Araba alırken Dikkat edilmesi gerekenler

tarafından
1264
Araba alırken Dikkat edilmesi gerekenler

Sıfır ya da ikinci el araç fark etmez, eğer araç alma konusunda tecrübeniz yoksa bu iş sizin için gerçek manada zor bir iş olabilir. Araba alım satımı yapılan sektörün ucu açık ve her türlü insana rastlanılabilecek bir sektördür. Doğru bir şekilde araştırma yapmayan kişiler bazen  maddi ve dolayısı ile manevi yıkıma da uğrayabilir. Bu makalede 2. el araba alacak kişilere araba alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, derinlemesine bilgiler sunacağız.

Öyle umut ediyorum ki; bu makaleyi okuduktan sonra (uygulamaları doğru yapmanız halinde) oldukça tecrübeli bir araç müşterisi gibi satıcının karşısına çıkabilirsiniz.

Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle hangi aracı alacağınıza tam anlamı ile karar vermeniz gerekiyor, zaten sıfır araç alacak kişiler bu aşamayı okuduktan sonra diğer aşamaları okumasına gerek yok çünkü bundan sonraki kısımda yazacaklarımız onların pek işine yaramayacaktır. Bana göre hangi marka ve modeli alacağıma karar vermeden evvel aşağıdaki durumlar iyice gözden geçirilerek farklı modeller içinde bu modelin çapraz karşılaştırılmasını yaparak alınacak model belirlenmeli. Belki de işin en kolay yeri burası çünkü yeterince bütçeniz varsa ben şu arabayı almam gerekiyor diye karar verildikten sonra 3 aşağı beş yukarı istenilen bir araç bulunabilir.

 • Bütçe
 • Yakıt cinsi ve yakıt harcama durumu
 • Kullanılabilirlik
 • Yedek parça ve Servis bulunabilirliği
 • Hacim
 • Motor performansı
 • ihtiyaçlarımı karşılayabilme durumu
 • Aldıktan sonraki Satışının kolay olup olmaması
 • Görüntü
 • Vergi vb.

Yukarıda başta bütçeden başlayarak ihtiyaçlarımızı göre alınacak aracı belirliyoruz. Bütçe analizi yaparken zaten kafamızda alabileceğimiz modellerde oluşacaktır, bu modeller arasında üşenmeden ve çokta acele etmeden hangi marka ve model aracı alacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Tam olarak markaya karar verdikten sonra alacağımız modeller üzerinde yoğunlaşma yaparsak daha isabetli kararlar vermiş oluruz. Sakın ola ki alacağınız arabayı bütçeyi yakaladıktan sonra görür görmez alma kararı vermeyin. Birkaç saatlik analiz ( Bazen aileler ortak verecekleri karar olursa bu süre haftalara da yayılabilir) neticesinde alacağınız modeli belirlediniz. Nelerden vazgeçip nelerden vazgeçemeyeceğinize bu aşamada karar vermiş olursunuz.

Marka ve model seçimi yaparken Bütçe belirlemesi en en önemli kısım alım gücü aralığı belirlendikten sonra, en azından şöyle yıl içinde aracı nerelerde kullanabilirsiniz, aile ise senede bir memlekete gidip geldiğinizde yeterince hacmi var mı? Yakıt konusunda sahibini üzebilir mi.. Yine en önemlisi araç arıza vermesi durumunda parça maliyet fiyatları pahalı mı gibi soruları sık sık kendinize sorun ve karar verdiğiniz araçta İnternet üzerinde kullanan kişilerin yorumları varsa iyice araştırın ki sonradan yaşayacağınız şeylere kendinizi hazırlayın. İster sıfır ister ikincil araç alın bu aşamayı iyice eledikten sonra karar verin ki sonra üzülmeyin.

Sıfır alacaklar için karar verip bütçeyi ayarlamak yetiyor, ya peki ikinci el araç alacaklar ne yapsın? Araçta kaza var mı? Geçmişteki sahibi arabanın bakımlarını doğru ve zamanında yaptırdı mı sanki eve damat veya gelin alacak gibi huyunu suyunu iyice araştırmak gerekiyor ki başınız sonradan ağrımasın. En azından evveliyatını iyi okursanız başınıza gelebilecek muhtemel şeyleri bilir sürpriz ile karşılaşmazsınız.

2 el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler

Hangi marka ve model araba alacağınıza karar verdiniz. Bütçe tamam, her şey hazır peki doğru arabayı nasıl bulacaksınız? Yazının başında da dediğimiz gibi araç alırken nelere dikkat edilmeli çok iyi bilmiyorsanız hayatınızın kazığını yiyebilirsiniz. Çünkü ünlü bir düşünür araba ustasının dediği gibi “araba dediğin nedir ki bir kutu civata” aracı satın aldınız, kontrol ettirdiniz hiç bir şeyi yok gibi göründü eve gelirken yolda motordan ciddi bir arıza yaptı, al başına belayı. Arabayı satan kişi “Ben size aracı verdiğimde doğru düzgün çalışıyordu” dediği anda kusurunu yakalayamadığınız için uğraş dur. Mahkemeye versen bilir kişisiydi şusuydu busuydu derken uğraş. Neresinden baksan bela..  Bana göre marka ve model seçimi yapıldıktan  sonra 2 el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler sırasıyla şunlardır.

Aracın geçmişteki hasar durumu

Benim için araç alırken geçmişteki hasar durumu çok önemli değildir. Alacağım araçta ağır hasar yaftası olabilir veya geçmişte hasar kaydı olabilir bunlar normal şeyler, sonuçta sıfır araba bile alınmış olsa 30dk sonra ciddi bir kazaya girilip arabayı hasarlı duruma sokulmayacağının kimse garantisini veremez. Önemli olan alınan arabanın gerçekten size anlatıldığı gibi bir hasarının olmuş olmasımıdır. Ülkemizde bu anlamda öyle yetenekli insanlar var ki param parça olmuş aracı oradan buradan kaynak yapıp hile ve düzen ile oscar alacak bir performans ile tamir edip piyasaya sunuyorlar. Fakat bu konuyu öyle derinlemesine burada yazmayacağım çünkü https://www.iyifikir.gen.tr/agir-hasarli-araclar-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/ bağlantıda çok detaylı bir şekilde durumu izah etmiştim.

Kilometre ve Marka model bilgilerinin doğruluğu

Araçlarda hile aranıyorsa en fazla hilenin yapıldığı yer burası. Belli dönemlerde bir takım kişiler araçları daha fazla fiyata satabilmek için kilometrelerini düşürüyor. Bu araçları bazı çapraz sorgular dışında beynine baktırarak vs asla gerçek kilometresini bulamazsınız. Kilometre doğrulunu bulmak için şunları yapın.

 • Aracı malum sorgulama sitesinden muayenelere girdiği kilometreyi öğrenin.
 • Aracın bakımlarının yapıldığı yetkili servisten Aracın Bakımlara girdiği kilometreyi sorgulayın.

Bu sorgulamaları yaptıktan sonra herhangi bir uyuşmazlık görüyorsanız anlayın ki o aracın kilometresi düşürülmüş. Onun dışında bildiğim kilometre kontrol yöntemi yok. Özellikle yetkili serviste girilen kilometrelerdeki ahenk ile şimdiki kilometresi arasında mukayese yapın. Yetkili servise kilometre sorgulaması yapmadan araç ile kesin anlaşma yapmayın yada bu şartı koşun.

Aracın diriliği

Aldığınız araç içinize sinecek kilometresi falan derken oldukça yoruluyorsunuz tamam bütçe uyuyor her şey uyuyor da araba gerçekten hor kullanılmış mı. Bazı araçlar Kilometresi ve yaşı uygun olsa da arabanın karşısına geçip baktığınızda yorgun gözükür. Bu araç sahibinin arabayı hor kullanmasından kaynaklı olabilir.

Araçta aldıktan sonra yapılacak muhtemel giderler

Sonuçta sıfır araç alınmıyor, ikinci el araba alındığı zaman geçmişteki sahiplerinin umursamayıp yada bir sebep ile görmezden geldiği küçük masraflar olabilir. Lastik,vs gibi fakat bazı araçlar var ki dışarıdan gözlemlenmeyen Baskı balata zamanı gelmesi, Triger setinin değişmesi gibi hele ki bazı araçlarda bu parçalar (zincirli triger ve Otomatik şanzımanlarda ki baskı balata pahalıdır) oldukça pahalıdır ve yaptırırken canınızı sıkabilir bu gibi kusurlarını iyice sorgulayın. Ne kadar para harcayacağınızı tam olarak olmasa da üç aşağı beş yukarı belirleyin.

ikinci el araçlarda Aracı iyi gözlemleyin

Aracı kontrol etmeye giderken bizzat kontrol etmeniz gereken noktalar var, her beğendiğiniz aracı ekspertize götürmüş olsanız ve 5 tane araç istemediğiniz gibi olsa boşuna zaman ve para kaybı yaşayabilirsiniz.  Aracın fitillerini, bagajını, gözle bakabiliyorsanız şasi kısmını ve hasar alma olasılığı yüksek yerleri elle ve gözle iyice gözlemleyin. Aracı çalıştırıp çıkardığı egzozun rengine vs iyice bakın bunlardan anlamıyorsanız, tanıdık ve güvendiğiniz birilerinden destek alın. Ama kesinlikle tanıdıktan araba almayın dostluğunuz bozulur.

Aracı sürüş testine çıkarın, süspansiyonlarını ve yolda gidişini seslerini iyice dinleyin. Mümkünse 5-10 Kilometrelik bir sürüş testi yaptıktan sonra alın. Hızlanmasını, airodinamiğini vs hepsini test etmiş olursunuz.

Aracı galeri veya Tanımadığınız bir bölgeden alıyorsanız ekspertize sokarken kesinlikle kişilerin tanımadığı ekspertize sokun hatta o bölgeden uzak bir bölgede ki ekspertize sokun ki başınız ağrımasın. Bazen satıcıyı tanıyan ekspertizler çıkıp mesleklerinin yüz karası gibi hizmet edebiliyorlar. 

Satın alma işlemi

Aracı alırken kesinlikle sözleşme yapın ve satıcının ekspertiz raporuna imza atmasını sağlayın.

Her şey kafanıza yattı ise artık satın alma işlemine geçebilirsiniz. Satış işlemi esnasında geriye dönük vergi ve trafik cezası gibi durum varsa zaten noterde çıkıyor eski sahibi bu ceza ve vergileri ödemeden satış işlemi gerçekleşmiyor bunlarla uğraşmanıza gerek yok. Noterden satışı alırken araç ruhsatı kimin üzerine ise mümkünse paranızı plakayı açıklamaya girerek yollayın. Aracınız hayırlı olsun.