Kapat

Yeni sistem LPG Ruhsata işletme

Anasayfa
Devlet kapısı Yeni sistem LPG Ruhsata işletme
muayenede gereklimi sızdırmazlık raporu kalktımı
YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
Teşekkürler

Aracı olup da Yakıt fiyatlarından serzeniş etmeyen yoktur. Son zamanlarda akaryakıt fiyatları aşırı artması ile LPG Sistemi ile araç kullanan sayısı oldukça artmaya başladı. Benzinli araçlar entegre sistemler sayesinde yakıt şekli gaz ile çalışır hale gelebiliyor. Yakıt sistemleri değişen araçlar yeniden muayene olmalı ve lpg ruhsata işletme işlemlerini yapmalıdır.

Ülkemiz bürokrasi ülkesi Ne yapacağını bilmeden işe başlanırsa tekrar tekrar bir günde bitirilebilecek iş için gidip gelinebiliyor. Bu içeriğimiz de aracına lpg sistemi taktıran kişilerin ceplerinden evraklara ödeyeceği ücret  ve lpg ruhsata nasıl işlenir konusunu sizler için araştırıp inceleyeceğiz.

Araca LPG taktınız ve faturayı ve sızdırmazlık olayını bitirdiniz acele edin. ceza yememek için 30 gün süreniz var. İşlemleri yaptırmakta gecikirseniz güzel bir ceza ile karşı karşıya kalınabilir.

içindekiler

Bu içeriği hemen okumalısınız  Doğum parası almayan kalmasın

Gaz sızdırmazlık Raporu alma şekli değişti

Yeni sistem ile sızdırmazlık raporu kalktı mı? diye düşünenler olabilir. Sızdırmazlık raporu kalkmadı, fakat raporu alma şekli açısından daha kolay olduğu için bu aşamayı montaj yaptıranlar anlamayacağı için kalktığını sanabilirler.

Geçmişte sızdırmazlık raporu için çok fazla uğraştıran bir yöntemdi. Yeni sistemde Gaz sızdırmazlık Raporunu Yetkili firmalar veriyor. Hemen hemen LPG montajı ve satışı yapan bütün firmalar bu raporu verebiliyor. Geçmişte belli merkezlerden randevu alarak sızdırmazlık raporu alınması gerekiyordu.. Şimdi ise montaj yapan firma aynı zamanda evrakları hazırlarken çok kolay ve ücretsiz olarak sızdırmazlık raporu verebiliyor. Tabi yetki belgesi alamayan firmalar olabilir, sanayide bu işi bir şekilde çözeceklerdir.

lpg ruhsata nasıl işlenir?

Aracın LPG montajı ve muayene işlemleri yapıldıktan sonra artık deveyi yüzmüş kuyruk kısımına gelmiş oluyorsunuz. Çünkü işin en büyük prostedürü zaten LPG taktırdıktan sonra muayene vizesi alana kadardı. Geçmişte ruhsat işleme işlemleri emniyet müdürlükleri tarafından yapılıyor ve randevu almakta insanlar çok zorlanabiliyordu. Artık noterler ruhsat işini 5dk içinde halledip size verebiliyor. Aracı muayene ettirdikten sonra tek yapmanız gereken notere gidip yeni ruhsat almak olacak. Ruhsat tescili  138TL bir bedel ödeyerek halledilebiliyor. unutmayın lpg sızdırmazlık raporu muayenede gerekiyor.

Bu içeriği hemen okumalısınız  Malülen emekli aylığı kesilir mi?

 

LPG ruhsata işletme için evraklar ve yapılan masraflar

Aşağıda lpg taktıran araçların resmi evrak ve muayene için ödeyeceği ücretleri yazıyoruz. İyi bir plan ile tüm evrakları bir günde bitirip aracı muayene ettirebilirsiniz. Tekrar tekrar bu işlerle uğraşmaktan kurtulabilirsiniz.  verilen fiyatlar 2018 yılı için yazılmıştır. 2019 yılı ruhsat işletme ücretini rakamlar güncel olarak açıklandığında bizde değiştireceğiz.

1 – montaj yapan firma tarafından hazırlanmış LPG entegre sistemi faturası
2- Şoförler odası veya muameleci tarafından yazılmış EK-1 belgesi (10-30TL) Sigortacılar ücretsiz yapabiliyor.
3 – Tüvtürk vize istasyonu 226 tl muayene ücreti
4- 55 TL Egzoz emisyon ücreti
5 – Noter ruhsat değişimi ( Tescil işlemi ) 138 tl
6- Proje (montaj yapan firmadan ücretsiz)
7- Sızdırmazlık raporu ( Montaj yapan bir çok firma veriyor artık ücretsiz)

Yapılan masraflar yukarıdaki rakamlar açısından sabit. Fakat İşin içine muayene yaptırmak girince araçlar muayeneye hazırlamak için biraz bedel harcayabilir. Yine muayene olabilmek için aracın trafik cezası ve vergi borcu da bulunmaması gerekiyor. Bunlar araç durumuna ve kişinin vergi ve ceza ödeme ahlakına göre değişecek ücretler.

Bu içeriği hemen okumalısınız  Süt Parası Hakkında Bilinmesi gerekenler

Bir önceki içeriğimiz olanOSB arsalarına %100'e varan indirimler Yapılacak! başlıklı güncel makalemizde OSB Bedelsiz arsa hakkında genel bilgiler verilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir