iş yeri açma kredisi ( Faizsiz ve Hibe kredi)

tarafından
1805
iş yeri açma kredisi ( Faizsiz ve Hibe kredi)

Girişimci tabiat emek ve sermayeyi harmanlayıp ticari oluşumu yöneten kişidir. Girişimcilerin capital düzen içinde en çok zorlandıkları husus sermayeyi toparlayıp işletmelerini bir kaç seviye yukarı taşırken yaşadıklarıdır. Yeteri kadar sermayesi olmayan girişimciler kredi çekme seçeneklerine başvuruyorlar. Girişimciler işyeri açma kredisi seçeneklerini fazlaca aramasınlar diye biz onlar için araştırdık.

İşyeri açma kredisi

işyeri açma kredisi alabileceğiniz bir kaç banka bulunuyor fakat, çoğu banka projeniz var alın size şu kadar para sizde işinizi yapın işinizi kurun  nasılsa açtığınız işyerin’de para kazanacaksınız olunca bize verirsiniz demiyorlar. iş yeri kredisi veren bankalar sizlerden geriye dönük iyi bir sicil, hatta ipotek gösterebileceğiniz gayrimenkul isteyebilir. Bir çok girişimci bu tarz teminatları gösteremediği için işyeri açma kredisi kullanamıyor ve hayallerindeki işleri yapamıyorlar.

yeni işyeri açanlara kredi seçeneği çok fazla mümkün değil, tabi krediyi özel bankalar ve faiz kuruluşlarından bekliyorsanız. Devletimiz hibe ve hibenin yetmediği yerlerde kredi seçeneği sunuyor. Fakat gerek hibe gerekse krediyi vermek için geçerli projeler istiyor. Sıfırdan direk sizi patron yapma derdinde değil, işyeri kredisi alabilmek için belli sermayenizin olması ve belli prosedür ve beceriyi yakalamış olmanızı istiyor.

işyeri açmak için faizsiz krediler

işyeri açmak için faizsiz kredi seçeneği veya hibe olursa daha iyi olmaz mı? bu sebeple öncelikle faizsiz veya geri ödemesiz kredi seçeneklerinden bahsetmek istiyoruz. Bu kredi şartlarını tamamlayamayan kişiler özel ve devlet bankalarına giderek dükkan açma kredisi kullanabilirler. Aşağıda size faizsiz ve hibe olarak destek sağlayacak kredi seçenekleri kosgeb,esnaf kefalet ve genç girişimcilere verilen kredi seçenekleri gibi birkaç seçenekten söz edelim.

Kosgeb faizsiz kredi ve destek kredisi

Yeni dükkan açıp destek almak isteyen kişilere en büyük desteği KOSGEB sağlıyor. Belli şartları yerine getiren esnaflar 50 bin geri ödemesiz yani hibe, 100 bin lira da sıfır faizli destek kredisi vermektedir. Artık bu konuda bilgi sahibi olmayan pek fazla kişi yoktur.

Kosgeb bu kredileri verirken, şunlara özellikle dikkat etmektedir. Sanki kosgeb destek vermeyecekmiş gibi firmalar hareket etmeli ve belli bir sermaye ile ticaretlerine başlamaları. Ayrıca ver bana 50 bin hibe krediyi üstüne de 100 bin sıfır faizli krediyi ben istediğim gibi kullanayım yok. Bu destekleri almak için belli makine veya kosgebin belirlediği şeyleri almak gerekiyor.

Halk arasında Kosgeb sanki bedava para dağıtıyormuş görüntüsü verilmiş olsa da işin içine girip kredi ve destek almak isteyenler durumu anlamış oluyor. Kosgeb hibe ve destekleri ile alakalı geniş anlatımların bulunduğu yazılarımız bulunmaktadır.  KOSGEB  linkine tıklayarak ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.

Esnaf kefalet faizsiz kredi

Esnaf ve sanatkarlar, kredi kullanım şartlarını yerine getirmeleri durumunda bu destek kredilerini alabilmektedirler; fakat bu krediler tamamen faizsiz bir sistem değildir. Yinede ortalama bir hesaba vurulduğunda bu kredi seçeneği bankaların verdiği diğer kredi seçeneklerinin hepsinden daha avantajlı hale gelmiştir. Verilen kredi destekleri başvuran esnafın hizmet verdiği sektöre göre değişmektedir. Esnaf kefalet faizsiz kredi desteği 30 Bin Türk lirasıdır bu bedelin dışında kalan bedeller için destek kredisi kullanan esnaf diğer banka kredilerine göre daha uygun şartlarda kredi kullanmaktadır.

esnaf ve kefalet yazısına tıklayarak esnaf kefalet sistemi hakkındaki yazımızı inceleyerek sıfır faizli kredi ve daha fazla ihtiyacı olanlar için nasıl destekler sağladığı ile alakalı detayları inceleyebilirsiniz.

Genç girişimcilere Hibe desteği BİGG

Devletin teknolojik ürünleri ihracat yaptırmayı hedeflediği için; genç girişimcilere vermiş olduğu geri ödemesiz kredi şeklidir. Teknogirişim Sermayesi Desteği üst limiti 150.000 TL’dir. Proje istemlerine uygun olarak gerçekçi bir iş planı bütçesinin belirlenmesi beklenmektedir.
Programın 2. aşamasında desteklenmesi uygun bulunan iş planları için panel değerlendirmesinde belirlenen destek kapsamına alınan tutar kadar geri ödemesiz teknogirişim sermayesi desteği sağlanacaktır. Proje sözleşmesinin imzalanmasının ardından destek kapsamına alınan bütçenin %40’ı ilk ödeme olarak, %40’ı ara ödeme olarak ve varsa kalan ödeme proje sonu işlemlerinin ardından destek özel hesabına aktarılacaktır. Proje sonu işlemleri; Kuruluşa aktarılan proje desteği ve Kuruluş tarafından sunulan tüm dönem raporlarının değerlendirilmesi sonucunda hesaplanan destek tutarı toplamı dikkate alınarak mahsuplaşma işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Mahsuplaşma sonucunda firmadan geri ödeme istenebilir.

Dükkan açma kredisi veren bankalar

Yukarıda yazdığımız hibe ve sıfır faizli kredi seçeneklerine artı olarak dükkan açmak isteyenlere veya mevcutta işi olup da büyütmek isteyenlere devlet bankaları ve özel bankalar krediler nmaktadır. Bu krediler yine yukarıda yazdığımız gibi teminat istenebilir ve bankalar maliyet ve kar amacı güderek verdikleri için  piyasa koşullarında faiz alınmaktadır.

Türkiye’de hizmet veren neredeyse tüm bankalar ticari krediler vermektedir. fakat bazı bankalar diğer bankalara göre daha fazla kobi destekleyip krediler sunmaktadır. dolayısı ile biz bu bankaları size daha çok anlatacağız.

 • Halkbankası kobi kredileri
 • Vakıfbankası kobi kredileri
 • iş bankası kobi kredileri
 • TEB Kobi kredileri
 • ziraat bankası iş yeri açma kredisi

Halk bankası Kobilere yönelik krediler

Halk bankası yeni dükkan açmak isteyen girişimcilere krediler sunmaktadır. Bu kredileri bir çok vasıfta sınıflandırmıştır. Üniversite mezunu, deneyimsiz, mezun olduğu bölümle ilgili kendi işini kurmak isteyen ”Genç” girişimciler 50 bin TL’ye kadar, mesleki kuruluşlardan eğitim sertifika/belgesi bulunan, deneyimli ve kendi iş yerini açmak isteyen ”Usta” girişimciler de 30 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyor.

Üniversite mezunu olup, deneyim kazandığı ve eğitimini aldığı iş kolunda kendi işyerini açmak isteyen ”Cesur” girişimciler ile ”Mucit”  girişimciler ve teknokentlerde faaliyet gösteren,  patenti alınmış her türlü buluş/icat/yeni fikri faaliyete geçirmek isteyen girişimciler ise 75’er bin TL’ye kadar krediden yararlanabiliyor. KOSGEB, TÜBİTAK, TTGV gibi kurumlardan hibe almaya hak kazanmış girişimciler de bu krediden faydalanabiliyor. 48 aya kadar vadeyle kullandırılan kredinin geri ödemesi de aylık eşit taksitli olarak gerçekleştiriliyor.
Yine Halkbank kobi kredileri ile alakalı bankanın genel merkezini telefon ile arayabileceğiniz gibi, şubelerden birinden randevu alarak kobi destek personellerinden sizlere sunacağı bilgiler ışığında ilerleme yapabilirsiniz.

TEB Kobi kredileri

TEB Girişimcilere destek veren bankalar içinde hep kendine yerler edinmeye çalışmıştır. Zaten bankanın kuruluş amacı küçük ve orta ölçekli şirketlere desteklerde bulunarak büyümek. TEB Dükkan açmak isteyenler veya mevcut işletmelerini büyütmek için kredi kullanmak isteyenlere verdiği kredileri aşağıdaki isimlere göre sıralamıştır. Bankanın herhangi bir şubesini ziyaret ederek veya müşteri hizmetlerini arayarak bu kredilerin detaylarını ve nasıl sunduğunu inceleyebilirsiniz. Bizim buradan Açıklayacağımız şartlar biraz afaki olur.

 • Franchise girişimcileri için kredi desteği
 • TEB&KGF İş birliği ile 500 binlik Teminatsız kredi
 • Tarım girişimcileri için krediler
 • Teknolojik girişimler için krediler
 • Küçük işletmeler için krediler

Vakıfbank iş yeri açma kredisi ve destekleri

vakıfbank Yarı devlet yarı özel sayılan fakat ağırlıklı vakıflara ait bir bankadır. Kobi ve yeni iş yeri açmak isteyenlere çeşitli başlıklar altında destekler sağlamaktadır. Fakat banka bu kampanyaları sürekli değiştirmektedir. KGF ile kredi kullanmaktan tutun da kosgeb ile iş birliği içinde verdiği birkaç kredi seçeneği bulunmaktadır. Yine okuyucularımızı yanlış bilgilendirmemek için kullanmak istediğiniz kredi şeklini banka personelleri ile birebir yapacağınız görüşmeler eşliğinde kararlaştırmakta yararlar var.

işbankası kobi kredileri

İşbankası işte kobi başlığı altında küçük ve orta ölçekli işletmelere büyük bir katkı sağlamaktadır. Hatta açtığı blog gibi yerlerde ücretsiz danışmanlık niteliğinde çok ciddi bilgiler sunmaktadır. Halen Türkiye’nin en büyük bankaları içinde bulunan işbankası kredileri şöyledir;

 • Workup Girişimcilik Programı
 • Kadın Girişimci
 • Franchising Kredisi
 • Teknolojik Girişimci Paketi

Yukarıdaki kredilerin oranları ve kullanım politikası güncel ekonomik pozisyonlar gibi bir çok etken ile değiştiğinden detaylı bilgi sunamıyoruz. Fakat sizler bankayı ziyaret ederek veya

Bankalar kredi verirken şunlara dikkat eder

Yukarıda kredi detaylarını vermedik fakat, genel olarak bankalar kredi verirken müşterilerinden bazı yasal veya verdikleri kredinin sağlam yere gittiğinden emin olmak için sicil ister.

Bunlar şöyledir. Geçmişte bankalar ile çalışmak ve ödemelerinizi doğru düzgün zamanında yapmak. Ufak tefek gecikmeleri bankalar bazen görmezden gelebilir fakat, sürekli olarak gecikmeli ödemeler yapan kişiler için kredi almak oldukça zorlanır.

Bankalar verdikleri kredileri zamanında almak isterler ve kişinin belli bir gelirinin olduğuna kanaat getirmek isterler. iş yerini sıfırdan açmak isteyen kişiler muhtemelen gelir gösteremeyecekler, dolayısı ile bankalar bu kişileri anında red edebilirler. Fakat bu kişiler kefil veya gayrimenkullerini ipotek ettirerek kredi kullanabilirler. Biraz riskli de olsa ticaret risk işidir.

Sonuç:

işyeri açma kredisi kullanmak isteyenlere faizsiz, hibe ve faizli kredi veren bankalardan bahsettik. sizlere tavsiyemiz dükkan açma konusunda tereddüt yaşıyorsanız veya daha fazla bilgiye biz açız diyorsanız dükkan açmak isteyenlere öneriler isimli yazımızı da okumanızı öneririz.