Kapat

Yeni sistem LPG Ruhsata işletme

Anasayfa
Devlet kapısı Yeni sistem LPG Ruhsata işletme
muayenede gereklimi sızdırmazlık raporu kalktımı

Aracı olup da Yakıt fiyatlarından serzeniş etmeyen yoktur. Son zamanlarda akaryakıt fiyatları aşırı artması ile LPG Sistemi ile araç kullanan sayısı oldukça artmaya başladı. Benzinli araçlar entegre sistemler sayesinde yakıt şekli gaz ile çalışır hale gelebiliyor. Yakıt sistemleri değişen araçlar yeniden muayene olmalı ve lpg ruhsata işletme işlemlerini yapmalıdır.

Ülkemiz bürokrasi ülkesi Ne yapacağını bilmeden işe başlanırsa tekrar tekrar bir günde bitirilebilecek iş için gidip gelinebiliyor. Bu içeriğimiz de aracına lpg sistemi taktıran kişilerin ceplerinden evraklara ödeyeceği ücret  ve lpg ruhsata nasıl işlenir konusunu sizler için araştırıp inceleyeceğiz.

Araca LPG taktınız ve faturayı ve sızdırmazlık olayını bitirdiniz acele edin. ceza yememek için 30 gün süreniz var. İşlemleri yaptırmakta gecikirseniz güzel bir ceza ile karşı karşıya kalınabilir.

Gaz sızdırmazlık Raporu alma şekli değişti

Yeni sistem ile sızdırmazlık raporu kalktı mı? diye düşünenler olabilir. Sızdırmazlık raporu kalkmadı, fakat raporu alma şekli açısından daha kolay olduğu için bu aşamayı montaj yaptıranlar anlamayacağı için kalktığını sanabilirler.

Geçmişte sızdırmazlık raporu için çok fazla uğraştıran bir yöntemdi. Yeni sistemde Gaz sızdırmazlık Raporunu Yetkili firmalar veriyor. Hemen hemen LPG montajı ve satışı yapan bütün firmalar bu raporu verebiliyor. Geçmişte belli merkezlerden randevu alarak sızdırmazlık raporu alınması gerekiyordu.. Şimdi ise montaj yapan firma aynı zamanda evrakları hazırlarken çok kolay ve ücretsiz olarak sızdırmazlık raporu verebiliyor. Tabi yetki belgesi alamayan firmalar olabilir, sanayide bu işi bir şekilde çözeceklerdir.

lpg ruhsata nasıl işlenir?

Aracın LPG montajı ve muayene işlemleri yapıldıktan sonra artık deveyi yüzmüş kuyruk kısımına gelmiş oluyorsunuz. Çünkü işin en büyük prostedürü zaten LPG taktırdıktan sonra muayene vizesi alana kadardı. Geçmişte ruhsat işleme işlemleri emniyet müdürlükleri tarafından yapılıyor ve randevu almakta insanlar çok zorlanabiliyordu. Artık noterler ruhsat işini 5dk içinde halledip size verebiliyor. Aracı muayene ettirdikten sonra tek yapmanız gereken notere gidip yeni ruhsat almak olacak. Ruhsat tescili  138TL bir bedel ödeyerek halledilebiliyor. unutmayın lpg sızdırmazlık raporu muayenede gerekiyor.

LPG ruhsata işletme için evraklar ve yapılan masraflar

Aşağıda lpg taktıran araçların resmi evrak ve muayene için ödeyeceği ücretleri yazıyoruz. İyi bir plan ile tüm evrakları bir günde bitirip aracı muayene ettirebilirsiniz. Tekrar tekrar bu işlerle uğraşmaktan kurtulabilirsiniz.  2019 LPG işleme ücreti araç muayene ücreti 3 ocak 2019 itibari ile değişmiş olup yazımızda da güncellendi. 2018 yılında 226 olan araç muayene ücreti 279TL’e 55TL olan egzoz emisyon ücreti 65TL Olarak güncellendi.

1 – montaj yapan firma tarafından hazırlanmış LPG entegre sistemi faturası
2- Şoförler odası veya muameleci tarafından yazılmış EK-1 belgesi (10-30TL) Sigortacılar ücretsiz yapabiliyor.
3 – Tüvtürk araç muayene vize bedeli 279,66 tl muayene ücreti
4- 65 TL Egzoz emisyon ücreti (zorunlu değil)
5 – Noter ruhsat değişimi ( Tescil işlemi ) 138 tl
6- Proje (montaj yapan firmadan ücretsiz)
7- Sızdırmazlık raporu ( Tuvtürk ücretsiz veriyor muayene bedeli içinde)

Muayene yaparken egzoz muayenesi zorunluluğu ortadan kalktı. Dolayısı ile egzoz emisyon gideri zorunlu değil, fakat siz aracınızın egzoz muyenesini yaparsanız sizin için daha iyi olacaktır.

Yapılan masraflar yukarıdaki rakamlar açısından sabit. Fakat İşin içine muayene yaptırmak girince araçlar muayeneye hazırlamak için biraz bedel harcayabilir. Yine muayene olabilmek için aracın trafik cezası ve vergi borcu da bulunmaması gerekiyor. Bunlar araç durumuna ve kişinin vergi ve ceza ödeme ahlakına göre değişecek ücretler.

Zamanında yapılmayan işlemlerden ceza gelebilir

LPG Ruhsata işletme süresi 30 gündür. Eğer aracınızı muayene ettirmiş ve ruhsata işletme işlemini yapmadıysanız. Trafik cezası yeme olasılığınız vardır. Geçmişte işleme işlemini noterler yapmadığından emniyet müdürlüklerinde ceza kesme işlemi kesinlikle oluyordu, fakat noter işlemleri devir aldığı için özellikle memurların bu işlemi geç yapanları inceleyerek bulması gerekiyor.

Ceza yememek için 30 gün içinde, Muayenesi tamamlanan araçları notere işletmenizi öneriyoruz.

Bir önceki içeriğimiz olan kantin işletmeciliği ustalık belgesi Nasıl alınır? 2019 başlıklı güncel makalemizde kantin işletmeciliği denklik bölümleri, kantincilik ustalık belgesi ve kendin ihale evrak hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

“Yeni sistem LPG Ruhsata işletme” üzerine 39 yorum

 1. Hasan özdemir says:
  • avatar İYİ FİKİR says:
 2. Şerafettin says:
 3. Volkan says:
  • avatar İYİ FİKİR says:
 4. İsmail says:
  • avatar İYİ FİKİR says:
   • ahmet says:
    • avatar İYİ FİKİR says:
  • Süleyman says:
   • avatar İYİ FİKİR says:
    • Süleyman says:
     • avatar İYİ FİKİR says:
 5. Mehmet says:
  • avatar İYİ FİKİR says:
  • Hknn says:
   • avatar İYİ FİKİR says:
   • Emrah kaya says:
    • avatar İYİ FİKİR says:
 6. ERKA says:
  • avatar İYİ FİKİR says:
 7. Hakan says:
  • avatar İYİ FİKİR says:
 8. Abrek says:
  • avatar İYİ FİKİR says:
 9. gunnnnn says:
  • avatar İYİ FİKİR says:
 10. Yasin says:
  • avatar İYİ FİKİR says:
 11. yusuf says:
 12. Mehemt demircan says:
 13. OBEN MERCAN says:
  • avatar İYİ FİKİR says:
 14. mehet says:
 15. mevlüt says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar