Güncel Süt parası alma şartları

tarafından
1064
Güncel Süt parası alma şartları

Emzirme ödeneği halk tabiri ile süt parası devletin maddi durum ayırmaksızın doğum yapan ailelerin hepsine vermiş olduğu bir haktır. Bu içeriğimiz de sizlere sıklıkla sorulan süt parasına nasıl başvurulur?, Süt parasını kimler alır? süt parası ne kadar? gibi soruların yanıtlarını yazacağız.

Süt parası alma şartları

Emzirme ödeneği devletin doğum yapma oranlarını artırıp, genç nüfusu çoğaltmak için teşvik amaçlı verdiği bir hediye olarak görebilirsiniz. Sosyal devlet kavramı çerçevesinde bu tarz ödemeleri her zaman destekliyoruz. süt parası almak için devlet bir takım şartları öngörmüştür.

 • Doğum öncesi doğum yapan annenin veya Babanın 120 günlük sigorta bedelinin olmuş olması;
 • Hak ediş kazanılan emzirme ödeneğine 5 yıl içinde başvuruda bulunulmuş olması.
 • Geriye dönük SGK Borcu bulunmayan kişiler.
 • Doğum sonrasında bebeği sağ olan aileler.
 • Doğum yapan aile bireylerinin resmi nikahlı evli olması

Sigortasız ve çalışma süresini yeterince tamamlayamayan kişiler emzirme ödeneğini hak edemezler.

süt parası ne kadar

Süt parasını kim alır?

Emzirme ödeneği yani “süt parası” için isminden kaynaklanan bir yanlış anlaşılma var. Sadece bayanların alabileceğini düşünenler yanılıyor. Emzirme ödeneğini erkekler yani babalar da alabiliyor. Sigortalı kişi erkek ise başvuruyu bayanlar. Sigortalı kişi bayan ise babalar emzirme ödeneğine başvuru yapabilirler.

Emzirme ödeneği, 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ-Kur) ile çalışan kişileri kapsar. önemli süt parası için başvuru şartı aranmaktadır! başvuru yapmayanlar süt parası alımı ile alakalı herhangi bir hak talebinde bulunamazlar. 

Süt parası evrakları nelerdir?

Süt parası için geçmişte bir takım evraklar istenmekteydi fakat artık belge olayı kaldırılmıştır. Süt parası başvurusu daha kolay bir hale gelmiştir. Doğan çocuğun kimliği ve Kendi kimliğiniz ile SGK’na başvuruda bulunarak alabilirsiniz. Süt parası almak için size verecekleri formu doldurup gerekli araştırmalar yapıldığında hak eden kişiler ödemelerini alabilirler.

Önemli: Bazı aileler süt parasını doğum yardımı ile karıştırmaktadır. Doğum yardımı süt parasından farklı olarak ödenen bedeldir. Doğum yardımı için Sigortalı olma şartı aranmaz. Devlet 1. Çocuk için 300, 2. Çocuk için 400, 3. çocuk için 600TL Doğum yardımı yapmaktadır. Doğum yardımı ile ilgili yazımıza gitmek için site içi arama yaparak bilgi alabilirsiniz.

Süt parası ne kadar?

emzirme ödeneği her yıl enflasyon gibi nedenlerden dolayı güncellenerek artmaktadır. Yıllara göre süt parası ne kadar küçük bir çizelge hazırladık. aşağıdaki tablodan süt parasının ne kadar verildiğini takip edebilirsiniz.

Emzirme ödeneği miktarları yıllara göre ;

 • 2008 yılı için ödenen 50 TL
 • 2009 yılı için ödenen  70 TL
 • 2010 yılı için ödenen 75 TL
 • 2011 yılı için ödenen 80 TL
 • 2012 yılı için ödenen 89 TL
 • 2013 yılında ödenen 94,00 TL
 • 2014 yılı için ödenen 103 TL
 • 2015 yılı için ödenen  112 TL
 • 2016 yılı için ödenen 122 TL
 • 2017 yılı için ödenen 132 TL
 • 2018 yılı için 149TL Güncel rakam!
 • 2019 Yılı Belirlenmedi

Görüldüğü üzere süt parası kademeli olarak artış sağlamıştır. 2019 yılı süt parası ödeneği ne kadar olacağını az çok sizde tahmin edebilirsiniz, Fakat biz yinede bu konu hakkında yorum yapmamayı tercih ediyoruz.

Süt parası başvurusu

Emzirme ödeneği başvurusu yapılmak zorundadır, herhangi bir başvuruda bulunmayan kişiler ödeme alamaz. Ve bu konuda hak talebinde bulunamaz. Emzirme ödeneği yani süt parasını SGK müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Ödemeler sosyal güvenlik tarafından yapılıyor. Ayrıca doğum yapan aileler 600TL’e kadar değişen miktarlarla doğum yardımı da alabilir, süt parası ile doğum yardımı ayrı yardımlardır ve başvuruları farklı kurumlara yapılmaktadır.

süt parası kaç ay yatar?

Emzirme ödeneği “süt parası” yalnızca bir defaya mahsus verilen bir yardımdır. Düzenli ödenen bir yardım değildir. başvuru esas olan emzirme ödeneğini sadece bir defa alırsınız. Süt parası kaç günde yatar? sorusunun cevabı ise iş yoğunluğu ve ilgili müdürlük deki çalışma yoğunluğuna göre değişmektedir.

Süt parası ile alakalı tüm işlemleri bitirdiniz artık almaya hak kazandıysanız, Süt parası sorgulama nasıl yapılır la ilgili makaleyi ziyaret ederek artık ödemenizi takip edebilirsiniz.