Bankalardan Kredi yaş sınırı Kaçtır? 65 yaş üzeri kredi veren bankalar

tarafından
1320
Bankalardan Kredi yaş sınırı Kaçtır? 65 yaş üzeri kredi veren bankalar

Günlük hayatta ekonomik nedenlerden dolayı her kesimin kredi çekme ihtiyacı doğabiliyor. Fakat bazı kişiler var ki bankalar ile ilişiği çok güzel olmuş olsa bile Belli yaş üzerinde oldukları için kredi çekmekte zorlanıyorlar veya hiç kredi kullanamıyorlar peki kredi yaş sınırı kaç? Kaç yaşına kadar kredi kullanımı yapılabiliyor ve 65 yaş üzeri kredi veren bankaları sizler için araştırdık.

Bankalar aslında 73 yaşına kadar kişilere kredi kullandırabilir, fakat bazı bankalar 65 yaş üzeri kişileri riskli grupta gördüğü için kredi kullandırımı yapmayabilir bu tamamen bankaların inisiyatifinde peki yaş sınırı yüksek olan kişilere neden kredi vermiyor önce onu açıklayalım.

Bankalar kredi verirken kimsenin kaşına gözüne bakmaz, ilk baktıkları şey ödeme ahlakıdır, ödeme ahlakı düzün olan kişiler için 2. aşamada yaş sınırı gibi hususlara bakılır. Bankalar 70-80 ve üzeri gibi yaşlarda ise kredi vermek istemezler, bunun sebebi çok basittir kişiler ölüm riski olan kişiler olduğundan verdikleri parayı geri almada zorlanabilirler. Belli bir yaş aralığında olan kişiler çok iyi ödeme sicillerine sahip olsalar bile kredi çekerken zorlanmalarının sebebi riskli görülmelidir. Çünkü kredi kullanan kişiler vefat etme durumlarında arkasında bir mal varlığı yoksa ve mirasçıları reddi miras yaparak hiç bir sorumluluk almayabilir.

Yaş sınırı arttıkça Hayat sigortası ödemesi fazlalaşıyor

Hayat sigortası yapılıyor zaten neden banka sorumluluk altında olsun diye düşünülebilir, zaten bankalar her önüne gelen kredi başvurusunu red etmiyor. Belli zorluklar çıkararak sicili düzgün olan kişilere kredi sunabiliyor. Fakat şu şekilde olabiliyor örneğin 70 yaşındaki biri kredi kullanmak istedi ve 4 yıl vadeli bir ihtiyaç kredisi kullanmak istedi , banka bu kişiye maksimum 3 yıl vade seçeneği sunabiliyor.

Hayat sigortası normal kişilerden çok yüksek olabiliyor ve kullandırılan kredi için ekstra ipotek veya teminat isteyebilir. Hatta kredi kullanmak isteyen kişiden tam teşekküllü bir devlet hastanesinden psikiyatri ve karaciğer hastalığı ile alakalı bir rapor bile isteyebilir.

65 yaş üstü bankalardan en kolay nasıl kredi kullanılır

Bankalar kredi kullandırımı yaparken 73 yaş üstüne hayat sigortası yapılmadığı için kredi vermek istemeyebilir, fakat bazı bankalar 80 yaşına kadar dahi kredi verebiliyor. Yukarıda da yazdığımız gibi bu tamamen bankanın almış olduğu riziko ve inisiyatiftir. 65 Yaş üzeri en kolay kredi alma yöntemlerini maddeler halinde sıralayalım.

  • Uzun yıllar çalışılan bankalar: Bir bankanın en kolay kredi verdiği kişi, ödeme ahlakını en iyi bildiği kişidir. Müşterilerinin başka bankalara transfer olmasını istemeyen banklar kendi kredi kartı, mevduat hesabı bulunan veya maaş hesabı bulunan kişilere kredi verirken bazı hususları görmezden gelebilir. Bu sebeple yaş sınırı yüksek olan kişiler kredi puanı yüksek olmasalar dahi kendi çalıştığı bankalardan daha rahat kredi kullanabilirler.
  • Emekli maaşı gibi garanti gelirlerini rehin gösteren kişiler, daha rahat kredi kullanabilirler.
  • İpotek (Gayrimenkul rehini) göstererek kredi kullanılabilir.
  • Konut kredisi gibi ipotek gösterilen bir kredi kullanımı yapılıyorsa ihtiyaç kredisine nazaran biraz daha rahat kredi kullanabilirler.
  • Kefil göstererek kredi kullanılabilir. Kişinin başına bir durum gelmesi durumunda kefil borcu üstlenir.

Bankalar 65 yaş üzeri kişilerden Hangi evrakları isteyebilir

65 Yaş üzeri kredi çekmek isteyen kişilerden bankalar bir takım evraklar isteyebilir. Bu bankaların en doğal haklarıdır. Olası istenilecek fazladan evraklar şunlar olabilir.

  • Kredi kullanacak kişinin ne yatığını bildiğini ispat eden doktor raporu.
  • Ölüme ani sebebiyet verecek kalp, kanser gibi hastalıklara yatkınlık raporu.
  • Kredi kullanımı için çok mantıklı bir sebep, (Örneğin yaşı gereği tekerlekli sandalye kullanımına uygun bir araç veya Asansörü olan bir daire gibi)
  • Kişinin vasilerinin reddi miras yapma olasılığına karşı için vasilerin hepsinden veya vasiler içinde borcu üstlenecek kişiden beyan.
  • Kredi ödeyebilme kaynağı maaş, kira geliri gibi gelir beyanı.

65 yaş üzeri kredi veren bankalar

65 yaş üzeri en çabuk ve en çok kredi veren bankalar devlet bankalarıdır. Bir çok kişi emekli maaşı gibi devlet garantörlüğündeki maaşlarını devlet bankaları aracılığı ile almaktadır. Bu kişiler kredi kullanma ihtiyacı doğduğunda devlet bankalarına giderler, emekli maaşları olduğu için kredi kullanımı hususunda çok zorlanmazlar. Hatta bir çok devlet bankası maaş müşterilerine kredi kullanımı yaparken gelir belgesiz kredi vermektedir, sadece kimlik ile kredi kullanımı yapabiliyorlar.

Bir çok özel banka 65 yaş ve üzerine kredi verir, hatta özel olarak şu banka kredi vermiyor diyemiyoruz, kişilerin sicilleri incelenerek buna bankalar ve genel müdürlükleri karar veriyor.