Aykut Karaalioğlu başarı hikayesi

Aykut Karaalioğlu Bugün milyonlarca dolar kazanan; san francisco’da milyonlarca dolar yatırım almış bir Türk girişimcidir. Sıfırdan milyonlarca dolar yatırım almış bir şirketi kurmak kolay değil, Bunu ancak bir Türk başarabilir diyebilirsiniz. Yakında muhtemelen Dünyanın tanıyacağı Aykut Karaalioğlu‘nun başarı hikayesini paylaşıyoruz.

Genç yaşta başarıyı yakalamış, Türk girişimci, mobil action kurucusu Karaalioğlu’nın şirket kuruluş hikayesi ve başından geçenleri bu yolda ilerleyen girişimci adaylarına örnek olması için sunuyoruz.

Aykut Karaalioğlu kimdir?

Kendisi Silikon vadisini fetih eden çılgın Bir Türktür. Öyle ki Dünyada hizmet vermediği ülke yok. 100 bin kullanıcı üzerinde hizmet veriyor.  Bilkent üniversitesinden mezun olduktan sonra  ABD’de meşhur san francisco’ya yerleşti. Burada 2 yıl hiç bir şey yapmadı sadece gözlemledi. Hatta ticarete girecek belli bir sermayesi de yoktu.

yahoo, google, facebook gibi bir çok firmaya iş başvurusunda bulundu fakat ABD mezunu olmadığı için onu işe almadılar. İyi kide almadılar çünkü işe almış olsalardı belki de bu seviyede bir şirketi hiç bir zaman olmayacaktı, filmlere konu olacak Aykut Karaalioğlu hikayesini şöyle anlatıyor;

Zekası ve Analatik kararlar vermesi sayesinde hayatını değiştiren iş fırsatı ayağına geldi. Ebay onu işe almak için iş görüşmesine çağırdı. O işe ihtiyacı olmadığını zaten böyle bir şirketi olduğunu söylediğinde ne bir şirket vardı, Nede kendinde bir yazılım bilgisi vardı. Acele etmeden işe ve paraya çokça ihtiyacı olmasına rağmen, Ebay’a Hayal bile edemeyeceği bir teklifte bulundu danışmanlık için 90.000USD istedi. Hatta o kadar durum ilginçti ki Görüşme esnasında şirket adını sorduklarında şirketin adının Mobile Action olduğunu söyledi.. Kendi deyimi ile eğer birileri bu firma adını almış olsaydı “benim için o anda her şey bitmiş bile olabilirdi..” 

Bugün Mobile Action Alanında lider, binlerce müşterisine hizmet veren bir yazılım firmasıdır.

Aykut Karaalioğlu Düşüncesi

San francisco o meşhur silikon vadisine ilk geldiği zamanlar, bölgenin araştırmasını yapmış. Bölgede Altın arayıcıları gelmiş ve 5 bin Altın avcısından sadece 5’i altın bulmuş kazanan kişilerin Altın avcılarına kürek satan kişiler olduğunu fark etmiş. Aykut Karaalioğlu’da kişilere vereceği hizmetin kürek satmak olduğunu düşünmeye başlamış. Görüldüğü üzere müthiş bir analiz.

Çevresinde herkesin Cep telefonu uygulaması indirdiğini ve firmaların müşterilerine bu uygulamaları indirtmek için ciddi bütçeler harcadığını fark eden Karaaliğoğlu Kürek satma politikasını burada uygulayarak Mobil uygulama satan kişilere hizmet verebileceğini umut etti.. Bir arkadaşının Yardımı ile mobil uygulama üzerine iş görüşmesine çağrıldı o kendini çok iyi pazarladı ve bir şirket sahibi olduğunu söyleyerek, Bugün silikon vadisini fetih eden adam haline geldi…

Aykut-karaalioğlu-foto Aykut Karaalioğlu başarı hikayesi

mobile action

Zengin olmak önemli değil!

Aykut Karaalioğlu Hayatında yapmaya çalıştığı olayın, daha iyi bir ev daha iyi bir araba yapmaya çalışmak olmadığını daha çok katma değere sahip olmak olduğunu söylüyor. Bugün sıfırdan kurduğu şirketi 250 milyon dolar seviyesinde olmasına rağmen şirketi devir edip gitmektense Katma değerli bir şeyleri dünyaya bırakmayı hedefliyor.

“ilk işe başladığımda cebimde 100 dolar bile yoktu, bugün cebimde 100 dolardan fazla para var buda bana yeter” Mobil action’u devir etmeyi düşünmüyorum, çünkü beni bu projeden daha fazla heyecanlandıran bir proje daha bulamadım.”

Başlangıçta çok zorlandı

Yaptığı iş çok basit gibi gözükse de zor. 140 analiz programının verilerini toplayıp, kendisi Yeni bir analiz oluşturup sunmak. Yazılım ve mühendislik bilgisi olmadığı için başlangıçta müşterilerine verdiği hizmeti tamamen kendisi yaptı.. Günde 16-17 saat çalışarak müşterilerinin verilerini işlemeye çalışıyordu..

Çok yoğun tempo ile hizmet vermesine rağmen asla , firmalara durumunu belli etmedi. Yazılımlar ile çalıştığını göstermeye çalışıyordu. Yatırım aldı 1 yılda 2,5 milyon dolar para biriktirdi.. Başlangıçta birkaç milyon dolar doldurup Türkiye’ye Dönerim dese de işler beklediğinde çok iyi gitti ve Bugün 100 bin müşteriden fazla kişiye hizmet veren mobile action firmasının kurucusu ve sahibi olarak hayatına devam ediyor.

1,5 yılda Şirketi 20 milyon dolara çıkardı

şirketi çok kısa bir sürede kurulduktan sadece 1,5 yıl sonra 4 milyon 5 yüz bin yatırım alarak değerini 20 milyon dolara çıkardı. Bugünlerde firması 250 milyon doların üzerinde.. Sıfırdan işe başlayıp bu kadar yüksek bir meblağ yakalayacağını 10 yıl önce kendisi de bilmiyordur.

İYİ FİKİR

iş fikirleri ve bayilikler hakkında , genel bilgiler sunan iyi ve yardım sever tüzel kişilik.

1 Response

 1. okan guzel dedi ki:

  Kimse kusura bakmasın bu şahıs hikayesinde biraz eksiklik var. ekşi sözlükte bir arkadaş durumu gayet güzel açıklamış zaten.
  “röportajını izleyip bankada 100k dolarım olduğu halde vize sıkıntıları nedeniyle abd’de kalamayıp geri dönen biri olarak önce ağladım, sonra kendime bildiğim tüm küfürleri ettim. açık ve net.
  ama kendisinin anlattığı hikayede 3 çok önemli eksik kısım var ki zaten tüm hikayenin dönüm noktası onlar.
  okuyorsa buraları ya da bir arkadaşı okuyorsa cevap verirse editlerim.

  1-hangii vize türü ile abd’ye gelip okuyup çalışmadan 2 sene boyunca yatabildi? böyle bir imkanı veren vize yok. turist vizesi ile gelsen maksimum 6 ay yatarsın sonra kaçaksın. öğrenci vizesi ile gelse 2 yıl boyunca san fransisco üniversitelerine dünya kadar para ödemesi lazım ki sürekli abd’ye geldiğimde hiç param yoktu diyor.

  2-san francisco gibi abd’nin yaşaması en pahalı şehrinde arkadaşının koltuğunda da yatsan 2 yıl boyunca ne yedin ne içtin birader demezler mi adama? bunun cep telefonu faturası var 3 öğün yemeği var içmesi var. 730 gün boyunca her gün besleyen arkadaşın mı vardı insanı babası beslemez çalışmasa.

  3- üçüncü dünya ülkesi üniversitesinden mezun ve 2 yıldır yatan birisi olarak hangi sıfatla ebay ile iş görüşmesi yapabildin? ebay kalkıp da hangi muhteşem vasfına dayanarak gel aykut bizde çalış dedi?
  en önemlisi de ebay’in 6aylık 90bin dolar ödemek istediği app analizi konusunu sen nerden öğrendin? bilkent uluslararasıilişkiler’de ders olarak okutulmuyor herhalde bu konu.ee naptın? 2 yıl arkadasının kanepede yatarken kitaptan mı çalıştın nerden hakimsin bu app analizi konusuna??

  bu 3 sorunun cevabı zaten herşeyi belirleyen dönüm noktaları.

  açıkcası ben de 2 sene boyunca cebimde param olmadığı halde san fransisco’da yaşayabilecek bir fırsat bulsam, vizem yanmasa, okula para ödemesem böyle milyon dolarlık bir fikir üretecek kadar zeki olmasam bile ya da ebay ile iş görüşmesi yapamasam bile inanın bu 2 senelik sürede illa ki gel birlikte bir iş kuralım birşeyler yapalım diyecek insanlarla arkadaşlık kurar bi şekilde orada kalıcı olurdum.

  o yüzden aykut kardeş sen şu meşhur hikayenin başlangıç detaylarını da bizimle bir paylaş. herşey senin anlattığın gibi o kadar kolay değil abd’ye ilk kez giden birisi için. hiç param yoktu 2 sene yattım sonra ebay ile görüştüm. yok yaaaa harbi mi? başkaları gidip orada 2 sene yattıktan sonra ancak in n out burger’in mağaza müdürüyle görüşebiliyorlar patates soyma işi için.”
  gördüğünüz gibi adam süper güzel açıklamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir