Kapat

Çek ödenmezse ne olur?

Anasayfa
Devlet kapısı Çek ödenmezse ne olur?
arkası yazılan çekin tahsili
YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
Teşekkürler

Çek ticari hayatta sıklıkla kullanılan kıymetli evraktır. Tüm dünyada çek aynı gün çekilen bir ödeme aracı olmasına rağmen, ülkemizde ticari ahlak gereği vade açma amaçlı kullanılmaktadır. Bazı firmalar ister istemez çeklerini ödeyemiyor? Peki çek ödenmezse ne olur? sizin için bu konuyu derinlemesine araştırdık.

Çek ticari hayatta çok aktif olarak kullanılmaktadır. Firmalar Çek sistemini iyi yönetmesi durumunda çok iyi bir finansman kaynağı olarak da kullanmaktadır. Fakat işleri iyi ayarlayamayan firmalar bazen iyi niyet de taşımayan sebepler ile çeklerini ödemiyorlar. Çekler ödenmediği zaman çek tahsil edecek kişiler de zor durumda kalabilir.

çek ödenmezse ne olur?

Çekler senet üzerinde yazılı olan bankalardan tahsil edilmelidir. Süresi gelen çekler için ödeme ile ilgili banka şubesi veya aynı bankanın farklı şubesinden istenir, Genelde banka şubeleri iyi müşterilerinin çeklerinin yazılmamasını isteyebilir, bu sebeple müşterilerini ararlar ve çekin tahsil edilip edilmeyeceğini sorarlar. Çeklerde ödeme talep edilme şekillerinden biri de takasa vererek olur, Takastaki çeklere takas bank ilgili firmaya zaten önceden bilgilendirme yazısı yollayacaktır.

Bu içeriği hemen okumalısınız  Okul Kantin ihalesine girmek

Çekler son ödeme gününün 16:30’a kadar ödenmesi için banka şubesi tarafından işlemleri devam ettirilir. Çekin ödenmesi gereken hesaplarda hala ödeme yapılacak kadar bedel yoksa çekin arka kısmına çekin karşılıksız olduğu yazılır.  Karşılıksız çekler için banka alacaklıya 1600TL Ödeme yapar! (2018 yılı için bu ödeme yapılır, bu tarihten sonra okuyorsanız bu bedel artabilir veya azalabilir)

Çeklerin karşılıksız çıkması durumunda hamiller yani çeki elinde bulunduran kişiler öncelikli olarak çekin ödenmeme sebebini ve çekin ibraz tarihini çek üzerine yazdırmak zorundalar. Çekin neden ödenmediğini ayrıntılı olarak banka görevlisine yazdırılması gerekir aksi halde bu hukuki süreçte başınızı ağrıtabilir.

Muhataplar yani banka, çeki keşide eden kişiye iadeli taahhütlü olarak posta ederler. Çeki taşıyan kişiler isterlerse çekin ödeme süresi geciktiği kadar kısmını yasal faiz yolu ile tahsil edebilirler. Posta yolu ile ihtar çekilen keşideci çeki hala ödemiyorsa icra yolu ile çeki tahsil etmek için dava yoluna gidebilirler.

Çekte 10 günlük süreye dikkat!

Bazen ticari hayatta gecikmeler söz konusu olabiliyor. Çeklerin arkasının yazılması demek çek keşide eden kişiler için çok zor olabiliyor. Bir çok bankada arkası yazılan çekler yılar sonra bile gözükebilir. Ticari sicilleri bozulan esnaflar bir daha çek almakta zorluk çekecekleri gibi arkası yazılan çekleri icra yolu ile tahsil etmek çeki taşıyan kişiler için de zor ve stresli bir dönem olabilir.

Bu içeriği hemen okumalısınız  Teraryum | Minyatür Bahçe Yaparak para kazanmak

Her çek ödeme günü geldiğinde hesapta para yoksa ve karşılıksız ise, hamil yani çeki taşıyan kişi isterse çeki ödemesi için keşideciye 10 günlük süre tanıyabilir. 10 günlük süreyi geçirmemek kaydı ile arkasını yazdırmadan bekleyebilirler.

karşılıksız çıkan çeklerle karşı karşıya kalınması durumunda kişilerin bir an önce harekete geçmeleri haklarını korunması açısından önemlidir. Çeklerde İbraz tarihlerinin üzerinden ne kadar çok zaman geçerse çeklerin değerinin tahsil edilmesi aynı değerde zorlaşacaktır.  Ödenmeyen ve itiraz süreleri geçmiş çekler için, konunun uzmanı avukatlar ile iletişim kurarak haklarınızı talep edebilirsiniz.

Çeki geçersiz kılan şeyler

  • çeklerde düzenleme zamanı ve düzenleme yerleri çok dikkat edilmelidir. Düzenleme zamanı ve yeri iki kere yazılmış olan çekler geçersiz sayılır.
  • Çeklerde keşide yeri de düzgün olarak yazılmalıdır, keşide yeri yanlış yazılan yer veya kısaltmalı olarak yazılan çekler geçersizdir. Örnek vermek vermek gerekirse Örneğin; Band. ( Bandırma) , Adap. (Adapazarı) , Zong. (Zonguldak) , Çn. (Çanakkale) , Ant. ( Antalya)  gibi kısaltmalar anlaşılmadığı için çek geçersiz sayılmıştır.
  • 10 gün içinde tahsil edilmeyen çekler geçersiz sayılır. ödeme günü 10 gün geçen çekler tahsil edilmezse yeniden düzenlenmesi gerekir.
Bu içeriği hemen okumalısınız  Allaattin Ceceli'nin girişim hikayesi

Çeklerde hapis cezası yok

Çekler ile alakalı bilinmesi gereken en önemli hususlardan biri ise, çeklerde geçmişte ödenmeyen bedeller için eskiden çek sayısına göre hapis cezası verilebiliyordu. Hapis cezasından dolayı keşide eden kişiler hapis yatmamak için çekleri daha kolay ödeyebiliyorlardı.. 2012 yılında çıkan yasalar ile artık çeklerini ödemeyen kişiler hapis cezası yatmıyor.

Çekleri yazan gerçek kişi yada tüzel kişilikler varlıkları kadar ticari sorumluluk içindedirler. 2012 yılında yaklaşık 42 bin kişi çeklerden dolayı çıkan yasa ile dışarı çıkartılmıştır. Çek ödenmezse ne olur 2018 yılı için araştırmamızın sonuna geldik. Çekler ile alakalı olarak sormak istediğiniz soruları konu altından sorabilirsiniz.

Bir önceki içeriğimiz olanmalulen emeklilik şartları başlıklı güncel makalemizde malulen emekli nasıl olunur, Malulen emeklilik şartları ve Malullük Aylığı Nasıl Hesaplanır hakkında genel bilgiler verilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir