Kapat

esnaf kefalet kredisi Detayları

Anasayfa
Destek ve Hibe esnaf kefalet kredisi Detayları
esnaf ve sanatkar kooperatifi kredisi

Esnaf kefalet kredisine ihtiyaç duyan girişimcilerimiz için, bu yazımızda esnaf kefalet kredisi nasıl alınır, Esnaf kefalet sistemi için kaç kefil istenir? esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar ve bunlar ile alakalı bir çok detayı anlatmaya çalıştık. esnaf kefalet kredisi Detayları aşağıdaki başlıklar halinde inceleyebilirsiniz.

esnaf kefalet faizsiz kredi

Esnaf ve sanatkarlar, kredi kullanım şartlarını yerine getirmeleri durumunda bu destek kredilerini alabilmektedirler; fakat bu krediler tamamen faizsiz bir sistem değildir. Yinede ortalama bir hesaba vurulduğunda bu kredi seçeneği bankaların verdiği diğer kredi seçeneklerinin hepsinden daha avantajlı hale gelmiştir. Verilen kredi destekleri başvuran esnafın hizmet verdiği sektöre göre değişmektedir. Esnaf kefalet faizsiz kredi desteği 30 Bin Türk lirasıdır bu bedelin dışında kalan bedeller için destek kredisi kullanan esnaf diğer banka kredilerine göre daha uygun şartlarda kredi kullanmaktadır.

Esnaf Kefalet kaç kefil istiyor?

 esnaf kefalet kefilsiz kredi almak çok zor gibi gözüküyor. Esnaf ve kefalet kredisi almak isteyen bir esnaf dan kredi boyutuna göre 2 kefil istenilmektedir. Hatta kredi boyutu daha büyükse kefil sayısı biraz daha artar. Sadece kefil yeterli değil tabi esnaf kefalet kredi desteği almak isteyen kişiler yazımızın devamını okumalarını öneriyoruz.

Kefil kredi kullanan esnaf bu krediyi ödemezse müteselsil olarak sorumludur. Yani Müteselsil sorumluluk birden çok kişinin bir yükümlülüğün yerine getirilmesinde sırayla (zincirleme) olarak ve tek başına sorumluk durumudur. Eğer kullanılan esnaf kefalet kredisi kullanılan esnaf tarafından ödenmese, kredi kefil olan kişiler tarafından ödenecektir. Tabi Kefile sıra gelene kadar, öncelikle ipotek verilen gayrimenkul üzerinden tahsil edilme durumu da var. Yinede kefil bu durumda biraz uğraşabilir. Ülkemizde kefil bulmak oldukça zordur. Genel öngörüm “Bu devirde Babana bile kefil olma” şeklindedir.

Şema ile göstermek gerekirse esnaf ve sanatkarlar faizsiz kredi alım şeması şöyledir.

Esnaf-ve-Sanaatkar-desteği-şeması esnaf kefalet kredisi Detayları

esnaf kredisi nasıl işler

esnaf kefalet kredi çekme şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
 • Esnaf ve sanatkarlar sicili kaydınız olması gerekir.
 • Esnaf ve Sanatkar olmanız gerekir.
 • Başka bir esnaf ve sanatkar kooperatifine kayıtlı olmamak.
 • İstenilen Kefil sayısını eksiksiz yerine getirmek
 • Alınacak uygun fiyatlı kredi için ipotek yerine getirebiliyor olmak.
 • Esnaf ve sanatkar kooperatifi yetki alanı sınırları içinde olmak.

esnaf kredisi için gerekli evraklar

 • Nüfus cüzdanı aslı
 • Esnaf sicilinizi gösteren Kayıt belgesi
 • Vergi levhası fotopisi
 • 2 kişi kefil, Yakın akrabalar olabilir. (sektör ve kredi durumuna göre kefil sayısı değişebilir.)
 • İpotek ( ipotek için gereken evraklar bankadan istenilecekdir ( tapu evrakı

esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar

esnaf kefalet kredisi almak isteyen işletme sahipleri, esnaf ve sanatlarlar odası kaydı kesinlikle zorunludur. Yukarıda esnaf kefalet kredisi alma şartlarında bunu belirtmiştik fakat yinede vurgulamak istiyoruz. Esnaflar için verilecek kredi kişinin talebi ve limitleri sınırında değişiklik gösterebilir. Bu değişiklik esnafın siciline, ve iş yapmış olduğu sektöre göre değişiklik göstermesi mümkündür. Esnaf kefalet sistemi devlet bankası olan, Halkbank tarafından yürütülmektedir. Hazırlanan kredi şekilleri 1 yıllık geri ödemeli ve 5 yıllık geri ödemeli olarak değişmektedir. 5 yıl geri ödemeli olan esnaf kefalet kredisi %5 faiz oranı ile 1 yıla kadar olan kredi türün de ise %4 faiz oranı uygulanmaktadır.

Esnaf kefalet kredisi kullananlardan bir takım masraflar alınmaktadır. Normal şartlarda kredi kullanan Esnafın ödeyeceği masraf kalemlerinden biraz farklı ve birazcıkta fazla olan bu masrafların detayları aşağıda şöyledir.

1. %1,5 Bloke sermayesi kesintisi
2. %1 kredi risk fonları
3.%0,05 Katılım payı kesintileri
4.%1,5 Masraf

Esnaf kefalet kredi desteği hakkında yazımızda yazmadığımız ve detaylı olarak anlatılmasını  istediğiniz hususlar olursa yazı altından yorum olarak belirtmeniz yeterli olacaktır. Sitemize yapılan yorumlarınız bizim için değerlidir. Esnaf ve kefalet sisteminden kredi kullanımı yapamazsınız, bir işletme yürütüyor veya yeni açacaksınız dükkan açmak için kredi seçenekleri isimli yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

“esnaf kefalet kredisi Detayları” üzerine 4 yorum

 1. mahmut dursun güner says:
  • avatar İYİ FİKİR says:
 2. Elf says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar