part time iş nedir | çalışanların hakları?

Part time çalışma : Haftalık çalışma süresinin (45) altında düzenli olarak çalışan. Haftalık maksimum 30 saat çalışıp ve Esnek çalışma saatleri olan yarım zamanlı çalışma şeklidir.

Özellikle tahsil hayatına devam edenlerin, yada Belirli bir işte çalışıp uzun süre boş vakti olanların boş vakitlerini değerlendirmek ve ek gelir elde etmek için başvurdukları çalışma yöntemlerinden biri de Part time çalışma (Yarım zamanlı çalışma) yöntemidir.

Peki part time çalışmak istiyorum diyorsunuz, Nasıl ve nerede kolay part time iş bulabileceğinizi, Yarım zamanlı çalışanların ne tür hakkı olduğu hakkında bilginiz yoksa, Tam olarak doğru yerdesiniz, bu yazımızda Part time çalışmanın zorlukları avantajları ve haklarından kısaca bahsetmeye çalışacağız.

Part time çalışma nedir: Normal çalışma süresi olan haftalık 45 saatin 2/3 oranında çalışan, ve kısa süreli sözleşmeler ile çalışma hayatına devam ettirme hallerine Yarım zamanlı çalışma ( part time çalışma) denir. Part time çalışanlar haftalık 30 saat süreden fazla çalıştırılamazlar.

part time çalışanların hakları

 • Part time çalışanları haftalık 30 süreden fazla çalıştırılamazlar.
 • Part time çalışanlar 30 saat’den az süre ile çalıştırılabileceği gibi aynı hafta içinde 30 saat süre çalışmaları durumunda haftada 1 gün ücretli izin hakları doğmuş sayılır.
 • Zorunlu olan Genel sağlık sigortası kapsamında Part time çalışanların 17 veya 18 gün SGK ödemeleri yapılmaktadır, 13 gün eksik ödeme yapıldığından GSS borçları oluşabilir.

Ayrıca Resmi gazetede de yayımlanan ANALIK İZNİ VEYA ÜCRETSİZ İZİN SONRASI YAPILACAK KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMALAR HAKKINDA YÖNETMELİK” gereği çocuk sahibi ebeveynlerden birinin istemeleri halinde zorunlu olan eğitim sürelerinin başlayana kadar Part time olarak çalışma hakları doğuyor. Konu ile alakalı detaylı araştırmayı part time olarak çalışmak isteyenler yapabilir.

Part time çalışmanın avantajları

 • Ek gelir kazanmak için en iyi yöntemlerden biridir.
 • SGK gibi sosyal haklarınızı alabilirsiniz.
 • Öğrenciler için, Bulunmaz nimet olan part time çalışmak, öğrencileri iş hayatına hazırlar.
 • Öğrenciler okulları bittiğinde işi de bildikleri için, Bu tarz işlerde seviye atlayarak çalışmaya devam edebilir.
 • Zamanınızın büyük bir kısmı size kalır, Kolay vazgeçebilirsiniz.
 • Boş zamanlarınızı çalışarak değerlendirmiş olursunuz.
 • Yeni çevre ve insanlar ile karşı karşıya kalırsınız.

Part time çalışmanın dezavantajları

 • SGK 30 tam gün yatmadığı için, GSS ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Yapacağınız başkaca bir iş yoksa zamanınızın büyük bir kısmı boşa gidebilir.
 • Şirketler için Part time çalışanlar ilk vazgeçilecek kişilerdendir.
 • haftada her gün işe giden part time çalışan 30 saati doldurması halinde 1 gün ücretli izine çıkma hakkı vardır.

Part time olarak Nerelerde Çalışılabilir, Nasıl kolay iş bulunur

Nufusu 80 binlik bir ilçe veya şehirde yaşıyorsanız part time iş bulma olasılığınız çok yüksektir. özellikle AVM ve Süper marketlerde Part time  çalışma ihtiyacı, doğurmaktadır. Part time personel çalıştırma ihtiyacı olan iş yerleri genellikle sabah erken saatlerde işe başlayıp, gece geç saatlere kadar çalışmak durumunda olan hizmet sektörleridir.

En kolay part time iş biraz da çalışma şartlarının zorluğundan dolayı A101,BİM gibi küçük marketlerdir. Ayrıca AVM de hizmet veren stantlar giyim mağazaları, restoranlar gibi neredeyse tüm iş yerleri daha ekonomik personel çalıştırmak için part time personel almaya yönelmektedirler. Part time çalışmak isteyenlere en iyi imkanları sunan Migros part time yazısına gitmek için www.iyifikir.gen.tr/migros-part-time-calisma-sartlari-2018/ bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Bir önceki içeriğimiz olan Masör Nasıl olunur? Masörlerin aylık geliri ne kadar başlıklı güncel makalemizde masör nasıl olunur, masöz geliri ve masöz maaşları nelerdir hakkında genel bilgiler verilmektedir.

İYİ FİKİR

iş fikirleri ve bayilikler hakkında , genel bilgiler sunan iyi ve yardım sever tüzel kişilik.

4 cevaplar

 1. Alper dedi ki:

  Merhaba ben haftanın 6 günü günlük 10 saat çalışıyorum kafede. Fakat patronum bizi part time çalışıyor olarak gösteriyor. Parttime sigorta yatırdığını öğrendim. Bunun dezavantajları nelerdir. Acil bilgilendirirmisiniz.?

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Merhaba;
   Sigorta piriminizi yarım öder ve size genel sağlık sigortası çıkar.
   Sigorta pirim gününüz gün sayısı olarak az yatar.
   İleride tazminat olarak size az olarak veridiği ücret üzerinden ödeme verir.
   işsizlik maaşı son 4 ayda tam prim ödemeniz yatmadığı için alamazsınız. ( bu kanun bir kaç ayda değişebilir.)
   SGk’a konu hakkında bilgilendirme yaparak şirket ceza yer ve hakkınızı tam olarak alabilirsiniz.

 2. cansubedel dedi ki:

  Part time eleman çalıştırmak demek eğitimini devam ettirmek için çalışmaya ihtiyaç duyan öğrenciyi çalıştırmak demeyin ekonomiye katkısı oluyor

 3. gecekirpiklimm dedi ki:

  Gaziantep’te üniversite öğrencisiyim part time çalışmaya ihtiyacım var yardımcı olabilir misiniz?
  Gaün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir