Zekice iş fikirleri arayanlara 12 iş fikri

tarafından
1685
Zekice iş fikirleri arayanlara 12 iş fikri

Zaman zaman sizin de çevrenizde neden benim de aklıma gelmedi dediğiniz, yada Seyyar Tayyar gibi bunu ben akıl etmiştim, benim sayemde patladı gitti gibi fantezilere daldığınız zekice iş fikirleri görmüşsünüzdür. Bazıları çok iyi reklam edilmediği için popüler olmadı, bazıları yürüdü gitti sektör haline geldi hepsinin mutfağında zeki ve hayalperest bir girişimci vardı…

Başkalarının farklı, sıra dışı ya da sadece  biraz tuhaf olduğunu düşündüğü ama aslında karlı işler olduğunu düşündüğünüz, kendi iş fikirlerinizi bulmak kadar zor değil. Fırsatlar boldur, ancak birçok kişi bunları tanımakta zorluk çekiyor. Başarılı girişimciyi diğerlerinden ayıran şey, görme, yakalama ve hatta fırsatları icat etme yeteneğidir.

Zekice iş fikirleri 1. Ciğerimin köşesi

Öncelikli olarak Türkiye’den bir iş fikri sunmak istiyoruz, paylaşacağımız iş fikirleri genellikle yurt dışında yapılan işler olduğu için böyle zekice bir isimle yapılmış bir iş. Şimdi ciğerci açmanın neresi zeki yüz yıllardır ülkede ciğerci açılıyor diyebilirsiniz, fakat bazı tasarımlar, bazı farklı isimler vardır ki insanlar tarafından merak uyandırır işte onlardan biri ciğerimin köşesi arabası.. zekice hazırlanmış farklı konsepti ile görenlerin hafızasına kazınan bir yapıya sahip.

Zekice iş fikri 2. Kümes hayvanı kiralama

Aslında bu fikri meşhur dolandırıcı Tosuncuk ülkemizde yaptı, fakat bizim dediğimiz gerçekten işleyen bir sistem. İnsanları kandırıp ellerindeki üç kuruşu ellerinden almak değil. Şehirlerde yaşayan insanların en büyük ihtiyacı doğal ürünler satın alma oldu. Doğal diye satılan ürünler de insanları tatmin etmiyor çünkü kimseye inanamıyor. İnsan ancak kendisinin de içinde olduğu bir işe inanır, çok küçük sermayeler ile kurulacak bir çiftlik düşünün ve içindeki hayvanlar yüzlerce kişinin ortak malı. insanlar hem ürünlerin patronu hem alıcısı, hem de pazarlayıcısı olacak.

Koyulacak sermaye belli bir rakamı geçmeyecek ve insanlar bu işten zengin olma hayali içinde için de olmayacak sadece temiz ve doğal ürünler üretilecek, satıcısı da pazarlamacısı da müşterisi de şirketin yalıtımcıları olacak ve bir kişi en fazla 100 tavuk sahibi olabilecek, bu sistem genişleyebilir tavuktan koyuna, ineğe gibi büyüyebilir.

zekice iş fikirleri 3. Hayvan cafe ve pansiyon

Hayvan besleyenlerin en büyük derdidir. Bütün hafta çalışıp stres atmak için bir yere gitmek isteseler küçük dostlarını yalnız bırakamazlar. Komşuya falan da emanet edilemez ki her zaman. Zaten herkes hayvan beslemeyi de sevmez. Hafta sonu alışveriş merkezine gidilse aç mı kaldı, başına bir şey mi geldi diye düşünür durur hayvan sahipleri. Bu kişilere yönelik alışveriş merkezleri ve insanların çok yoğun gezdiği yerlere hayvan cafe ve kısa süreli bakım işlerinin yapılabileceği bir iş yeri açılabilir.

Hayan sahipleri sinemada acaba kedim ne yapıyor diye düşünmez, alışveriş merkezindeki hayvan cafe ve kısa süreli bakım yerinde olduğunu bilir. Rahatça filmini izler. kedisi iyice bakılırken oda cafe’de kahvesini rahatça yudumlayabilir.

Zekice iş fikri 4. Biçme keçileri- keçi kiralama

Keçiler çekirge sürüleri gibi girdikleri bir yerde işe yarar, yaramaz hangi ot varsa girişir bölgeyi tertemiz eder giderler. Hatta bir süre öncesine kadar ağaçlara zarar veriyorlar diye ülkemizde serbest keçi beslemek yasak bile olmuştu. Fakat bu durum fırsata çevrilebilir. Bir keçi ekibi kurup mahsulden sonra tarlaya salınması ile tarladaki zararlı otları ( onlar için yararlı) temizleme işi verilebilir. Çok ekonomik ve insanların sağlığına zarar vermeyen bir yöntem. 

Doğaya hiç bir zararı olmayan bu yöntem ile keçiler karnını doyurur mutlu olur, keçileri kiralayan kişi kazandığı paralar ile mutlu olur, Tarla sahibi de ilaç ve benzeri ürünlere verdiği paralar ile daha sağlıklı bir yöntem ile tarlasındaki otları temizletir mutlu olur, doğa zarar görmediği için doğada mutlu olur daha çok ürün verir sahnedeki herkes mutlu olur. Böyle bir iş ülkede çok fazla olmasa da yaygınlaşmasını umut ediyoruz.

Zekice iş fikri 5. Yemek pişirme takımı

Yemek seti hizmetleri, sağlıklı yemekler için alışveriş yapmak ve hazırlamak için zamanı olmayan ve yiyecek israfını azaltarak çevresel ayak izlerini azaltmak isteyen meşgul insanlar için giderek daha popüler hale geliyor. Bu sistem Amerika’da uygulanıyor, 2020 yılına kadar 10 milyar dolar harcama kapasitesine ulaşılacağı öngörülüyor.

Müşteriler çevrimiçi olarak yemek tarifleri seçmekte ve önceden doğranmış ve ölçülmüş malzemelerle yemek kitleri, seçilen tarih / saatte evlerine, yemek pişirme ve / veya son hazırlık talimatlarıyla birlikte teslim edilmektedir. Kalori sayımı gibi listelenen bilgiler, tüketicilerin diyet gereksinimlerine uymalarını sağlar.

Yemek takımı tedarikçileri genellikle küçük çiftçilerden orta büyüklükteki üreticiler, çiftçiler ve deniz ürünleri tedarikçileri için iş fırsatları yaratan büyük toptancılardan ve yerel çiftliklerden gelen kaynak içeriklerinden kaçınırlar. Teslimat hizmeti sağlayıcılarının üreticilerden içerik toplama ve / veya son ürünü müşterilerin evlerine teslim etme fırsatları da mevcut olabilir. Bu zekice iş fikrini ülkemizde uygulanabilir hale getirmek hiç de zor değil. Özellikle büyük şehirlerde böyle bir işe ihtiyaç duyan insanlar çok fazla olacağından hiç şüpheniz olmasın.

Zekice iş fikri 6. Parçalama dükkanı

Hiç kasıtlı olarak bir tabak kırdın mı? Stresli veya öfkeli olduğunuz zamanlar hakkında konuşuyorum ve sadece odadaki her şeyi fırlatıp duvara çarparken gerçek bir zevk duygusuyla izliyorsunuz. Oldukça iyi geliyor değil mi? Stres veya öfke sızıntısını kendinizden bile hissedebilirsiniz.

İşte böyle anlara hizmet etmek için, kırma ve parçalama dükkanı açılabilir. Bir zamanlar lüks restoranlarda peçete atma ve selpak dağıtma işi vardı onun gibi değil, biraz daha ekonomik. Sadece kırılıp parçalanma üzerine üretilmiş defolu ürünler, insanların eski püskü pekte kullanılmayan ürünleri gibi ürünleri parçalatmaktan bahsediyoruz. Hem biraz uygun fiyatlı olmalı ki müşterilerin ayağı alışsın..

Zekice iş fikirlerine devam 7. Suda yürüme topu kiralama

Denizde ve havuzda çok eğlenceli olan bu iş ile suda yürüme hissi elde edilebiliyor. Tatil yerlerinde sahillerde böyle bir iş yaparak insanların eğlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Suda muz üzerinde sağa sola giden insanlar sıkılmıştır artık, sizde suda yürüme topları kiralayarak çok ciddi gelir elde edebilirsiniz. Fakat bu işin pazarlaması çok önemli, top boş kaldığı zamanlarda sizin için topun içinde dolaşan insanlar olsa hiç fena olmaz.

Zekice iş fikri 8.  Akıllı anahtar

iş yerinde toplantının ortasında aklınıza bir anda soru takılır, arabanın kapısını kapattım mı?, evin kapısını çektim mi? bu soru içinizi kemirir yaptığınız işe konsantre olamazsınız. O kapıyı birine kontrol ettirmeli veya gidip kontrol etmeniz gerekebilir… Böyle bir şeye ne gerek var ki öyle bir iş fikri var ki otomobil veya evdeki kapının kapalı olup olmadığını size bildiren bir anahtarlık.

Aklınızda bulunacağına cebinizde bulunan anahtarlık ile bu kafa kurcalayan durumdan kurtulabilirsiniz. zekice iş fikirleri içine koyacağımız bu seçenek ülkemizde gayet güzel para kazandırabilecek bir yöntem olacağından hiç şüpheniz olmasın.

zekice iş fikri 9.  Evdeki aletleri kontrol eden uygulama

Aslında uygulamalar için özel bir bölüm bile açılabilir, çünkü bazı uygulamalar çok zekice hazırlanmış ve insanların işene çok yarıyor. İnsanlar cep telefonlarından bu uygulamaları kaldırmak dahi istemiyor. Çok geniş çaplı düşünüp böyle bir uygulama işine girip güzel gelir elde edilebilir. Bizim size önereceğimiz, evdeki TV, Çamaşır makinesi, klima ve kombi ürünlere entegre edilmiş mobil uygulama ile yönetebilen akıllı ev sistemi pazarlaması.

İşten gelen bir kişi evde onu bekleyen biri yoksa, evinin sıcak olmasını, yemeğinin ısınmasını, çamaşırlarının asılacak hale gelmesini isteyebilir. İşten çıkmasına yakın uygulamasındaki bir düğme ile çamaşır makinesini çalıştırıp, kombiyi açıp, fırındaki yemeği ısıtması için çalıştırılacak bir pozisyona getiren hayatı kolaylaştıran bir sistemi kim istemez ki.. Böyle bir sistemin pazarlanması yapılabilir, Teknolojinin gelişmesi ile bu tarz uygulamalar artık orta ve alt segment kişilere de verilebilir.

Zekice bir iş daha 10. Tak çıkar topuklu ayakkabı

Yurt dışında yapılmış ve Ülkemizde de bulabileceğiniz zekice bir uygulama.. Topuklu ayakkabılar bayanların vazgeçilmez bir parçası haline geldi, fakat öyle bir kıyafet ki bu yolda yürümek bazen çok zor olabiliyor. sokakta elinde topuklu ayakkabısını alıp yürümeye çalışan bayanları görmüşsünüzdür.

işte bu çileden bayanları kurtaracak harika ve zekice iş fikri, çıkartılabilen topuklar ile düğünde topuklu ayakkabısı ile boy gösteren hanımlar dışarı çıktıklarında topuğunu söküp normal babet ayakkabı gibi kullanabilirler.

Bir çok bayının almaktan mutluluk duyacağı bu ayakkabı şekli üzerine gidilirse güzel gelirler elde edilebilecek bir iş fikri gibi gözüküyor.

zekice iş 11. Kutu içi kiralama

Hiç onlarca lira verip yada manevi değeri olduğu için atmaya kıyamadığınız ürünleriniz olmadı mı, öyle bir üründür ki maddi değeri çok yoktur. Çatıda toz içinde kayıp olmasını da istemezsiniz. Zaten herkesin evinde çatı da yok, artık evler giderek küçülüyor alan açmak gerekebiliyor. işte böyle sıkıntılar yaşayan kişilere küçük kiralık kutu hizmeti sunulabilir.

Yurt dışında böyle bir hizmet mevcut büyük depolar kiralamaktan ise eşyanın boyutuna göre fiyatlandırılan küçük kutulara ürünler koyuluyor ve bu ürünlere yıllık cüzzi miktarda bedel ödeniyor.

Büyük depoları kiralamaktansa böyle küçük kutu kiralamak insanlara çok ucuz geliyor ve kıyıp atmadıkları ürünleri kutulara koyarak alanı kadar ücret ödeyip alan kiralıyorlar. Ülkemizde iş görebilecek zekice bir iş fikri olduğunu düşünüyoruz.

zekice iş  12. mesleğe özel kartvizitler

kartvizitler bazen dağıtımı yapıldıktan yıllar sonra bile müşterilerin size ulaşmasını sağlayacak önemli gereçlerdir. Akıllı telefonlar bile zekice hazırlanmış kartvizit her zaman müşterilerin aklında kalır ve sizi hatırlatan güzel bir reklam seçeneğidir.

Örneğin bir boşanma avukatı ortadan ikiye ayrılan kartvizit verebilir veya fitness salonu göbekli bir adam resmi koyup cırt cırtlı ile yırtılması ile zayıf hale geleceğini gösterebilir. Yada göğüs cerrahisi bir kişinin parmaklar ile basıldığında şişkinleşen göğüs desenli bir kartviziti olsa müşterisini şaşırtmaz mı? ee ne bekliyorsunuz, bu tarz müşterileri şaşırtacak kartvizit tasarımları satışı ile çok güzel gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca bu kartvizitler sayesinde müşterileriniz daha fazla gelir elde edebilir.

Bonus bilgi : Bazen işler standart işlerdir, fakat satıcılar öyle zekice tanıtımlar yapar ki insanlar bir tiyatro izlercesine takip edip ürünleri satın alırlar. Bu isterseniz bir pamuk şeker olsun, isterseniz limon suyu çıkartan alet olsun, iş fikri ne kadar zeki olursa olsun iyi pazarlanmadığı sürece gerçek manada para kazanılamaz. Tabi en başında yaptığı işi sevmeli insan..

Sonuç:

Dünyada zekice yapılan yüzlerce iş fikirleri var, hepsini sırayla yazmaya kalksak ömrümüz yetmez, yazımızın başında da dediğimiz gibi sizler de kendinize özel zekice iş fikirleri üretebilirsiniz. Yeter ki dünyaya baktığınız açıyı değiştirin.

Bu içeriği okumaktan zevk aldıysanız, sizler için hazırladığımız şu 3 içeriği de okumaktan keyif alacağınızı düşünüyoruz.

1. Yapılabilir 10 ilginç iş fikri

2. Kanıtlanmış internetten para kazanma yolları

3. Yatarak para kazandıran işler