Hile Hayatımızın içinden çıkmalı

tarafından
1213
Hile Hayatımızın içinden çıkmalı

Ülkece ahlaksızlığın diz boyu olduğu bir döneme gidiyoruz. Bir kişi bir işe yeni başladığında önce işten nasıl kaytaracağını, iş yerini nasıl dolandıracağını hesaplamaya çalışıyor. Patronlar da hiç kusura bakmasın onlar da çalışanlardan farksız yaptığı işten, çalışan haklarından hepsinden ziyadesi ile çalma derdinde..

Evinizde bir elektronik aletiniz bozuluyor örneğin kombi, küçük bir elektronik olayla çözülebiliyor aslında, gelen tamirci  diyor ki Ana kart bozuk, normalde çok kısa sürede çözülecek olay için firma Ana kartı söker, gider bir iki leyim hareketi ile ana kartı kurtardığını söyler. Aslında yol servis ücretinin üzerine bir iki leyim atmıştır. Ana kart değiştirmektense Tamir edilmiş ana kart yarı fiyatına kurtulduğu için hane halkı sevinir, ücreti öder ama hileci esnaf küpünü doldurur.

Dışarıda yorulmuşsunuzdur bir iki bir şeyler atıştırmayı planlarsınız, yediğiniz yemek hileli belki de sağlıksız çok kazanma uğruna insanların sağlığı ile oynanır amaç kazanmak değil mi? milletin sağlığı çok önemli değil.. Tarladaki vatandaş patlıcan üretecek sabah hale gider bir kaç saat önce hangi ürün pahalı ise yapıştırır ilacı normalde 1 haftada olgunluğa erişecek olan patlıcan 3 saat de kütür kütür büyür. Yine insan sağlığı hiç önemli değildir biraz daha fazla kazanmak için dürüst olmaktan vazgeçiyor insanlar.

Sadece esnaf değil, Fabrikada usta başı Namazını kılıyor, selamını veriyor, fabrikanın mallarını arka tarafta şoför ile anlaşıp yok parasına satıyor özetle çalıyor. Yine başkası İş için başvuruda bulunuyor, işe alınacak beni sigortalı yapma işsizlik maaşım kesilmesin der. Çalışanların dürüst olmaması sebebi ile bir çok firma büyümeyi düşünmüyor veya üretimi durdurup tezgahı kapatıyor.. peki kim zararlı çıkıyor insan bindiği dalı keser mi?

ülkede iş veya ekonomik sorunlar yok! ülkede dürüstlük sorunu var! sadece bu yazıya nasıl bir şeyler daha eklerim diye google üzerinden küçük araştırma yapayım dedim “işten kaytarma” sözcüğünü araştırdığımda ülkenin en büyük İnternet ve haber siteleri şu başlıklar ile içerik yazmış! “İşten kaytarmanın 25 yolu – Hayat Haberleri – Radikal” ,“İşyerinde olabildiğince az çalışmanın yolları | Yaşam | Mahmure”,”işyerinde kaytarma taktikleri – ekşi sözlük” ve bu yazılar yüz binlerce kişinin takip ettiği ve onayladığı bir sistem haline gelmiş.

Toplum olarak sadece iş hayatında değil, ailesine,eşine,çocuklarına, çarşıdaki esnafa nasıl kazık atarız. Karşımızdaki kişi de bize nasıl kazık atar bu seviyede bir duruma geldi. Biz halk olarak bu duruma nasıl düştük?

Osmanlı dünyayı 60 yıl sadece güçlü ordular ile değil, sadaka ağaçları. Satın aldığı tarladaki küpü mahkeme kararı ile geri vermeye çalışan satıcı gibi dürüst olan kişiler sayesinde yönetti..

Tabi herkes hileci değil

Tabi tüm bu olumsuzluklara rağmen hala dürüst, kimsenin hakkına hukukuna tenezzül etmeyen esnaf ve alıcılar var! onların hakkını yememek lazım. Fakat istisna kavramına yakın derecede azalıyor dürüst insanlar. Buradan dürüstlük dolabı yapıp çocuklara dürüstlük aşılayan koca yürekli öğretmenlere, Osmanlıdan kalma ahlak ile ekmek dolabının kapısını kapatmayan bakkal amcaya teşekkürlerimi borç biliyorum. Hikayelerini merak edenler için yazı altında kaynakçaya ekleyeceğim haberleri okumanızı öneririm.

Dürüst toplumlar örnek alınmalı

insana saygı göstermeyen, dürüst olmayan toplumlar kaybolup gitmeye mecburlar. Bakın geri kalmış ülkelere yeterince eğitilmemiş, ahlaki yönden zayıf ülkeler. Bakın dünyanın refah düzeyi yüksek olan ülkelere örneğin Japonya’ya Müslüman olmadıkları halde dürüstler, saygılılar ve çalışkanlar. Bu yüzden dünyanın ekonomik refahı en yüksek milletlerinden biri..

Sadece bu 3 olgu ile dünyada çok iyi yerlere gelen Japonlar örnek alınacak bir toplum. Müslüman olmayışlarını özellikle söyledim çünkü ülkemizdeki insanların %90 oranı Müslüman ve din dürüst ol kimsenin hakkına girme diyor.  Bir şekilde ülke olarak kendimize çeki düzen verip bir an önce küçük yaşta ahlaki kavramlara ve bu zorunlu temel olgulara önem vermeliyiz.

Yukarıda bulduğumuzu söylediğimiz o dürüstlük ve doğruluk haberlerinin listesini buyurunuz

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/durustluk-dolabi-kurdular-kasalari-fazla-verdi-40029751

https://onedio.com/haber/hem-dolabinin-hem-gonlunun-kapisi-acik-bakkaldan-izinsiz-ekmek-alan-ogrenciye-sorun-degil-devam-et-803975