Batarsam KOSGEB Parayı Geri alır mı?

Hiç kimse işletmesini kapatmak için açmıyor, Zarar etmek için ise asla açmak istemiyor. Fakat Zaman içinde işler kötü gitti veya Hastalık durumunuz dolayısı ile iş yerini kapatmanız gerekti, Kosgeb üzerinden de destek ve hibe teşviklerinden yararlandınız, Bu durumda Hem işletmeyi kapatıp Kosgeb’den Aldığınız parayı geri mi vereceksiniz? KOSGEB ile açılan işyeri batarsa veya firmayı kapatırsam KOSGEB Parayı geri alır mı? Merak edenler hemen içeriği okuyun.

Sitemize Yorumlar kısmından Her yorumu yayınlamıyoruz fakat bu şekilde Kosgeb üzerinden destek alıp da Sonunda Hastalanması sonucu işletmesini kapatmak isteyen bir girişimcimizin sorusunu özel olarak cevaplamak istedik. Çünkü bu şekilde Kosgeb desteği alıp işletmesini ister istemez kapatmak zorunda olan kişiler, aldıkları desteği geri ödeyip ödemeyeceklerini soruyorlar.

Kosgeb Kapatılan İşletmede Desteği Geri alır

Bu konuda Kosgeb üzerinden destek ve hibe kredilerini alırken, imzalanan sözleşme çok açıktır. Eğer kurduğunuz işletmeyi 3 yıl içinde kapatırsanız. KOSGEB size verdiği hibe ve destek kredilerini herhangi kesinti yapmadan aynen hepsini alır.

KOSGEB Destek verdiği işletmelerin uzun yıllar kamu ve şirket sahiplerine faydalı olması için destek veriyor. Hiç kimse batmak veya kapatmak için dükkan açmaz bu konuda hemfikiriz fakat bazı kötü niyetli kursiyerlerin art niyetlerini engellemek için KOSGEB Verdiği desteği şartları oluşursa geri ister.

Tabi ki Hastalık gibi müzmin sonuçları olan sebeplerden dolayı işletmenizi kapatıyorsanız. Devlet hastanelerinden alacağınız raporlar ile kosgeb’de durumu izah edebilirsiniz. Kosgeb yetkilileri durumunuzu inceler gerekli görürlerse hibe desteğini geri almamaya karar verebilirler.

Hastalık ve çok önemli bir mazeretiniz yoksa Kosgeb sizden ödediği destek ve hibe giderlerinin tamamını geri alacaktır. İşletme zarar dahi etse destek ve hibe ödemelerini geri alır.

İşletmeyi devir edenler de Kosgeb Geri alır

Aynı şekilde Müzmin bir sebebiniz olmadan işletmenizi devir etmeniz halinde size verilen destek aynen geri iade edilecektir. Çünkü destek işletmeye değil size verilecektir.

Taksitlendirme İsteme Hakkınız var.

Her ne olursa olsun, işletmenizin destek kapsamı süresince yani 3 yıldan önce zarar ediyor veya bir şekilde işletmeyi kapatmayı düşünüyorsanız. Şirket harcamalarını hesapladınız ettiğiniz zarar kosgeb’e ödeyeceğiniz miktardan daha fazla ise size tavsiyemiz kosgeb den aldığınız desteği geri ödemek için taksit isteme hakkınız var.

Bu arada Kosgeb işletmesini minimum 3 yıl boyunca ter temiz devam ettiren kişiler. Herhangi bir hurda hileye karışmadan işine devam edenlerden desteğini asla geri istemez.

Bir önceki içeriğimiz olan KOSGEB Eğitimleri veya iş planı Ücretli mi? başlıklı güncel makalemizde kosgeb iş planı ücretlimi, kosgeb paralı mı ve kosgeb ücretlimi hakkında genel bilgiler verilmektedir.

İYİ FİKİR

iş fikirleri ve bayilikler hakkında , genel bilgiler sunan iyi ve yardım sever tüzel kişilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir