Kapat

Firmayı Kapatırsam Kosgeb Parayı Geri alır mı?

Anasayfa
Destek ve Hibe Firmayı Kapatırsam Kosgeb Parayı Geri alır mı?
kosgeb desteği aldık zarar ediyoruz

Hiç kimse işletmesini kapatmak için açmıyor, Zarar etmek için ise asla açmak istemiyor. Fakat Zaman içinde işler kötü gitti veya Hastalık durumunuz dolayısı ile iş yerini kapatmanız gerekti, Kosgeb üzerinden de destek ve hibe teşviklerinden yararlandınız, Bu durumda Hem işletmeyi kapatıp Kosgeb’den Aldığınız parayı geri mi vereceksiniz?

Sitemize Yorumlar kısmından Her yorumu yayınlamıyoruz fakat bu şekilde Kosgeb üzerinden destek alıp da Sonunda Hastalanması sonucu işletmesini kapatmak isteyen bir girişimcimizin sorusunu özel olarak cevaplamak istedik. Çünkü bu şekilde Kosgeb desteği alıp işletmesini ister istemez kapatmak zorunda olan kişiler, aldıkları desteği geri ödeyip ödemeyeceklerini soruyorlar.

Kosgeb Kapatılan İşletmede Desteği Geri alır

Bu konuda Kosgeb üzerinden destek ve hibe kredilerini alırken, imzalanan sözleşme çok açıktır. Eğer kurduğunuz işletmeyi 3 yıl içinde kapatırsanız. Kosgeb size verdiği hibe ve destek kredilerini herhangi kesinti yapmadan aynen hepsini alır.

Tabi ki Hastalık gibi müzmin sonuçları olan sebeplerden dolayı işletmenizi kapatıyorsanız. Devlet hastanelerinden alacağınız raporlar ile kosgeb’de durumu izah edebilirsiniz. Kosgeb yetkilileri durumunuzu inceler gerekli görürlerse hibe desteğini geri almamaya karar verebilirler.

Hastalık ve çok önemli bir mazeretiniz yoksa Kosgeb sizden ödediği destek ve hibe giderlerinin tamamını geri alacaktır. İşletme zarar dahi etse destek ve hibe ödemelerini geri alır.

İşletmeyi devir edenler de Kosgeb Geri alır

Aynı şekilde Müzmin bir sebebiniz olmadan işletmenizi devir etmeniz halinde size verilen destek aynen geri iade edilecektir. Çünkü destek işletmeye değil size verilecektir.

Taksitlendirme İsteme Hakkınız var.

Her ne olursa olsun, işletmenizin destek kapsamı süresince yani 3 yıldan önce zarar ediyor veya bir şekilde işletmeyi kapatmayı düşünüyorsanız. Şirket harcamalarını hesapladınız ettiğiniz zarar kosgeb’e ödeyeceğiniz miktardan daha fazla ise size tavsiyemiz kosgeb den aldığınız desteği geri ödemek için taksit isteme hakkınız var.

Bu arada Kosgeb işletmesini minimum 3 yıl boyunca ter temiz devam ettiren kişiler. Herhangi bir hurda hileye karışmadan işine devam edenlerden desteğini asla geri istemez.

Bir önceki içeriğimiz olan esnaf kefalet kredisi Detayları başlıklı güncel makalemizde esnaf kefalet faizsiz kredi ve esnaf kefalet kredisi hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar