cv nasıl hazırlanır?

tarafından
1290
cv nasıl hazırlanır?

cv nasıl hazırlanır? isimli yazımızda cv hazırlama ve güzel bir cv için özgeçmiş nasıl yazılır birkaç özgeçmiş yöntemi  göstererek anlatmaya çalışacağız.

CV Nedir?

cv kelimesi dilimize latinceden geçmiş bir kelimedir.  Curriculum Vitae Cümle öbeğinin kısaltması olan CV hayat döngüsü manasına gelmektedir. iş görüşmelerinde iş verene bilgiler sunmak için verilen kişinin geçmişini özetleyen, iş başvurusu yapacak kişinin Tahsil hayatı, varsa geçmiş çalışma hayatı ve kendini kısaca anlatan bir gereklilik haline gelmiştir.

Bazen iş arama süreci kişinin hayatında inanılmaz yoğun ve korkutucu bir zaman olabilir. Başvurulardan iş görüşmelerine yeni bir iş bulana kadar olan aşamada cv çok önemli bir yer tutmaktadır. iyi bir cv hazırlama işi yaparak muhtemel rakiplerden bir adım öne geçmek mümkündür.

Yeni bir işe başvurmak söz konusu olduğunda, özgeçmişiniz sizi kapıda ilk ayağa götüren ve röportajı güvence altına alan bir bilet olabilir. Artık neredeyse tüm işverenler iş alımı yapmadan önce çalıştırmak istediği kişilerden cv isteyerek bir takım elemeler yapmaktadır. İşverenler, iş yerlerini güvenli tutmak, ihmal edilebilir işe alma taleplerini önlemek ve daha fazlasını yapmak için cv leri incelerler.

cv nasıl hazırlanır?

cv hazırlama esnasında tüm beceri ve deneyimlerinizi almanız ve başvurduğunuz işe uygun hale getirmeniz gerekiyor. Aşağıda sizlere iyi bir cv hazırlamak için önerilerde bulunacağız. iyi bir cv de ön planda olan ve kişinin kendini anlatacağı en iyi şey özgeçmişi çok iyi hazırlamaktan geçer. iyi bir özgeçmiş nasıl yazılır? merak ediyorsanız yazının kalanını okumanızı öneririm.

Temel bilgileri doğru alın

Özgeçmiş yazmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur, ancak kapsaması gereken bazı ortak bölümler vardır. Bunlar: kişisel ve iletişim bilgileri; Eğitim ve Nitelikler; iş geçmişi ve / veya deneyim; söz konusu işe uygun beceriler; kendi çıkarları, başarıları veya hobileri; ve bazı referanslar gibi konular olmazsa olmazdır.

özgeçmiş’de Sunum anahtardır

Başarılı bir özgeçmiş her zaman dikkatli ve açık bir şekilde sunulmakta ve temiz, net beyaz kağıt üzerine basılmaktadır. Düzen her zaman temiz ve iyi yapılandırılmış olmalı ve CV’ler asla buruşmaz veya katlanmamalıdır, bu yüzden uygulamalarınızı göndermek için bir A4 zarfı kullanın.

Her zaman CV taslağını hatırlayın. ilk sayfanın üst orta bölümü, işe veren veya insan kaynaklarının gözünün doğal olarak düşeceği yerdir, bu nedenle en önemli bilgilerinizi buraya eklendiğinden emin olun.

En fazla iki sayfa A4’e bitirin

İyi bir özgeçmiş açıktır, özlüdür ve her noktayı üstün körü olmadan yapılmalıdır. çok fazla sayfalara ihtiyacınız yok. sadece anlatımları kısa ve tatlı tutun. Bir CV, potansiyel bir işverenin güvencesidir. doğru kutuları işaretleme şansı ve her şey tatmin edildiyse, iş görüşmesi için daha çok şans var demektir. Ayrıca, işverenler her zaman düzinelerce CV alıyorlar, bu yüzden de her bir kapağı kapsayacak şekilde okumaları pek olası değil. Çoğu bölümlerde CV hakkında bir karar verecek, bu yüzden en fazla iki sayfa A4 kağıda  de bitirin.

İş açıklamasını iyi anlayın

cv hazırlama İpuçları iş ilanlarında bulunur.  Başarılı bir cv hazırlamak için iş ilanını  baştan sona detaylarını okuyun. Not alın ve mermi noktaları oluşturun, tatmin edebileceğiniz her şeyi ve yapamayacağınız tüm verileri vurgulayın. Eksik olduğunuz bölgelerle, sahip olduğunuz becerileri uyarlayarak boşlukları doldurun. Örneğin, söz konusu iş, satış deneyimine sahip birisini gerektiriyorsa, Sizde de yeteri kadar satış tecrübesi yoksa işi yapabileceğinizi sonuna kadar vurgulayın. 

CV’yi  işe göre uyarlayın 

İşin ne yaptığını ve her gereksinimi nasıl karşılayabileceğinizi kurduğunuzda, bu rol için özel olarak bir CV oluşturun. Unutmayın, genel bir özgeçmiş diye bir şey yoktur. Potansiyel bir çalışana göndereceğiniz her CV, bu role göre uyarlanmalıdır, bu yüzden tembel olmayın ve genel bir CV’nin işe yaramayacağını umarsınız çok beklersiniz. Başvurduğunuz her iş için eşsiz bir CV oluşturun.

Merak etmeyin başarılı cv hazırlamak için Her şeyi yeniden yazmak zorunda değilsiniz, sadece ayrıntıları başvurduğunuz işe göre uyarlayın yeter. 

Özgeçmişde beceriler bölümü önemli

iyi bir özgeçmiş nasıl yazılır? işin sırrı beceriler bölümünde saklıdır. Özgeçmişin beceriler bölümü altında kalabalığın arasından sıyrılmaya yardımcı olabilecek önemli becerilerden bahsetmeyi unutmayın. Bunlar şunları içerebilir: iletişim becerileri; Bilgisayar yetenekleri; takım çalışması; problem çözme, hatta yabancı dil konuşabilme. Beceriler en olası yerlerden çıkabiliyor, bu yüzden bir yerde olmanın örneklerini alsanız bile, kendi becerilerinizi geliştirmek için neler yaptığınızı düşünün.

Özgeçmiş Detaylarında yeteneklerinizden bahsedin

kazandığınız becerileri ve işverenlerin aradığı şeyleri vurgulayın. Sorumluluk pozisyonlarını, bir takımda çalışmayı veya kendi inisiyatifinizi kullanabileceğinizi gösteren herhangi bir şeyi açıklayın. Örneğin, üniversitenizin gazetesini çalıştırdı iseniz veya bir hafta sonu yaptığınız sportif başarılardan bahsedebilirsiniz.

Farklı, ilgilenen ve yetenekli olduğunuzu gösteren her şeyi ekleyin. TV izlemenin pasif ilgi alanlarını, insan becerilerinden yoksun olduğun gibi algılanabilen yalnız hobilerinizi dahil etme. Kendini gerçekten ilginç kıl.

iyi referanslar eklemeye özen gösterin

Referanslar geçmişte sizi istihdam etmiş bir kişi olmalı ve becerilerinizi ve deneyimlerinizi kefil olabilir. Daha önce hiç çalışmadı iseniz, bir hakem olarak öğretmen veya öğretmen kullanmanız uygun olabilir. Yapabiliyorsan iki tane eklemeyi dene.

iyi Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

öz geçmiş cvlerinizde olmazsa olmaz işveren ve insan kaynaklarının öncelikle baktığı bölümdür. Yüzlerce kişinin başvuruda bulunduğu iyi bir iş buldunuz ve o işin sizin olmasını bekliyorsanız genel bir cv ve öz geçmiş ile başvurursanız. iş görüşmesine çağrılmak için çok da umutlu olmayın. Çünkü sizden daha önce iyi bir CV ve öz geçmiş yazmış kişiler sizden önce iş görüşmelerine katılacak ve belki de işi sizden önce kapacak.

Yukarıda da cv hazırlama tarafında daha çok özgeçmiş ile alakalı kısımlara vurgu yaptığımızı dikkat etmiş olabilirsiniz.  iyi bir cv nasıl hazırlanır sorusunun cevabı iyi bir özgeçmiş hazırlamaktan geçer. iyi bir özgeçmiş için de aşağıdaki ana başlıklara dikkat etmeniz çok önemlidir.

  • Profesyonel özgeçmiş örneklerini gözden geçirin.
  • Bir özgeçmiş şablonu seçin.
  • Mesleğinizi yazınız ve özgeçmişinizi tekrar yazın
  • İletişim bilgilerinizi ekleyin.
  • Becerilerinizi iş ilanın da kiler ile eleştirin.
  • Anahtar kelimeleri ve eylem fiillerini devam ettirin.
  • Başarılarınıza odaklanın.
  • Doğru yazı tipini ve renk temasını seçin
  • Referanslar ile öz geçmişinizin doğruluğunu kanıtlayın

iyi bir cv de olması gerekenler

Genel bilgiler: Ad soyad ve iletişim bilgileri gibi; firmanın gerektiğinde size ulaşabileceği bilgilerin yazması olmazsa olmaz. Bu cv kimin demezler mi?

Eğitim bilgileri: Bazı işler kişilerin aldığı eğitimler ile doğru orantılıdır. Veya okuduğu okullar kalite anlamında yüksek olduğundan cvlerde bazen bir adım önde olabiliyor. Bu sebeple cvlerde eğitim bilgileri boş geçilmemeli ve alınan tüm eğitimler ilk okuldan üniversite varsa daha üstü tüm mezun olunan okullar yazılmalıdır.

iş tecrübeleri: varsa geçmişte iş tecrübeleri özellikle başvurduğunuz işle benzer nitelikle işler varsa onları yazmanız şart. cv hazırlarken buna dikkat etmekte her zaman fayda var.

eğitim seminer ve sertifikalar: Varsa katıldığınız seminerler ve almış olduğunuz sertifikalar onları da ekleyebilirsiniz. örneğin bir bilgisayar kullanım sertifikası aldıysanız iş verenin bu konuyu dikkate alacağını hiç unutmayın.

Dil bilgisi: Yabancı dil bilen çalışanlar çoğu zaman diğer çalışanlara göre bir adım öndedir. bu sebeple böyle bir beceriniz varsa kesinlikle eklemelisiniz.

ilgi alanları: Doğru ve düzgün olarak ilgi alanlarınızı yazmanız bazen ortak noktaları yakalamanıza fayda sağlayabilir. sakın yanlış bilgi vermeyin Türkiye’de çoğu kişi hiç kitap okumamasına rağmen kitap okuyorum gibi yalan bilgi verebiliyor. işverenler bunlara inanmıyor.

Referanslar: varsa geçmişte çalıştığınız iş yerlerini referans olarak gösterebilirsiniz. Eğer geçmişte bir işte çalışmadı iseniz öğretmenler ve size eğitim veren kişileri size hakem olması için referanslar bölümüne yazabilirsiniz.

Sonuç: iş başvurularında cv hazırlarken etkili bir özgeçmiş ile donatılmış harika bir cv hazırlamayı öğrendik. Cv hazırlama konusunda bir kaç küçük ayrıntıya sahip olduk.