Kosgeb hakkında Doğru bilinen yanlışlar

tarafından
1081
Kosgeb hakkında Doğru bilinen  yanlışlar

Bir çok kişi gerek yanlış bilgilendirilme sonucu gerekse de Kosgeb Tanıtımlarında sanki öyle imiş gibi açıklandığı için; Hibe ve destek kredileri hakkında ki çok önemli hadiseleri yanlış anlayabiliyor. Bu içerikte Sizlere kosgeb’i yanlış anlayan kişileri aydınlatmak için kosgeb hakkında en çok bilinen yanlışlıkları anlatmaya çalışacağız.

Bazı bilinen yanlışları duyunca kişiler “o zaman destek almamızın ne anlamı kaldı, paramız olsaydı zaten kendimiz işletme kurardık” diye serzenişi kulaklarımızda çınlıyor.

Kosgeb Her başvuru yapana Hibe vermez

Hibe ve destek alabilmek için kurum ile alakalı diğer yazılarımızda da belirtiğimiz üzere; öncelikle Girişimcilik kursuna gidip sertifika almanız gerekiyor. Sertifikada iş planı ve nasıl girişimci olunur bu konularda işletme kuracak kişiler bilgilendiriliyor. Fakat yanlış bilinen bir nokta var ki kişiler her kursa gidip sertifikayı aldığında başvuru yaptığı zaman hibe desteğini alabileceğini sanmaktadır. Bu bilinen en büyük yanlıştır kurumun bu husustaki dileği şudur; “sanki KOSGEB Size destek vermeyecekmiş gibi işletmeyi kurun biz uygun görürsek size destek veririz”

Tüm şartları taşıyor olsanız bile belki de KOSGEB Firmanıza hibe ve destek kredisi vermeyebilir. Bu kurumun en büyük hakkıdır. Bazen bütçe açığı bazen de firmanızın bulunduğu sektör ile alakalı destek vermek istemeyişi olabilir. Örneğin ; bir dönem çiğ köfte sektörünü çok fazla destek veren kurum son zamanlarda inovasyon ve teknolojik değeri yüksek ürün üretimi yapan işlere daha fazla destek sağlamak istediğini biliyoruz.

Ödenecek hibe Sizin Yatırımınız ile orantılıdır

Hibe almak isteyen kişilerin duyduğunda en çok üzüldüğü ve belki de destek almaktan vazgeçirdiği yanlış budur. Bir çok kişi şirket kurmadan önce KOSGEB 50 Bini verecek bizde şirketi kuracağız sanıyor. Halbuki kosgeb hibe verirken sizin yaptığınız harcamalar ile doğru orantılı olarak destek sağlar.

Kadınlar için %70 erkekler için de %60 harcama oranınıza göre destek verirler. İşin daha kötüsü her yaptığınız harcama için de destek vermez. Örneğin pastahane işi yapmak itiyorsunuz ve en büyük gideriniz dekorasyon gideridir. Fakat size dekorasyon için ve tadilat için destek verilmez. Hangi ürünlere destek verecekleri liste halinde verilmiştir, ilerleyen zamanlarda listeyi sitemizden yayımlayacağız.

Daha ayrıntılı olması için; erkek bir hibe almak isteyen kişiye ne kadar ödeme yapacağını şöyle hesaplayabiliriz. 1000 TL KDV dahil bir bilgisayar aldınız diyelim, Bu bilgisayar için 600 TL destek almazsınız KDV Kadar tutar düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden %60 destek verilir. Vergiden düşülmüş hali 847 TL Onunda %60 gibi kısmı 508 TL’dir ki alacağınız destek vergi kısmını da katınca yaklaşık %51 gibi bir destek oranına denk geliyor.

Kosgeb Sanıldığından Daha bilgilidir

İnsanlar kazık yiye yiye artık kazık yememeyi öğreniyor. Milletimiz her konuda olduğu gibi KOSGEB Hibe dağıtmaya başladığı ilk zamanlarda da oldukça kandırıldı. Hibe ve destek kötü kullanıldı işletmeler açılmadan destekler alındı. Tabi bu süre zarfı içinde Kurum akıllandı ve artık destek verirken ince eleyip sık dokuyor.

Kosgeb yaptığınız harcamalara destek vermek için fatura ister ve yaptığınız ödemeler peşin alım bile olsa Banka hesapları üzerinden transfer edilmesini ister. Bu yaptığı küçük önlemlerden sadece bir kaçı. Piyasa fiyatlarını araştırır ve aldığınız ürünlerde pahalı alım yaptıysanız size piyasa fiyatları üzerinden destek vermeyi talep edebilir.

Yine örneklendirmek gerekirse; Piyasa fiyatı 1000 TL Olan bilgisayarı 3 Bin liraya aldığınızı iddia ederseniz bu konuda kurumu kandıramazsınız.

Kosgeb Parayı geri isteyebilir

Bilinen en büyük yanlışlıklar içinde alınan hibenin geri alınıp alınmaması durumu. Kurumun kesin bir tabiri var 3 yıl boyunca işletmeyi nasıl yönetiyorsunuz biz bunu kontrol ederiz. 3 yıl sonra ister kapatın isterseniz devir edin, isterseniz satın. 3 yıl önce vefat bile etmiş olsanız vasilerden size vermiş olduğu destek bedelini talep edebilir.

Daha önce destek alıp, vefat eden kişilerin mirasçılarından hak istediği sorular hakkında bilgi alan bir kaç kullanıcımız oldu.

Kosgeb ile ilgili merak edip okumak isteyeceğiniz bir kaç içeriğimiz bulunuyor onları da okumanızı öneririz.

  1. Kosgeb hibe kredi hakkında bilinmesi gerekenler
  2. Kosgeb hibe desteği şartlar
  3. Firmayı devir alırsam kosgeb hibeyi geri alır mı?