Kosgeb desteği alan işletmeyi devir etmek

tarafından
2940
Kosgeb desteği alan işletmeyi devir etmek

Sitemizde ziyadesi ile yer verdiğimiz hibe ve destek kredileri hakkında bilgiler üzerine sıkça gelen sorular içinde devir almak isteyen kişilerden geliyor. Yeni bir iş kurmaktansa oturmuş mevcutta bir işi yapmak daha avantajlı olduğu zamanlar olabilir. KOSGEB hibe ve desteğinden yararlanıp şirket kurup oturtana kadar ciddi emek ve zaman istemektedir.  İşletme Devir Alacaklar Kosgeb Desteği Alabilir mi? gibi sorular ile karşılaşmaya başladık.  Ayrıca içeriğimiz de Kosgeb desteği alıp da bir şekilde işletmesini devir etmek isteyenlerin işlemi yapıp yapamayacağını anlatmaya çalışacağız.

Soru: Çiğ köfte dükkanı devralmak istiyorum hibe veya KOSGEB desteği alabiliyor muyum? 

Cevap: her ne kadar çiğ köfte dükkanı açmak isteyenler Kosgeb destek ve hibelerinden yararlanabiliyor olsa da, Devi alınan işletmelerde ne hibe nede sıfır faizli kredi desteği alabilirsiniz. Mecburen kendi sermayeniz ile bu işletmeyi yürütmek zorundasınız. Eğer işletmeyi devir alacak kadar sermayeniz yoksa, Başa baş kaldıracını iyice hesaplayıp biraz da dişinizi sıkıp işletmeyi o şekilde devir almanızı öneriyoruz.

Kosgeb Desteği Alan işletme Devir edebilir mi?

Kosgeb destek ve sıfır faizli kredi desteğini verirken size imzalattığı sözleşme bu anlamda çok net. Destek aldığınız işletmeyi 3 yıl süre ile  kapatamaz veya devir edemezsiniz. Bu süreler dışında Kosgeb desteği aldığınız işletmeyi devir etmek isterseniz aldığınız hibe ve destek kadar tutarı kosgeb sizden tahsil edecektir.

İşyerinizin açılmasının üzerinden 3 yıl geçmiş ve KOSGEB tarafından izlenmeniz tamamlandı ise her zaman işyerinizi veya dükkanınızı devredebilirsiniz. Burada hiç bir sıkıntı yok.

Ancak, destek süreciniz ve KOSGEB izlemesi devam ediyor ise işyerinin devri durumunda, bu husus, bağlı bulunduğunuz KOSGEB İl Müdürlüklerince değerlendirilecektir.

  • Destek sürecinin devamına karar verilmesi durumunda, hiç bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Bu durumda, destek, işyerini devralan tarafından devam eder.
  • Eğer, destek süreciniz sonlandırılır ise bu durum Kurul gündemine tekrar getirilir. Kurul ise iş yeri sahibi tarafından sunulan bilgi ve belgeler doğrultusunda; ya ödenen desteklerin iadesini istemez ya da ister. Burada önemli olan husus, sunacağınız gerekçedir. Kurul, bu gerekçeye göre karar verir.

Dipnot: 1 yılını doldurmamış yeni kurulan işletmeler de kosgeb desteği alabilir.

Bu arada işletmeyi açtınız ve Destek almaya karar verdiniz, Kosgeb tarafından yine de destek alabilirsiniz. İşletmeyi kurduktan 1 yıl geçmemiş ise kosgeb desteklerinden yararlanabilirsiniz. Fakat sıfır faizli kredi almak isteyen girişimciler. 2 yıl geri ödemesiz olarak alacağı desteğin süresi işletmeyi kurdukları tarihten itibaren başlar. Örnek vermek gerekirse yukarıda soru soran vatandaş, çiğ köfte dükkanı sıfırdan kurmuş olsaydı 1 yıl içinde başvurdu diyelim 11. ay destek almaya hak kazandı ve sıfır faizli kredi desteğinden de yararlandı.. Sıfır faizli kredi desteğini sadece kalan 13 ay için değerlendirebilir.

Sık Sorulan sorular:

  1. Kosgeb ile açılan işletme devir edilir mi?

CVP: 3 Yıllık süre dolduktan sonra devir edilmesi halinde herhangi bir yükümlülük yoktur.

2.  Kosgeb İle Açılan işletmeye tekrar devir alınıp kredi çekilir mi?

Hukuken 3 yıl geçtikten sonra destek almakta bir sakınca yok fakat, kolay olmayacaktır.

3. Bir işletmeyi devir almak istiyorum Kosgeb destek verir mi?

Şartların tamamlanması halinde devlet destek verir, Fakat sıfır açılan işletme kadar destek alınmaz.