Sigortası olmayan ev hanımları Emekli olabilir mi?

tarafından
972
Sigortası olmayan ev hanımları Emekli olabilir mi?

Türkiye şartlarında emekliliği belirli yaşa kadar düşünmeyen ev hanımlarının belirli bir yaştan sonra emekli olma hayali bulunmaktadır. Bu yüzden de bugün siz değerli okurlarımız için Sigortası olmayan ev hanımları Emekli olabilir mi? Sorusu hakkında merak ettiğiniz bilgileri açıklamak istiyoruz. Bu sorunun cevabına ise “Evet, olabilir” demek istiyoruz. Bu yüzden de nasıl emekli olacağınız konusunda merak edilen bilgileri açıklamak istiyoruz.

Emekli olmak için gerekli olan şartlar

Ev hanımlarının emekli olması için gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar arasında,

  • 18 yaşından büyük olması gerekmektedir
  • Başvuruda bulunacak olan ev hanımlarının vergi konusunda mükellef olması gerekmektedir,
  • Son olarak ise emekliliğe başvuruda bulunacak olan ev hanımlarının kendi imkânları ile üretim yapıyor olması veya ek gelir elde ettiğini gösteren bir belgesinin bulunması gerekmektedir.

Ev hanımları için emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Ev hanımı olan kişilerin emeklilik başvurusu yapmak için izlemesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu belirteceğimiz adımları takip ederek sizlerde emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz.

  • İlk olarak SGK’ya giderek buradan vergi mükellefi olmadığınıza dair bir yazı almanız gerekmektedir. SGK’ya kimlik belgeniz ile giderek bu yazıyı kolayca temin edebilirsiniz.
  • Yine SGK üzerinden yapacağınız bir işlem olan, isteğe bağlı sigortalı olma bölümüne giriş yaparak buradan başvuru yapmanız gerekmektedir.
  • Ardından ilgili birime giderek buradan vergi mükellefi olmadığınızı gösteren belge ile isteğe bağlı olarak sigorta yatırmanızı belirten belge ile başvuru yapabilirsiniz.

Bu belirttiğimiz adımları takip ettikten sonra 5 yıl boyunca isteğe bağlı sigortanızın kesintisiniz olarak yatırılması durumunda prim ödemesini yaparak ev hanımlarının emekli olma şansları bulunmaktadır. 5 yılsonunda kazanılan haktan sonra ev hanımlarının mirasçılarına ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ev hanımları kaç gün sonunda emekli olmaya hak kazanır?

Ev hanımı olarak emekli olmak isteyen kişilerin başkasının yanında 3 yıl çalışması durumunda 7200 gün prim ödemesi yatırarak emekli olma şansı bulunmaktadır.

Ancak isteğe bağlı olarak gösterilen prim ödemelerinde ise gün sayısının 9000 gün olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren ev hanımlarının emekli olma durumu bulunmaktadır.

Yaş olarak biraz daha ileri yaşta olanlar için 42-43 yaşında bir bayan emekli olmak istiyorsa daha kısa sürede emekli olabileceğini söylemek istiyoruz. 15 yıl bağ-Kur ödemesi yaparak 58 yaşında emeklilik hakkını elde edebilirsiniz. Küçük bir hesaplama ile alınacak maaş ile ödenilen pirim 7-8 yıl gibi bir zamanda amorti eder. Bu hesaplama işinize geliyor mu tabi bunun başa baş analizini yapmak size düşüyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile düzenli maaş alınabilir

Hiç sigortası olmayan ev hanımlarının düzenli maaş alabilmesi için son önerimiz de Bireysel Emeklilik sistemi olacaktır, SGK dışında işleyen bu sistem ile devlet bir takım destekler sağlamaktadır. Fakat Bu sistemden düzenli ödeme alabilmek için, Yine yaş olarak ileri yaş olmak ve 10 yıl süre ile prim ödemesi yapmak gerekiyor. İsteyen peyderpey aylık düzenli bir maaş alabiliyor, isteyen ise bugüne kadar yatırmış olduğu tüm parayı bir seferde çekerek parasını kendisi değerlendirebiliyor.