma ise, profesyonel yönetici atar şirketi uzaktan takip eder.

şirket devir almak isteyen kişiler konu altından yorum yaparak sorularını sorabilirler.

Bir önceki içeriğimiz olan Etkili para biriktirme yolları başlıklı güncel makalemizde para biriktirme taktikleri, Para biriktirme yolları ve para biriktirmek hakkında genel bilgiler verilmektedir.

İYİ FİKİR

iş fikirleri ve bayilikler hakkında , genel bilgiler sunan iyi ve yardım sever tüzel kişilik.

8 cevaplar

 1. Hasan Çoşkun dedi ki:

  verilen çok kıymetli bu bilgiler için şükranlarımızı iletiriz. Şirket devir alacaklar için çok değerli bilgiler aldığımı zannediyorum.

 2. Yusuf dedi ki:

  Merhaba öncelikle yazınız için tesekur ederim çok bilgilendirici ama bir kaç sorum olucak bundan önce durumum ile bahsediyim kredi sicilim bozuk olduğu için şahsi firmamla herhangi bi kredi ürünü kullanamıyorum bankalar herhangi bir borcum yoktur.
  Işlerini büyütün rayını oturmak için kredi ürünleri kullanmam gerek bu ltd sti devir alarak onun kredi bilitesini kullanabilmeliyim

 3. Mehmet canıtezer dedi ki:

  Yazınız için teşekkür ederim. Bana ait olan limited şirketini devir etmek istiyorum. Alacak kişiyi araştırdım bir sıkıntı gözükmüyor. Sorum şu alacak kişi naylon fatura gibi yasa dışı işlere girerse, ssk ve vergi borcunu ödemezse ve kaçarsa, benim için bir sıkıntı olur mu?

  • KENAN KAHYA dedi ki:

   Mehmet bey ülkemizde devir konusunda yapılan en büyük hata, Noter’de devir işlemi bittikten sonra her şey bitti sanılıyor oysa işin iç yüzü öyle değil. Ortaklıktan vazgeçme muvafakatı ticaret sicili memurluğuna tescil için verilmediği sürece, devir resmi olarak yapılmış sayılmaz.

   Limidet şirketlerde vergi ve sigorta yükümlülüğü ortakta mevcuttur. Anonim şirketlerde böyle bir sorumluluk yoktur.

   sizin LDT ŞTİ Devri yaparken, Özellikle vergi ve sigorta primi borçlarından sorumlu olmadan dolayı, bu yönüne son derece dikkat ederek işlem yapmanız gerekiyor.

   Size tavsiyem konusunda uzman bir avukattan destek almanız olacaktır.

 4. Sezgin dedi ki:

  Sirket kredisi icin evimi ipotek edip kredi cekecegim. Isler yolunda gitmez ise ipotek ettigim ev ve sirket kurulus sermayesi kadar mi sorumlu olurum yoksa kisisel ozel diger mulkiyetlerimde de icra vs gibi sorumluluklar yuklenir mi?

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   İşler kötü giderde krediyi ödeyemezseniz, kredi miktarı kadar, daire açısından sorumlusunuz.
   Eğer şahıs şirketi kurmuş ve başka kişilere de borcunuz olursa, daire ve diğer tüm mal varlıklarınız ve haklarınız ile sorumlusunuz.
   Anonim şirketlerde koymuş olduğunuz sermaye kadar sorumluluğunuz bulunmakta. Konu ile daha fazla bilgiyi site içi arama yaparak veya bir avukattan bilgi alarak edinebilirsiniz.

 5. Sezgin dedi ki:

  Sirket devir alirken eski sirket sahibinin vermis oldugu senet cek ve vergi borclarini yeni sirket sahibi kabul etmek zorunda mi ? Yoksa madde ekleyerek muaf tutulabilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir