Gürcistan Araba Fiyatları ve Satın Alma Rehberi: Nasıl Alınır?

tarafından
1298
Gürcistan Araba Fiyatları ve Satın Alma Rehberi: Nasıl Alınır?

Gürcistan araba fiyatları ve satın alma rehberini sizler için hazırladık. Yakın zamanda Gürcistan’da bir araba satın almak istiyorsanız bu makalemiz tam da sizler için. Başlarken Gürcistan’da bir araba satın alma süreci ve Gürcistan’da satılık bir araba nasıl bulabilirim gibi sorulara çok az cevap bulabilmiştik.

Gürcistan, Avrupa veya Orta Asya’yı keşfederken bir yandan da araba satın almak için harika bir yer aslında. Umarız makalemizde anlatacağımız deneyimlerimiz gelecekteki bazı gezginlerin süreci biraz daha az göz korkutucu bulmasına yardımcı olacaktır. Gürcistan araba fiyatları nedir merak ediyorsanız, bir sonraki paragrafta biraz bundan bahsedebiliriz. Gürcistan’dan araba almak çok kolay, nasıl mı, gelin birlikte görelim.

Gürcistan araba fiyatları 2020 güncellemesi

Gürcistan araba fiyatları 2020 yılında da hayli uygun. Bu yüzden dünyanın dört bir yanından insanlar Gürcistan’a giderek araba alıyor.

2014 model bir BMW aracı 14 bin dolara alabiliyorsunuz. 2016 model bir Ford Focus ise 4.800 dolardan görülebiliyor sitelerde. Bmw X5 model bir aracı örneğin 7.700 dolara alabiliyorsunuz kolaylıkla. Türkiyede 150-200 bin verilecek araçlar bu ülkede 50 bin tl’ye alınabiliyor. Detaylı inceleme için Autopapa.ge Gürcistan araç satış sitesi üzerinden araçlara bakabilir veya myauto.ge adresine alternatif olarak bakabilirsiniz.

Yabancı ve vatandaş olmayan bir kişi Gürcistan’da araba satın alabilir mi?

Evet kesinlikle alabilirsiniz. Lezzetli khachapuri, iyi şarap ve son derece misafirperver vizesiz bir politikaya sahip bu ülke. Gürcistan’da bir araba satın alma işlemi çok kolay olarak halledilebiliyor.

Gürcistan’daki arabalar ucuzdur ve kayıt işlemi basittir. Bir araca kaydolmak için sadece bir pasaport ve Gürcistan vatandaşın ait bir cep telefonu numarası gereklidir. Böylece tüm kayıt işlemi 30 dakika içinde tamamlanabilir. Gürcistan’da bir araba satın almak ve kaydetmek için herhangi bir adres gerekli değildir.

Düşük ithalat vergileri sayesinde, Japonya ve Avrupa’dan düzenli araç temini yapan Gürcistan topraklarındaki arabalar çevre ülkelerden çok daha uygun fiyatlı. Birkaç web sitesini kontrol ettik ve en çok kullanılan otomobiller için fiyat, Gürcistan yakınında yer alan Rusya’dan 2.5 kat ve bazen 5 buçuk kat daha düşük olduğunu gördük.

2016 yılına kadar, direksiyon simidi sağ tarafta olacak şekilde Gürcistan’da bir araba satın almak, kaydolmak ve sürmek tamamen yasaldı. Japonya’dan çok sayıda kullanılmış otomobil ithalatı nedeniyle, Gürcistan’daki her ikinci otomobil sağdan direksiyonlu gibi görünüyor. Hükümet şu anda bu otomobillerin tescilini yasaklamak için yasa koyuyor ve birçok komşu ülke bu RHD otomobillerinin geçici olarak ithal edilmesine izin vermiyor. Bu sebeple direksiyon simidi sol tarafta olan bir araba almanızı öneriyoruz.

Gürcistan araba siteleri – Gürcistan’da satılık arabaları nerede bulabilirim?

Gürcistan araba siteleri nelerdir ve en kaliteli olanlar hangileri diye merak ediyorsanız, yazımız aşağıda:

MyAuto.ge Gürcistan araba satış sitesi inceleme

Satılık aracımızı MyAuto.ge adresinde bulduk. Sitedeki yazıları okuyamayacak durumda hissedeceksiniz, bu yüzden siteye girdiğiniz gibi sağ üst köşedeki dil seçim kısmından İngilizce dilini seçin. Sitede göreceğiniz üzere satılık çok sayıda araba var. MyAuto.ge’deki arabaların çoğu bireysel satıcılar tarafından satılıyor gibi görünüyor. Sitedeki çoğu otomobilin tanımı Gürcüce. Ancak satıcıların çoğu sadece “Büyük araba, durumu mükemmel.” şeklinde tanım belirtmektedir.

AutoPapa.ge (ap.ge) Gürcistan araba satış sitesi inceleme

Ayrıca bölgedeki en büyük Gürcistan otomobil pazarı olan AutoPapa‘yı da araştırdık. Sitede satılık daha az araba vardı ve çoğunlukla otomobil satıcıları gibi görünen satıcılarla iletişim kurmak için daha zor zaman geçirdik.

Gürcistan’dan araba almak kolay mı? Gürcistan araçları ucuz mu?

Gürcistan’da araçlar kesinlikle çok ucuz. Ayrıca Gürcistan’da 30 yaşın altındaki birçok insan en azından biraz İngilizce konuşuyor, bu yüzden alışverişte büyük bir sıkıntı çekmezsiniz. 30 yaşın üzerindeki insanlar ayrıca en azından biraz Rusça da konuşuyor. İngilizce arayarak yaklaşık 10 araba sorduk. Çoğu satıcı en azından biraz İngilizce konuştu. İngilizce reklamları olan satıcılar da bulabilirsiniz bu araç sitelerinde.

Sonunda, incelediğimiz dört arabadan ikisinin satıcıları İngilizce, diğer ikisi Rusça konuştu. Gürcüce veya Rusça konuşamıyorsanız, satıcının İngilizce konuşuyor olup olmadığını öğrenmek için arayabilir ve sorabilirsiniz. Eğer iletişim kurmaya yardımcı olabilecek bir aile üyesine veya arkadaşa sahip değilseniz süreç sizi yorabilir. Bu yüzden yanınıza bir çevirmen veya arkadaş alın. Gürcistan’da Gürcüce konuşmadan bir araba satın almak mümkündür; ancak Gürcüce konuşan bir arkadaşın yardımı ideal olacaktır.

Gürcistan Rustavi’de yeni arabanızı kayıt ettirme

Tiflis’teki tüm araçların kaydı, Tiflis’in 25 km güneyinde, Rustavi’deki İçişleri Bakanlığı Hizmet Ajansı’nda yapılır. Bir araba satın almaya hazır olduğunuzda, kaydı yaptırmak için satıcıyla birlikte ajansı ziyaret etmeniz gerekir.

Tüm süreç yarım saatten az sürmekte. Gereken tek belge pasaportunuz. Satıcının ise mevcut kayıt belgesine sahip olduğundan emin olun.

Gürcistan araba kaydettirme işlemleri : Rustavi Servis Bürosu araç kayıt işlemleri

 

1- Eski plakaları arabadan çıkarın. Satıcı onları eline alacak.

2- Servis Ajansı’ndaki resepsiyona gidin ve bir araba kaydını kendinize aktarmak istediğinizi söyleyin. Kayıt ücretini ödemeniz için bir bilet numarası alacaksınız. Numaranızın kasiyerler tarafından çağrılmasını bekleyin ve yaklaşık $32 (dolar) ücretini ödeyin.

3- İncelenecek olan arabanızı alın. Aracı Rustavi Servis Acentesi önündeki kontrol istasyonuna götürün ve bir kontrol odasına çekin. Muayene bir dakikadan az sürecek. Muayanede arabanın kaputunu açmak gibi basit işlemler yapılıyor ve bu süreç biraz daha fazlasını içeriyor, çok kısa yani.

4- Rustavi Servis Acentesi’ndeki resepsiyona dönün ve transferi tamamlamak için başka bir numara isteyin.

5- Numaranız çağrıldığında, bir polis memuru transferi sizin için tamamlayacaktır. Kimliğinizi, arabanın kayıt sertifikasını, kayıt ücreti makbuzunu ve muayene sertifikasını görevliye vermeniz gerekecektir. Memur adınızı Gürcü diline çevirecek, telefon numaranızı isteyecek ve ekrandaki seçim bölümünden arabanız için yeni bir plaka  numarası seçmenize izin verecektir.

6- Plakalarınızı aldıktan sonra, otoparkın solundaki binanın dışına gidin. (Gürcistan’ın Google Haritalar’daki İçişleri Bakanlığı Sürücü Lisans Merkezi). Penceresinde kayıt sertifikaları yazan yere gidip plaka ve pasaportu gösteceksiniz, ardından yeni aracınızın kayıt sertifikasını alacaksınız.

7-Sürücü Ehliyeti Merkezi’nin sağ tarafında, yeni plakalarınızı yeni arabanıza uyacak plaka plakaları satan küçük bir kiosk bulunmaktadır. Fiyat turuncu güvenlik yelekleri otopark etrafında asılı biri tarafından kurulum içerir. Sadece makbuzunuzu gösterin.

Tescil belgesi (bazı ülkelerde teknik pasaport olarak da bilinir) arabanın sahibi olduğunuzu gösterir. Adınızı, pasaport numaranızı, arabanızın VIN’ini, motor boyutu ve boya rengi gibi diğer bilgileri içerir. Sürüş sırasında sertifikayı yanınızda bulundurun. Ayrıca sınırları geçerken arabanın sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerecektir. Tüm belgeler yanınızda olsun.

Gürcistan’dan nasıl araba alınır? Gürcistandan araba alanların deneyimleri

Gürcistan’da bir araba satın almak veya satmak için ne yapmak gerekir?

Gürcistan, yabancıların araba satın alabilecekleri bir ülke. Bugün size bir araba nerede bulacağınızı, nasıl araba kaydedeceğinizi ve kendi deneyimimi anlatacağım.

Çok şükür, bir hafta önce arabamızı satmayı başardık. Bunun böyle olacağından gerçekten endişeliydik. Ama hayır, her şey yolunda gitti ve hallettik.

Gürcistan’da nereden araba satın alabilirim?

Bir araba satın almak için en iyi yer Rustavi’de bir araba pazarı (Tiflis’e yaklaşık 40 km). Burası hem sağ hem de sol direksiyon simitli arabalar alabileceğiniz bir yer. Farklı segmentlerden tamamen farklı otomobiller sergileyen en büyük Gürcistan otomobil pazarı diyebiliriz.

Her büyük şehrin kendi araba pazarı vardır; ancak zamanınız ve fırsatınız varsa en iyi seçenek Rustavi’ye gitmektir. Ve bir Cumartesi veya Pazar gününde, Gürcüce bilen bir arkaşla gitmek en mantıklısı.

Orada birkaç gün kalmaya karar verirseniz eğer bir servis istasyonu, bir banka, karakol ve hatta bir otel var. Arabanızı tek bir yerde seçebilir, kontrol edebilir, satın alabilir ve kayıt ettirebilirsiniz.

Gürcistan’dan arabayı hangi site aracılığıyla alabilirim?

Resmi site: ap.ge (Autopapa)

Araçları sadece Rustavi’den değil, diğer şehirlerden de bulabilirsiniz. Tiflis için birçok teklif var, ama Batum için neredeyse hiçbir şey yok. Araçları arayabileceğiniz başka bir internet kaynağı ise; myauto.ge sitesi. Gerçekten büyük ve içinde birçok araç var. Bu site üzerinde Batum için birçok teklif vardı.

Gücistanda bir arabanın kaydedilmesi

Tiflis ve diğer şehirlerdeki araçların kaydı İçişleri Bakanlığı Hizmet Ajansı’nda yapılır. Bu nedenle, arabanızı bulduğunuzda ve satın almaya hazır olduğunuzda, kaydı aktarmak için satıcıyla birlikte ajansa gitmeniz gerekmekte.

Vatandaş olmayan bir kişi herhangi bir sorun yaşamadan bir araba kaydedebilir. Ancak işlemi tamamlamak için Gürcistan oturma iznine sahip bir kişiye ihtiyacınız var.

Alış veya satış prosedürü basit ve çok hızlı. Kuyruk yoksa, her şey 15 dakika içinde yapılabilir. Başvurular doldurulur, ücretler banka aracılığıyla ödenir. Banka, oto pazarı ile aynı yerde, toplam miktar yaklaşık 70-100 dolar civarında.

Gürcistan’da araba satın alırken yapılacak gümrük işlemleri

Gürcistan’daki arabalar, örneğin Rusya’dakinden oldukça ucuzdur. Birçok kişi Gürcistan üzerinden araba alırken ABD, Avrupa ve Asya’da araç kullanıyorlar.

Bu noktada bilmeniz gereken şey kendi Türkiye veya hangi ülkede yaşıyorsanız o ülkenin gümrük yasasını bilmek ve detaylıca araştırmak. Bu arada, Gürcistan’da 45 gün boyunca gümrük olmadan bir araba sürebilirsiniz.

Autopapa.ge ve myauto.ge sitelerini izledik ve detaylı inceleyerek bu işlemleri gerçekleştirdik. İkincisinin (myauto.ge) Batum için çok daha fazla teklifi var ve biz aracımızı bu site üzerinden bulduk. Başka siteler de var, ancak bu iki siteden daha iyi ve göz alıcı bir site göremedik. Size de tavsiyemiz bu iki siteyi kullanmanızdır.