kantin işletmeciliği ustalık belgesi Nasıl alınır? 2019

Milli eğitim bakanlığı ve Devletin işletmesini verdiği kantin ihalelerine girebilmek için kantin işletmeciliği ustalık belgesi veya Bu belgenin dengi olan kantin Kantin iş yeri açma belgesi almak gerekiyor, peki bu belgesi nasıl alabiliriz.

Kantin ihalesine girebilmek için gerekli olan bu belgeleri 3 farklı yöntem ile alınması mümkündür, aşağıda yazdığımız bu nitelikleri sağlayanlar, kantin ihalelerine rahatlıkla girebilirler.

Kantincilik ustalık belgesi Alma yöntemleri

1. Çalışma Hayatı sayesinde Kantin kantin ustalık belgesi alma

Geçmişte kantin işletmelerinde çalışan kişiler tahsil durumlarına ve çalışma sürelerine göre kantin işletmeciliği belgesi alabilmektedir. şartları aşağıdaki gibidir;

a) ilkokul mezunu kantin ustalık belgesi almak isteyenler

kantincilik belgesi almak için; 4 yıllık çamışma hayatı olanlar aşamaları ile önce kalfalık belgesini alabilirler. 9 yıl çalışma hayatı olan kişiler “kalfalık belgesi sınavına direk katılmaya hak kazanır, kalffalık belgesini alır almaz Kantin işletmeciliği ustalık belgesine başvuru yapabilirler.

b) Lise mezunu kantin ustalık belgesi almak isteyenler

1 yıllık çamışma hayatı olan kantincilik ustalık belgesi almak isteyen lise mezunları, kalfalık belgesi sınavına başvurda bulunabilirler. 7 yıl gibi bir çalışma hayatı olan lise mezunları ustalık belgesi almak için otomatik hakları doğuyor fakat öncelikle kalfalık belgesini almalı gerekmektedir, kalfalık belgesi sınavlarına başvuruda bulunarak ustalık belgesini alabilirsiniz.

2. Denklik yöntemi ile kantin ustalık belgesi almak

elinizde hali hazırda ustalık belgeleriniz var ise kantin işletmeciliği ustalık belgesi almak biraz daha kolaylaşıyor. Bu belgeler şöyledir Servis elemanlığı,süt ve süt işletmeciliği belgesi, fırıncılık,et ve et ürünleri işletmeciliği aşçılık ve pastacılık tatlıcılık ve şekerlemecilik ustalık belgesi olanlar kantincilik ustalık belgesi alabilirler fakat bazı almaları gereken ek dersler olabilir.

Denklik yoluyla belge alabilenler

 • Aşçılık
 • Et ve et ürünleri işletmeciliği
 • Fırıncılık
 • Pastacılık, Tatlıcılık ve şekerlemecilik
 • Süt ve süt ürünleri işletmeciliği

-Servis elemanlığı gibi alakalı kalfalık ya da ustalık belgesine sahip iseniz “Kantin İşletmeciliği” ile alakalı olarak dengi belgeyi almak için Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz fakat bu kişilerin bilmesi gereken ayrıntı;  fark dersleri almanız gerekebilir.

3. mezun olunan okul aracılığıyla Kantin işletmeciliği ustalık belgesi almak

Aşağıda ki  tabloda yazan lise, ön lisan ve lisans programları okulları mezunu olan kişiler kantin işletmeciliği ustalık belgesini direk olarak almaya hak kazanmaktadırlar. Liste uzun olduğu için yazmak yerine tablo halinde sunulmuştur.

 

kantin-işletmeciliği-ustalık-belgesi-direkt-hak-kazananlar kantin işletmeciliği ustalık belgesi Nasıl alınır? 2019

kantin işletmeciliği ustalık belgesi direkt hak kazananlar

Kantincilik Belgesi Başvuru işlem sırası şöyledir

Başvuruyu Mesleki Eğitim Merkezlerine yapmalısınız. Sınavlar genellikle 1 yıl içinde 2 dönem aralığı ile yapılmaktadır, genellikle şubat ve eylül ekim aylarında yapılmaktadır. Başvurular sınavlardan evvel mesleki eğitim merkezleri kotaları dolduktan sonra alınmaktadır, zaman zaman meslek eğitim kurslarını  arayarak veya ziyaret ederek bilgi alınız.

 • Çalışma durumuna göre kantincilik belgesi almak isteyen erkek adaylar Askerlik döneminde yaptıkları kantincilik mesleği süresinden faydalanamaz.
 • Çalışılan işletmeler Kantin işletmeciliği üzerine vergi levhasına sahip olmalıdır.
 • Alınan belge ilgili Esnaf ve sanatkarlar odasına imzalatılması gerekir.
 • Geçmişte çalıştığı iş durumunu göstererek kantin işletmecisi olmak isteyen kişilerin 01/06/1998 tarihinden sonra çalıştığı tüm işletmelerin SGK Dökümünü sunmaları gerekmektedir.

önemli! Başvuru sırasında diploma aslı ve fotokopisi, kimlik, fotoğraf ve sağlık raporu gibi evraklar istenilmektedir. mesleki eğitim merkezlerinden gerekli evraklar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki içeriğimiz olan Reçete Kaç gün geçerli 2020 başlıklı güncel makalemizde reçete, reçete geçerlilik süresi ve reçete geçerlilik süresi 2017 hakkında genel bilgiler verilmektedir.

İYİ FİKİR

iş fikirleri ve bayilikler hakkında , genel bilgiler sunan iyi ve yardım sever tüzel kişilik.

55 cevaplar

 1. Aysel dedi ki:

  Gıda teknolojisi mezunuyum denklikle bu belgeyi alabilir miyi

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Aysel Hanım merhaba, Yukarıdaki tabloyu incelerseniz gıda teknolojisi bölümleri direkt olarak bu belgeyi almaya hak kazanabileceğini görebilirsiniz. Tabi ki daha detaylı bilgiyi ilgili kurumları arayarak bilgi alabilirsiniz.

   • İsmail karaaslan dedi ki:

    Merhaba ben 4 yıllık işletme mezunuyumda kantin işletmeciliği belgesini nasıl alabilirim

   • Uğur yilmaz dedi ki:

    Merhaba hocam…. yiyecek içecek ikram hizmetleri mezunuyum … kantin ihalesine girmek istiyorum … sizin açıklamanıza göre direk hak kazanıyorum kantincilik belgesi için… yalnız mesleki eğitim merkezini aradım lisans mezunlarına artık denklik verilmiyor iki yıl önce kanunlar değişti dediler …

  • Uğur dedi ki:

   Alamıyorsunuz son gelen yönetmelik ile bu hak elimizden alındı. Diploma denkliği sağlanamıyor.

  • Veysi bilece dedi ki:

   Ben pazarlama ve reklamcılık mezunuyum ustalık belgesi alabiliyor muyum biz bugün meslek edindirme merkezine gittik müfredat değişti dedi ustalık belgesi alamıyor muşum detaylı bilgi alabilir miyim

  • Derya dedi ki:

   Alabildinizmi belgeyi acaba ben bugün görüştüm lise mezunlarına direk ustalık belgesi versiklerini ön lisanslara artık vermediklerini söylediler

 2. Cuma dedi ki:

  Elektrik artı işletme mezunuyum bu belgeyi almak için ne yapmalıyım

 3. Aras dedi ki:

  Dış Ticaret Mezunuyum Sınava Girmeden Direk Alıyormuyuz Belgeyi

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Tabloda hangi bölümlerin sınava girmeden kantin işletmeciliği belgesini alacağı yazıyor fakat görmediğinizi düşünerek, dış ticaret mezunları bu belgeyi alamıyor.

 4. Ferdi dedi ki:

  Merhaba isletme aöf lisans mezunuyum kantin isyeri acma belgesi almak istiyorum ustslik belgem yok kantin isyeri acma belgesi alabiliyormuyum

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   merhaba, Bazı lisans bölümleri sınavsız olarak belgeyi alabiliyor. Yukarıdaki listeyi inceleyin, hangi bölümden mezun olduğunuz önemli. Eğer Yukarıda geçerli bölümlerden mezun olursanız belgeyi direk alabiliyorsunuz.

 5. süleyman dedi ki:

  Ben sosyal bilgiler öğretmenliğini bitirdim.Kantin işletme belgesi almak istiyorum

 6. Ferdi dedi ki:

  Merhaba şu an lisans aof işletme mezunuyum sanırım kantincilik belgesi olmuyor. Ikinci üniversite hakkı biliyorsunuz mesela aşçılık önlisans diplomasi alsam o zaman oluyor mu yani 4 yıl aof diploma artı 2 yıllık aşçılık mesela

 7. Bahattin dedi ki:

  Biz ustalık belgesini almak icin 10 yıl bir tarafımızı yırttık.nasılki sizin mesleğinizi ben alamıyorsam sizde bizim mesleğimizin belgesini tam manasıyla alamazsınız.işgili bölümleri bitiren tabiki hariç ama alasanızda çıraktan yetişmeye benzemez bu işler .onun icin sahip olduğunuz emek veresek bitirdiğiniz mesleğinize sahip çıkın .

 8. Yakup dedi ki:

  Sut ve sut urunleri mezunuyum denklik sistemine gore belgeyi alabilirmiyim acaba

 9. Tata dedi ki:

  Düz lise mezunları için kaç yılda alabilir
  Ben bu belgeyi kaç yılda alabilirim.

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Çalışma süresi ile kantin işletmeciliği ustalık belgesi alabilirsiniz. 7 yıl kantin işinde çalışırsanız, otomatik olarak hak kazanırsınız.
   1 yıllık çamışma hayatı olan kantincilik ustalık belgesi almak isteyen lise mezunları, kalfalık belgesi sınavına başvurda bulunabilirler. 7 yıl gibi bir çalışma hayatı olan lise mezunları ustalık belgesi almak için otomatik hakları doğuyor fakat öncelikle kalfalık belgesini almalı gerekmektedir, kalfalık belgesi sınavlarına başvuruda bulunarak ustalık belgesini alabilirsiniz.

 10. Demir dedi ki:

  Şunu sormak istiyorum,bu dediniz şartlara sahip olmak lazım ama kantinde çalışmışlık gerekmiyormu lise mezunu olan yedi yıl çalışmışlıgı olan fakat kantinde değil yinede direk sınava girip alabiliyor mu?sizden mail bekliyorum..

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Demir bey, Çalışma koşulları ile kantin işletmeciliği ustalık belgesi alabilmek için. “Kantinde çalışmış” olmanız ve Kantinde sigortanız yatmış olması gerekiyor. Daha ayrıntılı bilgiyi ilgili kurumdan öğrenebilirsiniz.

  • Derya dedi ki:

   Merhaba ben goda teknikeriyim bugün mesleki egitim merkezini aradım ön lisans mezunlarına uslalık belgesini veremediklerini lise de yiyecek içecek bölümü okuyanlara verdiklerini söylediler çok saçma geldi dogrumudur acaba

 11. Kemal dedi ki:

  2009 yılında halk eğitimden kantin işletmeciliği sertifikam var kantin açabilirmiyim???

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Kemal bey, sertifikanız “kantin işletmeciliğ ustalık belgesi” olmadığından kantin ihalelerine giremezsiniz diye düşünüyorum. Fakat bilgimiz net değil, ilgili kurumlara sormanızı tavsiye ediyorum.

 12. YASİN dedi ki:

  MERHABALAR KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ MEZUNUYUM HALEN GEÇERLİMİ DENKLİĞİM.BELGEMİ ALABİLİRMİYİM

 13. Nurettin Hazar Yeşilçimen dedi ki:

  Güzel içeriğiniz için teşekkür ederim.

 14. erva dedi ki:

  merhaba pazarlama mezunuyum yalnız meslek eğitim merkezleri dediğiniz neresi oluyor nereye başvurmamız gerekıyor yardımcı olabılırsenız sevıınrım

 15. İlyas dedi ki:

  Merhaba Benim süt işleme ustalık belgem var. Verdiğiniz bilgiye göre doğrudan kantincilik için ustalık belgesi baş vurusu yapabiliyorum. Fakat benim öğrenmek istediğim. Kantincilik alanında sigortam olduğuna dair prim gün sayısı gereklimi ? Çünkü benim geçmişte yatmış bir sigorta pirimim yok. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

  • G.M. dedi ki:

   Merhabalar, Gıda mühendisliğinden mezun oldum. Daha sonra iş sağlığı ve güvenliği alanında yüksek lisans yaptım. En kolay şekilde kantin iş yeri açma belgesini nasıl alabilirim

 16. Metin Aktaş dedi ki:

  Merhabalar aşcı ustalık belgem var aynı zamanda kantin kalfalık belgesi 3 yıllık kantinde ssk var kantin ustalık belgesi alabilir miyim şimdiden teşekkürler

 17. mert dedi ki:

  Merhaba, benim “şarküteri gıda ustalık belgem” var. Ayrıca 10 yıllık “büfeci” olarak ssk pirimim var. Bu belgelerle kantincilik belgesi alabilir miyim?

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   şarküteri gıda ustalık belgesi ve büfeci SGK yatması ile kantin işletmiciliği ustalık belgesi alınıp alınmadığı hakkında bilgimiz maalesef yok. Çalışa hayatına göre belge alabilmek için “Kantin işletmesinde çalışmış olma şartı aranıyor” Büfeleri Kantin vasfına sokarlar mı bilemiyoruz.

 18. kadir dedi ki:

  slm ben işkur ve kosgeb destekli girişimci olarak kantin ve acık alan işletmeciliği belgesi aldım bununla ihaleye girebilirmiyim

 19. Özkan dedi ki:

  Merhabalar Pazarlama ön lisans mezunuyum bölümüm uygun meslek eğitime başvurmak istedim 6 ay kantinde çalıştığını kanıtlayan sigorta yatması gerekiyormuş okuduğum bölüm uygun olduğu halde bu 6 aylık sigorta ve kantinde çalışmak zorundamıyım yoksa direk sınava giderek alabilir miyim?

 20. Dilara dedi ki:

  Merhaba ben gıda teknolojisi bölümünden mezunum bu belgeyi almak istiyorum fakat okuduğum okul biz böyle bir belge vermiyoruz dediler araştırdım fakaat birşey de bulamadım kanun değişikliği yada başka bir durum olmuş olabilir mi

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   dilara hanım yazı güncel değil malesef, uygun bir zamanda günncellenecektir.

  • Mete dedi ki:

   Ben Gıda Mühendisiyim Mesleki Eğitim Kanununda yapılan değişiklikle diplomayla denklik yoluyla Kantin İşletmeciliği belgesi alma devri sona ermiş artık direk diploma ile kantincilik yapılabilecekken okul aile birliği yönetmeliği bu kanunla güncellenmediği için işler sıkıntıya girmektedir. Ankara MEB şube müdürleri yönetmeliğin değişeceğini söylemekteler ama hala bir ilerleme yok maalesef.

 21. Caner şen dedi ki:

  ÜNİVERSİTEYİ KANTİN İSLETMEK İCİNMİ OKUDUNUZ ÜLKENİN EĞİTİM SEVİYESİ OKUYANLARİN BİLE VİZYONU KALMAMİS ADAM 4 SENE UNİVERSİTE OKUMUS KANTİN İSLETCEM DİYO YAA

  • Caner şen dedi ki:

   UNİ. OKUYUP TOSTMU YAPMAK İSTİYOSUNUZ SONRA HABERLERE CİKARSİNİZ UNİVERSİTELİ TOSTÇU DİYE

 22. Caner şen dedi ki:

  UNİ. OKUYUP TOSTMU YAPMAK İSTİYOSUNUZ SONRA HABERLERE CİKARSİNİZ UNİVERSİTELİ TOSTÇU DİYE..

 23. Muazzez dedi ki:

  Fermentasyon bölümü mezunuyum denkliği yok dediler meslek edindirme kursunda bu gün görüştüm yani listede var ama kaldırdılarmı acaba biliyomusunuz

  • Özlem dedi ki:

   Ben bankayla icralık oldum.kantin ihalesine girsem ve alsam icra kantine konabilirmi. Yardımcı olursanız çok mutlu olurumu

   • İYİ FİKİR dedi ki:

    şahıs şirketi açarsanız, Şahsın tüm malları ile sorumlu olduğunuz için şirket mallarına da icra koyulabilir.
    LTD Şirketi açarak ihaleye girmeniz gerekiyor.

 24. abdullah dedi ki:

  Merhabalar ben elektrik ustalık belgesi bulunmaktadır.Hiç Kantin işinde çalışmadım.Askerlikte Kantin işinde görevlendirildim lise mezunuyum ne yapmam gerekmektedir.Bilgileriniz için teşekkürler

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   1 yıllık çamışma hayatı olan kantincilik ustalık belgesi almak isteyen lise mezunları, kalfalık belgesi sınavına başvurda bulunabilirler. 7 yıl gibi bir çalışma hayatı olan lise mezunları ustalık belgesi almak için otomatik hakları doğuyor fakat öncelikle kalfalık belgesini almalı gerekmektedir, kalfalık belgesi sınavlarına başvuruda bulunarak ustalık belgesini alabilirsiniz.

 25. Vural dedi ki:

  Merhabalar hijyen belgem var açık alan satıcılığı sertifikamda var kantin kalfalık belgesi almak istiyorum kalfalık sınavına girebilmek için bir kantinde sigortalı görünmek gerekiyormuş ücretini ve masrafını herşeyini karşılayacak olmama rağmen görüştüğüm bazı kantinciler yardım etmedi bazısı kabul etse de muhasebecisi yanaşmadı ortada kaldım ,sigorta girişim yok ama hijyen belgem ve açık alan satıcılığı belgem var bu iki belgeyi komisyona yollasam kantin kalfalık belgesi sınavına girme şansım olamaz mı acaba ?

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Söylemiş olduğunuz riskli ve yasal olmayan bir yol. Sizin başınıza bir bela gelmiş olsa sigorta yapan firmanın başı yanar ki cezası olan bir durumdur.

   Türkiye’de Bürokrasi maalesef bazı temel olayları aşmadan çok zor. Lakin size şöyle bir tavsiye de bulunabilirim. Devir etmek isteyen kantin işletmeleri varsa onlardan LTD. ŞTİ olarak devir alın, kendinizi personel ve müdür olarak gösterirseniz sigorta işini aşmış olursunuz aynı zamanda şirketin bizzati sahibi olmuş olursunuz. Diğer ortağada binde bir gibi küçük bir hisse bırakıp herhangi bir sorumluluk yüklememiş olursunuz. Hukuki olarak bu işi aşacak en mantıklı yöntemin bu olduğunu düşünüyorum.

 26. Ali dedi ki:

  Açık alan satıcılığı belgem var kantin ihalesine gireceğim ustalık belgesi kimsede yok diyelim kalfalık belgesi olan birisi olsa benden üstün mü olur yoksa ihalede kim yüksek söylerse o mu kazanır

 27. Ayse karaca dedi ki:

  Turizim otel isletmeciligi bölumu var tabloda ama ciraklik egitim merkezine gitim alinmiyor mus bir yol gosterirmisiniz

 28. Ayse dedi ki:

  Turizim otelcilik mezunuyum ihalelere girmek icin kantin isletme belgesi alamiyorum tabloda bölum var di bir yol gosterirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir