Taner Aksoy Gizli Girişimci Sahibinden.com sahibi ve Kurucusu

tarafından
2697
Taner Aksoy Gizli Girişimci Sahibinden.com sahibi ve Kurucusu

 Başarı hikayeleri kategorimizde yer vermek istediğimiz  pekte adını duymadığınız fakat Türkiye’de ticaretin ciddi olarak döndüğü sahibinden.com sitesinin sahibi ve kurucusu Taner Aksoy  hakkında bilgi vereceğiz.  Türkiye’nin en büyük ilan portalı konumunda ki sitenin sahibi olan ve  girişimci olarak incelenmesi gereken; bir çok kişi için gizli kahraman olan Taner Aksoy’dan bahsedeceğiz.

Taner Aksoy Florida Metropolitan University 1992 mezunudur. Amerika’da eğitim gören Aksoy Türkiye’ye kesin dönüş yaptığında İnternet üzerine bir ilan sisteminin olmadığı açını fark etti. Özellikle Amerika da bu denli yoğun olan İnternet Kullanımının Türkiye’de de aynı şekilde yoğun olacağının potansiyelini gördü ve 2000 eylül ayında Sahibinden.com’u kurdu.

Şuan hala Aksoy grup bünyesinde hizmet veren sahibinden.com emlak’dan otomotive , evcil hayvana hatta ikinci el bilyeleri bile satabileceğiniz aylık 26 milyon aktif ziyaretçinin kullandığı bir sistemdir. Bu denli büyük bir kurumun kurucusu olup da bu kadar az gündeme gelmesi; Taner Aksoy’un Yaşantısını gizlediği söylenebilir.   Aksoy Internet Ventures bünyesinde bir çok farklı İnternet oluşumuna da  yatırım yapmıştır.

Yatırımın İlk Zamanları Zorluklar çekildi

Edindiğimiz bilgilere göre sahibinden.com bugünkü koşullara kolay gelmedi. Bugün milyarlarca lira ticaretin dolaştığı site ilk açıldığında sadece 2700 ilan ile yayın hayatına başladı.. Kurucusu belki de bugün ki seviyelere ulaşacağını o da tahmin etmemişti.. 2007 li yıllarda ekonomik sıkıntı yaşayan sahibinden.com yayın hayatına devam edilmesi için krediler çekildiğinin istihbaratını aldık.. Ülkemizde İnternet de kullanımı artması ile  Marka bilinirliği de artan sahibinden.com çok hızlı şekilde büyüdü ve Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitelerinden biri..

Sahibinden.com Geliri ne kadar?

Yaklaşık 250 çalışana sahip olan site 2014 yılından sonra müthiş karlı bir fiyat politikasına girmiş ve gelirini çok iyi seviyelere artırmıştır. Normal üyeler ilan vermek isteyen kişilere yılda bir kaç ücretsiz ilan kullanmasına izin veren site, bazı kategorilerde 2. ilanı vermek istendiğinde 89TL ücret almaktadır. Fakat bu gelirinin dişe vurmayacak bir kısmıdır. Özellikle otomotiv ve Emlak sektöründe ilan vermek isteyen kullanıcılar 25 ilanlık paketlere otalama 750TL aylık ücret vermektedir. Ayrıca İlanları yukarıda gözükmesini isteyen kullanıcılar doping adı verilen ilanları yukarı çıkarmak için 350-400TL arasında ücretler veriliyor.

Eğer bir gün sahibinden.com’u satmayı düşünürse Taner Aksoy Milyar dolarlık bir satış olacağını düşünüyoruz. Türkiye’de bu denli ticaretin kalbi niteliğinde olan başka bir portal yok. Fakat 2017 yılında rekabet kurumu siteyi incelemeye aldığını bildirdi umarız o sebeple cezalar yemez.

Sahibinden.com satılıyor haberi yalan çıktı

Bir çok ulusal gazete ve forum sitelerinde şirketin bir başka şirket ile anlaşmaya varmak üzere olduğu yaklaşık 5 milyar dolar gibi ciddi bir rakama satılma ihtimali yazıyordu fakat haberin asparagas olduğunu açıklayan firmanın açıklaması şöyle “Bugün bir ulusal gazetede ‘4,8 milyar dolara sahibinden site’ başlıklı bir haber yayınlanmıştır. Söz konusu haber gerçeği yansıtmamakta olup şirketimizin gündeminde böyle bir konu bulunmamaktadır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına saygılarımızla dikkatinize sunuyoruz.”  Bir Taner Aksoy girişimi olan sahibinden.com’un böyle bir rakama satılmış olması bizi tabi ki mutlu ederdi fakat haberin asparagas olduğu firmanın yapmış olduğu açıklama ile belli oldu.