Kredi kartı harcamam gözükmüyor?

tarafından
7929
Kredi kartı harcamam gözükmüyor?

Kredi kartı kullanıp  borcunu sıkı sıkıya takip edenler aradan bir kaç gün geçmesine rağmen yaptıkları harcamaları göremiyor. Bu kişiler, acaba bir yanlışlık mı var? Harcama yapıyorum Kredi kartı harcamam gözükmüyor düşüncesine kapılıp banka müşteri hizmetlerin arayabilir. Hatta bazı kişiler harcamalarının bir kaç gün yansımadığını görünce sistemin hatası olduğunu düşünüp Elinden geldiğince harcama yapmaya çalışabilir. Sakın böyle bir hataya düşmeyin, kredi kartları asla yaptığınız harcamaları görmemezlikten gelmez.

Yaptığım alışveriş kredi kartında gözükmüyor diye endişe etmeyin, Aşağıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı kredi kartları yapılan alışverişi hesabınıza geç olarak yansıtabilir.  Ay sonu eksilerine veya bir kaç gün sonra hesaba işlediğinde büyük sürpriz ile karşılaşmak istemiyorsanız harcamayı görmediğiniz için alışverişe yüklenmeyin.  Hataya kapılırsanız belki de hiç ihtiyacınız olmayan ürünleri alıp borçlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Genelikle en fazla 3 sebepten yapılan harcamaları yakın zamanda göremeyebilirsiniz;

Kredi kartı harcamaları gözükmeme nedenleri

  • ofline pos
  • provizyonda beklemesi
  • Temassız kartlarda geç işleme alınması

Alışverişin Provizyonda Beklemesi

Provizyon kısaca yapılan alışverişin teminatı olarak banka hesabındaki karşılığı olarak düşünebilirsiniz. Yapılan alışverişler bazen hafta sonuna denk gelmesi, İş yoğunluğu veya kontrol mekanizmasının işlemesi sebebi ile provizyonda bekleyebilir. Kredi kartı kullanıcılarının bu aşamada hiç bir şey yapmasına gerek yoktur sistem neredeyse otomatik olarak işler ve en fazla bir kaç gün sonra kredi kartı ekstresine yapılan harcama yansır.

Ofline pos cihazı

pos cihazları bazen bankalar ile bağlantı kurmadan işlem yapabilir. Bu tarz işlemlerde yapılan harcama bankaya bildirilmediği için gözükmez, fakat pos cihazı online olduğu zaman yapılan harcamayı bankaya bildirir. Çok nadir bir işlemdir.

Temassız kartların geç işleme sorunları

Temassız kartlar alışverişte ödeme aşamasını hızlıca aşılacağı düşüncesi ile icat edildi. Özellikle küçük harcamalar için şifre girme gibi işlemlere mağdur kalmadan hemen kullanılabilen temassız kartlarda bazen yapılan harcamalar geç yansıyabilir. 10 güne kadar geç yansıyan harcamaları sakın ekstre de gözükmeyecek sanmayın, belirli işlem sırasına göre bu harcamalar kredi kartına yansıyacaktır.

Tavsiye: Kredi kartınızın çekimlerini kontrol etmekten vazgeçmeyin, bazen satıcılar çekim yapmadığını düşünerek, iki kere çekim yapabiliyor. Bu sebeple ekstreleri düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Kredi kartı harcamam gözükmüyor  sorusunun yanıtı büyük olasılıkla yukarıda yazdığımız sebeplerden oluşmaktadır. Eğer 20 günden fazla yaptığınız harcamayı göremiyorsanız, ilgili bankanın müşteri temsilciliğini arayarak bilgi alabilirsiniz. Yine harcama yaptığınız mağazadan da bilgi alabilirsiniz. Çok fazla kullanmadığınız kartlar bile olsa aylık belli periyotlarda kredi kart ekstrelerinizi kontrol etmenizi öneririm. unutulacak minik bedeller bile kredi puanını olumsuz yönde etkileyecektir.