Kosgeb desteği alan işletmeyi devir etmek

Sitemizde ziyadesi ile yer verdiğimiz hibe ve destek kredileri hakkında bilgiler üzerine sıkça gelen sorular içinde devir almak isteyen kişilerden geliyor. Yeni bir iş kurmaktansa oturmuş mevcutta bir işi yapmak daha avantajlı olduğu zamanlar olabilir. KOSGEB hibe ve desteğinden yararlanıp şirket kurup oturtana kadar ciddi emek ve zaman istemektedir.  İşletme Devir Alacaklar Kosgeb Desteği Alabilir mi? gibi sorular ile karşılaşmaya başladık.  Ayrıca içeriğimiz de Kosgeb desteği alıp da bir şekilde işletmesini devir etmek isteyenlerin işlemi yapıp yapamayacağını anlatmaya çalışacağız.

Soru: Çiğ köfte dükkanı devralmak istiyorum hibe veya KOSGEB desteği alabiliyor muyum? 

Cevap: her ne kadar çiğ köfte dükkanı açmak isteyenler Kosgeb destek ve hibelerinden yararlanabiliyor olsa da, Devi alınan işletmelerde ne hibe nede sıfır faizli kredi desteği alabilirsiniz. Mecburen kendi sermayeniz ile bu işletmeyi yürütmek zorundasınız. Eğer işletmeyi devir alacak kadar sermayeniz yoksa, Başa baş kaldıracını iyice hesaplayıp biraz da dişinizi sıkıp işletmeyi o şekilde devir almanızı öneriyoruz.

Kosgeb Desteği Alan işletme Devir edebilir mi?

Kosgeb destek ve sıfır faizli kredi desteğini verirken size imzalattığı sözleşme bu anlamda çok net. Destek aldığınız işletmeyi 3 yıl süre ile  kapatamaz veya devir edemezsiniz. Bu süreler dışında Kosgeb desteği aldığınız işletmeyi devir etmek isterseniz aldığınız hibe ve destek kadar tutarı kosgeb sizden tahsil edecektir.

İşyerinizin açılmasının üzerinden 3 yıl geçmiş ve KOSGEB tarafından izlenmeniz tamamlandı ise her zaman işyerinizi veya dükkanınızı devredebilirsiniz. Burada hiç bir sıkıntı yok.

Ancak, destek süreciniz ve KOSGEB izlemesi devam ediyor ise işyerinin devri durumunda, bu husus, bağlı bulunduğunuz KOSGEB İl Müdürlüklerince değerlendirilecektir.

 • Destek sürecinin devamına karar verilmesi durumunda, hiç bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Bu durumda, destek, işyerini devralan tarafından devam eder.
 • Eğer, destek süreciniz sonlandırılır ise bu durum Kurul gündemine tekrar getirilir. Kurul ise iş yeri sahibi tarafından sunulan bilgi ve belgeler doğrultusunda; ya ödenen desteklerin iadesini istemez ya da ister. Burada önemli olan husus, sunacağınız gerekçedir. Kurul, bu gerekçeye göre karar verir.

Dipnot: 1 yılını doldurmamış yeni kurulan işletmeler de kosgeb desteği alabilir.

Bu arada işletmeyi açtınız ve Destek almaya karar verdiniz, Kosgeb tarafından yine de destek alabilirsiniz. İşletmeyi kurduktan 1 yıl geçmemiş ise kosgeb desteklerinden yararlanabilirsiniz. Fakat sıfır faizli kredi almak isteyen girişimciler. 2 yıl geri ödemesiz olarak alacağı desteğin süresi işletmeyi kurdukları tarihten itibaren başlar. Örnek vermek gerekirse yukarıda soru soran vatandaş, çiğ köfte dükkanı sıfırdan kurmuş olsaydı 1 yıl içinde başvurdu diyelim 11. ay destek almaya hak kazandı ve sıfır faizli kredi desteğinden de yararlandı.. Sıfır faizli kredi desteğini sadece kalan 13 ay için değerlendirebilir.

Sık Sorulan sorular:

 1. Kosgeb ile açılan işletme devir edilir mi?

CVP: 3 Yıllık süre dolduktan sonra devir edilmesi halinde herhangi bir yükümlülük yoktur.

2.  Kosgeb İle Açılan işletmeye tekrar devir alınıp kredi çekilir mi?

Hukuken 3 yıl geçtikten sonra destek almakta bir sakınca yok fakat, kolay olmayacaktır.

3. Bir işletmeyi devir almak istiyorum Kosgeb destek verir mi?

Şartların tamamlanması halinde devlet destek verir, Fakat sıfır açılan işletme kadar destek alınmaz.

İYİ FİKİR

iş fikirleri ve bayilikler hakkında , genel bilgiler sunan iyi ve yardım sever tüzel kişilik.

35 Responses

 1. Recai dedi ki:

  Merhaba eşim öğretmen 130.000 bin ila 160.000 tl arası anaokulu kreş devralmak istiyoruz kosgeb desteği alarak alabileceğim destek varmi varsa hangi şartlarda alabiliyorum veya bunun için nasıl bir destek almalıyım beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşşekkürler

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Recai bey, Girişiminiz Hayırlı olsun.

   Yazımızda da belirttiğimiz gibi, hiç bir işletmeyi devir alarak kosgeb üzerinden destek alamazsınız. Eğer devir almayı düşündüğünüz firma İstanbul’da ise İSTKA gibi kalkınma ajanslarını inceleyin.
   Bu arada; Bildiğimiz kadarı ile Kosgeb kreş ve Anaokulu gibi kurumları sıfırdan açmak isteseniz dahi destek vermiyor.
   Firmayı devir almadan önce başa baş kaldıraç oranını iyi hesaplayıp., biraz da dişinizi sıkarsanız önü açık ve karlı iş seçenekleri içinde olduğunu düşünüyoruz.
   Son olarak; Site içi arama yaparak Esnaf kefalet desteği isimli yazımızı okumanızı öneriyorum şartları taşıyan esnaf tanıdığınız var ise uygun fiyatlı ipotek karşılığı kredi alabilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum.

 2. Satılmış dedi ki:

  İşleyen bir pastane devir almak istiyorum bunun için faiz siz kredi alabilirmiyim

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Faizsiz krediden kastınız, Kosgeb’den destek almak ise belli şartları taşıyan işletmeler kosgeb desteği ile devir alınabiliyor ama çok büyük meblağlar alınabileceğini sanmıyorum. Yatıracağınız paranın kaldıracını hesaplayıp birazda aksiyon yaparak destek almadan ticaretinizi götürmeyi denemenizi öneriyorum.

 3. Nilay dedi ki:

  Kosgeb desteğinde yaş sınırı varmı birde hem hibe hem 2 sene sonra geri ödemeli kredi alınabiliyormu birde iş kurulduktan sonramı başvuru yapılıyor yolu anlatabilirmisiniz

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Merhaba herhangi yaş sınırı bulunmuyor 18 üzeri bir yaştaysanız başvuruda bulunabilirsiniz.
   İşyeri açıldıktan 1 yıl içinde başvuruda bulunmanız gerekiyor.
   Aldığınız makine ve yaptığınız kosgeb’in desteklediği giderleri banka üzerinden geçirirerek alışveriş yapın.
   Bulunduğunuz ildeki Kosgeb müdürlüklerine giderek. Kafanızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.
   Ayrıca site içi arama bölümünü kullanarak kosgeb makalelerini inceleyebilirsiniz.

 4. Yusuf Savaş dedi ki:

  Merhaba, KOSGEB yeni girişimci desteği aldım ancak işler istediğim gibi gitmiyor. Şirket kasasından 1 kuruş para çekmememe rağmen sermayem 2 yıl içinde sıfırlandı. Bu durumda kapanış vermem mi gerekir yoksa iflas vermem mi? İflas işlemi pahalı bir süreç, kapanış versem bir usulsüzlük olur mu? NOT: Destek miktarının %27’si kadar para çektim sadece, içeride alacağım miktar var ama onu da talep etmiyorum.

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   öncelikle geçmiş olsun. Malesef kötü bir dönem olduğu için çok büyük sermayeli işletmeler bile zarar ve iflas edebiliyor.
   Destek aldığınız işletmeyi 3 yıl süre ile kapatamaz veya devir edemezsiniz. Kosgeb size vermiş olduğu bedeli sizden talep edebilir. konuyu yinede siz KOSGEB Yetkilileri ile görüşmenizde yarar var.

 5. Ramazan dedi ki:

  Merhaba
  Kosgeb desteği aldım fakat işletmemi başka bir adrese taşıyabilir miyim. Aynı isimde işletme devam edecek

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Ramazan bey bir sorun olacağını sanmıyoruz fakat KOSGEB’e bildirmek durumundasınız. Size adres değişikliğinin hangi sebepten olduğunu muhakak soracaklardır. Uygunsuz bir durumda size yaptırım uygulayabilirler. Dolayısı ile Adres değişikliği yapmadan önce sizinle ilgilenen kosgeb yetkilisine durumu bildirmenizde yarar var.

 6. Ali dedi ki:

  Babam işletme için destek aldı, üç yılı doldurmadan vefat etti. Ben yurt dışındayım, bakanlıktan görevliler taahhüt istemişler miradcılardan. Taahhüt ne için isteyebilirler bilmiyorum vermesem ne olur

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Allah rahmet eylesin.
   Şahıs şirketi kurdu ise eğer, şahıslar şirket riski olarak tüm mal varlıkları ile sorumludur, dolayısı ile vefat etme durumunda kosgeb Kendini alacaklı olarak görüp veridği desteği talep etmekte haklı olabilir.
   Babanızın üzerine herhangi bir mal varlığı yoksa, reddi miras yapabilirsiniz.
   Ali bey size tavsiyemiz konu ile alakalı olarak işinde uzman bir avukattan hukuki destek alarak işlem yapınız.

 7. ömer bıçaklı dedi ki:

  merhaba 50 .000 hibe desteği başvurusunda bulunduk ödemenin 10000 tl si kosgeb tarafından verildi 2 yıl geçti firmayı kuralı ve kapatmak istesek hibe geri alınır mı

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Merhaba, Yüksek ihlitamelle alınır. Kosgeb yetkilileri ile görüşüp bilgi alabilirsiniz.
   Kural olarak 3 yıl içinde hangi sebepten olursa olsun Kosgeb veridği hibeyi alırım diyor. Fakat mücmin bir sebebiniz varsa direk yetkililere durumu iletmenizde fayda var.

 8. Merve Karaböcek dedi ki:

  merhaba işleyen bir market devir almak istiyorum bunun için KOSGEB destek verir mi

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Merhaba merve hanım, Devir alınacak işletme incelenip detaylandırılması gerekiyor. Şöyle Hiç bir destekten faydalanamayabilirsiniz de belli desteklerden faydalanabilirsiniz de nasıl?
   Açılış desteği gibi desteklerden yararlanamazsınız. Fakat devir alacağınız işletmeden 2 yıldan geç bir demirbaş vardır faturası duruyordur, bankadan geçmiştir kendi işletmenize aktarabilirsiniz. Bu demirbaştan destek alabilirsiniz.
   Fakat bu söylediğimiz Türkiye şartlarına göre fantastik bir düşüncedir, büyük ölçüde devir alacağız işletme ile alakalı destek alamazsınız.
   Bunun yerine kar marjı ve başa baş analizini iyi yapıp kendi öz sermayeniz ile devir almaya çalışmanızı öneriyoruz.

 9. yılmaz sarıkaya dedi ki:

  iyi çalışmalar.kosgeb kredi ile açmış olduğum işyerime ortak almam durumumda resmi olmadan sözlü olarak bir sıkıntı yaşarmıyım.işlerim iyi gitmiyor ondan dolayı ortak almak zorunda kalıyorum.krediyi bu durumda kosgeb geri istermi.teşekkür ederim

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   “resmi olmadan sözlü olarak” olursa zaten haberleri olmayacağından sıkıntı olmaz. Lakin KOSGEB Durumdan haberdar olursa ortak hissesi kadar size vermiş olduğu desteği geri isteyebilir.

   • Furkan dedi ki:

    S.a kosgeb kredisi ile açılmış çanta dükkanı devir almak istiyorum. Dükkan açılalı 3 yıl oldu. Ben devir alacağım dükkanı kosgeb den faydalanarak devrabilir miyim

    • İYİ FİKİR dedi ki:

     Aleyküm Selam,
     Kosgeb’den Faydalanmak için başvurabilirsiniz fakat çok büyük faydası olmaz.
     Devir alacak işletmenin Kosgeb ile bir ilişiği kalmamış anlaşılan.
     Fakat Kosgeb size hibe verirken Makinelerin ve techizatların amortisman değerini gözetliyor, Zaten bir çanta dükkanında çok fazla elektronik eşya vs yok. Bana kalırsa kosgeb destek verse de çok büyük bir faydası olmaz.
     Dolayısı ile kosgeb’den Kredi almak için harcadğınız enerjiyi işlere yoğunlaşıp mücadele verseniz daha fazla gelir elde edeceğinizi düşünüyorum.
     Tabi daha fazla detayı Kosgeb yetkillerinden alabilirsiniz.

 10. Sevim Aktaş dedi ki:

  Merhaba 01.10.2017 de. gümüş takı dükkanı açtım. Kosgeb destekli 2019 Eylül ayına kadar da kira desteği devam ediyor. Ama işler 5-6 aydır yolunda gitmiyor. Ev sahibi ile kirada anlaşamadık ve 2019 ocak ayında dükkanı taşıdım. Bu arada çok borçlandım. Her geçen gün daha da batırıyorum. Kapatmak istiyorum. Ama işyerim 3 yılı doldurmadı. Nasıl bir yol izlemem lazım.

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   merhaba sevim hanım, sizde biliyorsunuzdur ki işletmeyi kapatmanız halinde KOSGEB sizden vermiş olduğu desteği isteme hakkını gizli tutar. Bu konuda, kesin bilgi vermek sizi yanlış yönlendirmek demek olacağı için. Yapacağınız en doğru şey durumu Kosgeb yetkiliniz ile paylaşıp neler yapabilip neler yapamayacağınızı konuşmak olacağını düşünüyorum.
   Ülkede ki ekonomik durum ortada, bir çok büyük ve küçük işletme zarar ediyor veya işletmeyi kapatıyor, KOSGEB yetkilileri sizi anlayış ile karşılayıp belki de sizden geri ödeme istemez.
   En kötü ihtimal ile işletmeyi adres değişikliği yapıp iş yeri adresinizi ev olarak gösterip, Kira geliri almaktan vazgeçtiğinizi söyler işlerinizi home ofis olarak devam ettirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

 11. Melody dedi ki:

  merhaba ben yeni girişimci desteği ile kuaför salonu açtım. 2 yılı oldurdum. şuan annemin sahibi olduğu bir kırtasiyeyide ondan devralmak istiyorum. destek sürecim devam ederken başka bir işletmeyi de devralabilir miyim ?

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   merhaba;

   Sorun olmaz, Alacağınız işletme mevcut işletmenizi sonlandırmıyor veya onu devir etmeyecekseniz tabi ki..

 12. Seliz dedi ki:

  Merhaba 2019’un martta işletmemi açtım siz burada kapatma süresinin üç yıl olduğundan bahsetmişsiniz ama Kosgeb 2019dan beri bana yeni yürürlüğe göre kapatma süresinin ileri girişimciler için iki yıl geleneksel girişimciler için bir yıl olduğunu söylüyorlar ben 2019’da İmalatane açtığıma göre ileri geri şimdilik oluyorum o zaman benim geri kapatma sürem iki yıl oluyor doğrumudur?

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Merhaba Seliz, Yazıyı yazdığımız tarih 2017 yılıdır ve o günkü koşullara göre yazdığımız şekildeydi. Kosgeb işleyişi değiştirdiğinin bilgisine henüz ulaşamadık. Konu hakkında bilgi edinip içeriği güncelleyeceğiz. Teşekkürler.

 13. gamze dedi ki:

  Merhaba . mevcut işyerim koskeb desteği alıyor. fakat iş yerim açtığım günden beri zararda. iş yerimi iflas gösterip devretmem mğmkün mü. Hem yaptığım yatırımınçöpe gitmesini istemiyorum hemde aldığım desteği geriödeme gücüm yok bir yol gösterirseniz çok sevinirim

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   devir etmek yerine ortak bulup işi yürütmeye çalışın. En azından yasal süre bitine kadar işi beraber götürmeye çalışın. iş yerinin zarar etme sebebini iyice araştırıp girişimci olarak kendiniz bu yolu bulmanız gerekiyor. Eğer zarar Sermaya kaynaklı ise güvenilir bir ortak ile bu zararı önleyebilirsiniz.

 14. Serkan güneş dedi ki:

  2 yıldır işleyen Bir kafeyi devralmak için kosgeb kredi veririmi

 15. efehan dedi ki:

  merhabalar 2019 ocak ayında girişimciliği geliştirme desteğinden yararlanıp açılmış olan bir işletmeyi 01.01.2021 de devir almak istiyorum. 3 yıllık süre 2 yıla düşmüş diye okudum haberlerde konu ile alakalı bilgi alabirisem sevinirim. hali hazırda bulunan iletmenin adını kullanmak istiyorum. o şirket bana devredince kapanış vermiyor doğru mu?

 16. CEVAT SALIK dedi ki:

  Selamun aleyküm. Kosgeb destekli bir market açtım. 8 ay oldu. Sadece kuruluş desteği 5000 tl aldım. Yeni çıkan kanunda hibe ödeneği kalkmış. Işlerim ıyi değil sermayeden gitmeye başladı. Zarar ettiğimden dolayı işyerini kapatsam bir problem olurmu ? Başka hiç ödenekten faydalanmadım ? Yada 1 sene geçtikten sonra performans primi varmış. Başvuruyu ne zaman yapmak gerekir ?

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Aleykümselam Kapatırsanız KOSGEB Verdiği parayı isteyebilir. KOSGEB Yetkilileri ile görüşmeniz lazım. İşin resmiyetinde ister parayı.

 17. Ali dedi ki:

  Merhaba,
  Kosgeb Genc girişimci desteği ile kurulmuş bir şirkete %50 ortak olma durumum var. Bu durumda resmi ortak olmamın bir problemi olurmu?

 18. Zehra dedi ki:

  Merhaba. Kosgeb girişimci desteği aldım. Desteğin 1/3 verdiler. İş yeri açıldıktan 1 yıl sonra adi ortaklık ile ortak edindim. Edindiğim ortak hiç para vermedi. KOSGEB bana ortak edindiğim içim ücretin kalanını vermeyeceğini hatta verdikleri parayı geri almaktan bahsetti. Ne yapılabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir