esnaf kefalet kredisi ve Hesaplama Tablosu

tarafından
1336
esnaf kefalet kredisi ve Hesaplama Tablosu

Esnaf kefalet kredisine ihtiyaç duyan girişimcilerimiz için, bu yazımızda esnaf kefalet kredisi nasıl alınır, Esnaf kefalet sistemi için kaç kefil istenir? esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar ve bunlar ile alakalı bir çok detayı anlatmaya çalıştık. esnaf kefalet kredisi Detayları aşağıdaki başlıklar halinde inceleyebilirsiniz.

Esnaf kefalet faizsiz kredi

Esnaf ve sanatkarlar, kredi kullanım şartlarını yerine getirmeleri durumunda bu destek kredilerini alabilmektedirler; fakat bu krediler tamamen faizsiz bir sistem değildir. Yinede ortalama bir hesaba vurulduğunda bu kredi seçeneği bankaların verdiği diğer kredi seçeneklerinin hepsinden daha avantajlı hale gelmiştir. Verilen kredi destekleri başvuran esnafın hizmet verdiği sektöre göre değişmektedir. Esnaf kefalet faizsiz kredi desteği 30 Bin Türk lirasıdır bu bedelin dışında kalan bedeller için destek kredisi kullanan esnaf diğer banka kredilerine göre daha uygun şartlarda kredi kullanmaktadır.

Esnaf Kefalet kaç kefil istiyor?

esnaf kredi desteği

 Esnaf kefalet kefilsiz kredisi almak çok zor görmeyin, oda kendi parasını vermiyor üyelerden topladığı parayı dağıtıyor, işini sağlama almak zorunda. Esnaf ve kefalet kredisi almak isteyen bir esnaf dan kredi boyutuna göre 2 kefil istenilmektedir. Hatta kredi boyutu daha büyükse kefil sayısı biraz daha artar. Sadece kefil yeterli değil tabi esnaf kefalet kredi desteği almak isteyen kişiler yazımızın devamını okumalarını öneriyoruz.

Kefil kredi kullanan esnaf bu krediyi ödemezse kefil müteselsil olarak sorumludur. Yani Müteselsil sorumluluk birden çok kişinin bir yükümlülüğün yerine getirilmesinde sırayla (zincirleme) olarak ve tek başına sorumluk durumudur. Eğer kullanılan esnaf kefalet kredisi kullanılan esnaf tarafından ödenmese, kredi kefil olan kişiler tarafından ödenecektir. Tabi Kefile sıra gelene kadar, öncelikle ipotek verilen gayrimenkul üzerinden tahsil edilme durumu da var. Yinede kefil bu durumda biraz uğraşabilir. Ülkemizde kefil bulmak oldukça zordur. Genel öngörüm “Bu devirde Babana bile kefil olma” şeklindedir.

Şema ile göstermek gerekirse esnaf ve sanatkarlar faizsiz kredi alım şeması şöyledir.

Esnaf kefalet kredi çekme şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
 • Esnaf ve sanatkarlar sicili kaydınız olması gerekir.
 • Esnaf ve Sanatkar olmanız gerekir.
 • Başka bir esnaf ve sanatkar kooperatifine kayıtlı olmamak.
 • İstenilen Kefil sayısını eksiksiz yerine getirmek
 • Alınacak uygun fiyatlı kredi için ipotek yerine getirebiliyor olmak.
 • Esnaf ve sanatkar kooperatifi yetki alanı sınırları içinde olmak.

Esnaf kredisi için gerekli evraklar

 • Nüfus cüzdanı aslı
 • Esnaf sicilinizi gösteren Kayıt belgesi
 • Vergi levhası fotopisi
 • 2 kişi kefil, Yakın akrabalar olabilir. (sektör ve kredi durumuna göre kefil sayısı değişebilir.)
 • İpotek ( ipotek için gereken evraklar bankadan istenilecekdir ( tapu evrakı

Esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar

Esnaf kefalet kredisi almak isteyen işletme sahipleri, esnaf ve sanatlarlar odası kaydı kesinlikle zorunludur. Yukarıda esnaf kefalet kredisi alma şartlarında bunu belirtmiştik fakat yinede vurgulamak istiyoruz. Esnaflar için verilecek kredi kişinin talebi ve limitleri sınırında değişiklik gösterebilir. Bu değişiklik esnafın siciline, ve iş yapmış olduğu sektöre göre değişiklik göstermesi mümkündür. Esnaf kefalet sistemi devlet bankası olan, Halkbank tarafından yürütülmektedir. Hazırlanan kredi şekilleri 1 yıllık geri ödemeli ve 5 yıllık geri ödemeli olarak değişmektedir. 5 yıl geri ödemeli olan esnaf kefalet kredisi %5 faiz oranı ile 1 yıla kadar olan kredi türün de ise %4 faiz oranı uygulanmaktadır.

Esnaf kefalet kredisi kullananlardan bir takım masraflar alınmaktadır. Normal şartlarda kredi kullanan Esnafın ödeyeceği masraf kalemlerinden biraz farklı ve birazcıkta fazla olan bu masrafların detayları aşağıda şöyledir.

Kredi kullanım vadesi ve Miktarı değişiyor

 • İhtiyaç kredisi 5 yıl vadeli 200 bin maksimum tutar.
 • Ticari araç 7 yıl vadeli Sıfır araçlar için kasko değerinin tamamı, 2. el araçlar için Kasko bedelinin %70’i kadar.
 • Dükkan kredisi 10 yıl vadeli Ekspertiz değerinin %75’i kadar. Maksimum kredi bedeli 2019 yılı için 500bin. Dükkan için esnaf kefalet kredisi hesaplama yöntemi şöyledir; 300 bin dükkan aldınız, ekspertiz değerde 300 bin olarak çıktı diyelim. 225bin kredi kullanılabilir.
 • Servis, kamyon veya kamyonet için 200 bin kredi kullanılabilir. Mevcut kullanılan aracınızın 10 yaşından büyük olması gerekir. Servis ve nakliyat işi yapanlar için ideal bir kredi kullanım şeklidir.
 • Kısa vadeli 9 aylık esnaf kefalet kredisi, adı üzerinde 9 ay içinde ödenecek kredi şeklidir.

1. %1,5 Bloke sermayesi kesintisi
2. %1 kredi risk fonları
3.%0,05 Katılım payı kesintileri
4.%1,5 Masraf

Esnaf kefalet kredi desteği hakkında yazımızda yazmadığımız ve detaylı olarak anlatılmasını  istediğiniz hususlar olursa yazı altından yorum olarak belirtmeniz yeterli olacaktır. Sitemize yapılan yorumlarınız bizim için değerlidir. Esnaf ve kefalet sisteminden kredi kullanımı yapamazsınız, bir işletme yürütüyor veya yeni açacaksınız iş yeri açma kredisi seçenekleri isimli yazımızı da okumanızı öneriyoruz.