Mobilya mağazası açmak isteyenlere

tarafından
1919
Mobilya mağazası açmak isteyenlere

Uzun yıllar dayanıklılığı olsa da gelişen moda sektörü ile mobilya sektörü de her geçen gün yenileniyor. Değişen evlerden dolayı kullandığımız mobilyalar da büyüyebiliyor ve ya küçülebiliyor. Bu durumda yeni mobilya alma ihtiyacı doğuyor. Satış adetleri bakımından günlük satış grafiği yüksek olmasa da, bu durum göz önünde bulundurularak fiyatları belirleniyor. Bu durumda mobilya mağazası açmak karlı bir ticaret olarak görülüyor.

Ev kuruluşunda olmazsa olmaz mobilyadır, dolayısı ile ülke genelinde çok fazla ihtiyaç olması sebebiyle ciddi miktarda mobilya ihtiyacı doğmaktadır. Yeni evlenenler, evdeki mobilyaları eskiyenler. Hatta yeni bir eve taşınmışken yeni mobilyalarım da olsun ister insanlar. Hal böyle olunca mobilya mağazası açmak makul iş fikirleri içine girmiştir.

Mobilya sektörü orta düzey sermaye gerektiren bir iştir. Her ne kadar işletmeler güvene dayalı çek ve senet işlemleri ile sirkülasyon yapıyor olsalar da başlangıçta yeni açılan bir firma bu şekilde ürün temin edemeyeceğinden sattığı ürünleri kendi deposundan satması gerekir.

Genellikle alınan ürünün üzerine %100 fiyat ekleyerek ürünler satılıyor olmuş olsa da; Kira,depolama,personel ve finansman giderleri eklendiğinde ortalama %30 gibi satıştan kar eden bir sektördür.

Mobilya mağazası açmak için Ne kadar sermaye gerektirir

Bir mobilya mağazası açmak için ne kadar sermayeniz varsa ucu açık, dekorundan nakliyesine, üretiminden personel ve garanti hizmetine kadar bir çok unsuru sermayenize göre ayarlayabilirsiniz. Hatta buna mobilya mağazaları kira fiyatları da çok yüksek olduğu için dükkan satın almayı da katarsanız 50 bin liraya da mobilya mağazası açabilirsiniz, 5 milyon dolara da.. Bazı mağazalar 100 bine sadece mağazasının dekorunu yaptırırken bazılarının tüm sermayesi bu olduğundan ona göre politika izleyecektir. kısacası mobilya mağazalarında sermayenin ucu yok.

Mobilya mağazası işi karlı bir iş mi?

Mobilya sektörü günümüz koşullarındaki küçük evlere uyum sağlamak amacı ile çok fonksiyonlu kullanıma uygun portatif modellerle sürekli olarak yenileniyor. Bu yenilik arz talep ilişkisi içerisinde gerçekleştiği için ihtiyaçtan dolayı yenilendiği ortaya çıkıyor. Satış ayağı yavaş olan mobilya sektöründe bu durum göz önünde bulundurularak fiyat politikası hazırlanıyor. Kendi imalatına sahip olan mobilyacılar bu konuda büyük avantaj sahibi. Rakiplerine oranla daha fazla indirim yapabiliyor olmalarından dolayı para kazançları daha yüksek oluyor. Mobilya işinden para kazanmak için imalatçı olmakta fayda var.

Her iş gibi mobilya mağazası açmak sermaye gerektiren bir iştir. firma hayatını sürdürebilmesi için karlılık şarttır mobilya sektörü özellikle son 20 yılda hızlı tüketime geçen ülkemizde popüler meslekler içindedir. Mobilya mağazalarında kar oranı sizin satış politikanız sattığınız ürün çeşidi ürünü temin ettiğiniz yer gibi bir çok etken ile belirlenir. Takribi bir mobilya mağazasında satılan üründe masraflar düşüldükten sonra %30 civarında kar kalmaktadır. satış cirolara yüksek bedeller olduğundan bu kar çok iyi rakamlar olarak düşünülebilir.

mobilya dükkanı açmak, mobilya mağazası karlı mı

mobilya mağazası açmak,mobilya mağazası sermayesi,mobilya mağazası açmanın zorlukları

Mobilya mağazası açmak için Kosgeb den hibe kredi ve Sıfır faizli kredi desteği alabileceğiniz gibi. Türkiye geneli hizmet veren, Özel bankalar, katılım bankaları ve Kamu bankalarından kullanacağınız girişim kredileri ile işinizi kurabilir ve büyütebilirsiniz.