self servis oto yıkama dükkanı açmak

tarafından
2242
self servis oto yıkama dükkanı açmak

Self servis oto yıkama işletmeleri  müşterilerin, kendi araçlarını tesiste bulunan makine ve techizat ile tesisin imkanlarından faydalanarak cüzi ücretler karşılığında araçlarını yıkadıkları yerlerdir. Fiyat olarak daha makul olduğundan müşteri yoğunluğu olma ihtimali  yüksektir. Self servis oto yıkama dükkanı açmak isteyen kişiler için self servis oto yıkama kurulum fiyatları, kar marjı gibi konuları inceledik.

Self servis oto yıkama makineleri fiyatları

Self servis oto yıkama makine fiyatları; tercih edilen firma, kurulum yapılacak yer ile makinenin fabrika arasındaki mesafe, alınacak makinelerin kalitesi gibi bir çok etken ile değişmektedir. Bu makineleri  mutlaka 5-10 self oto yıkama hizmeti veren firma ile görüşüp makinelerinden memnun kalıp kalmadıkları konusunda kesin kanaatler oluşturduktan sonra almanızda yarar var.

Ayrıca makine alacağınız firmaların, merdiven altı diye tabir edilen yerler olmamasına önem gösterin. Müşteriler bir kaç defa sorun yaşaması halinde  size gelmemeyi tercih edebilir. Özellikle makine aldığınız firmaların yedek parça ve servis imkanları hakkında detaylı bilgiye sahip olun.

Jetonlu oto yıkama, Kompresör, Jetonlu köpük ve cila makinesi ve jetonlu elektrikli süpürge self servis oto yıkama hizmeti verecek firmalar için olmazsa olmaz olan  makinelerdir. Bu makinelerin toplam set olarak fiyatı kurulum dahil genelde yukarıda verdiğimiz etkenler nedeni ile 40 bin ile 60 bin arasında değişmektedir. Bu tarz bir iş yapmak isteyen kişilere 2. el makineleri önermiyoruz.

Self servis oto yıkama kurulum

Öncelikle yapılacak olan işletme alanı müşterilerin uzun süre vakit harcayıp size para bıraktıracak durumu yok. Amaca uygun müşterileri en hızlı şekilde oto yıkama servis alanına alıp, memnun olarak geri yollamak olacaktır.

Benzin istasyonları ve araç trafiği fazla olup araçların rahat giriş çıkış yapabileceği boş araziler bu işletmeler için en uygun yerler içindedir. Boş arazilerde zemin alt yapısı, elektrik, su alt yapılarının oluşturulması gibi ekstra giderler oluşabilir. Bu sebeple daha hızlı ve uygun fiyatlı olarak kurulum yaptırılabilecek alanlar tercih edilmelidir. self servis oto yıkama kurulumu için aşağıdakileri başlangıç olarak yapmak gerekmektedir.

 • Boş araziler için Personel ve ek ürün satışı için küçük konteyner
 • Araçların yıkanacağı peronlar
 • Oto yıkama makinelerinin muhafaza yerleri ve müşterilerin kullanacağı alanlar.
 • Sıra bekleyen müşteriler için oto park alanları
 • Yıkama sonrası kurulama ve iç temizlik için özel bölmeler.

self servis oto yıkama kurulum fiyatları

Self servis oto yıkama işi sıfırdan boş bir araziye yapılacaksa 80-200 bin arası bir gider yapılması gerekebilir. Bu giderleri listelemek gerekirse.

 • Makine ve tesisat için 40-70 bin
 • Konteyner ve mini müşteri hizmet alanı için 20-30
 • zemin, elektirik su alt yapısı için 30-60Tl (Zemin için harfiyat alımı artarsa giderde artar)
 • Ruhsat ve resmi işlemler için 5 bin

Açılacak işletmenin büyüklüğü ve aynı anda hizmet verilecek müşterilerin kapasitesi kurulum maliyetini etkiler.

self servis oto yıkama Ucuz olduğu için tercih ediliyor

Kullanıcılar self servis oto yıkama diğer oto yıkamalara göre daha uygun olduğu için tercih ediyor. Standart bir otomobil için yıkama ücreti 20 ila 30Tl arasında değişirken self servis oto yıkamada kendisi bu yıkamayı çok da enerji kayıp etmeden 5TL’e mal edebiliyor. Müşteriler doğal olarak bu uygun seçeneği tercih ediyor. Müşterilerin diğer tercih sebepleri

 • Dikkatsiz çalışanlar aracı güzel temizlememe ihtimali var, kendi işinizi kendiniz yaptığınızda daha iyisini yaparsınız.
 • fiyat olarak self yıkama diğer oto yıkama hizmetine  göre daha uygun olur.
 • araç içinden eksilme ihtimali olan (çalınma) eşyalarınız asla kayıp olmaz
 • self oto yıkama normal oto yıkamaya göre daha az zaman alır.

Kar marjı yüksek giderler az

Self oto yıkamalar, standart bir oto yıkama dükkanına göre daha uygun fiyatlara mal olur. Oto yıkama dükkanlarında ki en büyük sıkıntı, personel gideri ve personel yönetiminden kaynaklıdır. Genellikle oto yıkamada çalışan personeller iş memnuniyetsizliği dolayısı ile işi bırakabilirler. Self oto yıkama işinde çok fazla personel çalıştırmak gerekmez, vardiya sistemi ile bütün dükkanı 24 saat çalıştırsanız bile 2 personel ile idare ettirilebilir. toplamda 5TL Hizmet verdiğiniz bir müşteriden %100 yakın kar edilir.

Self servis oto yıkama işinin en büyük gideri bu işte müşterilere hitap edecek arsa veya gayrimenkulün kiralama fiyatıdır. Yoğun araç sirkülasyonu olan caddelerde boş arsalara kurularak daha makul kiralık arazi bulunabilir. Oto yıkama işi açmak isteyip de self mi yoksa standart oto yıkama işi mi yapmaya karar veremediyseniz. www.iyifikir.gen.tr/oto-yikama-dukkani-acmak/ bağlantısına tıklayarak detaylı araştırmamızı inceleyebilirsiniz.

self servis oto yıkama dükkanlarına Kosgeb Destek veriyor

iyi bir iş planı hazırlamanız halinde self servis oto yıkama açmak isteyen kişiler, kosgeb den destek alabilirler. Kosgeb hibe ve destek kredilerinden faydalanmak istiyorsanız öncelikle Kosgeb girişimcilik eğitimi alıp sertifika almanız gerekiyor. Daha sonra işi açtıktan sonra Destek kredisi için iş planı çıkarıp kosgeb’e başvuruda bulunabilirsiniz. Site içi arama yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz.