Acil tıp teknisyeni olmak için gerekenler

tarafından
1097
Acil tıp teknisyeni olmak için gerekenler

Ülkemizde son yıllarda en çok merak edilen meslek grupları arasında Acil tıp teknisyenliği ilk sıralarda gelmektedir. Özellikle sağlık sektörünün her geçen büyümesi ve kalifiye eleman ihtiyacının ortaya çıkması bu konuda Acil tıp teknisyenliğine olan ilginin de artmasına neden olmaktadır. Sizlerde Acil tıp teknisyeni (ATT ) olarak işe başlamak istiyorsanız, bu meslek ile ilgili olan bütün bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Acil tıp teknisyeni nasıl olunur?

Ülkemizde daha çok ATT olarak bilinen Acil tıp teknisyeni olmak için belirlenen bölümleri okumanız ve bu bölümleri başarılı bir şekilde bitirmeniz gerekmektedir. Orta öğretimi başarılı bir şekilde bitiren kişilerin ATT olmak için sağlık meslek liselerinin ATT bölümlerini kazanması gerekmektedir. Son yıllarda giderek artan başvuru sayısı puan türlerinin de artmasına neden olduğunu belirtmek istiyoruz.

4 yıllık bir eğitim süreci olan Sağlık Meslek liselerinde 9. Ve 10. Sınıflarında genel olarak teorik olarak dersler göreceksiniz. 11. Ve 12. Sınıflara geçtiğiniz zaman staj yaparak eğitim ve öğretim hayatınızı bitirmeniz gerekmektedir. Sağlık meslek liselerini başarılı bir şekilde bitiren kişilerin isterlerse özel hastanelerde, isterlerse de kamu hastanelerinde çalışma imkânları bulunmaktadır.

Kamu hastanelerinde çalışmak isteyenlerin orta öğretim KPSS’den ise 80 ve üzerinde puan almaları gerekmektedir. Bu belirttiğimiz puanın yıllara göre değişkenlik gösterdiğinin altını çizmek istiyoruz. Özellikle de alımların daha çok olduğu yıllarda puanınızın daha da düşük olması sizlerin kamu hastanelerinde yani devlet hastanelerinde çalışmanıza imkân vereceğini belirtelim. Kamu hastanelerinin özel hastanelere göre çalışma şartlarının ve maaşlarının da daha iyi olduğunu belirtmek istiyoruz.

Acil tıp teknisyeni sorumlulukları

Acil tıp teknisyeni olarak mesleğe başladığınız zaman sizleri ciddi bir çalışma temposu beklemektedir. Telafisi mümkün olmayan sorunların ortaya çıktığı bir meslek dalı olan Acil tıp teknisyenliği için iyi bir eğitim almanız ve soğukkanlı olmanız oldukça önemlidir.

 • Eğitim sırasında almış olduğunu bilgileri eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekmektedir.
 • Özellikle doktorlar ile çalışma ortamınızın olacak olmasından dolayı doktorlardan almış olduğunuz talimatları yerine getirme sorumluluğunuz bulunmaktadır.
 • Hastaların daha kısa sürede iyileşmesine imkan sağlamak için zaman ile yarışan Acil tıp teknisyenlerinin özellikle ilaç kullanımlarında son derece dikkat etmesi gerekmektedir. Yeri geldiği zaman hasta olan kişilere damar yolu açarak da bu konuda sorumluluğunuzun bulunduğunu belirtmek istiyoruz.
 • Hastaların en kısa sürede hastaneye yetişmesi sırasında, hastaların sağlılık bir şekilde yaşamlarına devam etmesi için stabil bir çalışma ortamı bulunmalıdır. Özellikle de hastanın taşınması sırasında ambulansta oldukça önemli bir görevi bulunan Acil tıp teknisyeninin hastayı emniyetli bir şekilde hastaneye götürmesi gerekmektedir.
 • Sadece hastalıkta değil aynı zamanda doğum sırasında da doğum yapacak kişilere yardım etme sorumluluğu bulunmaktadır. Doğum yapacak kişilere gerekli yardımı sağlayarak bu konuda doğacak olan bireylerin dünyaya gözlerini açmasına yardımcı olmaktadır.
 • Hastaların taşınması sırasında, hastalarda oluşan yaraların kapanmasına yardımcı olmak da Acil tıp teknisyenin görevleri arasındadır. Aynı zamanda kanayan yaranın durdurulması da Acil tıp teknisyenin görevlerinden bir tanesidir.
 • Ambulans ile götürülen hastanın yanında ilk müdahaleyi yapacak olan kişi Acil tıp teknisyenin aynı zamanda hastalarda meydana gelen oksijensizlik durumunda, oksijen desteğini de gerekli malzemeler ile sağlamak zorundadır.
 • Ambulans ile hastaneye götürülen hastaların başından geçmiş olayları ve yaşadığı kazanın tüm detaylarını ilk yardım sırasında acil serviste yer alan doktor veya hemşire ile paylaşması gerekmektedir.

Acil tıp teknisyenlerinde aranan nitelikler

 • Öncelikli olarak aranan niteliklerin başında soğukkanlı olması ilk sırada gelmektedir.
 • Hastaların nakli sırasında hastaların sorunsuz bir şekilde taşınmasını yardımcı olacak fiziksel özelliklere sahip olması gerekmektedir.
 • Hastalara yaklaşım olarak ise empati kuracak şekilde yaklaşması aranan özellikler arasında gelmektedir.
 • Hayati tehlikesi bulunan hastalara bu konuda yardımcı olarak onların hayatta kalmalarına ilk müdahale edecek kişinin Acil tıp teknisyeni olması bu konuda oldukça önemlidir.
 • Sorumluluk alarak çalıştığı ekibin eksik yönlerini kapatması ve oluşabilecek sorunlar ile başa çıkması da aranan nitelikler arasında yer almaktadır.
 • Sözlü iletişim konusunda da oldukça iyi bir iletişim becerisine sahip olması işverenler tarafından tercih edilen nitelikler arasında yer almaktadır.

Acil tıp teknisyeni ne kadar maaş alır?

Ülkemiz şartları düşünüldüğü zaman Acil tıp teknisyeni maaş olarak ortalama 3 – 5 Bin TL arasında maaşları bulunan bu kişilerin çalışma durumları da maaşlarının artmasını sağlamaktadır. Özelikle 24-72 gibi çalışma sistemleri bulunan Acil tıp teknisyenlerinin diledikleri zaman mesaiye kalmaları ücretlerinin daha da artmasına neden olduğundan dolayı tatmin edici bir rakam alma şansları bulunmaktadır. Ancak bu belirttiğimiz rakamların kamu hastaneleri için geçerli olduğunu, özel hastanelerde çalışan kişilerin maaşlarının biraz daha düşük olduğunu belirtelim. Ancak ortalama olarak bir Acil tıp teknisyenin ülkemizde kazandığı rakamın 4 Bin TL ve üzerinde olduğunu belirtmek istiyoruz.

Acil tıp teknisyenliği içerikli yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sağlık sektöründe hizmet veren diğer personeller Ambulans şoförü nasıl olunur ve hemşire nasıl olunur isimli konumuzu incelemenizi tavsiye ederiz.