kantin işletmeciliği ustalık belgesi Nasıl alınır? 2019

tarafından
5110
kantin işletmeciliği ustalık belgesi Nasıl alınır? 2019

Milli eğitim bakanlığı ve Devletin işletmesini verdiği kantin ihalelerine girebilmek için kantin işletmeciliği ustalık belgesi veya Bu belgenin dengi olan kantin Kantin iş yeri açma belgesi almak gerekiyor, peki bu belgesi nasıl alabiliriz.

Kantin ihalesine girebilmek için gerekli olan bu belgeleri 3 farklı yöntem ile alınması mümkündür, aşağıda yazdığımız bu nitelikleri sağlayanlar, kantin ihalelerine rahatlıkla girebilirler.

Kantincilik ustalık belgesi Alma yöntemleri

1. Çalışma Hayatı sayesinde Kantin kantin ustalık belgesi alma

Geçmişte kantin işletmelerinde çalışan kişiler tahsil durumlarına ve çalışma sürelerine göre kantin işletmeciliği belgesi alabilmektedir. şartları aşağıdaki gibidir;

a) ilkokul mezunu kantin ustalık belgesi almak isteyenler

kantincilik belgesi almak için; 4 yıllık çamışma hayatı olanlar aşamaları ile önce kalfalık belgesini alabilirler. 9 yıl çalışma hayatı olan kişiler “kalfalık belgesi sınavına direk katılmaya hak kazanır, kalffalık belgesini alır almaz Kantin işletmeciliği ustalık belgesine başvuru yapabilirler.

b) Lise mezunu kantin ustalık belgesi almak isteyenler

1 yıllık çamışma hayatı olan kantincilik ustalık belgesi almak isteyen lise mezunları, kalfalık belgesi sınavına başvurda bulunabilirler. 7 yıl gibi bir çalışma hayatı olan lise mezunları ustalık belgesi almak için otomatik hakları doğuyor fakat öncelikle kalfalık belgesini almalı gerekmektedir, kalfalık belgesi sınavlarına başvuruda bulunarak ustalık belgesini alabilirsiniz.

2. Denklik yöntemi ile kantin ustalık belgesi almak

elinizde hali hazırda ustalık belgeleriniz var ise kantin işletmeciliği ustalık belgesi almak biraz daha kolaylaşıyor. Bu belgeler şöyledir Servis elemanlığı,süt ve süt işletmeciliği belgesi, fırıncılık,et ve et ürünleri işletmeciliği aşçılık ve pastacılık tatlıcılık ve şekerlemecilik ustalık belgesi olanlar kantincilik ustalık belgesi alabilirler fakat bazı almaları gereken ek dersler olabilir.

Denklik yoluyla belge alabilenler

  • Aşçılık
  • Et ve et ürünleri işletmeciliği
  • Fırıncılık
  • Pastacılık, Tatlıcılık ve şekerlemecilik
  • Süt ve süt ürünleri işletmeciliği

-Servis elemanlığı gibi alakalı kalfalık ya da ustalık belgesine sahip iseniz “Kantin İşletmeciliği” ile alakalı olarak dengi belgeyi almak için Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz fakat bu kişilerin bilmesi gereken ayrıntı;  fark dersleri almanız gerekebilir.

3. mezun olunan okul aracılığıyla Kantin işletmeciliği ustalık belgesi almak

Aşağıda ki  tabloda yazan lise, ön lisan ve lisans programları okulları mezunu olan kişiler kantin işletmeciliği ustalık belgesini direk olarak almaya hak kazanmaktadırlar. Liste uzun olduğu için yazmak yerine tablo halinde sunulmuştur.

 

kantin işletmeciliği ustalık belgesi direkt hak kazananlar

kantin işletmeciliği ustalık belgesi direkt hak kazananlar

Kantincilik Belgesi Başvuru işlem sırası şöyledir

Başvuruyu Mesleki Eğitim Merkezlerine yapmalısınız. Sınavlar genellikle 1 yıl içinde 2 dönem aralığı ile yapılmaktadır, genellikle şubat ve eylül ekim aylarında yapılmaktadır. Başvurular sınavlardan evvel mesleki eğitim merkezleri kotaları dolduktan sonra alınmaktadır, zaman zaman meslek eğitim kurslarını  arayarak veya ziyaret ederek bilgi alınız.

  • Çalışma durumuna göre kantincilik belgesi almak isteyen erkek adaylar Askerlik döneminde yaptıkları kantincilik mesleği süresinden faydalanamaz.
  • Çalışılan işletmeler Kantin işletmeciliği üzerine vergi levhasına sahip olmalıdır.
  • Alınan belge ilgili Esnaf ve sanatkarlar odasına imzalatılması gerekir.
  • Geçmişte çalıştığı iş durumunu göstererek kantin işletmecisi olmak isteyen kişilerin 01/06/1998 tarihinden sonra çalıştığı tüm işletmelerin SGK Dökümünü sunmaları gerekmektedir.

önemli! Başvuru sırasında diploma aslı ve fotokopisi, kimlik, fotoğraf ve sağlık raporu gibi evraklar istenilmektedir. mesleki eğitim merkezlerinden gerekli evraklar hakkında bilgi alabilirsiniz.