Marketlerde part time çalışmak

tarafından
2202
Marketlerde part time çalışmak

ülkemizde özellikle alışveriş kültürü marketlere yönelik olmaya başladığından, marketlerin çalışma saatleri giderek uzamaya başladı, dolayısı ile 2 personelin fazla geleceği, 1 personelin de yetersiz geleceği iş pozisyonları açılmaktadır. Bu da bir çok kişi için ek gelir fırsatı olup marketlerde part time çalışma imkanı olanlar için çoğunlukla sigortalı ve bütçesi dar olanlar için iyi bir gelir kaynağı haline gelmiştir.

part time (Yarım zamanlı) çalışmak nedir?

part time personel ile iş veren arasında anlaşmalı olarak, normal çalışma süresinden (aylık 145 saat) daha kısa süreli, örneğin aylık 100 saat gibi belirli saatlerde yapılan çalışma şeklidir. Marketlerde part time çalışma genellikle sabah erken saatlerde iş başı alan personeller günlük 8-9 saat çalışma durumuna göre çıkışını yaptıktan sonra yerine büyük ihtimalle ya akşamları yada sabah erken saatlerde olmak üzere işi devir almak koşulu ile yapılmaktadır.

Markette part time çalışanlar ne işler yapar

genellikle kasa görevlisi ve reyon elemanı olarak çalışan part time  elemanlar; bazen şarküteri ve manav kısımlarında da çalışabilmektedirler. Kasa bölümünde çalışanlar eğer çok dikkatli olmalılar aksi taktirde aldıkları maaş dan fazlasını da markete geri iade etmek zorunda kalabilirler. Özellikle part time personeller akşam saatlerinde kasa görevlisi olarak çalışıyor ise bu saatler marketlerin en çok yoğun ve müşteri sirkülasyonu olan saatler olduğundan normal personele göre daha fazla iş ve dikkatli olmaları gerekiyor.

Kimler marketlerde part time olarak çalışabilir?

her yaştan bu işi yapabileceğine inanan kişiler marketlerde yarım zamanlı olarak çalışabilir, sürekli ihtiyaç duyulduğundan Türkiye geneli bir çok market yarım zamanlı personel alımları yapmaktadır. özellikle gündüz erken saatlerde işe başlayıp akşam vakitlerinde de çalışarak evlerine ek gelir elde etmek isteyen kişiler tercih edebilirler. üniversite okuyan öğrenciler ailelerine yük olmadan tahsiline devam edebilmek için de marketlerde part time olarak çalışabilirler. Böylece çalışma hayatına bir başlangıç yapmış olurlar. Hayat zorluklarını iyi öğrenen bir öğrenci daha iyi şartlarda okulu bitireceğinden hiç kuşkunuz olmasın. Ayrıca dershane de okul kazanmamış üniversite adayları da marketlerde part olarak çalışarak bütçelerine katkı sağlayabilirler.

marketlerde part time çalışanlar ne kadar maaş alırlar ?

Çalışma durumuna göre marketlerden maaş alan part time çalışanlar, günlük geçici çalışma olabileceği gibi aylık olarak 1000TL ve üzeri geliri rahatlıkla elde edebilirler.
genellikle marketlerde part time çalışanlar akşam 18 ile 22:00 arası ve Hafta sonları 1 tam gün şeklinde çalışmaktadırlar. Tahsil hayatına devam eden gençlerin marketlerde çalışarak bu bedeller ile ciddi gelir elde edeceklerini unutmayın.

Part time çalışmanın dezavantajları

  • sigortanız çalışma saatinize göre yapıldığından, aylık 30 tam gün sigortanız yatmaz, öğrenci değil ve farklı bir işte çalışmıyorsanız devlet sizden Genel sağlık sigortası isteyebilir.
  • Genellikle part time çalışanlar marketlerin en yoğun oldukları saatler olan akşamları ve Hafta sonları çalışarak normalde markette çalışan kişilere oranla daha yüksek tempo çalışırlar ve işleri diğer market çalışanlarına göre daha zordur.
  • Günlük çok fazla saat de çalışmadığınız için işe gider gitmez çalışmaya başlayıp, yemek molası ve çay molası gibi haklarınız çok fazla olmaz. özellikle yemek giderinizi şirketler karşılamak istemezler.
  • kasa görevlisi olarak çalışıyorsanız, günün en yoğun olduğu saatler olduğu için kasalarınızda açıklar verme olasılığınız yüksektir.
  • şirketler geçici personel olarak gördükleri için, çok fazla iş yükünü yükleyebilirler.
  • Market personelleri, iş yükünü özellikle part time personele yaptırtmaya çalışırlar.
  • şirketler tarafından değer verilmeyebilirler.

Marketlerde part time iş nasıl bulunur

özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde hizmet veren marketler part time olarak çalışacak personele çok fazla ihtiyaç duymaktadır. İnternet üzerinden başvurularda bulunabileceğiniz marketlere direkt olarak giderek iş başvurularında bulunabilirsiniz.11

ülkemizde part time /Yarım zamanlı olarak çalışılabilecek marketler başlıca bim market, migros, A101 ve Şok gibi Türkiye geneli hizmet veren markaları sıralayabiliriz. Ayrıca bölgesel ve yerel olarak hizmet veren marketler yarım zamanlı olarak personel alımları yapmaktadır.