ölü yıkayıcı | Gassal

tarafından
1378
ölü yıkayıcı | Gassal

Gassal yani kısacası ölü yıkayıcı. Ölüm her ne kadar soğuk olsa da Hayatın akışına uygun bir gün herkesin tadacağı bir olay. Herkesin yapmak istemeyeceği cenaze yıkamak ve cenazenin defne hazırlanması işlemlerini yapan gassal mesleği hakkında bilgiler vereceğiz.

Gassal Nedir?

Gassal halk dilinde ölü yıkayıcı olarak bilinen bir meslektir. Cenaze yıkamak ve cenazeyi gömülme işlemlerine hazırlamak ile meşguldür. Çok fazla talep görmeyen. İbretlik bir iş olsa da insanlar tarafından merak edilmektedir. Ülkemizde cenaze işlerini büyük ölçüde belediyeler üstlenmiştir. Gassallar büyük ölçüde devlet personelidir.

Devlet nezdinde gassal olmak için tek şart KPSS sınavına girip, ilgili boş olan gassal ilanlarına başvurmak yeterlidir. Gassalar diğer din görevlileri kadar yüksek maaş almasa da günümüz şartlarında bir aileyi geçindirebilecek kadar bir maaş almaktadır.

Gassal maaşları ne kadar?

Gassalar 657 numaralı devlet memuru kanuna göre çalışan bir çalışandır. 2018 itibari ile gassal maaşları diploma, işe giriş zamanı gibi bir çok faktöre göre değişmektedir. Rakamları tek tek yazmaktan ise aşağıdaki resimde tablo halinde gassalların takribi maaşları aktarılmaya çalışılmıştır. Aşağıdaki rakamlar sendika aidatı, BES kesintisi, fazla mesai ve kalkınmada öncelikli bölgelerdeki ek tazminat rakamlar dikkate alınmadan verilmiştir.

gassal geliri

gassal ne kadar maaş alıyor

Gassalar kadın ve erkek olarak ayrı ayrı çalışmaktadır. Kadın cenazelerin yıkamasını bayanlar, erkek cenazelerin yıkamasını da erkekler yapmaktadır.

Gassallık çok bilinen bir meslek değildir. Bu işi yapmak isteyen kişiler bu mesleği yapmaya karar vermeden önce, diğer tüm mesleklerde olduğundan çok daha fazla mesleği araştırmalı. Hatta bir kaç yoğun çalışan gassal ile konuşmalı cenaze yıkamak ve meslek hakkında ulvi ve ekonomik olaylarını konuşması konusunda tavsiyede ediyoruz.

Sizlere daha iyi fikir verebilmesi için sitemizde gassalık mesleği ile alakalı yapılan bir ropörtajı izlemenizi öneriyoruz.