Kapat

Kenevir yetiştiriciliği | kenevir üreterek neler yapılabilir?

Anasayfa
iş fikirleri Kenevir yetiştiriciliği | kenevir üreterek neler yapılabilir?
kenevir üretimi

Öyle bir bitki düşünün ki inşaat malzemesinden, tekstil malzemesine, kağıttan ilaç sanayisine hatta yağ ve akaryakıt bile üretebilir. Bir çok bitkiye göre daha kolay yetişen Kenevir üzerine ürün üretimi ve kenevir yetiştiriciliği ülkemizde serbestleşiyor.

Kenevir Tarım alanında dünyada kullanılan en önemli keşifler içinde diyebiliriz. Havayı temizliyor ve Ağaçlara göre üretimi daha kısa zamanda! 1 Dönüm kenevir tarlası ile 1 Dönüm ağaç ekilmiş bir araziyi düşündüğümüzde ağaç minimum 15 yıl gibi zamanlarda yetişirken kenevir 4-5 ay gibi kısa zamanda yetişiyor ve daha kaliteli kağıt üretilebiliyor.

Tüm ülkede stratejik ürün olarak bilinen kağıt üretimin kenevir ile yapmak mümkün ve ekolojik olarak doğaya çok daha az zarar veriyor. Hatta kenevir ile plastik ürünler bile üretilebiliyor. Plastik 200 yıl gibi uzun zamanda doğadan kaybolurken Kenevir onun neredeyse onda biri kadar zamanda doğadan kayıp oluyor.

Tarım ilacı kullanılmadan yetiştirilen kenevir her yönü ile ham madde olarak avantajlı bir besin. Dünyada Amerika’da kenevir üretimi serbet ve her yıl milyarlarca dolar gelir elde ediyorlar.

Kenevir ile yapılabilen şeyler

Kenevir ile ayakkıbadan , bebek bezine kadar çok farklı ürünler üretilebiliyor. Aşağıda sizlere kenevir ile üretilebilecek ve dünyada üretilen ürünleri sıralayacağız.

1- Bebek bezi

Kenevir elyafları, tekrar kullanılabilir bez bebek bezleri yapmak için kullanılabilir. Yapılan araştırmalar kenevir tekstilleri aslında pamuktan daha emici olduğunu gösteriyor. Tek kullanımlık bebek bezlerinden daha çevre dostu – en azından bebeğinizin kenevir bezleri yıllarca çöplükte oturmayacak.

2 – Protein tozu

Pek çok insan kenevir tohumlarını “süper besin” olarak görür. Yağ asitleri, tonlarca protein, birçok antioksidan, amino asit ve diğer birçok kritik besin maddesiyle doludur. Bu nedenle, kenevir tohumları çok çeşitli yiyecek ve içeceklerde kullanılır ve Amerika’da birçok kişi kendi başlarına onları yer.

Popüler bir kenevir gıda ürünü, insanlara tipik olarak süt ürünleri kullanan diğer birçok protein tozu türünden daha yeşil ve daha sürdürülebilir olan bitki bazlı proteinin bir artışını sağlayan kenevir protein tozudur.

3- Kenevir ile Kağıt üretimi mümkün!

Kağıt tipik olarak odun hamuru yapılır. Ancak, kenevir liflerinden de yapılabilir. Ülkemiz’de kağıt tartışmalarından ne kadar önemli bir ürün olduğu ortada.

Aslında, birçok yönden, kenevirden kağıt çıkarmak çok daha mantıklıdır. Bunun nedeni, yeni bir endüstriyel kenevir ekiminin yetiştirilmesinin, yeni bir ağaç ormanından çok daha hızlı olmasıdır.

4 – Sabun

Kenevir sabun yapımı için mükemmel bir üstür. Bunun temel nedeni, yüksek kalitede sabun yapmak için gereken yüksek miktarda yağ maddesi içermesidir.

5- Tekstil’de Eski günlere dönebiliriz

Bir zamanlar tekstil devi olan ülkemiz, kaybettiği gücünü kenevir üreterek alabilir.

İpi benzer şekilde, insanlar binlerce yıldır çok çeşitli tekstiller yapmak için kenevir bitkisinin lifli kısımlarını kullanıyor. Özellikle, kenevir kumaşı yapmak için kullanılabilir, bu daha sonra akla gelebilecek herhangi bir giysi parçasına dönüştürülebilir.

6 – Halat

Bu, kenevir bitkisinin en klasik kullanımlarından biridir. Aslında, insanlar 10.000 yıldan uzun süredir kenevir lifi kullanıyorlar ve ip kenevirden yapılan ilk ürünlerden biriydi.

Halat, 18. yüzyılda kenevirden yapılan başlıca şeylerden biriydi ve George Washington ve Thomas Jefferson gibi insanların kenevir tohumu yetiştirmesinin temel nedenlerinden biriydi.

7 – Ayakkabı

Her türlü şirket ayakkabı yapmak için kenevir tekstillerini kullanıyor. Genellikle tuval tekmelerine benziyorlar. Kenevir ayakkabısının en ünlü çiftlerinden biri, 2016 yılında, kenevir gövdesi ve şık vurgular sunan Nike’nin 2016’daki 4/20 numaralı özel sürümüydü.

8- Kenevir ile beslenen Hayvanlar daha çok süt veriyor

Öye bir bitki düşünün ki sanayide kullanılmasının yanında besleyici de bir ürün. Hayvanlara yedirerek daha fazla süt elde edilebilir. Kenevir tohumları inanılmaz derecede besleyicidir ve kenevir tohumu sütü yapmak için kullanılabilirler. Mandıraya iyi cevap vermeyenler ve diyetleriyle “yeşil” diyen herkes için harika bir seçenek.

9- Krem çeşitleri kenevir ile üretilebiliyor

Etkili bazı güneş koruyucu yapmak için kenevirin kullanılabileceği ortaya çıktı. Bitki aslında UV ışınlarını engellemiyor, ancak güneşi engelleyen çinko oksit için harika bir üs olarak çalışıyor. Bunun üzerine, kenevir cildiniz için iyidir.
kenevir bazlı güneş kremi kullanmaya biraz fazladan yarar sağlar.

10 – Bio Yakıt

Kenevir, her ikisi de yakıt olarak kullanılabilen kenevir biyodizel ve kenevir etanol / metanol şeklinde işlenebilir. Aslında, kenevir bazlı yakıtların, petrol yakıtlarından çok daha fazla çevre dostu ve düşük maliyetli olması beklenmektedir.

Kenevir insan sağlığına faydaları

Bilindiği üzere kenevir oldukça yağlı bir bitki ve yağı yukarıda verdiğimiz bilgilerden de anlaşılacağı üzere çok faydalı. Kenevir yağı kanser ‘özellikle akciğer), kalp hastalıkları ve bir çok hormon-el hastalıklara faydalı olduğu bilinmektedir.

19 ilde Kenevir üretimine izin geldi

kenevir üretimi için geri saymaya başlayan ülkemize bir mücdeli haber de meclisten geldi. Tam 19 ile kenevir üretimi için izin çıktı. Alfabetik sıraya göre kenevir üretim izni çıkan iller şöyledir.
Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum,İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu,Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak

Sonuç:

Kenevir yasası çıkması ile ülkemizde ciddi araştırmalar yapılacaktır. Böylesine değerli bir bitkinin üretiminin yasaklanıp üretiminin engellenmemesine şaşırmamalı. Araştırdıkça çok daha faydasının bulunacağı bu bitki sadece Keşlerin bilincini yitirerek “kafa bulmak” için kullandığı bir bitki değildir. Şu anda Dünyada Amerika en çok kenevir üreten ülkeler içindedir. Umarız bu yasa hızlıca çıkıp ülkemizde de kenevir üretimi artar ve bu olumlu ürünler üretilerek ekonomimize kaynak sağlar.

Girişimcilerimize tavsiyelerimiz, yasa ile birlikte bu tarz hammadeler üreterek sadece tarlada değil, sanayi kısmına da yatırım yapmayı düşünmeleri ve Bu değerli bitkinin faydalarından yararlanmaları olacaktır.

Kaynakça olarak 420 intel sitesinden yararlılan yerler olmuştur.

Bir önceki içeriğimiz olan Solucan Gübresi Üretimi Yapmak | Solucan gübresi Kazandırır mı? başlıklı güncel makalemizde solucan gübresi, solucan gübresi üretimi ve Solucan Gübresi Üretimi Yapmak hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar