40 yaşından sonra kariyer değişimi

tarafından
1087
40 yaşından sonra kariyer değişimi

40 yaşın üstünde olsan bile kariyer değişikliği yapmayı mı düşünüyorsun? Yalnız değilsin 40 yaşından sonra kariyer değişimi yapmak isteyen sayısı oldukça fazla. Genç çalışanlar iş atlamada iyi bir üne sahip olsa da, Amerikan Ekonomik Araştırmalar Enstitüsünden yapılan araştırmalar, kariyerlerinin ortasında çalışanların sıklıkla işleri değiştirdiklerini göstermektedir.

orta yaşlı Çalışanlar  neden orta yaşta kariyer değişikliği yapıyor?

Birçok çalışan, daha anlamlı veya zamanlarıyla ödüllendirmek için orta yaş kariyer değişiklikleri yapmayı seçmektedir.

Yetişkinler için bir eğitim programı olan Halftime Institute’un başkanı ve CEO’su Dean Niewolny, “İnsanlar önemli olmak ve bu dünyada bir fark yaratmak istiyor” dedi. “Bir iş istiyorlar ama gerçekten miras bırakmakla ilgileniyorlar,” Her gün bu ofiste oturmaktan başka bir şey olmamalı ve bir sonraki yükseltmeyi veya promosyonu almamı düşünüyorlar. “diyor.

Ancak, “Orta Kariyerde İleri Taşı: Kariyerinizi Yeniden Oluşturmaya Yönelik Bir Kılavuz” kitabının yazarı John Henry Weiss, birçok orta yaş grubundaki çalışanın kariyer değişikliği her zaman o kadar olumlu olmadığını belirtiyor. “Kariyer çalışan bir işçi, her gün yaptığı iş türüne tamamen memnun olmadığının farkına varabilir … [ya da] basılı medya gibi uzaklaşmış bir işte” dedi.

Kariyer değişikliklerinin bir diğer önemli nedeni mi? İşten çıkarmalar. Birçok işçi Weiss, işlerinin sonsuza kadar devam edeceğine inanmakla hata ettiğini söyledi. “Kişisel bir ağ kurmaz ya da sürekli değişen iş yerine ayak uydurmazlar. İşten atıldığında ya da işten atıldığında hiçbir yere gidemezler. … Bütün çalışanlar her an ilerlemeye hazır olmalıdırlar.”

Profesyonel geçişi neyin gerektirdiğine bakılmaksızın, iş piyasasında rekabetçi kalmak ve orta yaşta başarılı bir kariyer değişikliği yapmak mümkündür.

Genç çalışanlarla rekabet halinde kalma

Ortamda kariyer değişikliği yapmak kolay değildir. Bazı beceriler devredilebilir, ancak daha genç meslektaşlarınızın, özellikle de teknoloji söz konusu olduğunda, önünüzde olduğunu görebilirsiniz.

Yetkili, “Kariyerlerini yeni bir alanda yeniden başlatan yaşlı bir çalışan, teknoloji hakkında bilgi eksikliği nedeniyle basma kalıplarla karşı karşıya kalacak” dedi. “Kariyer ağırlıklı olarak yeni teknolojiye bağımlıysa, ek eğitim gerektirebilir ve daha hızlı öğrenme eğilimi gösterebilirler.”

Okula geri dönülmesi veya bir sertifika programına kaydolmanız, yeni bir kariyer için beceri farkınızı kapatmaya çalışmanız halinde ilerlemenize yardımcı olabilir. Skillshare gibi çevrim içi kaynaklar, sosyal medya ve veritabanı yönetimi gibi yeni teknolojileri öğrenmenize yardımcı olabilir. İşverenlerin aradıklarını görmek için iş ilanlarını kontrol edin veya nerede daha rekabetçi olmanız gerektiğini öğrenmek için yeni endüstriniz deki profesyonellerin LinkedIn profillerini ziyaret edin.

Yine de bu becerilere sahip olmak yeterli değil. İşverenlerin masaya ne getirdiğini bildiğinden emin olmalısın. Weiss, güncel olduğunuzu ve yeni bir endüstrinin taleplerine hazır olduğunu göstermek için “Teknoloji Uzmanlığı” gibi başlıklar da dahil olmak üzere, güçlü yönlerinizi sergilemek üzere öz geçmişinizi kapsamlı bir yeniden tasarım yapmanızı önerir.

Ayrıca, proje yönetimi becerilerinizi ve gelir hedeflerine ulaştığınız veya bir bütçede kaldığınız alanları vurgulamanızı öneriyor. “İş dünyası her şeyden önce” dedi. “Bu kar amacı gütmeyen işletmeler için bile geçerlidir.”

Genç iş arkadaşlarıyla etkileşim kurma

Bazı orta yaştaki çalışanlar profesyonel seviyedeki pozisyonlara geçiş yapabilirken, bazıları yeni endüstrisinin halatlarını öğrenmek için giriş seviyesinde çalışmaya başlamış olabilir. Özellikle senden daha genç olan üst düzey yöneticilerle ilk kez çalışıyorsanız, bu durum rahatsız edici olabilir.

Bu durumda, alçak gönüllü olma ve alttan başlama deneyimini kabul edecek kadar açık olmak önemlidir. Yeni meslektaşlarınız, sizinle mesleki olarak nasıl etkileşim kuracağınız konusunda eşit derecede emin olabilirler, ancak sektörsel bilgi ve becerilerine saygı gösterdiğinizi göstermeniz, sorunsuz bir geçiş sağlamamıza yardımcı olacaktır.

Saygılı bir takım oyuncusu olmak, yeni akranlarınızın mesleki geçmişinizin değerini tanımasına ve takdir etmesine yardımcı olacaktır.

Newman, “Daha önce elde ettiğiniz tecrübeleriniz var ve faydalı olmadığını ispatladığınız becerileri keşfedeceksiniz” dedi. “Genç nesiller henüz geliştirilmemiş, yeni konumunuza katma değer sağlayabilecek geniş bir bağlantı ağına sahipsiniz”.

Yeni bir kariyerde başarılı olmak

40’lı, 50’li ve 60’lı yıllarda kariyer değişikliği yapıyorsanız, 20’li yaşlardaki bir işçiden başlayarak daha az başarılı olabileceğinizi varsaymak için hiçbir neden yoktur.

Weiss, “Geçiş yapmak için nedenleriniz ne olursa olsun, orta yaş grubundaki bir kariyer değişikliği, tutkulu hissettiğiniz işleri bulmak için bir fırsat” dedi. “Wealth, 70’li ve 80’li yaşlardaki üretken çalışanlar olmak için daha fiziksel ve zihinsel olarak daha uygun durumdayız” dedi. ve bu seni motive eder