Yumurta tavuğu Yetiştiriciliği hakkında

tarafından
1377
Yumurta tavuğu Yetiştiriciliği hakkında

Kümes hayvanları Eğer işi biliyorsanız, Bakım açısından Büyük baş ve diğer küçük baş hayvanlara göre daha karlı işler içindedir. Fakat doğabilecek hastalıklar vs. Gibi durumlarda kümes hayvanları çok hızlı hastalanıp büyük zararlara yol açabilir. Tavuk yetiştiriciliği genel olarak karlı bir olmasına rağmen iyi araştırmalar yapıp sektöre girmek gerekir. Bu yazımızda tavuk yetiştiriciliği kazancı, Tavuk yetiştiriciliği destek ve hibeleri hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız.

Gezen Tavuk Çiftliği Karlı bir iş

Kümes hayvanları içinde salma tavukçuluk yani gezen tavukçuluk da denilen işi yapmak istiyorsanız, Doğru bir tercih olabilir. Gezen tavuk için fazla alan gerekse de son zamanlarda organik tavuk ve gezen tavuk yumurtaları daha kıymetli. Hayvanlar gezdikleri için daha sağlıklı oluyorlar. Telef olma olasılıkları daha az. En önemlisi yumurtaları daha hızlı satılıyor.

Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti

Profosyonel olarak bu işe başlayıp gerçekten kazanmak isteniyor ise tavuk çiftliği kuracak kişiler 5000 Tavuk civarında başlamaları en ideal rakam olacak. Bu işi yapmayan kişiler çok ciddi araştırmalar yaparak girmeli bu işe.  Çalıştırılacak personeller. İklim, kurulum maliyeti gezen tavuk mu yoksa kümes tavukçuluğu mu yapacaksınız ona karar vermeniz gerekiyor.

Arsanın kira olduğunu düşünelim yıllık 6-7 bin kiralama maliyeti ile, şehre yakın yerler olursa biraz daha pahalı maliyet olur. Çadır fiyatları 5000 tavukluk çadırlar ortalama 60.000TL daha ucuz tavuklar var ama kalite şart.
Tavuk fiyatları cinsine göre değişiyor 14Tl ve 30Tl arasında fiyatlar biçilmektedir. 20Tl olan tavuklardan aldığınızı düşünürsek 90-100 bin civarı tavuk maliyeti olur. 1 yıllık yem 30-40 bin arasında düşünürseniz. İyi gelir elde edebilecek bir tavuk çiftliği 200 bin civarı bir harcama gerektirebilir. Bunun için hibe ve desteklerden yararlanabilirsiniz.

Tavuk Yetiştiriciliği Hibeleri

Tavuk çiftliği açıp bu alanda Kosgeb üzerinden destek almak isteyen kişiler olursa, Canlı hayvan için kosgeb hibe desteği sağlamadığını unutmayın. Kosgeb Hayvancılık üzerene hayvan alımlarında kredi ve destek vermez. Ayrıca bir çiğköfte dükkanı açan kişi kosgebe başvurduğunda daha kolay hibe ve uzun vadeli kredi alırken. Hayvancılık üzerine başvuranlar çetrefilli aşamalardan geçmek zorundadır. Çünkü kosgeb genel olarak şöyle düşünmektedir. Hayvancılık üzerine devletimizin farklı destekleri bulunmaktadır.

Tavuk yetiştirip hibe almak isteyenler TKDK hibesi ve Genç yetiştiriciler için yani 40 yaşın altında bu işi yapmak isteyenler için devletin verdiği 30 bin hibe desteği vardır. Hibe desteğinden yararlanmak için minimum 400 hayvan yetiştirilebilecek kapasiteli bir kümes ve en az 500 hayvan olması gerekiyor.

Tavuk Çiftliği Kazancı

Her sektörde olduğu gibi gelir elde etmeden kimse bu işi babasının hayrına yapmak istemez. Verdikleri emek ve sermayenin karşılığını almak isterler. Tavuk çiftliği kazancı tavuk kapasitesi sürüm farkı ve Yetiştirme maliyetleriniz ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Tavsiye: Kazancınızı artırmak ve daha nakit karlı olmak istiyorsanız. Perakende olarak siz satmaya başlayın. Gerekiyorsa servis aracı çıkartarak yumurtaları birebir perakendeye kendiniz ulaştırmaya çalışın. Böyle yaparsanız kar marjınızı %30 artırırsınız. Yıllık ortalama telef olan ve verimliliği düşen tavuklar içinde bir tavuk 100Tl kar bırakmaktadır.

tavuk çiğtiliği

tavuk çiftliği maliyeti

Tavuk çiftliğinde Yetiştirilebilecek tavuklar

avustralorp: Tavuk besleyicileri arasında efsane rakamlarda yıllık tavuk üretimi yaptığı söylenen bir tavuktur. Yılık ortalama 360 adet yumurta yaptığı da söylenmektedir. Fakat Yetiştiricilerden aldığımız ortalamalara göre 200-250 yumurta arasında üretimi olmaktadır. Yumurta boyutları L VE XL dir. 65-75 gram arası yumurta büyüklüğü olmaktadır.  Sıcak yerleri sevmektedir, Ne kadar sıcak olursa o kadar çok yumurta vermektedir. Ege ve Akdeniz bölgeleri için uygun yetiştirilecek tavuklar içindedir.

amrock: Alman Irkıdır. Türkiye Koşullarına uygun bir tavuk olabilir. Türkiye’de Yetiştirenler ortalama 220-250 Yumurta aldığını söylemektedir.

ligroin Tavukları: Dünyada en çok tercih edilen, Yumurta tavuğu cinsidir. Yılda 300 yumurtanın üzerine rahatlıkla çıkmaktadır. Bu tavuğun tercih edilmesi sadece Yumurtayı fazla yapmasından değil, aynı zamanda diğer tavuk oranlarına göre daha az yem tüketmektedirler. Gezen tavuk yetiştiriciliği için de uygun bir tavuk türüdür. Yetiştirilmesi En karlı tavuk türlerinden biridir.

lohman Yumurta Tavukları: Lohman Yumurta tavukları da verim açısından oldukça iyi seviyelerdedir. Yıllık ortalaması 300 lü rakamları gördüğü olmuştur. Ülkemizde sıklıkla tercih edilen salma tavuk yetiştiriciliğinde kullanılan tavuklar içindedir.

atak yumurta tavukları: Yumurta büyüklüğü 60-70 gram arasında olan Ataklar, Yıllık verimleri 200-250 yumurta arasındadır. Ülkemiz de de sıklıkla tercih edilen Yumurta tavukları içindedir.

Köy Yumurta firması 27 bin tavuk kapasitesine ulaştı

Köy Yumurtası Firması Bugün 27 bin Tavukla hizmet veriyor. Bu başarı hikayemiz, İzmir’den. İsmail KOR, 80 li yıllarda Ege Üniversitesi Ziraat fakültesinden mezun olduktan sonra doktora eğitimine kadar almış ve Yaklaşık 35 senedir Yumurta üretimi üzerine iş yapmaktadır.

90 lı yılların sonlarına doğru Yumurta satış yeri açmış, Armutlu’da 5 dönümlük bir alan üzerine Salma tavukçuluk yapmaya başlamıştır. Tavuklarına organik yem ve %100 organik ürünler veren İsmail Bey, çiftliklerde insan sağlığına faydalı olabilmek için hiç bir şekilde ziraii ilaç kullanmadığını belirtmektedir. Bugün Turgutluda yıllık 8.500.000 organik yumurta kapasiteli bir çiftliğin sahibi haline gelmiştir.

Sizde başarılı bir tavuk yetiştiricisi olmak istiyorsanız sitemizin size vereceği tavsiyelere kulak vermenizde yarar var.

  • Hangi işi yaparsanız yapın severek yapın
  • Dürüst yapın
  • Yumurtaları mümkün mertebe kendiniz perakende satın
  • Para kazanmak için değil mutlu olduğunuz işi yapın
  • salma tavukçuluk gibi insanlara zarar vermeyecek gıdalar üretin.
  • İşinizin başında durun
  • Yapacağınız işe başlamadan önce çok ciddi araştırmalar yapın, bir iki makale okuyarak yumurta tavuğu yetiştiriciliğine girişmeyin.
  • Tavuk üretimi fazlalaştığında, Kendi ürünlerinizi satabilirsiniz.