Sakıp Sabancı Kimdir? Başarı hikayesi

tarafından
1512
Sakıp Sabancı Kimdir? Başarı hikayesi

Türk iş hayatının en önemli bireylerinden olan ve aramızdan 10 Nisan 2004 tarihinde ayrılan Sakıp Sabancı ile ilgili merak edilen bilgileri siz değerli okurlarımız ile buradan paylaşmak istiyoruz.

Şüphesiz ki Sakıp sabancı Türk sanayisi ve ticaretine damgasını vurmuş, Dürüst ve çalışkan kimliği ile ölümü üzerinden 15 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen adından söz ettirmektedir. Kurmuş olduğu şirketlerde bugün hala binlerce çalışan ekmek kazanmaktadır.

Sakıp Sabancı Kimdir?

7 Nisan 1933 yılında Kayseri’de dünyaya gözlerini açan Sakıp Sabancı çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Kayseri ilimizin Akçakaya köyünde dünyaya gelen Sakıp Sabancı’nın ailesinin o yıllarda çok fakir bir aile olması eğitim ve öğretim hayatında ciddi sıkıntılar çekeceğinin aslında göstergesi olacaktı.

İlköğretim hayatına Adana’nın ismet İnönü okulunda başlayan Sakıp Sabancı, arından gelen yıllarda içerisinde eğitimine zor şartlar altında devam etti. Lise hayatına başladığı yıllarda geçirdiği ciddi rahatsızlıklardan dolayı eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. 3 kez üst üste çok ağır bir zatüre hastalığı geçiren Sakıp Sabancı, o hastalıklardan sonra 1984 yılında eğitim hayatını bitirmek zorunda kaldı. Ancak aradan geçen yıllardan sonra eğitimini her ne kadar tamamlamasa da iş hayatına atılmak zorunda kalan Sakıp Sabancı’nın iş hayatına hep birlikte göz atalım.

Sakıp Sabancı iş hayatı

Lise eğitimi yarıda bıraktıktan sonra bir süre ailesi ile çalışan Sakıp Sabancı, ardından Akbank’ta işe girerek buradan belli bir süre stajyer memur olarak çalışmaya başladı.

O yıllarda aldığı 25 lira maaş ile hayatını devam ettirmeye çalışan Sakıp Sabancı’nın aldığı maaş aslında çok yüksek olmasa da iş hayatına dair çok ciddi tecrübeler elde etmiş oldu. Ardından Akbank’ta çalıştığı işten ayrıldıktan sonra yine bir iş hayatı başladı. Bossa Un Fabrikasında iş hayatına devam eden Sabancı’nın burada da veznedar olarak çalışmaya başladığını belirtelim. Veznedar olarak girdiği bu sektör içerisinde uzun yıllar çalışma fırsatı bulunan Sakıp Sabancı, burada sırasıyla çok ciddi unvanların sahibi oldu. İlk olarak fabrikanın ticaret müdürlüğü görevine getirilen Sabancı’nın ardından çiftlik müdür olduğunu ve ardından da Tekstil işletme müdürü olarak aynı firma üzerinde çalışma hayatına devam ettiğini belirtelim.

1966 yılında kendi fabrikası olacak olan polyester ve iplik fabrikası olan SaSa’yı kurarak aynı zamanda ticaret hayatına da atılmış olduğunu belirtelim. Bu şirketi babası ile birlikte kuran Sakıp Sabancı’nın son derece başarılı bir ticari hayatının bulunduğunun da altını çizelim.

1966 yılında babası olan Hacı Ömer Sabancı ile kurdukları şirketin işlerinin çok hızlı bir şekilde büyümesi, farklı alanlara yönelmesini de sağladı. Ancak 1966 yılında babası Hacı Ömer Sabancı’nın hayata gözlerine yummasından sonra şirketin başına geçen Sakıp Sabancı, SaSa’nın yönetim kurulu başkanı olarak çalışmalarına devam etmeye başladı. Kendi şirketi dışında aynı zamanda başka firmalarında yönetim kurullarında yer alan Sakıp Sabancı’nın o dönem üstün zekâsı ile aranan nitelikte bir kişi olduğunu da belirtmek istiyoruz.

Sakıp Sabancı Başarısının sırrı

Katıldığı bir Televizyon programında Cem Özer Servetiniz “Karun kadar neden Hala çalışıyorsunuz” diye sorduğunda. Sayın Sakıp sabancı neden bu kadar zengin olduğunu kısacık bir konuşma ile ispat etmiş ve şu tarihi cevabı vermiştir. “Türkler için, insanlar için önemli. Ben zengin olmak için koşmuyorum. Ben başarıyı kovalamak için koşuyorum, koşacağım. Askerden Kaçmıyorum, Askerden kaçmayacağım. Sanacağım ki ben SABANCI topluluğuna çalışıyorum veya Sabancı ailesine çalışacağım, Böyle bir şey önemli değil İnsanlar fanidir” Web sitemizi ziyaret eden kişilerin bu tarz büyük insanların sohbetlerini kitaplarını okuyarak onların hayat hikayelerini incelemelerinde büyük yarar görüyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz küçük Sakıp sabancı videosu aşağıdadır. Web sitemizden çıkmadan izleyebilirsiniz.

Sakıp SABANCI para ile sadet olmaz

Sakıp Beyin katıldığı bir başka programda servet mutluluk getiriyor mu diye çok basit bir soru sormuştur. Sakıp bey edindiği hayat tecrübesi ile hayata nasıl farklı bir açıdan baktığını çok iyi göstermiştir. Herkesin ayrı dertleri olabileceğini yani çok zengin insanların da kendilerine göre dertleri olabileceğini özetle anlatmaya çalışmıştır. Bilindiği üzere Sakıp sabancının tüm servetine rağmen “27 yaşında ki oğluna bir tane ayakkabı almadım iflas etim” demiştir; Yani Tüm varlıklarınıza rağmen insanların elinden bazı durumlar için hiç bir şey gelmiyor.

Sakıp Sabancı’nın yapmış olduğu başkanlıklar

Ticari zekâ olarak ülkemizin en önde gelen iş adamları arasında her zaman parmakla gösterilen Sakıp Sabancı’nın özellikle hayatı boyunca yapmış olduğu başkanlıklar hakkında bilgi verelim.

 • 1964 yılından itibaren birçok odaya başkanlık yapan Sakıp Sabancı’nın bu alanda halen yerinin dolmadığını belirtelim.
 • Adana ve Kocaeli’nin Sanayi odalarına Kayıtlı olan Sakıp Sabancı’nın aynı zamanda Türkiye Sanayi ve Ticaret Odaları Birliklerinde belli bir süre üyelik ve başkanlıklar yaptığını belirtelim.
 • 1974 yılında İzmit’te kurmuş olduğu LasSa fabrikasının da başkanı olarak çalışmalarına devam etmiştir.
 • 1981 yılında yurt dışına açılarak burada banka kuran Sakıp Sabancı’nın Londra merkezli olan Ak International Bank’ı da kurduğunu belirtelim.
 • Bu bankanın Türk tarihi açısından öneminin ise Türk sermayesi ile yurt dışında açılmış ilk banka olmasından olduğunu belirtelim.
 • 1986 yılında Türk İş Adamları Derneği’nin yönetim kurulu başkanı olarak da çalışmalarına devam eden Sakıp Sabancı’nın 1987 ile 1990 yılları arasında Yüksek İstişare Konsey Başkanı olarak da görev yaptığını altını çizelim.

1994 yılından sonra yapmış olduğu atılımlar

1994 yılından sonra özellikle ülkemizin yurt dışına açılmasında büyük bir çalışma faaliyetleri yapan Sakıp Sabancı’nın ToyotaSa fabrikasını kurması ülkemiz açısından çok ciddi bir gelir kapısı kazandırmıştır.

Bunun dışında dünyanın en önemli markaları arasında gösterilen Danone ile de ortalık anlaşması imzalayan Sakıp Sabancı’nın DanoneSa adı altında ürettiği ürünlerin dünya pazarında çok ciddi bir şekilde satışa sunulması ülkemiz açısından oldukça önemliydi.

Sakıp sabancı Kurmuş olduğu ortaklıklar

Aynı zamanda dünya’nın en önemli lastik markaları arasında yer alan Bridgestone markası ile ortalık,

 • Dupont ile ortaklık,
 • Tütün mamulü ürünü satan Philip Morris,
 • Kraft Foods İnternational ile ortaklık ve
 • Dünya perakende satış devlerinden olan Carrefour ile yapmış olduğu ortaklıklar,

 Ülkemizin dış pazara açılmasında çok ciddi katkı sağlamıştır.

Sakıp Sabancı’nı yazmış olduğu kitaplar

Ticari zekâsının yanı sıra eğitim alanında çok ciddi yatırımlar yaparak ülkemize büyük katkıları olan Sakıp Sabancı’nın yazmış olduğu kitaplar hakkında bilgiler verelim. Ticari geçmişine yönelik ve iş hayatına yönelik çok ciddi kitapları bulunan Sakıp Sabancı’nın yazmış olduğu kitaplara bir göz atalım.

 • 1985 yılında ilk kitabını yazan Sakıp Sabancı’nın “Para Başarının Mükâfatıdır” kitabıi
 • 1986 yılında yazmış olduğu “İşte Hayatım” kitabı,
 • 1988 yılında yazmış olduğu “Gönül Galerimden” kitabı
 • 1989 yılında yazmış olduğu “Rusya’dan Amerika’ya” kitabı,
 • 1990 yılında yazdığı “Ücret Pazarlığı mı?, Koyun Pazarlığı mı? Kitabı,
 • 1991 yılında “Değişen ve Gelişen Türkiye” kitabı,
 • 1993 yılında yazdığı “Daha Fazla iş daha fazla aş “ kitabı,
 • 1995 yılında yazdığı “Doğu Anadolu Raporu” kitabı,
 • 1998 yılında yazdığı “ Başarı Şimdi Aslanın Ağzında “ Kitabı,
 • 2001 yılında yazdığı “Hayat Bazen Tatlıdır” kitabı,
 • 2020 yılında yazdığı “Sakıpname” kitabı,
 • 2003 yılında yazdığı “ Bıraktığım yerden hayatım” kitabı,
 • Ve son olarak 2004 yılında yazdığı “Her şeyin Başı Sağlık” kitapları

Sakıp Sabancı’nın hayatımıza kazandırmış olduğu kitaplar arasında yer almaktadır.

Sakıp Sabancı’nın almış olduğu ödüller ve nişanlar

Hayatının hemen hemen her döneminde başarılı bir iş adamı olan Sakıp Sabancı’nın çok ciddi ödüllerinde sahibi olduğunu belirtelim.

 • 1979 yılında “Altın Merküri ödülü”
 • 1987 yılında “Belçika Kraliyet Nişanı”
 • 1992 yılında “Kutsal Hazine Altın ve Gümüş Nişanı”
 • 1997 yılında “ Devlet Üstün Hizmet Madalyası”
 • 1997 yılında yeniden “Avrupa Kristal Dünya Ödülü”
 • 1999 yılında “Kültür Sanat Büyük Ödülü”
 • 1999 yılında “ Yılın İş Adamı Ödülü”
 • 2001 yılında “Legion d’honneur Madalyası ödülü”
 • 2002 yılında ise “ Türk Sanayi teknolojisine kalite kazandıran iş adamı”

Ödüllerine layık görüldüğünün altını çizmek istiyoruz.

Sakıp Sabancı’nın vefatı

1981 yılında ve 1989 yılında kalp kaçağı ile ilgili sıkıntılar olan Sakıp Sabancı’nın 10 Nisan 2004 tarihinde kaldırıldığı Amerikan Hastanesinde akciğer iltihabı nedeniyle hayata gözlerini yumduğunu belirtelim. Tedavi görmüş olduğu Amerikan hastanesinde sabah saatlerinde 05.55 saatlerinde aramızdan ayrılan Sakıp Sabancı’nın cenaze törenine yaklaşık olarak 100 Bin vatandaşımızın katılığını belirtelim. Sakıp Sabancı’nın mezarının ise İstanbul’da bulunan Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildiğini belirtelim.