Süt parası sorgulama 2019

tarafından
1140
Süt parası sorgulama 2019

Süt parası devletin ailelere desteklemek için verdiği sosyal yardım projesidir. Süt parası almak için maddi durum gibi bir durum söz konusu değildir. Gerekli şartları tamamlayan herkes süt parasını alabilir. Süt parası sorgulama işlemi yapmadan önce almaya hak kazanıp kazanmadığınızı aşağıdaki yazıları inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Süt parası başvurusu yapmadan önce şu şartları taşıyorsanız başvuruda bulunun aksi halde süt parası alamazsınız. Doğan çocuğun yaşamının devam etmesi, 2. ve önemli kısmı süt parasına başvuracak olan ailelerin doğumdan önce ki 120 gün içinde SGK’lı olarak çalışıyor olmaları gerekli

Süt parası ile ilgi daha fazla merak ettikleriniz varsa süt parası ile ilgili bilinmesi gerekenler isimli konumuza giderek Tüm detayları öğrenebilirsiniz..

Süt parası sorgulama Nasıl yapılır

Süt parası sorgulamak için 4 yöntem vardır. 1. ptt aracılığı ile , 2. Ziraat bankası ile 3. ve en sağlam ve kolay olan yöntem e devlet şifresi kullanarak yapılan sorgulama şeklidir. Banka ve ptt aracılığı ile yapılacak sorgulamanız direk şubelere gidip sorgulama yaparak olabilir. Eğer mobil ve İnternet bankacılığı kullanıyorsanız online sistem üzerinden de sorgulamanızı yapabilirsiniz. Son olarak 183 sgk danışma hattından bilgilerinizi vererek bilgi alabilirsiniz.

Süt parası 5 yıl içinde Alınmalıdır

Süt parası için başvuru ve sorgulama işlemi yapmadan önce, çocuğun ne zaman doğduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı aileler kanunu bilmediğin den yada çeşitli sebeplerden süt parasına başvuruda bulunmuyor ve hak edişlerini almıyor. Aradan uzun süre geçtikten sonra süt parasına başvuruda bulunmuş olsalar da maalesef haklarını kayıp etmiş olabilirler. Süt parası almak için çocuk doğduktan 5 yıl içinde başvuruda bulunulması gerekir.

ptt süt parası sorgulama

ziraat bankası süt parası sorgulama

Ziraat bankası ile süt parası sorgulama

Ziraat bankası ve PTT sorgulama işlemi hemen hemen aynıdır. Fazlalık olarak ziraat bankasının mobil uygulamasını kullanarak süt parasının yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. Diğer yöntemler. Ziraat bankasını telefon ile arayarak hesabınızı kontrol ettirebilir, Şubeye giderek kontrol ettirebilir, İnternet ve mobil bankacılığı kullanarak süt parasının yatıp yatmadığını sorgulamasını yapabilirsiniz.

PTT ile süt parası sorgulama

postanelerin şubelerine giderek süt parası sorgulayabilir. Hafta sonu ve fazla kalabalık olduğu günlerde ise eğer ptt kartınız varsa PTT Atmlerini kullanarak gerekli ödemelerin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca PTT Online bankacılık işlemleri kullanıyorsanız. Sisteme giriş yaparak süt parasının yapıt yatmadığını sorgulayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden Süt parası sorgulama

E-devlet üzerinden süt parası sorgulamak için sisteme TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra.  Ödemeler menüsü aracılığı ile süt parasının yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yukarıda numara olarak vermediğimiz farklı bir süt parası sorgulama işlemi daha mevcut fakat çok da tavsiye etmiyoruz. SGK destek anlamında çok yoğun bir kurum olduğu için telefon yolu ile arayarak süt parası sorgulama işlemi yapana kadar gidip bankaya veya e devlet şifresi üzerinden sorgulama çok daha kolay yapılıyor. 183 numaralı SGK Destek hattından sadece süt parasının yatıp yatmadığını sorgulamaz aynı zamanda süt parası ile alakalı her konu hakkında kafanıza takılan ve bilgi almak istediğiniz konuları sorabilirsiniz.