Kredi notu Hakkında bilinmesi gerekenler

tarafından
1168
Kredi notu Hakkında bilinmesi gerekenler

Kredi notu bankaların müşterilerinin ödeme ahlakını belirli sistematik hesaplamalar ile ölçtükleri, 0-1900 puan arası derecelendirme yaptıkları sistemdir. Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin incelemesi yapılırken öncelikli olarak bu puanlama sistemi dikkate alınır.

Kredi notu genellikle KKB (Kredi kayıt bürosu) verileri incelenerek otomatik sistemler üzerinden yapılır. Şimdilik ülkemizde bireylerin ve kurumların bankalar ile ilişkileri incelenerek değerlendirme yapılır. Tahminlerimize göre bu sistem sürekli güncellenerek gelişecek, kişilerin elektrik, su ve Doğal gaz gibi şahsi fatura ödemeleri dahi kontrol edilebilecektir. Şimdilik sadece yukarıda da değimiz gibi tüzel kişilerin ve bireylerin kredi notu belirlenirken bankalar ile olan ilişkileri incelenerek hesaplanır.

Kredi notu bankalar ile hiç ilişiği olmayan kişiler için 0 puan olarak yansır. Kişi ne kadar sağlam, güvenilir ve mal varlığı yüksek olmuş olsa da banka nazarında 0 skor ile gözükür. Bankalar ile çalışmaya başlamış kişiler 699 ile 1900 puan arasında değerlendirilir. 1900 puana yaklaştıkça kişilerin kredi puanı yükselir, bu kişilere bankalar daha az zorluk çıkararak kredi verirler.

Kişilerin gelirleri ne kadar yüksek olursa olsun, ödemelerini düzenli yapmazlarsa kredi puanları düşer. Bankaların gözünde puanlama sistemi aşağıdaki gibi gözlemlenir.

0 kredi notu: belirsiz
0-699 : çok kötü
700- 899 : Kötü
900- 1099 : eh işte
1100-1399 : idare eder
1400: 1599 : iyi
1600- 1799 :çok iyi
1800 – 1900 : Mükemmel

Kredi notunu belirleyen faktörler

Kredi puanı belli ana başlıklar halinde otomatik olarak oluşur, bunda kişinin geçmiş ödemeleri, yeni kredili ürün alımı, kredi borçlanma oranı ve diğer bir sürü otomatik sistem üzerinden incelenerek belirlenir. Eğer oranlanması gerekirse;

Geçmiş ödemeler %35
Borçlanma miktarı %35
Yeni banka ürünleri %10
Kredi kullanım yoğunluğu %10
Değer sebepler %10
şeklinde sıralayabiliriz

Yukarıda yazdığımız, şuanda bankaların kredi notunu belirlerken baktığı genel durumlardır. Gelecekte bu sistem dahada gelişecek, Kişilerin elektrik, su, cep telefonu ödemesi, hatta kira ödemelerini düzenli yapıyor mu bunlara bile bakılacağını düşünüyoruz. Keza Avrupa’da bir çok ülkede çok geniş anlamda incelemeler yapılıyor.

Kredi notunu yükseltme için yapılması gerekenler

ihtiyaç,konut,taşıt ve bir çok kredi için bankalar kredi puanı düşük olan müşterileri için kredi vermek istemeyebilirler. Bilinçsiz banka alışkanlıkları yüzünden puanları düşük olan kişiler acil ihtiyaçlarında red cevabı alabilirler. Bankaların kapısından olumsuz olarak geri dönmemek için kredi notunu yükseltilmesi şart. Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gereken şeyleri şöyle sıralayabiliriz.

Önce işi teknik açıdan inceleyelim, yukarıda size kredi notunu en çok etkileyen faktörleri verdik, kredi notunu daha hızlı yükseltmek için yukarıdaki verdiğimiz oranlamayı ciddiye alarak ona göre hareket edelim. Kredi notunu en hızlı yükseltecek yöntem, geçmiş kredi borçlarınızı zamanında ödemeniz olacak, kredi kartı, alt hesap ödemeleri ve kredi ödemelerini zamanında yapan kişiler %35 oranında kredi notunu yükseltebilir. Düzenli ödeme ahlakı kazanan kişiler hızlıca puanlarını yükseltebilirler.

Kredi notunu hızlıca yükseltecek ikinci yöntem ise Kredi limitine oranla borcunuz, Bankaların kişilere otomatik tanımladıkları bir kredilendirme limiti vardır, bu limiti sonuna kadar kullanan kişi ile %5’ini kullanan kişi arasında ki kredi puanı farklıdır. Kredi ödemelerini düzenli olarak yapıyor olsanız dahi, kredi limitinizi sonuna kadar kullanmak sizin kredi puanınızı düşürür. Mümkün olduğunca kredi limitlerinizi boşaltın, göreceksiniz ki kredi puanınız otomatik olarak yükselecek.

Kredi limitleri kişinin gelir seviyesine göre belirlenir. Tabi kredi limitlerini belirleyen bir çok faktör vardır fakat en önemlisi gelir seviyesidir. Asgari ücret almış bir kişinin limitlerinin çok yüksek olmasını beklemeyin. Bankalar verdikleri krediyi alabilmek için kişilerin ödeme ahlakı kadar ödeyebilme gücünü de kontrol etmek zorundalar.

Kredi notunu belirleyen bir başka sistem olan kredi kullanım yoğunluğu, Şu dur ki her yıl bir kredi kullanıp düzenli olarak ödedikten sonra yeni bir kredi kullanan kişi ile, sadece ihtiyacı olduğunda 10 yılda bir kredi kullanmak isteyen kişiler arasında kredi notu açısından değişiklikler vardır. Tabi sırf kredi notum yüksek olsun diye de kredi kullanacak değilsiniz, bilgilendirmek için yazdım.

Hiç kredi puanı olmayanlar

Bankalar ile bir şekilde, ilişiği olmayıp KKB Puanı olmayanlar eğer gelirleri varsa zamanla kredi puanı oluşturabilir. Bunun en kolay yöntemi kredi kartı almaktan geçer. Fakat bir çok banka kredi kartı puanı olmayan kişiye kredi kartı vermeyecektir, yinede bu konuda bir şeyler yapılabilir; sizin için yazdığım En kolay kredi kartı alma yöntemi isimli yazıyı okumaya başlamalısınız.

Bankaların yeni ürünlerini kullanmak kredi puanınızı yükseltir. Örneğin mobil şube ve İnternet bankacılığını kullanan kişiler bu kullanımları esnasında puan yükselmelerini fark etmeden alırlar.

Sonuç:

Kredi notunu en alt düzey kişilerin anlayabileceği şekilde anlatmaya çalıştık. Kredi puanı hakkında kafanıza takılan sorular olursa konu altından yorum yaparak soru sorabilirsiniz.