5 önemli doğum parası bilgisi

tarafından
1122
5 önemli doğum parası bilgisi

Ülke nüfusunun genç tutulması ve dinamik bir geleceği hedefleyen devletimiz. Teşvik amacıyla çalışan, çalışmayan fark etmeksizin tüm annelere doğum parası vermektedir. Doğurganlık hızının artması hedeflenen yasa mayıs 2015’de yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten sonra doğacak çocuklar için doğum parası almak mümkündür.

Dinamik bir ülke nüfusu oluşması ve sürekli genç bir nüfus olması için devletimiz süt parası vererek yardım etmeye başladı. İlerleyen zamanlarda bu yardımları çoğalttı ve aileleri çocuk yapmaya teşvik etmek için doğum yardımı yapıyor.

Doğum parası ( Yardımı) Hakkındı bilinmesi gerekenler

Ev hanımı ve çalışmayan anneler rahatlıkla doğum parası yardımı alabilirler. Tabi çalışan annelerin aldığı doğum parası kadar yüksek bedeller olmasa da devletimizin tüm anneleri düşünüp bu yardımı yapması çok iyi oldu. Doğum parası almak isteyen çalışmayan annelerde başvuru zorunluluğu vardır. Başvuru yaptıktan sonra PTT şubelerinden doğum paralarını alabilirler. Doğum parasının yatıp yatmadığını e devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

doğum parası nasıl alınır?

Çalışan annelerin ve Çalışmayan annelerin başvuru şekilleri biraz farklılık göstermektedir. Çalışmayan anneler doğum parası alabilmek için Kimlik ve bebeğin kimliği ile başvurabilir. Eğer anne başvuru yapamayacak durumda ise baba annenin yerine başvuruda bulunabilir. Anne yerine başvuruda bulunacak baba Anne ve bebeğin kimliklerini yanında getirmesi gerekir.

Doğum parası başvurusu bulunduğunuz il büyüklüğüne göre başvurulacak yer değişebilir. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, ilçelerde yaşayan anneler ise, Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabiliyorlar. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı anneler ise, bulundukları yerdeki Türkiye Konsolosluklarına – Büyük-elçiliklere başvuruda bulunabiliyorlar. Dilerseniz taahhütlü posta yolu ile formu doldurup yukarıdaki kurumlara yollayarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Fakat Türkiye’de bürokrasinin ağır işlemesi nedeni ile önermiyoruz.

doğum parası şartları

Doğum parasını anne veya baba başvuruda bulunabilir fakat sadece anne çekebilir. Doğum parasına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes başvurabilir. Anne veya babadan herhangi birinin T.C. vatandaşı olması yeterlidir.

doğum parası alabilmek için Anne ve babadan herhangi birinin SGK veya Bağkurlu olması ve 120 gün prim ödemesinin yapılmış olması şartı aranmaktadır.

doğum parası haciz edilemez veya alacak karşılığı rehin alınamaz.

Doğum yardımı için verilen bu para annelere de destek verilmesi hedeflenmiştir. Bu sebeple para annelerin adına yatmaktadır ve annelerin dışında aile bireylerine verilmez.

doğum parası ne kadar?

Doğum parasını doğum yapan tüm vatandaşlar alabilir. Doğum parası her anneye farklı rakamlarda yansıtmasının sebebi annenin çocuk sayısına göre değişeceğidir. Ayrıca ikiz veya üçüz doğum yapanlar da alacağı miktar değişmektedir.

  • 1 çocuğu olan anneler 300TL
  • 2 çocuğu olan anneler 400TL
  • 3 Çocuk ve üstü olan anneler 600TL Doğum yardımı alır.
  • ikiz çocuklar için 700TL üçüz doğum yapan anneler ise 1300TL doğum yardımı alabilirler.

Doğum yardımı sorgulama

Doğum yardımı miktarını maliye bakanlığı ve Aile ve sosyal hizmetler il müdürlükleri tarafından artırılabilir veya azaltılabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal Yardım Hattı Alo 144 ya da Alo 183 detaylı bilgi alabileceğiniz gibi aynı zamanda doğum parasını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca e devlet üzerinden rahatlıkla doğum parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. E devlet sistemine mobil, veya masa üstü seçeneklerden giriş yaptıktan sonra; “e-Hizmetler” ya da “Arama” kısmından “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” hizmetini bulun. Unutmayın! işlem Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri arasında yer almaktadır. İşleme tıkladığınızda doğum parası sorgulama sonucunuzu görebilirsiniz. e-devlet üzerinden arama bölümüne “doğum yardımı” şeklinde arama yaparak da ulaşabilirsiniz.

Sonuç:

Doğum parası hakkında bilinmesi gereken önemli etkenleri listelemek gerekirse;

  1. Doğum parası Çalışan çalışmayan Her bayan başvuruda bulunup alabilir.
  2.  Çalışmayan anneler doğum parası alabilmek için başvuruda bulunması zorunludur.
  3.  Doğum parası sadece annelerin hesabına yatar.
  4. Tüm PTT Şubelerinden ödeneği alabilirsiniz.
  5. Doğum parası alabilmek için anne veya babının toplamda 120 gün SGK, BAĞKUR ödemesinin yapılmış olması şartı aranmaktadır.