KOSGEB Girişimcilik Hibe Desteği Şartları

tarafından
2200
KOSGEB Girişimcilik Hibe Desteği  Şartları

KOSGEB Girişimcilik Hibe Desteği 2017 Şartları Küçük ve orta orta ölçekli, işletmeleri destekleme amacıyla uzun süredir, Destekleyen KOSGEB 2019 yılında da 50.000TL kadar hibe desteği sağlamaya devam etmektedir. Sizler de Bir işletme kuracak ve Kosgeb kuruluş işletme desteğinden faydalanmak isterseniz, kısa ve öz olan yazımızı okumanızda fayda vardır.

öncelikle konunun detayına inmeden önce şunu belirtmek isteriz ki hiç sermayesi olmayan kişiler iş yeri açmak fikrine kapıldıkları anda kafalarında şöyle bir umut belirmektedir. Kosgeb kredi veriyor. KOSGEB’de ki mantık zaten bu işi kuracaksınız yatırım yapacaksınız bizim kriterlerimize uyarsanız işinizi geliştirmek ve daha iyi yerlere daha rahat gelebilmeniz adına devlet katkısı ile size destek olalım. Her başvurana destek olma garantisi olmadığını unutmayınız. kendilerine ayrılan bütçe kadar kredi vermeyi hedefleyen bir kuruluştur KOSGEB

Hibe 50.000TL Destek Nasıl alınır?
Öncelikle şunu açıklamak isteriz, Sırf KOSGEB kredi desteği veriyor diye, şirket açmaya çalışanlar bile duyduk, Hibe desteğini alıp almayacağınız garanti değildir, Sizler zaten işletmenizi kosgeb olmadan da açacak mış gibi açıp eğer destekten yararlanacak şartları tamamlarsanız hibe desteğini alıyorsunuz.

Tavsiyemiz sırf destek almak için bu yola koyulmuş iseniz şimdiden bu emelden vazgeçin çünkü boşuna uğraşmış olacaksınız. Kosgeb öyle kolay kolay da önüne gelene destek sağlamıyor. Belirli şartları tamamlayan işletmelere destek sağlıyor.
1. Adım Kosgeb’in yapmış olduğu girişimcilik eğitimine katılıp, profesyonel anlamda bir girişimci nasıl olunur ve kosgeb’in işleyişi hakkında detaylı 40 saatlik eğitimine katılmanız gerekmektedir. Bu eğitimin en az 32 saatini tamamlamış olmanız gerekmektedir.
2. işletmeyi sanki  KOSGEB kredisi almayacak gibi; kurmak.
3. iş planı örneği hazırlayarak başvuru evraklarını hazırlayıp krediyi başvurmak.

KOSGEB Hibe kredi evrakları nelerdir?

Öncelikle Kosgeb, üye havuzuna kayıt olmanız gerekmektedir. 
kuruluş ile alakalı evraklar
faliyet belgesi
kira kontratı
Nüfus cüzdanı fotokopisi, 
iş planı gibi evraklar verilmektedir.

Hibe desteği Nelere verilmektedir?
Şirketin açılışından, 2 Yıl süre ile alabileceğiniz hibe desteği her aşama için farklı oranlarda verilmektedir.  o yüzden onu Kosgeb resmi sitesinden aldığımız tablo ile sunacağız. Burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir ayrıntı vardır. Şirket kuruluşunda almış olduğunuz ürünler vs. Tamamı Bankalar aracılığı ile işlem yaparak ve faturaları olmak zorundadır, faturasız yapmış olduğunuz harcamalardan destek alamazsınız.

DESTEK UNSURU   ÜST LİMİTİ (TL) DESTEK ORANI (%)

   (1. ve 2.Bölge)

DESTEK ORANI (%)

(3., 4., 5. ve 6. Bölge)

İşletme Kuruluş Desteği Geri Ödemesiz 2.000
Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği 18.000 60

Kadın Girişimci, Gazi, Birinci derecede şehit yakını veya Engelli
Girişimciye
%80 uygulanır.

70

Kadın Girişimci, Gazi, Birinci derecede şehit yakını veya Engelli
Girişimciye
%90 uygulanır.

İşletme Giderleri Desteği 30.000
Geri Ödemesiz Destekler Toplamı 50.000
Sabit Yatırım Desteği Geri Ödemeli 100.000

Hangi işletmelere Hibe Alınabilir?
market, lokanta,bayilik gibi bir çok hususta destek verdiği gibi, Emlak danışmanlığı ve inşaat alanı gibi hususlara destek sağlamamaktadır.
Başlıca destek sağlamadığı kuruluşlar şöyledir;
Tarım ve Tarım ile alakalı Her türlü faaliyete Destek sağlamaz, Tarım bakanlığının ve Devletimizin bu hususta onlarca hibe desteği bulunmaktadır.
Araç alımına Kredi desteği sağlanmaz. Araç alımı ile alakalı soru geldiği için cevaplayalım örneğin servis aracı alacaksınız, bu alandaki bir işe destek yoktur fakat mobil vinç veya sepetli vinç gibi bir hizmet vermeyi düşünüyorsunuz o halde aracınıza kredi ve destek alamıyorsunuz fakat üzerine kurduğunuz vinç sistemi için hibe desteği ve faizsiz krediden yararlanabilirsiniz, bunların detayını ilgili merkezlerden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
Kuyumculuk gibi Sermayedar işlere hibe desteği sağlanmaz.
Emlak ve inşaat işleri ile alakalı her Türlü işe hibe kredi desteği sağlanmaz.
İşletmeyi kapatırsak KOSGEB parayı geri ister mi?
Destek aldığınız işletmeyi 3 yıl boyunca kapatmamanız ve faal bir şekilde işletmeniz gerekmektedir. KOSGEB Yetkilileri zaman zaman işletmeyi incelemektedirler. Kötü niyetli girişimcilerden kosgeb vermiş olduğu hibe krediyi geri isteme hakkına sahiptir.

Yazımızı sonlandırmadan önce, çok geniş kapsamlı bir konu olduğundan, KOSGEB Hibe kredi ile alakalı Tüm sorularınızı konu altından yorum olarak atmaktan çekinmeyiniz.