Evin bir odasını kiraya vermek ile Nasıl para kazanılır

tarafından
1736
Evin bir odasını kiraya vermek ile Nasıl para kazanılır

Evde oda kiralama ile ek gelire ihtiyaç duyan ve bu işten gelir elde etmek isteyenlerin düşündüğü bir iş peki evin odasını kiraya vermek yasal mı? En hızlı ve güvenilir oda kiralama işlemi nasıl yapılır? Cevapları detaylı olarak bu makalede anlatılmaktadır .

Ek gelir isteyen kişiler, ellerinde bulunan imkânları paraya çevirmek ve geliri düzenli olarak artırmak isteyen kişiler için iyi bir alternatif olabilir. Ekonomik koşullar gereği Ek gelire her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulabiliyor, nedeni insanların tüketime çok yatkın iken, diğer yandan üretime az eğimli olmalarıdır. Yani gelir azken çok tüketmek beraberinde ciddi sıkıntıları getirir. Hem kim fazladan paraya hayır demek ister ki?

Kaldı ki ekonomik açıdan kriz söz konusu olması da bunun tetikleyicisidir. Evin odasını kiraya vermek bu notada size iyi bir alternatif gelir sağlayabilir. Yani 3+1 evde tek başınıza oturduğunuz düşünülürse bir odayı bu şekilde birine kiraya vererek değerlendirebilirsiniz. Hem cinsinizden yabancı birine uzun süreli kira verebileceğiniz gibi arkadaşlarınızdan tanıdıklara da bu kiralamayı yapabilirsiniz.

evin bir odasını kiraya vermek

Oda kiralama işinden Ne kadar kazanılır

Evin bir odasını kiraya vermek ile nasıl para kazanılır sorusuyla ilgili bir durum da ne kadar kazanılacağı konusudur. Ne kadar kazanılacağı kiraya ne kadar süre için , eşyalı mı eşyasız mı verileceği, oda özellikleri gibi durumlara göre değişebilir. Bazı kişiler evin fatura masraflarını da buna dahil ederek kira ücreti belirleyebilir. Bazı kişiler de eşya olmadığı için daha ucuz kiraya verebilir. Süre de eğer birkaç aylıksa buna göre ayarlanabilir. Günlük oda kiralama isteniyorsa biraz daha yüksek tutulabilir. Yani duruma göre değişen bir ücretlendirme vardır. kazanç miktarı ayrıca semt ve ev genel özelliklerine göre de değişecektir.

Oda kiralama nasıl yapılır

Evinizde bir Oda kiralama işi yapmaya karar verdiniz peki bu kazancı sürekli tutmak ve müşteri akışını hızlandırmak için ne yapmak gerekli?

Bu konuda hizmete açtığınız gayrimenkulün lokasyonu, sunulan hizmet, içindeki eşyaların kalitesi, fiyat gibi bir çok etken sizin ürününüzün hızlı pazarlanmasına etken olacaktır tabi fakat, bu işe aracılık eden bazı Uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar acil ihtiyaç sahiplerine direkt olarak hizmet vermenizi sağlamaktadır.

oda kiralama konusunda etkili olarak hizmet veren Booking,sahibinden ve Airbnb sitelerinden müşteri bulabilirsiniz. Bu sayfalara ilan vererek ürününüzü doğru olarak anlatmanız hızlı bir şekilde kiralanmasını sağlayacaktır. Bu uygulamalar ücretsiz olarak hizmet vermez, %3 ile %15 arasında komisyon ücreti alır. Fakat aldıkları ücretin hakkını verirler, sizin adınıza ücreti tahsil ederler hizmet sonlandıktan sonra sizin verdiğiniz hesaba aktarırlar. Başınız ağrımaz. Fakat ben komisyon vermek istemiyorum ve gelecek olan kiracıları seçmek istiyorum derseniz, İnstagram ve facebook’daa bu amaçlara hizmet eden onlarca grup var, fakat buralardan gelecek kişileri sizin seçmeniz gerekiyor. Ayrıca potansiyel müşteriyi yakalamak biraz zamanınızı alabilir. Son olarak Letgo uygulamasının bu alanda bir hizmet vereceğini duyduk fakat bu yazıyı yazdığımız sırada böyle bir hizmeti yok. Dolayısı ile bu uygulamayı da kontrol edebilirsiniz.

Evin bir odasını kiraya vermek Yasal mı?

Evinde bir odayı kiralamak isteyen kişilerin kafasına takılan en önemli şeylerden biri de yaptığı işlemin yasal olup olmadığını merak etmelerinden geliyor. Bunu iki ayrı şekilde açıklamak istiyoruz. Mülk sahibi ve Kiracı olarak inceleyeceğiz. Yasal olup olmadığını merak edenler için öncelikle oyunu kurallarına göre oynadığınız sürece hiç bir şekilde başınız ağrımaz, tamamen yasaldır. Fakat ben daha fazla kazanmak için maliyeye bildirimde bulunmam, gelen kişi kimlik bilgilerimin emniyete bildirilmesinden rahatsız olur iyi simi el altından yapayım derseniz yakalandığınızda cezai işlem uygulanır.

Mülk sahipleri için;

Pansiyon işletmeciliği gibi, birden fazla oda kiraya veriyor ve bu işi profosyonel olarak yapıyorsanız. Resmi bir şekilde fatura keser kanunlar çerçevesinde hizmet ederseniz en ufak başınız ağrımaz. Türkiye vergi sistemi evlerini kiraya verenler için bir istisnai tutar belirlemiştir her yıl değişir bu tutarı aşmayan kişiler vergi dairelerine bu tutarı aşmadıklarını kazançlarının ne kadar olduğunu söylerlerse hiç vergi ödemeden ek gelir elde etmiş olabilirler.  şirket kurup fatura kesecek kadar para kazanmıyor, sadece ek gelir olsun diye evin bir odasını kiraya verecekseniz istisnai tutarları takip edip, aşmanız halinde vergi dairesine şirket kuruluşu bile yapmadan evinizin yasal olarak kiraya verilmesini sağlarsınız.

Eminiyet için; Yabancı uyruklu ve Günlük kiralamalar için;  kiralama yapmanız halinde emniyete yabancı kişilere kiralama yaptığınızı da bildirmeniz önemli. Terör örgütü, uyuşturucu kaçakçısı gibi kişiler kısa süreli kiralama yaptıkları için bu anlamda başınız ağrımaması için emniyete bildirim yapmanız önemli.

Kiracı olarak oturduğunuz mülkün bir odasını kiraya vermek istiyorsanız, yukarıda yazdıklarımıza ek olarak kira sözleşmenizi incelemeniz gerekiyor. Kira sözleşmenizde sizin de kiralama yetkiniz var mı bunu incelemelisiniz, Kira sözleşmenizde oturum amacınız ne olarak yazıyor incelemeniz gerekiyor.