Dünyanın En ilginç Meslekleri

tarafından
1137
Dünyanın En ilginç Meslekleri

Tüm dünya genelinde pek yaygın olmayan ve özellikle çok gelişmiş ülkelerde yapılan dünyanın en ilginç meslekleri , görenleri, duyanları hayrete düşürüyor. Günlük hayattaki eğilimleri takip edebilen, değişen ve gelişen dünyada ihtiyaçlara cevap verebilecek meslekleri gözlemleyen insanlar, ilginç meslekler bulma konusunda son derece yaratıcı davranıyorlar.

İlginç mesleklerin ortaya çıkışı hem merak hem de ihtiyaç sonucu olmuş. Aslında gelecekte insanları ihtiyaç duyacağı ve satın almayı düşüneceği şeyleri bulmaya çalışan kişiler hiçbir zaman para ve iş sıkıntısı çekmezler. Önemli olan dünyayı iyi analiz edebilmek. Etrafa bakarken öylesine bakmak yerine alıcı gözle bakmalı, dünya nereye gidiyor iyi gözlemlemeliyiz. İşte dünyanın en ilginç mesleklerini siz değerli okuyucularımız için derledik.

ilginç meslek: İstihbarat Müşterisi

Dedektiflik her zaman ilgi çekici ve merak edilen bir iştir. İstihbarat müşterisi olarak çalışmakta bir nevi dedektiflik olarak düşünülebilir. İstihbarat müşterisinin yaptığı iş çok basit gözükebilir, Alışveriş yapmak. Rakip mağazalar tarafından görevlendirilen bu kişiler. Mağazaya sanki gerçek bir müşteri gibi girer. Ürünleri,çalışanları,fiyatları kısacası mağazaya ait bilgileri toplar ve alışveriş yapar. Aldığı ürünlerde kendisine kalır.

Gün sonunda aldığı notları rakip mağazaya ileten bu kişileri dünyanın en ilginç meslekleri isimli yazımızın birinci ilginç işi olarak sıralamaya koyuyoruz.

Yolcu sıkıştırmacı

Japonlar inceledikçe hayran kaldığım insan haklarına saygı gösteren. Gelişmiş harika bir toplumdur. Çok çalışırlar ve gün içi seyahatleri sıklıkla yaparlar. Çok gelişmiş bir ülke olmasına rağmen toplu taşıma araçları oldukça yoğundur. Özellikle yolcunun yoğun olduğu iş giriş ve çıkış saatlerinde insanlar metro gibi toplu taşıma araçlarına tıklım tıklım binmeye çalışır. Hal böyle olunca Japonya devleti balık istifi gibi sıkışan insanları daha iyi sıkıştırmak için yolcu sıkıştırmacıları tutarlar.

İzlemesi zevkli ve çok ilginç olan bu hareketi yapan profesyonel insanlar var. insanları araçların içine tıkıştırma işi yapıyorlar. Olayı daha iyi anlatabilmek için başlığın altına youtube’de bununla alakalı bulduğumuz bir video eklemek istedik. Görmeyen bir kişiye olayın ne kadar ilginç olduğunu anlatmak çok zor olur diye düşünüyoruz.

Tuvalet test edicisi

Kulağa biraz iğrenç gelse de korkmayın, gerçek dışkılar ile çalışıyorlar. Soya ile hazırlanmış yapay dışkı görünümlü bir şey ile çalışıyorlar. Bu işte çalışanlar. Klozetler deki dışkı iş bittikten sonra sifona basıldığında aşağıya en kolay nasıl iner onun araştırmasını yapıyorlar. Tüm klozetleri bu şekilde test ediyorlar. Arızalı olanları kenara ayırıyorlar. Biraz iğrenç bir meslek gibi gözükse de iş iş tir yapacak bir şey yok.

Profesyonel Etik Hacker

“Hacker” kelimesini duyduğunuzda muhtemelen bilgisayardaki bir çocuğu karanlık bir odada toplanmış olarak düşünürsünüz. Ancak, güvenli olduğundan emin olmak için bir şirketin yazılımını test etmek maksadı ile hack eden profesyonel bilgisayar korsanları vardır. Ayrıca etik hacker veya “beyaz şapka sanal korsan” olarak da bilinen bu iyi adamlara bir ağa girmeleri için para verilir ve daha sonra gerçek bir korsanın gelecekte erişemeyeceğinden nasıl emin olunabileceği konusunda önerilerde bulunur.

Koku kimya ve Test edicileri

Bu mesleği daha önce dünyanın en pis mesleklerini incelerken de anlatmıştık. Pis olduğu kadar ilginç olan bu meslekte insanlar için üretilen parfüm vb. gibi ürünlerin nasıl koktuğunu test etme işidir. Bazen insanların koltuk altları, apış araları dahi koklanabilir. Böyle iğrenç ve ilginç bir işi yapmak için iyi bir buruna ihtiyaç olması gerektiğini herkes anlamıştır herhalde..

Sahte Sosyal medya kullanıcı işi

Sosyal medya insanları alışverişe tetikleyen bir araç olduğunu keşif eden firmalar. Sanki gerçek kullanıcı gibi sosyal medyada etkileşim sağlayan sattıkları ürünlere olumlu yorumlar yapan sahte müşteri hesapları yaparlar. İnsanları alışveriş yapmaları için tetikleyen cümleler kuran bu kişiler etik bir meslek yapmasa da dünyanın en ilginç meslekleri isimli yazımızda yerini aldı.

Sanat Terapisti

Psikolojide ilginç kariyer arıyorsanız, bir sanat terapisti olmak size uygun olabilir. Sanat terapisi, bir insanın sanatsal ifadesiyle genel refahını iyileştirmeye yarayan etkileyici bir terapi şeklidir. Sanat terapistleri bunu iyileşme sürecinin bir parçası olarak kullanır ve hastanın stresini ve kaygısını azaltmaya, öz güvenini arttırmaya ve diğer birçok zihinsel sağlık yararları sağlamaya yardımcı olabilir. Birçok hasta sanat terapisini kişisel gelişime yardımcı olmanın ya da geçmiş travmalarla çalışmanın bir yolu olarak görüyor. özellikle kendilerini sözlü olarak ifade etmekte zorlananlar için faydalı olabilir.

Kelle avcıları

Kelle avcısı diyince daha vahşet ve izdiham dolu bir iş hayal etmiş olabilirsiniz ama yanılıyorsunuz, bu meslekle uğraşan kişilerin genellikle avladıkları kelleler kariyer basamaklarında ilerliyor ve para kazanıyor. Kelle avcıları, esasen profesyonel çalışanlardır. Genellikle, maaş pazarlığı yapılmayan, pozisyonlar için yöneticileri veya üst düzey çalışanları işe almak için organizasyonlar tarafından işe alınırlar.

Çoğu işveren için, mükemmel iş bulma adaylarını bulmak pahalı ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Bu nedenle, kuruluşların işe alma sürecine giren zaman ve masrafları azaltmak için kelle avcıları işe almaları çok daha verimli olabilir. Bir avcı olarak, sadece öz geçmiş toplamaz. Şirketlerin, kendilerine en uygun olabilecek potansiyel çalışan adayları bularak işletmelere destek olur.

Tomurcuklanan profesyonellerin kariyerlerin de ilerlemelerine yardımcı olurlar. Bunlara en iyi örneği Futbolcu avcılarını verebiliriz. Türkiye’den ilhan CAVCAV Kulüp yöneticisi olmasına rağmen çok iyi bir kelle avcısıdır. Ne aradıklarını anlamak için bir kuruluşla buluştuktan sonra, harika bir eşleşme olabilecek adayları bulmaya ve görüşmeye başlayan kelle avcıları İnsan kaynaklarından farklı teknikler ile çalışırlar. Organizasyon, açık rolü en az miktarda komplikasyon ile doldurabilecek kişiyi bulmak için size firmaya katkı sağlarlar..

vücut ressamı

ilginç meslek Vücut Ressamı

Vücut ressamları insan vücudunu tuval olarak kullanır. Ancak dövmelerden farklı olarak, birkaç saatten birkaç haftaya kadar sürebilen geçici vücut sanatıdır. Tasarımlar, bir kişinin tüm vücuduna veya kollar veya bacaklar gibi sadece küçük bir parçaya uygulanabilir. Bu uygulama uzun zamandır kullanılıyor. Vücut boyama aslında modern kültürde bir yer bulan antik bir sanat türüdür.

Profosyonel nedime – Sağdıç

Yurt dışında düğünler bizimkisi gibi işlemez, Nedimeler yurt dışında yaşayan bayanlar için ülkemizdeki sağdıçlar kadar değerlidir. Henüz ülkemizde öyle bir kültürün yerleşmediğini düşündüğümüz için yurt dışında olan bu mesleği ilginç meslekler listesine eklemek istedik. Neden Yurt dışındaki bayanlar nedime kiralasın ki? Diye düşünebilirsiniz. Cevap seni şaşırtabilir. Nedime rolünü dolduracak arkadaş veya aile üyelerine sahip olmama ile ilgisi yoktur.

Gittikçe artan sayıda gelin, düğün partilerini desteklemek için profesyonel nedime tutuyor. Genellikle gelin ve nedimelerini vurguladığı bilinen sahne arkası çalışmalarının çoğunu yapmak için profesyonel bir nedime kiralanır. Birçok kadın düğün partisinin bir parçası olmaları istendiğinde ürperir. Onur olarak görünse de, genellikle nedimeler gelinle aynı şehirde yaşamadığın da, çok zorluk ve maddi yükümlülük altına girilebilir. Burada devreye profosyonel nedimeler giriyor..

Toplantı şakşakçıları

Bu güzel ismi biz bulduk, bu kişiler düğünlerde alkış tutar, cenazelerde ağlarlar. En iyi örneği Tv programlarında belli ücret karşılığında alkış tutma işleri yaparlar. Hatta bu mesleği incelemek için bazı Tv programlarını takip ettiğimizde sunucuların canlı yayın esnasında şakşakçıları fırçaladığı na bile şahit oldum. Belli bir ücret karşılığında hizmet veren bu kişiler belirli ajanslar ile çalışır ve işleri kalabalık halinde toplantıya yön vermek olacaktır. Biraz karaktersiz bir meslek gibi gözükebilir ama ekmek parası yapacak bir şey yok..

Dünyanın en ilginç meslekleri hakkındaki düşüncelerinizi ve bu konudaki bakış açınızı merak ediyoruz. Yazıyı okuduktan sonra yorum bölümünde değerlendirme yaparsanız seviniriz. Görüşleriniz bizim için çok değerli…