Topraktan daire alıp satmak karlı mı?

tarafından
1644
Topraktan daire alıp satmak karlı mı?

özellikle Marmara depremi sonrası patlayan konut sektörü farklı iş kollarını da piyasaya sundu, daire alan kişiler veya bu işten kendilerine ek gelir elde etmek isteyen kişiler topraktan daire alıp satma işine girmişlerdir. Daireleri proje aşamasında iken almak hem riskli hemde karlı bir iştir, sizler için Topraktan daire alıp satmak ile alakalı inceleme yaptığımız yazı hakkında bilgiler sunacağız.

önemli not: Topraktan daire alıp satmak, 2019 yılındaki gayrimenkul sektörü daralması ve gelecekte bu daralmanın daha da ileri gideceğini düşündüğümüz için, tavsiye edilmeyen bir yatırım haline gelmiştir.  Yine de güvenilir müttehide firmalardan, kendinize ait oturmak için daire alımı yapmak isterseniz avantajlı bir alım olabilir. Bu sebeple topraktan daire alıp kar ettikten sonra satmak yerine, oturacağınız daireleri almanızı öneriyoruz.

Topraktan daire alma avantajları

 • Tapu harcı gibi ciddi bir gideri, daire bitmeden satarsanız, bu harcı ödemeden hatta hiç bir vergi ödemeden dairenin te üm karını hesabınıza atmış olursunuz.
 • dairenin %25 gibi bir kısmını ödeyerek daireyi alabilir, böylelikle daire bitine kadar daireyi bağlamış olursunuz. daire bitmeye yakın iyi bir alım gerçekleştirmiş iseniz, belkide koyduğunuz sermaye kadar da kar elde edebilirsiniz.
 • piyasa fiyatının altında dairler alınır, satış amaçlı olmasa da topraktan daire almak, paranızı daire artış endeksine karşı korur.

Topraktan daire almanın riskleri

 • En büyük risk müttehit kaynaklı risktir firma sahibi batabilir veya kaçabilir, bu durumda dimyata pirinç almaya giderken elinizdeki bulgurdan olabilirsiniz.
 • Daireler yeteri kadar değer almayabilir, daha kötüsü daire değerleri düşebilir.
 • Beklendiği kadar daireler tutmayabilir (site vb. için)
 • inşaat uyuşmazlıklardan dolayı mahkemelik olabilir.
 • Ekonomik durumunuz bozulabilir, daireyi satın alamayabilirsiniz veya satılmayabilir.

Projeden daire alırken kendinizi sağlama alın

Ticaret bir risktir, her zaman para kazanabilir, veya zarar edebilirsiniz. Lakin girişimciler ellerindeki sermayeyi neden heder etsinler ki.. Yaptıkları ticari garanti altına almalılar. Girişimciler yaptıkları ticari garanti almak için yapabilecekleri ek önlemler şunlardır.

 • Proje alınacak firma çok iyi araştırmalı, belediye ve bankalarda tanıdıklar varsa incelemeye alınmalı. Findeks gibi küçük uygulamalar ile firmanın sicili sorgulanmalıdır.
 • Alınan daire için noterden satış vaadi sözleşmesi yapılmalı.
 • Firmadan senet, aracı olandan senet veya teminat amaçlı farklı gayrimenkullerine koyulabiliyor ise ipotek koyulmalı.
 • Alanında uzman hukukçular (avukatlardan) yardım alınmalı.

Aldığınız Topraktan daireyi ne zaman satabilirsiniz

Siz daha fazla kar elde etmek için büyük ihtimal ile daireyi topraktan alacaksınız, siz firma olmadığınız için müşterileri ancak daire bitme aşamasına yaklaşınca veya tamamen bittikten sonra satabilirsiniz. Daha hızlı satışını gerçekleştirmek için bölgede hizmet veren emlak ofislerinden satış desteği almanızda fayda var.

Topraktan daire alıp satmak karlı bir iş mi?

Bölgeyi iyi biliyor ve artabilecek fiyat endeksini doğru analiz edebiliyorsanız, çok ciddi karlar elde edebilirsiniz. Bölge hakkında pek bilginiz yoksa birden fazla emlak ofisine giderek çapraz bilgiler alarak yatırımınızı değerlendirmelisiniz. iyi bir analiz ile çok yüksek karlar elde edebilirsiniz, hatta çoğu zaman yüklenen firmalardan bile daha fazla gelir elde edilebilir.

2019 yılı Gayrimenkul yatırımı yapanların yüzünü pek güldürmedi. Ekonomik daralmanın en fazla etkilendiği sektörlerden biri gayrimenkul sektörü olmuştur. Hatta bazı topraktan daire alımı yapan kişiler aldıkları daireleri almamış, Dairelerini teslim alanlar ise aldıkları bedelden daha aşağı sattıkları da olmuştur. Bu anlamda alım yaparken daha dikkatli olmak şarttır.