Solucan Gübresi Üretimi Yapmak

tarafından
1149
Solucan Gübresi Üretimi Yapmak

Solucan gübresi üretimi için ; büyük miktarlı üretim yapabilmek için tesisleşme çalışması gerekse de hobi olarak ya da deneme amaçlı üretim için doğru ortam ve şartların oluşturulması yeterlidir. Uygun ortamlarda gerekli şartların sağlanması durumunda bir yıl içinde başlangıçtaki solucan sayısının 15- 20 katına ulaşmak mümkündür.

Solucan gübresi konusunda fiziki olarak deneyimlere sahip değilseniz. Çok iyi araştırmalar neticesinde başlangıç aşaması solucan gübresi üretimi yaparak deneyim sahibi olduktan sonra. Aldığınız olumlu deneyimler neticesinde Yüksek miktarlı üretim yapılmasına geçilmelidir.

Eğer Büyük solucan gübresi üretimi yapmak için acele etmek istiyorsanız, daha önce bu işi yapan kişileri yanınızda çalıştırarak veya onlardan ücretli destekler alarak işe başlamanızda çok büyük fayda var. Bu tarz üretimler acemi kişiler için yapılacak yanlışlar ile büyük hayal kırıklığı yarattığı gibi maddi olarak da ciddi anlamda zarar verebilir.

solucan gübresi yetiştirilen ürünlere faydalı bir ürün,  İnsan sağlığı açısından herhangi bir zararı olmayan bir üründür. Ülkemizde her yıl 50 bin ton solucan gübresi üretimi yapılırken. 8 milyon ton civarı kimyasal katılan gübre üretilmektedir. Her yıl solucan gübresi üretimi artmakla birlikte pazar oldukça aç bir piyasaya hakimdir. Üretilen ürünlerin neredeyse tamamı çok kısa süre içinde satılmaktadır.

Ticari Olarak Üretim Yapmak İçin Gereken Şartlar

Ticari anlamda üretim yapabilmek ve üretim tesisi kurmak için yaklaşık olarak 1.000.000 adet kırmızı solucan sahibi olmak gerekir. 1 milyon solucandan yaklaşık olarak ayda 2 ton solucan gübresi üretimi yapılabilmektedir. Bu miktarda kırmızı solucan sahibi olmak solucan gübresi üretimi yapmak için yeterlidir.1 milyon  kırmızı solucan 30-35 Bin TL arası bir fiyatla temin edilebilir. Solucan üretimine karar verilmesi durumunda başlangıç olarak solucanları barındırmak için 1 Tonluk bir su tankına sahip olmanız gerekir.

Başlangıç aşaması solucan gübresi Üretimi Nasıl Yapılır?

Profesyonel olarak solucan gübresi üretimi yapabilmek için yeterli alan ve tank ile sistemi rahatlıkla kurabilirsiniz fakat biz Başlangıç aşamalı miktarlı üretimler için şu şartların sağlanması gerekir: Ticari amaçlı solucan gübresi üretebilmek için minimum 100-150 arası solucan sahibi oluyor olmanız gerekir ki oda yaklaşık 200-250 KG aylık üretim yapılır.

Başlangıç aşaması için 10-15 bin solucan yeterli olacaktır. Solucanların ne zaman yem verileceği, ne zaman, nasıl tepki verecekler. Nasıl çoğaltılacak bu gibi konularda bilgi sahibi olunabilir. Başlangıç aşaması için 2-3mt kapalı alana kurulacak sistem ile rahatlıkla üretim yapılabilir.

Başlangıç aşaması için 300-500 solucan ile başlayıp, başaralı olurum yada solucanların yapısını öğrenirim düşüncesine kapılmayın minimum 10-15 bin solucan ile başlanırsa solucanların üreme ahlakları öğrenilebilir. Eğer başlangıç aşaması solucanlara iyi bakılırsa 1,5 – 2 yıl içinde solucan sayısını 100 bin civarına artırabilirler.

  • Solucanların yaşamı için gerekli olan nemli ortamın sağlanması ve güneş ışığına maruz kalmaması gerekir.
  • Yerden yüksek ve geniş alanlı bir üretim havuzu, metal havuzlarda solucan üretimi yapılamadığı için plastik su tankları kullanmak gerekmektedir.
  • Uygun mama kullanılmalıdır.100 bin adet solucan baz alındığında aylık mama tüketimi 1800 – 2000 kilo kadardır ve bu mamanın %70 oranında sulandırılarak verilmesi gerekir.
  • Kullanılacak mama içerik olarak taze hayvan gübresi, çay posası ve bitkisel atıklar ve çimen den oluşmalıdır. Uygun mama kullanılması ve gerekli şartların sağlanması durumunda birinci sınıf solucan gübresi üretilebilir.

Ne Kadar Kazanç Sağlanabilir?

Profesyonel üretim sonucunda solucan gübresi paketlenerek satışa sunulmaktadır. Paket fiyatı 2-3 TL arasında değişmekle birlikte 1 milyon  solucan ile yapılacak üretimden 100-150 bin TL civarında gelir elde edilebilmektedir. Solucanların doğru bakım ve uygun şartlarda hızla çoğaldığı düşünüldüğünde bu geliri yıldan yıla artırmak mümkündür.

solucan gübresi fiyatları 2019 piyasası yaptığımız araştırmalara göre 2-2,5TL/KG Civarında seyir etmektedir. 100 bin solucan aylık yaklaşık 2 ton civarında gübre bırakmaktadır. Brüt satış fiyatının %50’ini masraf olarak düşünürsek yaklaşık olarak 100 bin solucan 2000-2250Tl gibi bir gelir elde edilmektedir. Yeterli kapasite ve bilgi sahibi olan girişimciler tek başlarına 1 milyon solucana rahatlıkla bakabilir. Aylık 20-25 bin gibi gelirler elde etmek hayal bile değildir.

Solucan gübresi üretimi çok basit, fakat bir o kadar da zor bir iştir. Yazının bu kısmını okuyan kişiler nasıl bir tezat diye düşünebilir. Solucanlara mama verme işi ortalama 10 günde bir yapılır. Kışın bu süre uzayabilir yazın da düşer. Mama verme süreci yoğun solucan bulunan yataklarda 1 haftaya kadar da düşebilir. Yani ek gelir olarak da yapılabilecek olan solucan gübresi üretimi, bir pazar günü bir kaç saatinizi harcayarak yapabilirsiniz. Çok basit olan kısmı buydu.

Solucan satan çok ama gübre satan çok yok. İnternet üzerinde bilgi kirliliği çok fazla. solucan gübresi işine giren kişiler, hem masrafları karşılamak hemde biraz gelir elde etmek için ürettiği solucanları da satabiliyor. Solucan gübresi üretimi 1 yıllık sürece yayılan bir iştir. Solucan adedi artıyor olsa da gübre yataklarda bekletilmeli, hasat olduktan sonra kurumak için de zaman harcanması gerekiyor. Gübre üretiminin de 1 yıl gibi bir sürece yayılıyor olmuş olması da zor iş. Kaliteli gübre üreten kişilerin tamamı ürettiği ürünleri satabileceğinin garantisini veriyoruz.

Solucan işinde sabır gerekiyor, 100-200 bin sayı ile bu işe başlayanlar minimum 2 yıl süre ile gelir edebilirler. Özellikle tarla sahipleri kendi tarlaları için dışa bağlı kalmadan gübre üretimini yapabilirler.

Solucan gübresi üretiminden gelir elde edebilmek için öncelikle yaptığınız işe inanmalı ve ne yaptığınızı iyi bilmelisiniz. Çok önemli bir tavsiyemiz Bu işi gerçek manada yapan kişilerden destek almanız, gerekiyorsa bir kaç aylık çıraklık döneminden sonra bu işe başlamanız olacaktır. Ticari olarak kazanabilmek için bu işin üretim safhasından tutun da pazarlama ve satışa kadar çok iyi bilmeniz şarttır.