Oto yıkama dükkanı açmak

tarafından
492
Oto yıkama dükkanı açmak

Ülkemizde her geçen gün artan araç sayısı ile beraber oto yıkama dükkanı açmak isteyenlerin sayısında da ciddi bir artış yaşanmaktadır. Özellikle getirisi son derece fazla olan bu sektöre girmek için gerekli olan her şeyi bu yazımızda siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz.

Oto yıkama dükkanı açmak için nasıl bir yol haritası çizmelisiniz?

oto yıkama dükkanı açmak için Öncelikle dikkat etmeniz gereken konuların başında bu sektörü yakından bilmek gelmektedir. Getirisi çok fazla olan bu sektörde yer tutunmak için müşteri memnuniyetinin son derece önemli olduğunu belirtmek istiyoruz. Müşterinizi memnun ettiğiniz sürece sürekliliği bulunan bu sektörde ciddi bir marka haline gelme fırsatını yakalamış olursunuz. Sırada bir oto yıkama dükkanının bile bugün ciddi bir kar marjı bırakması bu alana olan rağbetin giderek artmasını sağlamaktadır. Bu yüzden sizlerde sıradan bir oto yıkama dükkanı açmak yerine daha çok masraf yaparak son derece seçkin müşterilerinizin olduğu bir oto yıkama dükkanına sahip olmak istiyorsanız, ciddi bir yatırım yapmanız gerekecektir.

İşletmeyi açmadan önce iyi bir alan araştırması yapmayı sizlere öneriyoruz. Çünkü gelişen teknoloji ile beraber oto yıkama sektöründe de ciddi yenilikler karşımıza çıkmaktadır. Özellikle standart oto yıkamaların birçoğunda bulunmayan buharla yıkama ve benzeri birçok makinenin ortaya çıkması müşterilerin bu alanlara yönelmesine neden olmaktadır. Bu yüzden açmak istediğiniz oto yıkama dükkanından önce diğer oto yıkamaları gezerek ellerinde bulunan makineler hakkında bilgi almak son derece önemli bir detay olacaktır.

İkinci olarak oto yıkama dükkanı açmak isteyenlerin dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de, açmak istediğiniz işletmenin işlek yerde olduğuna özen gösterin. AVM otoparklarında bulunan oto yıkamalar son zamanlarda en çok tercih edilen oto yıkama dükkanları arasında gelmektedir. Özellikle de AVM’ye alışveriş veya gezmeye gelen müşterilerin son derece fazla vaktinin olması bu alanlarda bulunan oto yıkamalarda detaylı bir şekilde araçlarını yıkatmaya imkan vermektedir. Sizde oto yıkama dükkanın açmak için bir AVM’nin otoparkında kendinize yer bulabilirsiniz ciddi bir gelir kapınızın olmasını sağlayabilirsiniz.

AVM dışında açacağınız oto yıkama dükkanını yerini belirlerken müşteri potansiyelinizin durumunu iyi bir şekilde değerlendirin. Özellikle oto yıkmaya gelen müşterilerin genellikle orta seviye sınıfının biraz üstünde bulunan insanlar olduğunu düşündüğümüz zaman mahalle arası yerine daha yoğun bir bölgeye açmaya özen gösteriniz. Ve açmak istediğiniz bölgede bulunan diğer firmaların çalışma prensipleri hakkında detaylı bilgi almaya özen gösteriniz. Çünkü bu alanda rakiplerinizin müşterilerine ne gibi hizmetler sunduğu hakkında bilgi sahibi olmanız sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır.

Müşterilerinizi rahat ettirin

Bir AVM’nin otoparkında oto yıkama şansını bulamamış iseniz dikkat etmeniz gereken bir diğer konu müşterilerinizin işletmenize geldiği zaman rahat etmesini sağlayacak olan ortam oluşturun. Müşteri aracının yıkanmasını beklerken onlara hizmet konusunda bonkör olmanız müşterinin artık sizin devamlı müşteriniz olmasına katkı sağlayacaktır. Bonkörlük ten kastımız ise çay ve kahve gibi konularda onları tatmin edici bir şekilde karşılayın ve araçlarını beklerken sıkıcı bir ortam oluşmamasına gayret gösterin.

Oto yıkama için gerekli sermaye

Firmayı açacağınız yere göre değişebilir fakat orta ölçekli bir oto yıkama şirketi 40-50 bin arasında bir sermaye ile açılabilir, Sermayenizin geri dönüşüm hızı ortalama 18-30 ay arasında yatırımınızı geri alabilirsiniz. işleri biraz daha sıkı tutarsanız, bu  geri kazanım bedeli biraz daha çabuk olabilir.

Kendi sermayeniz dışında Kosgeb vasıtası ile alacağınız hibe desteği ve sıfır faizli kredi kullanarak yararlanabilirsiniz. Kosgeb desteğinden yararlanmak için firmaya aldığınız ürünlerin faturalarını almış olmanız gerekir, Fatura olmuş olsa bile, fatura ödemesini banka havalesi gibi yerlerden yapın ki kanıtlama durumunuz daha kolay olsun.

Öncelikle bu konuda açmak istediğiniz dükkana göre bir fiyat çıkartmak daha mantıklı olacaktır. 20 Bin TL’ye de oto yıkama dükkanı açılır, 200 Bin TL’ye de oto yıkama dükkanı açılır. Bu yüzden bu tamamen sizin bütçenize göre oluşacak olan bir durum olduğundan dolayı bu detayı sizin belirlemeniz son derece önemlidir. Almak istediğiniz ekipmanların fiyat araştırmasını yaptıktan hemen maliyet tablosunu çıkartarak ne kadar bir maliyet ile dükkan açabilirsiniz bunu öğrenme şansını bulmuş olacaksınız.

Ancak orta seviye bir oto yıkama açmak için ortalama ihtiyacınız olan sermayenin 50 Bin TL civarında bir rakam olduğunu belirtmek istiyoruz. Sermaye konusunda sıkıntı çeken biriyseniz devletin sizlere burada sunmuş olduğu devlet destekli kredi türlerinden veya 0 faizli kredi türlerinden hizmet alarak dükkanınızı açma fırsatını yakalamış olursunuz. oto yıkama dükkanı açmak için yukarıda bahsetmiş olduğumuz detaylara bakarak sizlerde bu konuda hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulma fırsatını bulmuş olacaksınız. Aklınıza takılan soruların cevaplarını gidermek için makalemizin altında bulunan yorumlar kısmına sorularınızı yazarak sizlere en kısa süre içerisinde dönüş yapmamızı sağlayabilirsiniz.
Neredeyse her mahallede bir oto yıkama şirketi vardır, özellikle son 20 yılda ülkemizde artan araç sayısı ile bu iş kolu giderek rağbet görmeye başlamaktadır. oto yıkama işi dışarıdan kolay gibi gözükse de işin içine girdiğiniz zaman, anlayacağınız zorlukları vardır. ruhsat aşamasından. personel idaresine kadar tam bir disiplin ve enerji isteyen bir iştir oto yıkama işi. Dışarıdan bakıldığında 10dk da şu kadar ücret alındı gibi gözüken bu iş hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Amacımız bu işe gönül verip bu işi yapmaya çalışan kişileri caydırıp işten etmek değildir. gayemiz Hayalperest bir yapı ile bu işe girişmek isteyenleri zarar etmemeli için durdurmaya çalışmaktır.

oto yıkama bayiliği mi alınmalı yoksa Kendi markamız mı olsun?

Bu tamamen sizin sermayeniz ile alakalı bir durumdur, dünyaca ünlü markalar ülkemizde oto yıkama bayiliği vermektedir, fakat bu tarz bayilik hizmeti verecek olan firmaların şartları belediyelerin istedikleri şartlardan bile ağırdır. örneğin 400-500m2 kapalı alan dahi isteyen büyük oto yıkama firmaları mevcuttur, bu tarz bir yerin kirası dahi başlı başına bir sermaye isteyen iştir, ve bu işe yatırılabilecek para ve bu parayı ne kadar risk edebileceğiniz ile doğru orantılıdır. Fakat kendi tavsiyemiz bayilik almaktan ise, hizmet vereceğiniz yer lüks ve para harcamaktan kaçınmayan kişiler değilse kendi markanızı oluşturarak oto yıkama işi yapmanız çünkü bayilik için harcanacak enerji ve para ile kendi markanızı büyütebilirsiniz.

Tek BAŞINA OTO YIKAMA İŞİ YAPMAK ZORDUR

Oto yıkama işinde, sürekli işin başında olmanız gerekiyor, aşağıda yazdığımız personel yönetim zorluğuna ek olarak; kış aylarında çok fazla iş olmayacağı için dükkanın giderlerini karşılamak ve kendi hayatınızı kimseye muhtaç kalmadan sürdürebilmek için yazın, kışa ayak uydurmak için birikim yapmalısınız, birikim yapmamanız halinde kışın iş olmadığı zamanlar çok zorluk yaşayacaksınız.

OTO YIKAMA İŞİNDE EN ZOR KISIM PERSONEL YÖNETİMİDİR

Bu işi yapan elamanlar genellikle yurt dışından gelen Türkmen ve Afgan çalışanlar oluyor. Personel işten sıkılıp işi bırakma olasılığı çok yüksek oluyor. Bir çok iş yerinde personel maaşlarını günlük alırlar, herhangi bir alacakları olmadıkları için de işi bırakmaları kolay olur. Sürekli işin başında durmanız gerekir. İşi takip etmemeniz durumunda kötü yapılan temizlik, araçları çarpma,Hırsızlık gibi firmaya verilebilecek en büyük hasarları verebilirler. Gelip geçici bir iş yapmak istemiyorsanız personeli iyi takip edin, onları daha iyi motife edebilmek için özellikle hafta sonları personele araç başı prim verebilirsiniz örneğin 25Tl araç yıkanan bir oto yıkama firması hafta sonu 50 araç yıkamayı hedefliyor ise 40 aracın üzerindeki yıkanan araçların %25’ni personele dağıtacağını söyleyebilir, Böylelikle daha fazla araç yıkayarak size de daha fazla kazandıracaklar dır.

oto yıkama işi dışarıdan kolay gibi gözükse de işin içine girdiğiniz zaman, anlayacağınız zorlukları vardır. ruhsat aşamasından. personel idaresine kadar tam bir disiplin ve enerji isteyen bir iştir oto yıkama işi..

Oto yıkama dükkanı açmak için gerekli evraklar

oto yıkama dükkanı için ruhsat belediyeler tarafından verilir. Her belediye kendine has kendi içlerinde farklı evrak ve prosedür uygulayabilir. aşağıda genel olarak istenilen evraklar sunulmuştur.

1 .2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
2. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgah Belgesi
3.Adli Sicil Kaydı Belgesi
4. Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
5. İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
6. İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
7.Vergi Levhası (fotokopi)
8.Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
9.Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
10.Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (iş yeri kiralık ise)
11.oto yıkama açılacak yer bir apartmanın altı olan dükkan ise Muvafakat name (en az 8 daireli apartmanlarda; apartman yönetim karar defterinde, kat maliklerinin imzalarının bulunduğu, ilgili
karar sayfasının noter tasdikli sureti)
12. İş yeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
13. İtfaiye Uygunluk Raporu
14.  İş yeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi

Yukarıda belirtilen evraklar genel nitelik taşıyan evraklar olup, bu evraklardan fazlası veya burada olan evrakları istemeyen belediyeler olabilir. Bu sebeple oto yıkama dükkanı açacağınız belediye ve büyük şehir belediyesine danışarak evrak toplama işlemlerine başlayınız.

Oto yıkama işletmeciliği için yapılması gerekenler

Aşağıda yazılı olan şartlar, genel nitelik taşıyan şartlardır, ruhsat alacağınız belediye veye beldeden hangi şartları yerine getirmeleri gerektiğini öğrenebilirsiniz.

1. “Oto Yıkama İşletmeciliği”inde m² şartı yoktur.
2. Tapuda adı geçen mülk sahibinin/sahiplerinin vefat etmiş olması durumunda; “veraset ilamı” çıkartılmalı ve
gereken belgeler arasına “Veraset İlamı (fotokopi)” da konulmalıdır. Ayrıca kira sözleşmesinde veraset ilamında adı geçen
mirasçının/mirasçıların da imzası/imzaları bulunmalıdır.

oto yıkama işi dışarıdan kolay gibi gözükse de işin içine girdiğiniz zaman, anlayacağınız zorlukları vardır. ruhsat aşamasından. personel idaresine kadar tam bir disiplin ve enerji isteyen bir iştir oto yıkama iş..

Oto yıkama işi için ipuçları

 • Personeli maaş + pirim yöntemi ile çalıştırın, size daha fazla işi daha kaliteli olarak sunacaklardır.
 • müşterilere dönemsel kampanyalar yapın, örneğin 1 ay oto kuaför hizmetinde kampanya yaparken, öbür ay büyük araçlarda kampanyalı fiyatlar sunun.
 • çevreye broşür ve etiket yapıştırma alışkanlığınızı hiç bırakmayın, bu broşürü getiren kişilere %30 indirim yapıyoruz diyebilirsiniz.
 • müşteriler araçlarını yıkanmasını beklerken onlara oturabilecekleri bir alan sağlayın, onlara çay,kahve ve meyve ikramında bulunabilirsiniz, Bu müşterinin sizden başka hiç bir yere gitmemesini sağlayacaktır.
 • Personeli Türk seçmeye özen gösterin, uzun vadeli çalışmak istiyorsanız sürekli iş yapacak personeller ile çalışmaya özen gösterin.
 • Belediye ve resmi evraklarınızı tamamlayarak işe başlayın, eksik evrak olması durumunda size büyük cezalar gelebilir.

oto yıkama açılacak yer iyi seçilmelidir

 • hizmet vereceğiniz yer özellikle kalabalık ve mahalle işi olmamalı
 • Cadde üstü ve müşterilerin uzun süre sizi hatırlayacağı yerler olmalı
 • araçlar yıkanırken müşterilerin istirahat edebileceği bir yer olmalı
 • merkeze yakın veya iş merkezlerine yakın olmalı, insanlar işlerini yaparken siz yıkama işlerini yapın
 • Büyük fabrika ve sanayi bölgelerine yakın olmalı veya buralara aracı alıp yıkayıp bırakabileceğiniz bir yerde olmalı.

Hala yapacağınız işe karar vermediyseniz iş fikirleri kategorisini ziyaret etmenizi öneririz, Belkide aklınıza yatacak işler bulabilirsiniz. site içi arama yaparak istediğiniz konuyu araştırabilirsiniz.