Hasarlı araç alıp satma Karlı bir iş mi?

Son zamanlarda  bir çok kişi belli markalarda ki hasarlı araçların tamiri yaptırılıp, Tekrar satışa çıkarılıp piyasanın altında satıldığını fark etmiştir. Peki Hasarlı oto alım satım işini herkes yapabilir mi? Hasarlı oto işinde gerçekten beklenildiği gibi kar ediliyor mu sizler için işin içine girerek detaylı bir şekilde incelemeye çalıştık.

Öncelikle belirtmek isteriz ki Hasarlı oto alıp satma işi sizin beklediğiniz gibi çok yüksek getiriler getiren bir meslek değildir, yerine göre ciddi sermaye ve iş bilgisi gerekmektedir. Özellikle oto mekanik ve Kaporta tamir işlerinden pek anlamıyorsanız bu işe hiç bulaşmayın demekteyiz.

Hasarlı oto Nasıl alınır?

Bu araçları daha fazla, sigorta şirketlerinin yapmış olduğu ihalelerden almalısınız, fakat sektör giderek yaygınlaştığı için oto tamircileri, galericiler ve araçlardan fazlasıyla anlayan kişiler sıklıkla takip ettiği için artık araçların neredeyse tamir değerine yakın fiyatlara satıldığı için daha önce bu işi yapmamış kişiler zorlanacaktır. Yinede bu işi yapmak isteyen kişilere en çok alım satımın yapıldığı firma ENKA’dır onun dışında sigorta firmaları ve Bu firmalardan alıp aracı yaptırmadan satan özel kişiler bulunmaktadır.

Hasarlı oto alıp Satmak Karlı mı?

son zamanlarda bu işten para kazanmak çok zor duruma gelmiştir, araçlar geçmişe göre daha yüksek fiyatlara alım yapılmaktadır. Ayrıca sanayide ki işçilik ücretleri de bir o kadar artmıştır. Piyasada hasarlı araçlara vebalı insana bakar gibi bir göz olmuştur. Çok ciddi kazası olmasa bile hasar kayıtları her yerden kontrol edildiğinden insanlar bu olaydan çok korkar olmuştur. Bu sebeplerden dolayı Hasarlı araçlar hasar almamış araçlara nazaran çok düşük fiyatlara satılmaktadır. Bu işi yapacak kişiler oto tamircisi, kaporta tamircisi gibi mesleklerde olurlarsa hem sanayi ağzını iyi bildikleri için hem de işi iyi bildikleri  boş kalmaktan ise kendi arabalarını tamir ederek ek gelir elde edebilirler. takribi karı %10 ila %20 arasında dır ki; hiç uğraşmadan çoğu zaman hasarsız ve temiz araç alıp satmak daha karlı olacaktır.

hasarlı-araç Hasarlı araç alıp satma Karlı bir iş mi?

hasarlı araç alıp satma

Hasarlı oto Satışı Kolay mı?

Ülkemizde Dünyanın aksine Hasarlı araç alıp satmak zordur, Hatta çoğu zaman küçük kazalar yapan kişiler aracımın değeri düşer korkusu ile yaptıkları küçük kazaları tamir dahi ettirmiyorlar. Dolayısı ile ağır hasar yaftası yemiş bir araç çok büyük darbe almamış olsa da resmi kayıtlarında hatalı gözüktüğü için satışı güç olmaktadır. Bu olay da Hasarlı araç alıp satan kişiler için büyük bir zorluk olmaktadır. Bazen aldıkları araçlarda zarar dahi etmektedirler.

Hasarlı araç satışında satıcıyı zorlayan en büyük zorluk, bu araçların satışının insanlarda ki oluşan güvensizlik sebebi ile güç olmasıdır. Türkiye’de Hasar kaydı işlenmiş araçlar oldukça zor satılmaya başlanmıştır.

Hasarlı araç alıp kar elde edebilmek isteniliyor ise minimum 50 BinTL civarı sermaye olması idealdir. çok iyi pazarlıkçı ve iyi bir araştırmacı olmalısınız keza tamiratını yaptırtmış olduğunuz araçların parça fiyatları pazarlık ile ciddi indirimler sağlanmaktadır. Ayrıca iyi araştırmacı olmanızın faydası parçaları çok daha detaylı araştırmalar ile daha uygun fiyatlara elde edebilirsiniz. Araçtan iyi anlamak da bu işin gereksinimleri içindedir, örneğin alman grubu farklı markalar olan seat, skoda, audi ve wolksvagen marke araçların parçaları birbirine uyuyor, aynı parça olmasına rağmen audi ve skoda markası arasındaki parça fiyatları fark ediyor. bu gibi ayrıntıları bilmek gerekiyor.

Yukarıda yazdığımız tüm bu olumsuzluklara rağmen, hasarlı araç alıp satarak ek gelir elde etmek mümkündür lakin bu işi hiç yapmayan ve yukarıda yazdığımız ufak gibi gözüken büyük bilgileri bilmeyen kişilere önermiyoruz.

Bir önceki içeriğimiz olan Evde Okuma Yazma öğreterek para kazanma başlıklı güncel makalemizde eğlenceli okuma yazma, okuma yazma nasıl öğretilir ve okuma yazma öğretme hakkında genel bilgiler verilmektedir.

İYİ FİKİR

iş fikirleri ve bayilikler hakkında , genel bilgiler sunan iyi ve yardım sever tüzel kişilik.

3 cevaplar

 1. karman çorman dedi ki:

  satılık kazalı araçlar ilanları içinden kendime çok da hasarı olmayan fakat ağır hasarlı bir araç aldım. bu güne kadar hiç bir sorun yoktu, taa ki hasarlı aracımı satmak istiyorum diyene kadar. hasarlı araç alıp satanlar bugüne kadar bu işi nasıl yapmışlar anlam veremiyorum. hasar kayıtlı araç alan galeriler var fakat aracın piyasası 40 bin 25 bine almak istiyorlar. hasarlı aracımı satmak istiyorum fakat çok da değer kayıp etsin istemiyorum. hasarlı araç alım satımı nasıl yapılır kendim satsam alan kişi ile sözleşme yapayım mı? aracım ağır hasarlı gözüküyor ama pert araba toplamalı gibi değil küçük hasarlı. hasarlı otomobil satanlar hep ucuz almak istiyor, kendileri de ucuz satıyor. ne yapmam gerekli sizce

 2. Hüseyin dedi ki:

  sigorta şirketlerinden satılık hasarlı araçlar genelde kullanımı küçük tamirler ile mümkanse iyi olabilir. çok ağır kazalar yaşamış araçları almak akıl işi değil.

 3. macir dedi ki:

  Hasarlı oto alıp satan insanlar tanıyorum, bu işte dürüst olmak lazım. Aracı neredeyse ikiye bölüp tekrardan birleştiriyorlar, daha aracı satarken iki parça avuç içi kadar boyalı diyorlar…

  satışlarda sözleşmeli olması lazım. adam sen söyledin ben duymadım dese başınız ağrıyacak..
  gerçi artık herkes oto ekspertiz açmadan araç alımyor ama olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir