Kapat

Solucan Gübresi Üretimi Yapmak

Anasayfa
Girişimcilik Solucan Gübresi Üretimi Yapmak

Büyük miktarlı üretim yapabilmek için tesisleşme çalışması gerekse de hobi olarak ya da deneme amaçlı üretim için doğru ortam ve şartların oluşturulması yeterlidir. Uygun ortamlarda gerekli şartların sağlanması durumunda bir yıl içinde başlangıçtaki solucan sayısının 15- 20 katına ulaşmak mümkündür.

Ticari Olarak Üretim Yapmak İçin Gereken Şartlar

Ticari anlamda üretim yapabilmek ve üretim tesisi kurmak için yaklaşık olarak 10000 adet kırmızı solucan sahibi olmak gerekir. Bu miktarda kırmızı solucan sahibi olmak solucan gübresi üretimi yapmak için yeterlidir.10000 kırmızı solucan 2000-2500 TL arası bir fiyatla temin edilebilir. Solucan üretimine karar verilmesi durumunda başlangıç olarak solucanları barındırmak için 1 Tonluk bir su tankına sahip olmanız gerekir.solucan-gubresi-uretimi-yapmak Solucan Gübresi Üretimi Yapmak

Üretim Nasıl Yapılır?

Profesyonel olarak solucan gübresi üretimi yapabilmek için su tankı yeterli olmayacaktır. Büyük miktarlı üretimler için şu şartların sağlanması gerekir:

  • Solucanların yaşamı için gerekli olan nemli ortamın sağlanması ve güneş ışığına maruz kalmaması gerekir.
  • Yerden yüksek ve geniş alanlı bir üretim havuzu, metal havuzlarda solucan üretimi yapılamadığı için plastik su tankları kullanmak gerekmektedir.
  • Uygun mama kullanılmalıdır.100 bin adet solucan baz alındığında aylık mama tüketimi 1800 kilo kadardır ve bu mamanın %70 oranında sulandırılarak verilmesi gerekir.
  • Kullanılacak mama içerik olarak taze hayvan gübresi, çay posası ve bitkisel atıklar ve çimen den oluşmalıdır. Uygun mama kullanılması ve gerekli şartların sağlanması durumunda birinci sınıf solucan gübresi üretilebilir.

Ne Kadar Kazanç Sağlanabilir?

Profesyonel üretim sonucunda solucan gübresi paketlenerek satışa sunulmaktadır. Paket fiyatı 2-3 TL arasında değişmekle birlikte 100 bin solucan ile yapılacak üretimden 10-15 bin TL civarında gelir elde edilebilmektedir. Solucanların doğru bakım ve uygun şartlarda hızla çoğaldığı düşünüldüğünde bu geliri yıldan yıla artırmak mümkündür.

Bir önceki içeriğimiz olan Waffle dükkanı açmak başlıklı güncel makalemizde Waffle dükkanı açma maliyeti, Waffle dükkanı açmak ve Waffle dükkanı açmak avm hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar