Seyyar ne satabilirim Diyenlere iş fikirleri

tarafından
2663
Seyyar ne satabilirim Diyenlere iş fikirleri

Seyyar satıcılık meslek haline getirildiğinde bir çok maaşlı işten daha fazla kazanabilir, Seyyar satış yapanlar seyyar iş fikirleri üretmekte oldukça başarılılar. Bu iş olanaklarının bazılarına çok küçük sermayeler koyabilirsiniz, keza ufak da olsa sermaye koymadan ticaret yapılmamaktadır.

Seyyar satıcı olmak

Seyyar satıcı deyip geçmeyin, bu işi yaparak büyük şehirlerde günlük 400-500 Lira para kazanabilirsiniz. Yeter ki satacağınız, ürünü iyi bilin ve Seyyar satış kabiliyetiniz olsun, herkes sokaklarda seyyar satıcı olamaz en azından başarılı bir seyyar satıcı olamaz. Kalabalık şehirlerde fırsatları iyi değerlendirip 5TL’e sattığınız bir üründen 2Tl gibi bir kar bile kalsa hızlı satılan ürünlerden anlık ihtiyaçlara cevap verebiliyorsanız. 500 adet bile satabilirsiniz. örneğin güneş tutulması olduğu anda güneş tutulmasını seyrettirmek için güneş gözlüğü satışı yapmak gibi, fırsatı iyi değerlendiren bir seyyar satıcı anlık ticari kabiliyeti sayesinde çok ciddi gelirler elde edebilir.

Sizlere seyyar satıcı olarak, Türkiye çapında meşhur olmuş ilham verebilecek bir beyefendinin videosunu izletmek istedik. Umarız feyiz olur.

Seyyar iş fikirleri

Bazen seyyar satıcılara bakınca bu iş nasıl aklına gelmiş diye düşünmeden edemiyor insan. Hatta mağaza ve marketlerde satılan bir çok popüler ürünü ilk tanıtan kişiler seyyar satıcılar diyebiliriz. Seyyar iş fikirler ararken en fazla yapılanları da tercih edebilirsiniz, Farklı kimsenin yapmadığı işleri deneyerek de gelir elde edebilirsiniz. Oldukça meşakkatli bir iş olan seyyar satıcılıkta önemli olan süreklilik, azim ve mücadele ruhudur. Bu 3 olguyu yakaladıktan sonra dünyanın her yerinde gelir elde edebilirsiniz.

Seyyar Gıda satışı

Seyyar simitçi

Seyyar iş fikirleri içinde en önemli pastayı gıda satışı alıyor diyebiliriz Kestane, boza, simit, su ve kuru yemiş gibi yüzlerce ürünün seyyar olarak pazarlandığını görmek mümkün. Bu ürünler genellikle doyurucu değil anlık açlığı bastırmak için geçici gıdalar olabilir. Aşağıda bizim listemize eklemediğimiz kağıt helva, pamuk şeker gibi yüzlerce ürünü siz hayallerinize göre sıralayabilirsiniz.

Simit ve poğaça

Seyyar olarak gıda satışı denildiğinde herhalde akla ilk gelecek ürünlerin başında, Simit ve poğaça gelecektir. Sabah evlerinden çıkıp işlerine yetişmek isteyen kişiler için poğaça günün herhangi bir saatinde açlığı bastırmak için simit satışı yapılabilir. Günün herhangi saati bu ürünleri satabilirsiniz.

Su

Özellikle yazın sıcak aylarda, sirkülasyonu oldukça fazla olan bir gıdadır. İnsanın yaşamını bu kadar etki eden ve bu kadar ucuz olan bir içeceği satmak oldukça zevkli ve karlıdır. 30 Kuruşa alınan pet şişe sular 1 lira gibi rakamlara kolaylıkla satılıp para kazanılabilir

Köfte

Köfte satışı seyyar iş fikirleri içinde en fazla sermaye gerektiren işlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. zabıtalardan izin alındıktan sonra ki bu çok zor seyyar köfte arabası ve köftenin günlük üretimi için sermaye gerektirir. Aracı biraz daha büyütüp minibüs vb. bir araç ile hizmet verilmek istenilirse sermaye biraz daha artabilir fakat Seyyar köfte satışı oldukça zevkli ve kar marjı yüksektir.

Pilav satışı

Seyyar tezgahlardan pilav alan müşteriler oldukça fazladır. Hatta öyle abartılmıştır ki geleneksel olmaktan çıkmış Ketçap, mayonez sıkılan bir gıda haline bile gelmiştir. Yanına ikram olarak turşu suyu veya turşu gibi ikramlıklar da verilebilir. Seyyar pilavcılar 1KG Pirincin satış rakamını 50TL Gibi rakamlara kadar çıkarmıştır.

Seyyar pilav satışında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, ürünlerin sağlığa zarar verecek derecede olmaması ve ürünleri genelde akşam insanların seyehat ettiği yerlerde satmak.

Seyyar Eşya satışı

Seyyar eşya satışı zabıta gibi başınızı ekşitecek kişiler yoksa en kolay satılacak ürünler içindedir. Bu ürünlerin büyük bir kısmı gıdalar gibi soğuk ve sıcaktan etkilenmez ve zayi olmazlar.

Çorap satıcılığı yapmak
Seyyar ne satabilirim diye kara kara düşünenlere en kolay satılacak ürünlerden bahsedelim. Tabiri caiz ise akmaz kokmaz çorap durduğu yerde durur. Çorap satma işinde, ufak da sermaye ihtiyacı doğabilir, çorabı aldığınız yer size veresiye bakiyesi tanırsa hiç sermaye koymadan da bu işi yapabilirsiniz. Çorap satmak insanlar ile iletişimi iyi ve biraz da espiri kabiliyeti yüksek ise çok güzel çorap satışları yapabilir. çoraplarınızı doldurduğunuz bir bir torbaya alıp duraklar, cafe gibi kalabalık ortamlarda satılabileceği gibi, sabit bir yerde de  durarak çorap satıcılığı yapabilirsiniz.

Fakat bu durumda dikkat etmeniz gereken şey bulunduğunuz ilçenin zabıtaları maalesef ülkemizde her türlü dilenmek gibi durumlara göz yuman zabıtalar bazen seyyar olarak çorap satma işleri gibi işler ile uğraşan kişilere müdahale bulunabilirler dikkat etmeniz lazım.

oyuncak satışı

Parklarda, otobüs duraklarında ve çocukların olabileceği her yerde oyuncak satışı yapılabilir. Bu ürünleri satmak için hedef kitlenin yanında ürünler ile dolaşmak, ürünlerin maharetini göstermek yeterli olacaktır. Çocuklar tabiatı gereği anne ve babalarının kafalarının etlerini yiyerek bu ürünleri almalarını sağlar. Parlak ışıklı ve dikkat çeken oyuncaklar alarak ürün satış cirosunu artırabilirsiniz.

Seyyar mevsimsel kıyafetler satışı

Kışın eldiven, bere, atkı satışı yapılırken yazın penye ve şort gibi ürünler satarak oldukça güzel ve zevkli bir iş yapabilirsiniz. Diğer seyyar ürün satışı yapanlar gibi dolaşıp müşteri aramaktan ziyade uzun süre aynı mevkide hizmet vermek daha fazla ürün satışı yapılmasını sağlar.

El emeği ürünlerin satışı

Daha çok evde üretilerek satışının yapılacağı ürünlerdir. Kar marjı diğer satılan ürünlere göre çok daha fazladır. Aynı zamanda bazılarının satışının beklendiği sırada müşterinin gözü önünde hazırlanılarak teslim edilebilir. Bayanlar için vergi ve zabıta gibi sorunları resmi yoldan halletmek çok kolaydır.

Uçurtma yapıp satmak

Park ve uçurtmanın uçabileceği sahil kenarlarında kendi yaptığınız uçurtmayı satabilirsiniz. Hazır uçurtmalardan daha yüksek kar marjı olacağı için günlük 5-6 uçurtma satsanız bile rahatlıkla aile geçiminizi yapabilirsiniz. 1 uçurtma 30Tl gibi rakama satılsa bu uçurtmanın size maliyeti en fazla 5-6TL olacaktır.

El işi örgü satışı yaparak

Özellikle ev hanımlarına bu işi yapmalarını öneriyorum. Ev hanımları yasalar gereğince belediyelerden satış yapma iznini rahatlıkla alabilir. Ayrıca ev hanımları aylık belli miktar evde ürettiği ürünün satışını yapabilir. Bu kişiler vergiden de muaftır. Patik, eldiven, şal ve eşarp gibi ürünleri el emeği göz nuru olarak yapıp satışını yapabilirsiniz.

Sandviç satışı

Aslında bu ürünü gıda satışı bölümüne alacaktık fakat, sandviç el emeği ile harika şekiller verilerek kendine has müşteriler kazanılabilecek bir ürün. Daha çok metro vb. iş saatlerine işlerine yetişmek isteyen kişilere satıldığında hem müşteri sevindirilir hemde gelir elde edilebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz işleri ek iş olarak yapabileceğiniz gibi, sürekli olarak geçiminizi sağlayabilirsiniz. Çalışmak isteyen  kişiler her zaman helalinden ekmeğini kazanır.

Seyyar Satıcılık için istenilen belgeler

Seyyar satıcılık zor ve bir o kadar fedakarlık isteyen bir iştir. Kışın soğukta üşüyen satıcılar yazın sıcak altında zor durumda kalabilir. Bu gibi zorlukları göze alan herkes seyyar satıcılık yapabilir. Seyyar satıcıların en bük belası zabıtalardan başkası değildir. Zabıta ile uğraşmadan kendi yağımda kavrulayım isterseniz belediyeden izin almanız gerekmektedir. Seyyar satıcılık yapmak isteyenler Belediyelere gidip zabıta amirliğine dilekçe vermeniz gerekecektir. Her belediyenin kendine has uygulamaları olabilir. Bu sebeple ne tür belgeler isteyebilirler bunları yazmayacağız.

Seyyar satıcılığın cezası resmiyette satılacak ürünlere el koyulup, ürün miktarına göre oranlanarak bir ceza kesilir. Lakin belediyeler ceza yazmayı kafaya koydukları kişilerin genelde ürünlerine el koyup, 88TL gibi cezalar keserler.