Yeni sistem LPG Ruhsata işletme 2020

Aracı olup da Yakıt fiyatlarından serzeniş etmeyen yoktur. Son zamanlarda akaryakıt fiyatları aşırı artması ile LPG Sistemi ile araç kullanan sayısı oldukça artmaya başladı. Bilindiği üzere Benzinli araçlar entegre sistemler sayesinde yakıt şekli gaz ile çalışır hale gelebiliyor. Yakıt sistemleri değişen araçlar yeniden muayene olmalı ve lpg ruhsata işletme işlemlerini yapmalıdır. Sızdırmazlık raporu artık Araç muayene istasyonlarında. Yeni sistem sayesinde LPG Ruhsata işletme artık çok kolay.

Ülkemiz bürokrasi ülkesi Ne yapacağını bilmeden işe başlanırsa tekrar tekrar bir günde bitirilebilecek iş için gidip gelinebiliyor. Bu içeriğimiz de aracına lpg sistemi taktıran kişilerin ceplerinden evraklara ödeyeceği ücret  ve lpg ruhsata nasıl işlenir konusunu sizler için araştırıp inceleyeceğiz.

Araca LPG taktınız ve faturayı ve sızdırmazlık olayını bitirdiniz acele edin. ceza yememek için 30 gün süreniz var. İşlemleri yaptırmakta gecikirseniz güzel bir ceza ile karşı karşıya kalınabilir.

Gaz sızdırmazlık Raporu alma şekli değişti

Yeni sistem ile sızdırmazlık raporu kalktı mı? diye düşünenler olabilir. Sızdırmazlık raporu kalkmadı, fakat raporu alma şekli açısından daha kolay olduğu için bu aşamayı montaj yaptıranlar anlamayacağı için kalktığını sanabilirler.

Geçmişte sızdırmazlık raporu için çok fazla uğraştıran bir yöntemdi. Yeni sistemde Gaz sızdırmazlık Raporunu Yetkili firmalar veriyor. Hemen hemen LPG montajı ve satışı yapan bütün firmalar bu raporu verebiliyor. Geçmişte belli merkezlerden randevu alarak sızdırmazlık raporu alınması gerekiyordu.. Şimdi ise montaj yapan firma aynı zamanda evrakları hazırlarken çok kolay ve ücretsiz olarak sızdırmazlık raporu verebiliyor. Tabi yetki belgesi alamayan firmalar olabilir, sanayide bu işi bir şekilde çözeceklerdir.

En kolay lpg ruhsata nasıl işlenir?

Aracın LPG montajı ve muayene işlemleri yapıldıktan sonra artık deveyi yüzmüş kuyruk kısımına gelmiş oluyorsunuz. Çünkü işin en büyük prostedürü zaten LPG taktırdıktan sonra muayene vizesi alana kadardı. Geçmişte ruhsat işleme işlemleri emniyet müdürlükleri tarafından yapılıyor ve randevu almakta insanlar çok zorlanabiliyordu. Artık noterler ruhsat işini 5dk içinde halledip size verebiliyor. Aracı muayene ettirdikten sonra tek yapmanız gereken notere gidip yeni ruhsat almak olacak. Ruhsat tescili  138TL bir bedel ödeyerek halledilebiliyor. unutmayın lpg sızdırmazlık raporu muayenede gerekiyor.

LPG ruhsata işletme için evraklar ve yapılan masraflar

Aşağıda lpg taktıran araçların resmi evrak ve muayene için ödeyeceği ücretleri yazıyoruz. İyi bir plan ile tüm evrakları bir günde bitirip aracı muayene ettirebilirsiniz. Tekrar tekrar bu işlerle uğraşmaktan kurtulabilirsiniz.  2020 LPG işleme ücreti araç muayene ücreti 3 ocak 2020 itibari ile değişmiş olup yazımızda da güncellendi. 2019 yılında 279 olan araç muayene ücreti 342TL’e 65TL olan egzoz emisyon ücreti 80TL Olarak güncellendi. – 2020 yılında yapılan toplam zam tutatarı noter ve egzoz emisyon ücreti dahil 82TL Civarındadır.

 1.  Montaj yapan firma tarafından hazırlanmış LPG entegre sistemi faturası
 2. Şoförler odası veya muameleci tarafından yazılmış EK-1 belgesi (10-30TL) Sigortacılar ücretsiz yapabiliyor.
 3. Tüvtürk araç muayene vize bedeli 342 tl muayene ücreti
 4. 65 TL Egzoz emisyon ücreti (zorunlu değil fakat detay aşağıda )
 5. Noter ruhsat değişimi ( Tescil işlemi ) 148 tl ( 2019 fiyatı 138)
 6. Proje (montaj yapan firmadan ücretsiz)
 7. Sızdırmazlık raporu ( Tuvtürk ücretsiz veriyor muayene bedeli içinde)

Yapılan masraflar yukarıdaki rakamlar açısından sabit. Fakat İşin içine muayene yaptırmak girince araçlar muayeneye hazırlamak için biraz bedel harcayabilir. Yine muayene olabilmek için aracın trafik cezası ve vergi borcu da bulunmaması gerekiyor. Bunlar araç durumuna ve kişinin vergi ve ceza ödeme ahlakına göre değişecek ücretler.

Zamanında yapılmayan işlemlerden ceza gelebilir

LPG Ruhsata işletme süresi 30 gündür. Eğer aracınızı muayene ettirmiş ve ruhsata işletme işlemini yapmadıysanız. Trafik cezası yeme olasılığınız vardır. Geçmişte işleme işlemini noterler yapmadığından emniyet müdürlüklerinde ceza kesme işlemi kesinlikle oluyordu, fakat noter işlemleri devir aldığı için özellikle memurların bu işlemi geç yapanları inceleyerek bulması gerekiyor.

Ceza yememek için 30 gün içinde, Muayenesi tamamlanan araçları notere işletmenizi öneriyoruz.

Egzoz muayenede zorunlu değil ama dikkat!

Muayene yaparken egzoz muayenesi zorunluluğu ortadan kalktı. Dolayısı ile egzoz emisyon gideri zorunlu değil, fakat siz aracınızın egzoz muayenesini yaparsanız sizin için daha iyi olacaktır.

Egzoz muayeneleri sıfır araçlar için ilk 3 yıl yapılmıyor, sonraki yıllar düzenli olarak her yıl yapılıyor. Araç muayene ettirilirken egzoz muayene istenmiyor fakat küçük bir ayrıntı oluştu. 2020 Ocak ayı itibari ile egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar otomatik olarak tespit edilecek. 1890TL Ceza otomatik olarak kesilecek. İlk deneme 6 ay Ankara’da uygulandıktan sonra, Tüm Türkiye için gerçekleşek. Yani bir EDS Cihazından geçtiğiniz anda EGZOZ Muayenesi yaptırmadığınız için ceza yiyebilirsiniz. Bu sebeple egzoz muayene zamanları düzenli olarak takip etmenizi öneriyoruz.

İYİ FİKİR

iş fikirleri ve bayilikler hakkında , genel bilgiler sunan iyi ve yardım sever tüzel kişilik.

54 Responses

 1. Hasan özdemir dedi ki:

  Bugün yaptım, yukarıdaki açıklama doğru!
  55TL Egzoz emisyon için ödedim.
  LPG Proje vs hiç ödeme yapmadım ustam haletti.
  Türk Turk için 226 ödedim.
  Fakat daha notere gitmeye vaktim olmadı büyük ihtimale oda doğrudur. 2019 yılında ne olur bilemem

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Rakamlar değişti, ülkemizde zamların hızına yetişmek zor. egzoz emisyon 65TL, Tuvtürk muayene ücreti 280TL Oldu.

   • Ibrahim dedi ki:

    Kolay gelsin benim aracim benzinli lpg taktircam fakat aracım vuzesi aldigim kisi 1 ay olmus yaptirali ben simdi tekrar vizeye mi girecegim bastan sona yoksa sadece lpg taktirdiktan sonra lpg icin gidecegim

    • İYİ FİKİR dedi ki:

     Kolay gelsin, kanunlar diyor ki LPG takıldığı anda siz yeniden araç muayenesi yaptırmak zorundasınız.

     Eğer evrak yönünde sıkıntınız yok ise ve ceza alma riskini göze alıyorsanız, Yeni vize tarihi gelene kadar aracı o şekilde kullanıp vize yaklaştığı zaman güncel tarihli evraklarınız ile sanki yeni LPG Taktırmış gibi işlem yaptırabilirsiniz. Tabi ki bu öneri değildir tercih size kalımış.

 2. Şerafettin dedi ki:

  Bir yanlış anlatım var, noter 137.80 kuruş alıyor 🙂
  20 kuruş fazla yazmışsınız.
  Yeni sisteme göre tam olarak doğru fakat şu “Şoförler odası veya muameleci tarafından yazılmış EK-1 belgesi (10-30TL) Sigortacılar ücretsiz yapabiliyor.” dediğiniz evrakı kimse sormadı bizden. Belki de bizim LPG’i takan arkadaş o şekilde onu da hazırladı tam olarak bilmiyorum…
  Ben ayrıca EGZOZ emisyon yaptırdığım kağıdı kayıp ettim, bulamadım öylece gittim biraz sorun yaptılar ama sistemde görülebiliyormuş bilginiz olsun.

 3. Volkan dedi ki:

  İyi akşamlar ismin volkan.benim bir sorum olacak.ben Lpg taktırdım ve muane istasyonundan geçtim russata işletmem için bir evrak verdiler.ama ben notere gitmeyi unutmuşum.aslında bırazda önemsemedim.aradan 5 ay geçmiş.ben şimdi kayıt yaptıracağım bunun cezası varmıdır?ne kadar?

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Merhaba volkan bey, Noter işlemleri aldıktan sonra ceza uygulanıyor mu bilmiyorum fakat trafik şube işlem yaparken 1 günlük gecikmeye bile ceza kesiliyordu.
   Normal şartlarda; Lpg taktırıp faturanız kesildikten sonra ruhsata işletme süreniz 1 aydır. (Muayene yaptırsanız bile bu süreç bir aydır) 1 Gün dahi gecikme yaparsanız, bu durumda sizi polis yakalarsa 10 ceza puanı ile birlikte En düşük ceza tutarı kadar bir ceza yiyorsunuz ve araç trafikten men ediliyor.
   Fakat siz muayene yaptırdığınız için, Notere işletmeye giderseniz sadece ceza yersiniz. Ceza miktarından emin olmamak ile birlikte en düşük miktar olan 134TL olması gerekiyor. Bildiğiniz üzere bu cezayı erken ödeyerek bir kısmından kurtulabilirsiniz.
   Tabi noterde gecikmeyi fark edip de ceza kesecek bir polis memuru olmadığı için bu işlemi yaparlar mı yoksa, nasıl bir işlem uygulanır inanın tam olarak emin olamadık.

 4. İsmail dedi ki:

  Hayırlı sabahlar hocam ben ismail bende lpg taktırdım 2017 yılında ve ruhsata işli değil benim tekrar muayene günü geldi ne yapmam lazim

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Merhaba,

   LPG aldığınız yerden faturanızı alın, sanki yeni takılmış gibi yukarıdaki işlemleri sırasıyla yapın bir şey olmaz.

   • ahmet dedi ki:

    Merhaba bir sorum olacak sizlere montajı yapan firma projeyi ücretli vereceğini beyan ediyor ne yapmam gerekiyor, bende İsmail bey gibi yaptım 2017 yılında taktırdım muayenesini yeni yaptıracam.

    • İYİ FİKİR dedi ki:

     Taktırdığınız zaman fatura ve proje almadıysanız 2017 yılında yapacağı işi şimdi yapmış oluyor. Yani iş ahlakı gereği vermek zorunda.

     Bende 2017 de takdırdığım LPG İçin 2019 yılında hiç bir ücret ödemeden aldım. En ufak da bir sorun çıkarmadılar. Hatta ücretsiz olarak da bakım yaptılar.

     Eğer fatura almadıysanız, Hangi LPG Markasının bayiliği varsa önce firma ile konuştuktan sonra. Bayiye durumu aktarabilirsiniz. Birazda işinizi görene kadar gebe kalmış oluyorsunuz.

     Bir müşteri 10 müşteri getirir. 1 müşteri 10 müşteri götürür mantığı ile hizmet veren kaliteli esnafları tercih etmenizi öneririm.

  • Süleyman dedi ki:

   İyi çalışmalar benim aracın LPG sızdırmazdık raporu geçerlilik bitiş tarihi yaklaştı. Nette ücret araştırması yaparken bazı sitelerde 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren kalktığı gibi yazılar gördüm. Konu hakkında bilhilendirme yapabilirmisiniz.

   • İYİ FİKİR dedi ki:

    Biraz daha detaya inermisiniz? LPG ruhsata işli mi?

    • Süleyman dedi ki:

     LPG ruhsata işli. Muayene den önce LPG sızdırmazlık muayenesi yaptırıyoruz ya onu soruyorum. Şu yeşil kağıttan vize yaptırıyoruz ya onu sordum.

     • İYİ FİKİR dedi ki:

      sızdırmazlık raporunu artık, Araç muayene istasyonları veriyor.

 5. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar. Üstad benimde bir sorum olacaktı. Aracımda LPG ruhsata işli değil. İşlemeyeli 1 sene oluyor. Sızdırmazlık raporunun süresi geçen ay doldu. Ne yapmam gerekiyor? Biraz bilgilendirir misiniz?

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Fatura alabiliyorsanız sorun değil. Fatura ve projeyi taktırdığınız yerden son 30 gün tarihli alıp Araç muayene istasyonundan randevu almanız yeterli olacaktır. Artık sızdırmazlık raporunu tüvtürk veriyor. Kolay gelsin.

  • Hknn dedi ki:

   Benim aracımın lpgsi ruhsata işli fakat gaz sızdırmazlık belgesi süresi bitti. Aracın fenni muayeneside yaklaştı. Aracı bu halde muayeneye götürsem lpg sızdırmazlık raporu süresi bittiği için sıkıntı olur mu yani muayeneden geçer mi

   • İYİ FİKİR dedi ki:

    sızdırmazlığı artık, araç muayene istasyonlarında veriyorlar. Sorun olmaz, eğer araçta sızdırma sorunu yoksa muayene edebilirsiniz.

   • Emrah kaya dedi ki:

    Yeni araç alacağım. Alacağım araç sahibi LPG taktirali 15 ay olmus. Fakat ruhsata işletmemis. Ben aracı alınca muayene yaptıracağım ruhsata işleyeceğim. Aracın sahibi ruhsata isletmedigi için ben bı ceza ile karşı karşıya kalirmiyim. Bı de aracı üzerime alırken noter masrafı ödeyeceğim. Lgp islettirdikten sonra muayene den sonra tekrar noterde bı ücret ödeyecekmiyim ruhsat alirken

    • İYİ FİKİR dedi ki:

     Muayene olmadığı zaman araç devri olmuyor. Para alışverişi yapıldığı zamandan sonra bu işlerde zorluk çıkabilir. Aracı aldığınız kişi yabancı bir kişi ise hiç riske girmeyin. Aracı satan kişi muayeneyi yaptırsın siz aracı öyle alın.

     Normal şartlarda fatura ve projeyi yeni tarihli bulamazsanız aracı muayene ettiremezsiniz. Sıfırdan LPG Taktırmak zorunda kalırsınız veya LPG sökmek zorunda kalırsınız. Fakat fatura ve projeyi yeni tarihli ayarlarsanız herhangi bir cezaya kalmadan aracı muayene ettirip noterde ruhsata işleme işlemini halledebilirsiniz.

 6. ERKA dedi ki:

  YENİ ALDIĞIM ARAÇTA ARACIN ESKİ SAHİBİ LPG MONTAJI SONRASI MUAYENEDEN GEÇİRMİŞ FAKAT NOTERDEN RUHSATA İŞLETMEMİŞ. BEN DE ARACI ALIRKEN FARK ETMEDİM. ŞİMDİ TÜVTÜRKTE ARAÇ LPG Lİ AMA RUHSATTA DEĞİL. BANA NOTERDEN İSTENEN EVRAKLAR ELİMDE YOK. ARACI ALDIĞIM KİŞİNİN DE UMURUNDA DEĞİL. ZATEN LPGLİ OLAN(MUAYENEDEN LPG Lİ OLARAK GEÇMİŞ) ARACA SANKİ SIFIRDAN TÜP TAKTIRIYORMUŞ GİBİ Mİ YAPMALIYIM İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMADIM. CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. KOLAY GELSİN.

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Merhaba, ruhsat ve muayene evrakı ile notere gidip bir deneyin olmazsa sıfırdan tüp taktırmış gibi işlem yaparsınız.

 7. Hakan dedi ki:

  Hocam çok faydalı bilgiler için teşekkür ederim, kaliteli bir site yapmışsınız. Benim de bir sorum olacaktı, aracım sıfır bir araç ise ve aldığım hafta lpg taktırdıysam, bu aracı muayeneye götürmek zorunlu mu? İlginç geldi bana sıfır aracın muayeneye tabii tutulması. Teşekkürler.

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Araç Sıfır Kilometre de olmuş olsa muayene yapılması zorunlu. LPG sistemi kontrol edilmesi gerekiyor.

   Fakat sıfır araç alanlar veya yeni muayene yaptıranlar genelde; LPG taktırıp fatura kestirmiyor muayene yaklaştığı zaman sanki yeni LPG taktırmış gibi evraklarını hazırlayıp muayene yaptırıyor. Bu şekilde muayene ücretlerinden tasarruf etmiş oluyor.

 8. Abrek dedi ki:

  Merhabalar . Bende 2018 de lpg yi takirdim . 1 ay var aracimin muanesine . Hem muaneyi , hemde ruhsata lpgyi isletmek istiyorum erkenden . Bunun icin faturayi lpg taktirdigim yerden aldiktan sonra muaneye goturup aracin muanesinden sonra noterde ruhsata isletmem gerekiyor dogrumu . Ruhsata isletmeden lpgyi muaneye goturecegim arabayi yanlis anlamamisim dimi ?

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   bir yanlışlık yok doğru.
   Sızdırmazlık ve diğer tüm onayları muayene istasyonları veriyor.

 9. gunnnnn dedi ki:

  merhaba yeni lpg taktırdım muayenesi 07.2020 tarihinde dolacak ruhsata işletmem gerekiyor mu muayene zamanını beklemeli miyim

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   bu yazıyı okursanız sorduğunuz tüm sorulara cevap var. İllede şahsıma özel bir kere daha anlatın derseniz kusura bakmayın. tekrar anlatma gereği duymuyorum.

 10. Yasin dedi ki:

  Merhaba, araca gecen sene lpg taktırdım vize süresi daha var diye ruhsata işletmedim, şuan vize bitti, yapılacak işlemleri sırasıyla yazarmısınız. Teşekkür ederim.
  mesela sırakama bu şekildemi yanlışım varsa düzeltirmesiniz.
  1. Lpg taktırdığım yerde projeyi alacağım.
  2. Eksoz muayene yaptıracağım.
  3.Vizeden (tüvtürk) sızdırmazlığı ücretsiz alacağım.
  4. Vizeye gireceğim.
  5.Notere gidip lpg yi ruhsata işleteceğim.
  Varsa yanlış düzeltirmis,niz birde şu ek bir zorunlumu.

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   İçerikte sıralaması tam olarak yazsa da sizin için hızlıca bir özet geçelim.

   1. LPG taktırdığınız yerden proje ve fatura evraklarını alıyorsunuz. LPG takan yer muhtemelen hepsini size sorunsuz verecektir.
   2. Muayene için randevu alıp, muayene gidiyorsunuz.
   3. EGZOZ emisyon artık muayene için zorunlu değil isterseniz yapın istemezseniz yapmayın. Yaptırmak isterseniz TÜVTÜRKLERDE VAR.
   4. Araç muayeneden geçer ise noterden işlenmiş ruhsatı alabilirsiniz.

 11. yusuf dedi ki:

  çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için. ilk lpg taktırdımda muayeneden gecen görevlilerin ruhsata işletilmiyor denilen ve bu zamana kadar işletmediğim için bu yıl muayene gittiğim tüvtürkte muayeneden geçmedi aracım ve kimse yardımcı olmadı notere gideceksin denildi görüştüm trafik emniyete gideceksin denildi gittim ordan trafik tescile gideceksin denildi ceza yazdırcan sonra muayene yaptırıp gelecen ruhsata işliiycez sonra tekrar muayene yaptırcaksın aksi taktirde araç trafikten men edilir denildi caresizlikten neredeyse kafayı yemek uzereydim soylediğiniz metodları uygulayacağım teşekkürler yinede herşey için.

 12. Mehemt demircan dedi ki:

  2.el yeni araç aldım muayanesi bugün yapıldı ve LPG takacağım ruhsata işletmeyi sonraki muayeneye kadar yaptırmasam herhangi cezası var mı polis çevirmesi gibi … Ya da nasıl bir süreç izlemem gerek yardımcı olur musunuz

 13. OBEN MERCAN dedi ki:

  MERHABA ARACIMA TÜP TAKTIRALI NEREDEYSE BİR SENE OLDU TÜPÜ TAKTIRMIŞ OLDUĞUM YERDEN TÜM EVRAKLARI ALDIM İŞLETMEK İÇİN AMA BİR TÜRLÜ ZAMAN AYIRIP YAPTIRAMADIM.ARACIMIN MUAYENE ZAMANI GELDİ ŞİMDİ BENİM SORUM YAPMAM GEREKEN İŞLEMLERİ SIRASIYLA YAZARSANIZ SEVİNİRİM İLK NE YAPMAM LAZIM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   merhaba,
   Sorduğunuz sorunun tamamı yazı içinde mevcut.

   Eğer fatura kestirmiş ve evrakları iştelmediyseniz artık zamanı geçmiş demektir. Yeniden fatura ve proje çizdirmek gerekiyor. LPG Taktırdığınız yerden sanki yeni LPG Takmış gibi evrakları düzenlemesini isteyin. Bunun için sizden ekstra ücret alabilirler.

 14. mehet dedi ki:

  selamlar lpg yi başka ilden taktırıp muayeneyi başka ilden yapabilir miyim?

 15. mevlüt dedi ki:

  merhaba şöforler odasındn alınacak ek-1 i almadan direk muayene ye gidebilir miyiz illa gerekli mi o evrak

 16. LPG mucidi bir türktür dedi ki:

  LPG Dünya tarihinde bir ilk olarak, 1978 Yılında bir Türk tarafından icat edilmiştir. Marka ve patent konusunda tecrübesiz olan insalarımız, vede imkansızlıklar yüzünden adını duyuramıyor.

  Sadece LPG Denen zıkkımı biz dünyaya pazarlamış olsaydık her yıl milyarlarca dolar para ülkemize girerdi.

 17. ersin dedi ki:

  merhaba aracıma yeni lpg taktırdım projesi adıma kesildi.ancak aracı satmış olsam alacak kişi adıma kesilen proje ile muayeneye girebilir mi

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Projenin süresi var. Eğer aracı satacaksanız ruhsata işletip satmanızda fayda var. Eğer süresini aşmazsa sorun olmaz fakat süresini aşarsa alan kişi baya uğraşır.

 18. ilker dedi ki:

  merhaba benım de bır sorum olucak vakıt ayırırsanız sevınırım ben lpg taktırdım muayene yenı oldugu ıcın ısletmedım sımdı muayene vaktı yaklaştı ışletmek ıstıyorum bu tup tankının uzerınde ımal tarıhı yazıyormus muayenede ona bakıyorlarmıs ben yaklasık bır bucuk sene once taktırdım bana derler mı hanı yenı taktırmıssınız ama bu tank bır sene oncenın 2. sorumda sımdı benım egzos emısyon olcumune daha vakıt var olcum tekrar yaptırıcam mı ışletırken tüv de problem oluyormuş geçmıyormuş hanı sadece lpg ışletıp muayene olsam egzos olçumunu ılla tuvde mı yaptırmak zorundayım özelde yaptırabılırmıyım teşekkurler

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   1. Tankın tarihine bakma sebepleri, bu tankların kullanım tarihleri 10 yıldır 10 yıl sonra değişmesi gerekir, bu süre dolup dolmadığına bakıyorlar.
   2. Egzos emisyonu yaptırmanızag gerek yok, süresi dolduğu zaman yaptırın artık muayene emisyon pulu zorunlu değil, lakin süresi dolduğunda muhakak yapınız çünkü otomatik geçiş sistemlerinden geçtiğiniz anda cezayı yersiniz. cezası oldukça ağırdır.

   • Balı dedi ki:

    Merhaba lpg projesinin geçerlilik süresi ne kadar buluduğum bölgede muayene için randevu alamıyorum dolu gözüküyor lpg projesinin süresi dolmadan yaptırmak istiyorum bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

 19. Mustafa dedi ki:

  Merhaba covid 19 sürecinden dolayı muayene yaptırmadım gaz taktirali da 1 ayı geçti bir ceza siz konusu olabilir mi malum muayene için 3 eylüle kadar izin verildi

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Malesef konu hakkında bilgi sahibi değiliz yanlış bilgi vermek istemem. En iyi bilgiyi direkt muayene istasyonlarını arayarak edinebilirsiniz.

 20. ali dedi ki:

  Merhaba, ben 09.2018 tarihinde aracımın lpg projesini hazırlattım ve sonrasında aracı muayene ettirdim. Sonrasında ruhsata işletme işlemini yapmadım. Şimdi aracı yeniden muayeneye götürmem lazım ve öncesinde lpg’yi ruhsata işletmem gerekiyor. Ne yapmalıyım ?

 21. Gökhan dedi ki:

  Öncelikle selamı aleyküm
  Ben bundan 15 gün önce bı araç aldım aracda LPG var ama ruhsata işli değil LPG bin de hiç bir belgesi yok elimde ben aracı galeriden aldım o belgeler o galeride de yokmuş ne yapmam gerekiyor

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Aleyküm selam.
   Herhangi bir LPG Montajı yapan firma ile iletişim kurun onlar size yardımcı olacaktır. Ücret alarak evrakları verebiliyorlar.

 22. Ercan dedi ki:

  Merhabalar. 3 ay önce LPG li araç aldım. Önceki sahibi 2018 aralık ayında LPG taktırıp aracı muayeneye sokmuş fakat notere gidip zahmet edip de işletmemiş. Bende alırken hiç farketmedim ruhsatta ne yazdığını. Bugün muyaneye girdim aracıma ağır kusur yazıp sıvı gaz sistemi onaysız yazıldı. Bana söylenen otogaz yapan yere gidip tekrar proje belgesi hazırlatın denildi. Otogazcıya gittiğimde beni notere yönlendirdi daha uygun fiyata bu durumu halledebileceğimi yeni proje yazdırma bedeli 500-700 TL arası olduğunu söyledi. Notere gittim o da beni trafik şubeye yönlendirdi. Ceza kestirip ödeyin makbuzu orada işletin, o makbuz ile tekrar muayeneye girip gelip ruhsatı işleyelim dedi. Ne yapacağımı şaşırdım herkes farklı bir şey söylüyor. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir